За пос терминалите

VPenkov

New Member
Някой знае ли как работят пос терминалите?
Оня ден в един магазин платих с дебитна карта и ми поискаха само лична карта. Нито PIN съм въвеждал, нито нищо...
 
От: За пос терминалите

Е това е много странно, без пин може само с кредитна карта уж. А как ще ти искат лична карта в магазин? Само полицията и подобни могат да искат.
 
От: За пос терминалите

когато плащаш с кредитна карта трябва да представиш личната си карта тъй като при кредитните карти в общия случай не се налага въвеждане на ПИН (има и кредитни карти с ПИН - онзи ден в Билла се оказа, че кредитната ми карта има ПИН, който естествено бях забравил)

Когато плащаш с дебитна карта няма начин - винаги има ПИН и не е необходимо да предоставяш личната си карта.

Не се сърдете на търговците, когато ви искат лична карта при плащане с кредитна карта - няма как по друг начин да се удостовери, че картата е ваша.
 
От: За пос терминалите

Това си е техен проблем, удостоверява се с подписа на бележката. Нямат законно право да искат лк. Ако риска не им изнася - да не предлагат плащане с карта.
 
От: За пос терминалите

не е вярно те имат пълното право да изискват лична карта, в сила е новата Наредба № 3 на БНБ за условията и реда за изпълнение на платежни операции и за използване на платежни инструменти

Търговецът има право да откаже плащане с кредитна карта и има правото и задължението да изисква лична карта

Извадка от наредбата
Отказ за изпълнение на операция с платежна карта
Чл. 32. (1) Търговецът, при който се намира терминалното устройство ПОС,
чрез което се извършва плащането, може да откаже използването на платежна
карта в случай на:
1. невалидност на платежната карта;
2. несъответствие на подписа върху платежната карта с подписа върху доку-
мента за операцията или документа за самоличност или липса на подпис върху
платежата карта, ако такъв се изисква за нейната валидност;
3. отказ от страна на държателя да представи документ, потвърждаващ неговата самоличност, или когато търговецът установи, че неоправомощено лице използва платежната карта;
4. невъзможност да се получи потвърждение за извършване
 
От: За пос терминалите

Е добре, убеди ме до някъде. Сега ако ми покажеш къде е записано, че БНБ има право да определя кой може да иска лични документи на гражданите ще ме убедиш съвсем :).

Ще е много тъпо ако дам на жената моята карта и и откажат плащане, това е побългарена версия на картовите разплащания явно.
 
От: За пос терминалите

виж сега vaskoa, не ги пиша аз наредбите и според мен има някакво противоречие между тази наредба и Закона за защита на личните данни но е факт. БНБ е институция и има право да издава наредби. Може да се инициира процедура за обявяване на Наредбата за противозаконна но не ми се занимава с такива глупости. Противоречията в българското законодателство са много, не знам как е в чуждото, но у нас има противоречия. Просто не е моя работа да ги оправям. Мисълта ми беше, че търговецът е принуден да изпълни наредбата, ако му се позовеш на Закона за защита на личните данни просто го поставяш между чука и наковалнята и единствения му изход е просто да ти откаже плащане.

Всички сме на тоя хал

Cheers
 
От: За пос терминалите

Е добре, убеди ме до някъде. Сега ако ми покажеш къде е записано, че БНБ има право да определя кой може да иска лични документи на гражданите ще ме убедиш съвсем :).

Ще е много тъпо ако дам на жената моята карта и и откажат плащане, това е побългарена версия на картовите разплащания явно.
BullBlogger e прав, а и ти нямаш право да даваш картата си за ползване от друго лице.
 
От: От: За пос терминалите

BullBlogger e прав, а и ти нямаш право да даваш картата си за ползване от друго лице.

Той е прав, аз също съм прав, а и ти си прав май, че не мога да си давам картата. Все пак си е българска работа.
 
От: От: От: За пос терминалите

Той е прав, аз също съм прав, а и ти си прав май, че не мога да си давам картата. Все пак си е българска работа.
В чужбина използването на чужда карта е престъпление.:wink:
 
От: От: От: За пос терминалите

Той е прав, аз също съм прав, а и ти си прав май, че не мога да си давам картата. Все пак си е българска работа.
Би ли ми казал номера на картата си, за да я блокирам за нарушаване на договора с банката и неправомерно ползване? :D
 
От: От: От: От: За пос терминалите

Би ли ми казал номера на картата си, за да я блокирам за нарушаване на договора с банката и неправомерно ползване? :D
Готово, от коя банка искаш, че са ми няколко. :)

В чужбина използването на чужда карта е престъпление.

Това с картата беше просто един пример, може би малко неподходящ. Като цяло идеята беше, че една продавачка в магазина няма никакво право да ми иска лична карта. Както вече установихме има нещо гнило във въпросната наредба на БНБ.

В повечето магазини имат и камери. Значи ще ми снимат номерата на картата, ще ми снимат и личната карта. Чудя се какво ли може да сътвори с тези данни някой охранител със достъп до тези записи и заплата 300 лв?

ПП: Не съм си давал картата на жената, само са ми минавали такива нечестиви мисли в главата. Тя си ми прибира кеша направо ...
 
От: За пос терминалите

Е това е много странно, без пин може само с кредитна карта уж. А как ще ти искат лична карта в магазин? Само полицията и подобни могат да искат.
Еми искат ми, за да видят, че съвпада името.
Ако не ми изнася, мога да отида до банкомата на 10 метра от магазина.

Иначе явно може и с дебитна без пин. Примерно в Пейпал може. Там никъде не си въвеждаш пина. По принцип много често плащам с дебитна карта, но в случая не въведох пин, а направо ми издадоха бележката. В някой магазин за дрехи беше, не си спомням в кой.
 
От: От: От: От: За пос терминалите

В чужбина използването на чужда карта е престъпление.:wink:

В България ползването на чужда карта (с разрешение от собственика!) също е незаконно (бях го гледал в някой закон, но в момента не мога да го намеря). Не знам какви са наказанията.
 
От: От: От: От: От: За пос терминалите

В повечето магазини имат и камери. Значи ще ми снимат номерата на картата, ще ми снимат и личната карта. Чудя се какво ли може да сътвори с тези данни някой охранител със достъп до тези записи и заплата 300 лв?

Затова не пазарувам от магазини с банкови карти :)
 
От: От: От: От: От: За пос терминалите

В повечето магазини имат и камери. Значи ще ми снимат номерата на картата, ще ми снимат и личната карта. Чудя се какво ли може да сътвори с тези данни някой охранител със достъп до тези записи и заплата 300 лв?
Абсолютно нищо. В картата има прекалено малко пари, за да се занимава някой. :)
 

Горе