STLINA
New Member
По инициатива на няколко колеги реших да отворя тази тема , където ще мога да дам инфо и да отговоря на въпросите ви относно инвестирането в недвижими имоти :
Ще започна от самото начало за да има някаква хронологическа и логическа връзка за всеки от вас , който има интерес в тази материя .
Първо :
Какво е имотът – по моята теория имотът е израз на човешкия живот или по-точно казано той е мерило на постиженията на човека в неговия живот . Защо мисля така ли ? 95% от моите клиенти използват най-често тези две фрази :
-Продавач : „ цял живот работих за да си купя този апартамент , затова той е толкова ценен за мен“:
Купувач- „ цял живот ще изплащам този апартамент „
Имотът – се асоцира с ДОМЪТ а домът е едно от 3те основни първични нужди на всяко живо същество според Маслоу(ако не се лъжа) . Храна , подслон , любов . Това е и една от причините неговата стойност да е толкова висока .
Стремежите на всеки един от нас макар и различни се свеждат до няколко основни неща : Деца , Дом, Храна и спокоен живот . Покупката на жилище в 85% от случаите е сантиментален акт. Хората купуват за да създават семейства или техните деца да създават семейства .
Можем да направим следното заключение : Докато има хора и те се размножават , ще има нужда от жилища в които те да създават своите семейства , съответно жилища ще продължават да се строят и ще продължават да се купуват .
Тук обаче се получава нещо интересно: при наличие на 2 123 224 семейства в България имаме 3 688 802 жилища - което е с около милион и половина жилища повече от възможните семейства или иначе казано повече от 50 % празни жилища. И въпреки всичко продължават да се строят нови и нови жилища .
По мои наблюдения строителството бе изпаднало в определен колапс до 2012г. Но през 2013 и 2014 се усеща огромно оживление .
Направете си експеримент : всеки ден всеки 1 от вас минава близо до някой новостроящ се блок звъннете информативно на посочените координати и попитайте за броя на актуалните за продажба апартаменти , ще видите че те са не повече от 30% от всички в сградата . Какво означава това ? че макар да имаме повече от 1 500 000 жилища повече от семействата в България , жилища продължават да се купуват ? Защо ??
Ето тук идва и същината за идеята относно инвестирането в имоти .
Защо хората инвестират в Жилища и други имоти ? По три основни причини :
1.Биологически
2.СТРАХ
3.ПЕЧАЛБА
Вече обясних за природните ни нужди . Вторият основен елемент на инвестиране в имотите е СТРАХА , ЗАЩО СТРАХ ?
Ами много просто . Жилищата по своята същност са най-скъпия вид стока и също така най-малко подвластната на амортизация и едновременно обезценяване във времето стока ,за разлика от парите например . Или по-просто казано – „Не губят стойността си във времето“ . Скъпата кола след 1 г. вече не струва , ами след 2г. ...3.4.5.г. и т.н . Затова хората не вярват и на банките , особено след миналата седмица . (това е и 1 от причините да закъснея с темичката,която ви обещах ,пазарът и хората полудяха) . Отново проста математика : банката дава твоите 10лв. на друг и иска след 5 г. Да и върне 20лв. а на теб насреща дава печалба от 1.50 лв. . ЧЕ ОТ КЪДЕ НА КЪДЕ , ТИ ДА НЕ СИ ПО-ПРОСТ, ЧЕ тя да печели с твоите пари,докато уж ги ПАЗИ !
. Златото също не губи стойността си – но пък златото могат да ти го откраднат ,тук се включва и СТРАХА ОТ ОТНЕМАНЕ, жилището няма как да го вземат на гърба си и да ти го откраднат „.
Доста често мои клиенти казват една фраза „Удрям му ключа и да си стои , то вода не пие , храна не яде, седи си там на еди си кой етаж няма къде да избяга „ така ,че ето – няма и кой знае каква подръжка .
СТИГНАХМЕ И ДО ИНВЕСТИЦИЯТА С ЦЕЛ ПЕЧАЛБА :
.....................................
ОЧАКВАЙТЕ ПРОДЪЛЖЕНИЕТО на 12.07.2014г.
ПРОДЪЛЖЕНИЕ :
Можем да откроим няколко основни варианта за печалба ,чрез недвижими имоти :
1. Създаването им – построяване
2. Покупка с цел препродажба
3. Покупка с цел дългосрочно отдаване под наем
САМО ЗА ДА БЪДЕМ КРИСТАЛНО ЯСНИ – ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ ПРЕДПОЛАГА ДА СЕ ИНТЕРЕСУВАТЕ ОТ ТОВА И ДА СЕ ОГРАМОТЯВАТЕ ИЛИ ДА ИЗПОЛЗВАТЕ ИНФОРМАЦИЯ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТ ИЛИ ИНАЧЕ КАЗАНО ЧОВЕК , КОЙТО С ТОВА СИ ВАДИ ХЛЯБА !!!
Както казах по-нагоре „жилища ще продължават да се строят и ще продължават да се купуват .“
Тук ние трябва да помислим от кой отбор искаме да сме – тези които строят или тези които купуват ?
По данни от бранша един квадратен метър (м2) застроена площ възлиза между 150-250 EUR/m2 според стойността на вложените материали и се продава на цени от 450 до 1500 според района и локацията в които се намира построения обект (естествено има и по-скъпи но там вече говорим за други фактори като лукс или иначе познатата ни ГЪЗАРИЯ). Тук печалбата е няколко пъти , но за тази цел трябва да имаме доста големи свободни лични средства най-често около 500 000 лв. за малка скромна кооперация от порядъка на 1000 – 1200 м2 РЗП (разгъната застроена площ)
Печалбата естествено е по-голяма но и капиталовложението също . Има варианти да се започне такъв проект без наличните средства или по-скоро без цялата им наличност ,като в този случай разчитаме на продажби по време на самото строителство . Този подход беше широко използван преди кризата , затова и доста обекти останаха недостроени и доста строители фалираха а техните клиенти „изгоряха” . Това създаде и психозата и СТРАХА у хората от покупка на имот в строеж или чертеж (на зелено).
Покупка с цел препродажба ( Да си направим горница)
Този метод предполага значително по малка сума като капиталовложение . Обикновено в този случай търсим имот под себестойността му . Как се определя себестойността на определен имот ,за да знаем дали купуваме изгодно „на далавера” и ще можем да изкараме някой лев след това :
Правим анализ на определен район – разглеждаме цените на жилищата в определения район ,спрямо тяхното ценообразуване на квадратен метър – най-лесно като видим как продават строителите в този район . След това правим сравнение как продават и собствениците – в бранша ги наричаме - частни лица, физически лица (вторична продажба) .
ВАЖНО : Много е важно да се сравни колко функционално са разходвани площите , дали има голяма загуба на площи в общи части или пък в нефункционални части – примерно : на кого му трябва 15м2 маза към жилището ? или 20 м2 спалня ? или 10 м2 коридори .... Също важни са и конструктивните му показатели – изложение , етаж , изглед
Има и втори по-простичък вариант - сравняваме по брой стаи - 2стаен , 3-стаен . Сравняваме степента му на завършеност .
След като сме направили анализ и сме опредлелили каква е стойността на жилищата , които ние имаме възможност да си купим , започваме да се оглеждаме за по евтиничкото , което ще можем да препродадем с печалба.
ЕТО НЯКОЛКО ВЪЗМОЖНОСТИ :
Очаквайте продължениет на 21.07.2014 г.
Хахах майтапя се :
Та ето ги и възможностите :
1. Купуваме жилище с неизползван потенциал : примерно построено и оставено на фаза БДС(български държавен стандарт) или с нужда от ремонт – съответно вие го купувате под себестойност инвестирате още 2-3 хиляди евро(казвам 2-3 хиляди защото това е стойността на 1 довършване с цел продажба ,започнетели да инвестирате много в него вие започвате да го правите по свой вкус и съответно го правите за себе си . никой не го цени ) и го препродавате с известна печалба . Тук е МНОГО ВАЖНО да сме реалисти !!! Никой не е готов да плати повече за нещо само защото ние сме решили така . Така ,че в този случай могат да се очакват печалби обикновено до около 5 000 Евро в най-честите случаи. Има и изключения , но смятам за редно да ви запозная с обективната страна на пазара .
2. Купуваме жилище от някой закъсал (или любимото название на повечето : накой на зор) Има го и този вариант и печалбата Ви обикновено може да е в рамките на около 3000-4000 Е , при по-големите жилища възможно и повече . Тук практиката показва ,че колкото по-амортизиран е самия апартамент толкова по-голяма би могла да е разликата (можете да го наведете доста повече) . Така ,че водещо е състоянието на имота . Печлабата може да се реализира доста бързо – в рамките на ..... 2-3 месеца да кажем , в съответствие с печалбата която ще гоните .
В този случай ще имате нужда от няколко неща – информация , бързо действие и готови пари .
Информация – ами трябва да сте в пазара , да сте наясно как се развива определената продажба на клиента продавач или как ако е нов самия продавач на зор да му помогнете с определянето на цената .
Бързото действие – се характеризира с изолация на емоционалния, сантиментален елемент на покупка (гледаме бъдещето като вариант да правим пари , а не деца и семейство) .
Готови пари – означава ,че трябва да имате парите в банката , а не да чакате кредитиране , заем или такива неща . Този тип продажби са на принципа най-бързия печели (на човека жена му умира , нали не очаквате да ви изчака 45 дена докато ви отпуснат ипотечен кредит за да закупите жилището му ? най-вероятно тези пари няма да саму нужни тогава .)
За да можете да обедините тези 3 неща и да направите такъв тип сделка вие имате нужда от БРОКЕР или самият вие да сте БРОКЕР . Защо ? ами защото брокерите с това се занимват , те са тези които имат информацията на пазара и докато вие четете обявата след първото кафе в 9:30-10:00 те вече са направили 10 огледа с потенциални купувачи като вас и дори са направили търг за жилището .
Какво бих ви посъветвал – намерете брокер ,ако вие не сте , с който да комуникирате и ,който да ви известява когато излезе нещо такова на хоризонта . Но е важно тук да се поддържа постоянен контакт , защото хора като вас под път и над път , имам предивд че ангажимента на заинтересования купувач не се изчерпва с думите „ Ако изкочи нещо на далавера звънни ми , много съм сериозен” – аз получавам такива подмятания на ден по 3 пъти .... . Заинтересования клиент се обажда често дори на седмица по 1 път – Здравей , как си а съм бай- Х , излезе ли ти нещо изгодно... и така всяка седмица , абе да му набивате в тъпата глава и на брокера ,че вие наистина сте сериозен и като излезе нещо такова да звънне първо на вас . След като направите 1 сделка нещата ще тръгнат сами
3. По вероятния и по-обективен начин да спечелим : е да закупим жилище от строител в начален етап на строителство .
Почти всички строители започват да продават още на чертеж ,някои от тях определят цени които са константни до самия край на обекта , други пък обективно на степента на завършеност в началото определят справедливо по-ниски цени от тези които биха били на краен , завършен етап . В повечето случаи тази разлика варира между 3000 – 5000 хиляди евро (Имал съм и случаи цените да се вдигнат с по 8 000 – 10 000 и пак се продадоха след това . Но нека да продължим . ) . Ценообразуването става на следния принцип : Х EUR преди АКТ14 , Х+2000 при Акт14 , Х+2000 при Акт15 , Х+1000,2000 при Акт16 , Х+ ..... при завършване до ключ .
Та заключението тук е да се закупи жилище в начален етап на цена 3000-4000-5000EUR под крайната и да се продаде ,когато е готово. Това без усилия от ваша страна да го довършвате до ключ ,ако дадете още малко от себе си ,това ще ви се върне обратно като още малко печалба да кажем до 6000-7000 Е .
Обикновения цикъл на завършване на сгради с капацитет от 1000-1500м2 РЗП (средно около 5-6 етажа с 20-30 апартамента ,за да добиете представа) е около 6-7 месеца .
ВАЖНО!! е да се разграничи завършването от Актуването !! – Акт16 или удостоверението за въвеждане в експлоатация се извършва от държавна приемателна комисия ,а както знаем държавата действа със страшен темп , но това не е от съществена важност , там е въпрос на сигурно изчакване .
Така че, инвестираме Х K ЕUR - и след 6 месеца ще имаме Х+5-6-7 К EUR
Ето как да спечелим част от печалбата на самия строител .
ПРИ инвестицията в недвижими имоти като – селски имоти , парцели – земеделски и урбанизирани , скпадове , офиси ,жилища и т.н . трябва да имате ясна концепция и пряко да се интересувате от това как би се развивал вашия град в близките години , на къде ще расте , какво ще става с него ще има ли инфраструктурни проекти ,които ще променят социалния живот в него .
4. Има и четрърти тип , който аз определям като инвестиране с хипотетична цел печалба :
Това е когато сме информирани както споменах 3 реда по-нагоре , развиваме чувство за дълновидно прогнозиране относно развитието на пазара на който оперираме или да прогнозираме на къде ще се развива София чисто географски и да инвестираме във все още ниско оценените недвижими имоти в тези райони . Или да видим последния ПУП (подробно устройствен план )на града и да видим кои части са били наскоро добавени , тъй като можем да изпозваме дезинформираноста на хората имащи обекти там и да направим известна печалба .
Примерно купуваме 1 парцел като прогнозираме ,че града ни може да расте само на .... запад (да кажем) и чакаме да видим дали ще стане , може да стане след 5,10,15,30,125951292159 г. Така ,че този вариант е по-скоро чисто хипотетичен .
СЛЕД НЯКОЛКО ДЕНА ЩЕ ПОГОВОРИМ И ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НАЕМИ:
Ще започна от самото начало за да има някаква хронологическа и логическа връзка за всеки от вас , който има интерес в тази материя .
Първо :
Какво е имотът – по моята теория имотът е израз на човешкия живот или по-точно казано той е мерило на постиженията на човека в неговия живот . Защо мисля така ли ? 95% от моите клиенти използват най-често тези две фрази :
-Продавач : „ цял живот работих за да си купя този апартамент , затова той е толкова ценен за мен“:
Купувач- „ цял живот ще изплащам този апартамент „
Имотът – се асоцира с ДОМЪТ а домът е едно от 3те основни първични нужди на всяко живо същество според Маслоу(ако не се лъжа) . Храна , подслон , любов . Това е и една от причините неговата стойност да е толкова висока .
Стремежите на всеки един от нас макар и различни се свеждат до няколко основни неща : Деца , Дом, Храна и спокоен живот . Покупката на жилище в 85% от случаите е сантиментален акт. Хората купуват за да създават семейства или техните деца да създават семейства .
Можем да направим следното заключение : Докато има хора и те се размножават , ще има нужда от жилища в които те да създават своите семейства , съответно жилища ще продължават да се строят и ще продължават да се купуват .
Тук обаче се получава нещо интересно: при наличие на 2 123 224 семейства в България имаме 3 688 802 жилища - което е с около милион и половина жилища повече от възможните семейства или иначе казано повече от 50 % празни жилища. И въпреки всичко продължават да се строят нови и нови жилища .
По мои наблюдения строителството бе изпаднало в определен колапс до 2012г. Но през 2013 и 2014 се усеща огромно оживление .
Направете си експеримент : всеки ден всеки 1 от вас минава близо до някой новостроящ се блок звъннете информативно на посочените координати и попитайте за броя на актуалните за продажба апартаменти , ще видите че те са не повече от 30% от всички в сградата . Какво означава това ? че макар да имаме повече от 1 500 000 жилища повече от семействата в България , жилища продължават да се купуват ? Защо ??
Ето тук идва и същината за идеята относно инвестирането в имоти .
Защо хората инвестират в Жилища и други имоти ? По три основни причини :
1.Биологически
2.СТРАХ
3.ПЕЧАЛБА
Вече обясних за природните ни нужди . Вторият основен елемент на инвестиране в имотите е СТРАХА , ЗАЩО СТРАХ ?
Ами много просто . Жилищата по своята същност са най-скъпия вид стока и също така най-малко подвластната на амортизация и едновременно обезценяване във времето стока ,за разлика от парите например . Или по-просто казано – „Не губят стойността си във времето“ . Скъпата кола след 1 г. вече не струва , ами след 2г. ...3.4.5.г. и т.н . Затова хората не вярват и на банките , особено след миналата седмица . (това е и 1 от причините да закъснея с темичката,която ви обещах ,пазарът и хората полудяха) . Отново проста математика : банката дава твоите 10лв. на друг и иска след 5 г. Да и върне 20лв. а на теб насреща дава печалба от 1.50 лв. . ЧЕ ОТ КЪДЕ НА КЪДЕ , ТИ ДА НЕ СИ ПО-ПРОСТ, ЧЕ тя да печели с твоите пари,докато уж ги ПАЗИ !
. Златото също не губи стойността си – но пък златото могат да ти го откраднат ,тук се включва и СТРАХА ОТ ОТНЕМАНЕ, жилището няма как да го вземат на гърба си и да ти го откраднат „.
Доста често мои клиенти казват една фраза „Удрям му ключа и да си стои , то вода не пие , храна не яде, седи си там на еди си кой етаж няма къде да избяга „ така ,че ето – няма и кой знае каква подръжка .
СТИГНАХМЕ И ДО ИНВЕСТИЦИЯТА С ЦЕЛ ПЕЧАЛБА :
.....................................
ОЧАКВАЙТЕ ПРОДЪЛЖЕНИЕТО на 12.07.2014г.
ПРОДЪЛЖЕНИЕ :
Можем да откроим няколко основни варианта за печалба ,чрез недвижими имоти :
1. Създаването им – построяване
2. Покупка с цел препродажба
3. Покупка с цел дългосрочно отдаване под наем
САМО ЗА ДА БЪДЕМ КРИСТАЛНО ЯСНИ – ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ ПРЕДПОЛАГА ДА СЕ ИНТЕРЕСУВАТЕ ОТ ТОВА И ДА СЕ ОГРАМОТЯВАТЕ ИЛИ ДА ИЗПОЛЗВАТЕ ИНФОРМАЦИЯ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТ ИЛИ ИНАЧЕ КАЗАНО ЧОВЕК , КОЙТО С ТОВА СИ ВАДИ ХЛЯБА !!!
Както казах по-нагоре „жилища ще продължават да се строят и ще продължават да се купуват .“
Тук ние трябва да помислим от кой отбор искаме да сме – тези които строят или тези които купуват ?
По данни от бранша един квадратен метър (м2) застроена площ възлиза между 150-250 EUR/m2 според стойността на вложените материали и се продава на цени от 450 до 1500 според района и локацията в които се намира построения обект (естествено има и по-скъпи но там вече говорим за други фактори като лукс или иначе познатата ни ГЪЗАРИЯ). Тук печалбата е няколко пъти , но за тази цел трябва да имаме доста големи свободни лични средства най-често около 500 000 лв. за малка скромна кооперация от порядъка на 1000 – 1200 м2 РЗП (разгъната застроена площ)
Печалбата естествено е по-голяма но и капиталовложението също . Има варианти да се започне такъв проект без наличните средства или по-скоро без цялата им наличност ,като в този случай разчитаме на продажби по време на самото строителство . Този подход беше широко използван преди кризата , затова и доста обекти останаха недостроени и доста строители фалираха а техните клиенти „изгоряха” . Това създаде и психозата и СТРАХА у хората от покупка на имот в строеж или чертеж (на зелено).
Покупка с цел препродажба ( Да си направим горница)
Този метод предполага значително по малка сума като капиталовложение . Обикновено в този случай търсим имот под себестойността му . Как се определя себестойността на определен имот ,за да знаем дали купуваме изгодно „на далавера” и ще можем да изкараме някой лев след това :
Правим анализ на определен район – разглеждаме цените на жилищата в определения район ,спрямо тяхното ценообразуване на квадратен метър – най-лесно като видим как продават строителите в този район . След това правим сравнение как продават и собствениците – в бранша ги наричаме - частни лица, физически лица (вторична продажба) .
ВАЖНО : Много е важно да се сравни колко функционално са разходвани площите , дали има голяма загуба на площи в общи части или пък в нефункционални части – примерно : на кого му трябва 15м2 маза към жилището ? или 20 м2 спалня ? или 10 м2 коридори .... Също важни са и конструктивните му показатели – изложение , етаж , изглед
Има и втори по-простичък вариант - сравняваме по брой стаи - 2стаен , 3-стаен . Сравняваме степента му на завършеност .
След като сме направили анализ и сме опредлелили каква е стойността на жилищата , които ние имаме възможност да си купим , започваме да се оглеждаме за по евтиничкото , което ще можем да препродадем с печалба.
ЕТО НЯКОЛКО ВЪЗМОЖНОСТИ :
Очаквайте продължениет на 21.07.2014 г.
Хахах майтапя се :
Та ето ги и възможностите :
1. Купуваме жилище с неизползван потенциал : примерно построено и оставено на фаза БДС(български държавен стандарт) или с нужда от ремонт – съответно вие го купувате под себестойност инвестирате още 2-3 хиляди евро(казвам 2-3 хиляди защото това е стойността на 1 довършване с цел продажба ,започнетели да инвестирате много в него вие започвате да го правите по свой вкус и съответно го правите за себе си . никой не го цени ) и го препродавате с известна печалба . Тук е МНОГО ВАЖНО да сме реалисти !!! Никой не е готов да плати повече за нещо само защото ние сме решили така . Така ,че в този случай могат да се очакват печалби обикновено до около 5 000 Евро в най-честите случаи. Има и изключения , но смятам за редно да ви запозная с обективната страна на пазара .
2. Купуваме жилище от някой закъсал (или любимото название на повечето : накой на зор) Има го и този вариант и печалбата Ви обикновено може да е в рамките на около 3000-4000 Е , при по-големите жилища възможно и повече . Тук практиката показва ,че колкото по-амортизиран е самия апартамент толкова по-голяма би могла да е разликата (можете да го наведете доста повече) . Така ,че водещо е състоянието на имота . Печлабата може да се реализира доста бързо – в рамките на ..... 2-3 месеца да кажем , в съответствие с печалбата която ще гоните .
В този случай ще имате нужда от няколко неща – информация , бързо действие и готови пари .
Информация – ами трябва да сте в пазара , да сте наясно как се развива определената продажба на клиента продавач или как ако е нов самия продавач на зор да му помогнете с определянето на цената .
Бързото действие – се характеризира с изолация на емоционалния, сантиментален елемент на покупка (гледаме бъдещето като вариант да правим пари , а не деца и семейство) .
Готови пари – означава ,че трябва да имате парите в банката , а не да чакате кредитиране , заем или такива неща . Този тип продажби са на принципа най-бързия печели (на човека жена му умира , нали не очаквате да ви изчака 45 дена докато ви отпуснат ипотечен кредит за да закупите жилището му ? най-вероятно тези пари няма да саму нужни тогава .)
За да можете да обедините тези 3 неща и да направите такъв тип сделка вие имате нужда от БРОКЕР или самият вие да сте БРОКЕР . Защо ? ами защото брокерите с това се занимват , те са тези които имат информацията на пазара и докато вие четете обявата след първото кафе в 9:30-10:00 те вече са направили 10 огледа с потенциални купувачи като вас и дори са направили търг за жилището .
Какво бих ви посъветвал – намерете брокер ,ако вие не сте , с който да комуникирате и ,който да ви известява когато излезе нещо такова на хоризонта . Но е важно тук да се поддържа постоянен контакт , защото хора като вас под път и над път , имам предивд че ангажимента на заинтересования купувач не се изчерпва с думите „ Ако изкочи нещо на далавера звънни ми , много съм сериозен” – аз получавам такива подмятания на ден по 3 пъти .... . Заинтересования клиент се обажда често дори на седмица по 1 път – Здравей , как си а съм бай- Х , излезе ли ти нещо изгодно... и така всяка седмица , абе да му набивате в тъпата глава и на брокера ,че вие наистина сте сериозен и като излезе нещо такова да звънне първо на вас . След като направите 1 сделка нещата ще тръгнат сами
3. По вероятния и по-обективен начин да спечелим : е да закупим жилище от строител в начален етап на строителство .
Почти всички строители започват да продават още на чертеж ,някои от тях определят цени които са константни до самия край на обекта , други пък обективно на степента на завършеност в началото определят справедливо по-ниски цени от тези които биха били на краен , завършен етап . В повечето случаи тази разлика варира между 3000 – 5000 хиляди евро (Имал съм и случаи цените да се вдигнат с по 8 000 – 10 000 и пак се продадоха след това . Но нека да продължим . ) . Ценообразуването става на следния принцип : Х EUR преди АКТ14 , Х+2000 при Акт14 , Х+2000 при Акт15 , Х+1000,2000 при Акт16 , Х+ ..... при завършване до ключ .
Та заключението тук е да се закупи жилище в начален етап на цена 3000-4000-5000EUR под крайната и да се продаде ,когато е готово. Това без усилия от ваша страна да го довършвате до ключ ,ако дадете още малко от себе си ,това ще ви се върне обратно като още малко печалба да кажем до 6000-7000 Е .
Обикновения цикъл на завършване на сгради с капацитет от 1000-1500м2 РЗП (средно около 5-6 етажа с 20-30 апартамента ,за да добиете представа) е около 6-7 месеца .
ВАЖНО!! е да се разграничи завършването от Актуването !! – Акт16 или удостоверението за въвеждане в експлоатация се извършва от държавна приемателна комисия ,а както знаем държавата действа със страшен темп , но това не е от съществена важност , там е въпрос на сигурно изчакване .
Така че, инвестираме Х K ЕUR - и след 6 месеца ще имаме Х+5-6-7 К EUR
Ето как да спечелим част от печалбата на самия строител .
ПРИ инвестицията в недвижими имоти като – селски имоти , парцели – земеделски и урбанизирани , скпадове , офиси ,жилища и т.н . трябва да имате ясна концепция и пряко да се интересувате от това как би се развивал вашия град в близките години , на къде ще расте , какво ще става с него ще има ли инфраструктурни проекти ,които ще променят социалния живот в него .
4. Има и четрърти тип , който аз определям като инвестиране с хипотетична цел печалба :
Това е когато сме информирани както споменах 3 реда по-нагоре , развиваме чувство за дълновидно прогнозиране относно развитието на пазара на който оперираме или да прогнозираме на къде ще се развива София чисто географски и да инвестираме във все още ниско оценените недвижими имоти в тези райони . Или да видим последния ПУП (подробно устройствен план )на града и да видим кои части са били наскоро добавени , тъй като можем да изпозваме дезинформираноста на хората имащи обекти там и да направим известна печалба .
Примерно купуваме 1 парцел като прогнозираме ,че града ни може да расте само на .... запад (да кажем) и чакаме да видим дали ще стане , може да стане след 5,10,15,30,125951292159 г. Така ,че този вариант е по-скоро чисто хипотетичен .
СЛЕД НЯКОЛКО ДЕНА ЩЕ ПОГОВОРИМ И ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НАЕМИ:
Последно редактирано: