Имотен казус

desertflower

New Member
Здравейте!
Става въпрос за наследствен имот (къща) - майка ми има идеална част от къщата, други двама роднини също имат по идеална част. Няма делба, всеки има идеална част от имота. Частта на майка ми е най-голяма. Тя иска да се продаде и всеки да си вземе парите от полагащата му се част, но останалите собственици не са съгласни. Въпросът ми е какво се прави в такъв случай? Има ли начин имотът да бъде продаден?
Имотът се дава на обществен търг?
И ако се стигне до там, могат ли останалите собственици да предявяват претенции за спиране на търга?

Всеки съвет ще ми бъде от полза :)
 
От: Имотен казус

Привет,

Имате два варианта, макар и все кофти - просто тази ситуация е толкова често срещана, роднини се карат, колят се, съдят се, какви ли не помии...

Вариант 1

Майка ти може да пусне за продажба своя дял. Например къщата е 100 кв.м. От тях, нейните са 70 кв. м. Явява се купувач и предлага 50 000 лв (примерно) за нейния дял. Тя трябва с нотариални (почти съм убеден, че трябва да са нотариално заверени) покани да предложи на другите съсобственици да купят за тази цена нейния дял. Ако до 1 месец те не купят дяла й, тя отива на нотариус и си продава дела.

Защо е кофти: реално не съм чувал някой да купува дял от къща. Ако беше бизнес имот - например магазин или склад - сделката е реално възможна. Тогава дела се купува с цел инвестиция, например имота се отдава под наем и новия собственик на дял Х си получава част от наема. Това с къща е много малко вероятно. Трябва къщата да е много атрактивен имот и някой да иска да й купи дела, за да може после да атакува другите съсобственици постепенно да му продадат своите дялове.

Вариант 2

Майка ти прави архитектурен план (плаща на архитект), за да отдели нейния дял - например час от мазето, 2 стаи и част от двора. После си го продава, отдава под наем.. каквото си иска.

Защо е кофти: Всеки има своя идеална част, т.е. другите собственици няма да се съгласят майка ти да получи най-хубавите части от имота. Да не говорим въобще каква разправия ще стане кое е за нея и кое за другите. Отделно площта ще намалее, въобще това е много по-кофти от Вариант 1. Ако беше празен парцел със сравнително идеална форма и само 2 собственика да си делят по равно двете части с равни части от лицето, беше реално възможна сделка.

Като цяло майка ти е в капан. Българите не сме отборни играчи, всеки мисли за себе си. Дано се оправят без да се изпокарат родата.
 
От: Имотен казус

Няма ли съгласие между всички собственици, няма начин. Вариант е майка ти да продаде нейния дял на някой от другите двама.
 
От: Имотен казус

Продаваш ли 1во предлагаш на другите с дял. Друг е въпроса, че може да имаш поставено лице и е необходимо само да платиш таксите по разноските. Пускаш го за ХХХХлв (нереално много) и го купувам аз ;) После с дарение пак става твой.
 
От: Имотен казус

Благодаря за коментарите :)
Да, положението е много сложно и няма разбирателство, напротив, ще станат войни, ако се разбере, че тя има намерение да прави такова нещо...
Първо - да, дълбоко се съмнявам някой да иска да купи идеална част от къща с тотално неразбрани други двама собственици на идеални части. Това са хора, с които не можеш да се разбереш по никакъв начин.
Второ - ако майка ми подведе дело за това къщата да отиде на публичен търг, въпросните роднини пак ще възпрепятстват процеса и ще гледат да се точи с години.
Точно, защото знам, че за България такава ситуация никак не е изключение, даже напротив - все се надявам да има начин, макар и на загуба, все пак човек да може да продаде и да си вземе полагаемото му се. Има ли такъв начин или да приема, че този имот ще бъде вечно замразен и нищо не може да се направи?
 
От: Имотен казус

Най-добрият вариант е майка ти да купи имота от другите роднини.
Друг вариант ако е удобен за жилищна сграда е да търсите инвеститори,
Няма как да подведе дело - чудно ми е кой ще е този съдия, които ще даде ход на дело, ако някой не иска да си продава идеалната част. Дори и да даде нищожен става шанса, да се стигне до търг. А от търг още по нищожен някой да купи каквото и да е!
 
От: От: Имотен казус

Благодаря за коментарите :)
Да, положението е много сложно и няма разбирателство, напротив, ще станат войни, ако се разбере, че тя има намерение да прави такова нещо...
Първо - да, дълбоко се съмнявам някой да иска да купи идеална част от къща с тотално неразбрани други двама собственици на идеални части. Това са хора, с които не можеш да се разбереш по никакъв начин.
Второ - ако майка ми подведе дело за това къщата да отиде на публичен търг, въпросните роднини пак ще възпрепятстват процеса и ще гледат да се точи с години.
Точно, защото знам, че за България такава ситуация никак не е изключение, даже напротив - все се надявам да има начин, макар и на загуба, все пак човек да може да продаде и да си вземе полагаемото му се. Има ли такъв начин или да приема, че този имот ще бъде вечно замразен и нищо не може да се направи?

Ако целта е най-вече да се отърве, да го предложи на роднините на доста приемлива (разбирай доста под пазарната) цена.
 
От: От: Имотен казус

Благодаря за коментарите :)
Да, положението е много сложно и няма разбирателство, напротив, ще станат войни, ако се разбере, че тя има намерение да прави такова нещо...
Първо - да, дълбоко се съмнявам някой да иска да купи идеална част от къща с тотално неразбрани други двама собственици на идеални части. Това са хора, с които не можеш да се разбереш по никакъв начин.
Второ - ако майка ми подведе дело за това къщата да отиде на публичен търг, въпросните роднини пак ще възпрепятстват процеса и ще гледат да се точи с години.
Точно, защото знам, че за България такава ситуация никак не е изключение, даже напротив - все се надявам да има начин, макар и на загуба, все пак човек да може да продаде и да си вземе полагаемото му се. Има ли такъв начин или да приема, че този имот ще бъде вечно замразен и нищо не може да се направи?

Това не го разбирам. Как за един имот ще става проблем, баси и родата.
 
От: От: Имотен казус

Това не го разбирам. Как за един имот ще става проблем, баси и родата.

Аз почти не познавам приятел в чийто род да няма такива проблеми. Това, че е род не значи, че всички са цвете...
 
От: От: Имотен казус

Това не го разбирам. Как за един имот ще става проблем, баси и родата.

Е, сякаш е първият такъв случай, особено пък в България! Тук с всеки втори имот е същото положението. Те хората за много по-малко се избиват и си правят такива невъобразими мизерии...
Не зависи от нашата страна, ако зависеше от нас, отдавна да сме се разбрали, но когато имаш насреща си темерути, хора, които целят да спъват всичко - това е положението.

Тя няма как да го предложи на каквато и да било цена, защото няма възможност да им изкупи каквото и да било. Не случайно споменах публичен търг - не от хубаво ни минава дори това през главата, при положение, че от такъв търг губят всички, защото имотите се изкупуват на цени много под пазарните.

Няма как да подведе дело - чудно ми е кой ще е този съдия, които ще даде ход на дело, ако някой не иска да си продава идеалната част. Дори и да даде нищожен става шанса, да се стигне до търг. А от търг още по нищожен някой да купи каквото и да е!
А какво се прави тогава, в случаи като този, когато роднина или роднини спъват продажбата с несъгласието си? Не е ли единственият начин да се даде на търг? Доколкото знам именно такива проблемни имоти се дават на търг.

Не става за жилищна сграда, частна къща е, във водещ се за елитен софийски квартал, което още по-добре обяснява "Как за един имот ще става проблем".
 
От: Имотен казус

Съда почти винаги не се намесва - оставя сами страните да се разберат. Не можеш тука така да отнемеш законното право на собственик да не желае да продава.
Ако един вече иницийра дело за делба тогава става интересно 5-10 години не ти мърдат, влошени отношения с родата, пари за адвокати, време и т.н - струва ли си?
Ето горе долу обяснение - http://www.law-firm-bg.com/статии/вещно-право/делба-на-наследство-съсобственост/

http://finhold.eu/delba/преди-делба-се-заредете-с-документи-до/

Най-доброто е или да им продаде частта или да им ги откупи на добра цена. Защото така или иначе дори и да спечели делото ще трябва да им плати дела. А става много интересно, ако някой има 1 единствено жилище и то е обект на делба.

Има и друг вариант тегли кредит с обезпечение частите си, после не го погасява и вече отива на ЧСИ. Само не съм убеден как стои въпроса с ипотеката в смисъл трябва ли да има разрешение на другите собственици. Тук не забравяй, че банката ще и даде отбив от пазарната цена и после като спре плащането отново става проблема с роднинските свади.

По елегантен начин от продажба или изкупуване на взаимните страни няма.
 
От: Имотен казус

Родителите са виновни за всичко.
 
От: Имотен казус

има още една вратичка - придобиване по давност, това в случай, че майка ви обитава имота, а другите не, също и ако им е плащала данъците за техните идеални части към общината и си пази квитанциите, срока е дълъг, но годините си текат и може и този вариант да се има впредвид.
 
От: Имотен казус

Това е супер срещан случай. Може би 80% от бракоразводните дела минават по тоя път. Защото след развода съпрузите стават обикновени собственици на имоти, като държат идеални части. В такива случаи (при липса на доброволно съглашение) няма как да се продаде част от имота, а целия имот отива на търг по държавна оценка. Щом един от собствениците иска да продава, се продава целия имот, поне такъв беше закона. Оценката обикновено е 10-25% по-ниска от пазарната цена. Зависи от доста неща, като град, квартал и т.н..
След публичната продажба на имот, парите се делят наполовина. Поне така беше преди няколко години, когато се забърках в 2 подобни филма.
Най-добре си намери някой читав възрастен адвокат и се консултирай. Консултациите при нормалните адвокати са по 25-40лв. Самото дело може да ти излезе 250-350 лв, стига да попаднеш на честен човек. Понякога с 2 дела всичко приключва, а като време в рамките на 6-7 месеца. Негативите от роднинството си остават за цял живот. Внимавай с адвокатите, защото моето дело ми струваше 270лв с таксите за адвоката (без да включвам нотариалните разходи). Но първоначално един нахакан и силно препоръчван палячо ми поиска 4000 лв за да ми води делото. Като си аджамия, много адвокати ще се опитат да те изнудват. Просто внимавай и не прибързвай. Питай, чети, отиди в място, където работят стари адвокати. Дай на някоя чистачка в съда кутия бонбони и 10лв и я помоли да ти каже някой свестен адвокат. Аз така направих и не сгреших, защото си спестих маса време и пари. Дори не разбрах как приключи всичко.
 
От: Имотен казус

Ако майката иска да си продаде дяла без да иска разрешение на останалите съсобственици прави следното:

Дарение на една незначителна идеална част и след това продажба на станалия вече съсобственик. Така се преодолява съгласието на останалите.

Иначе, съдебна делба, само ако имота е поделяем.
 

Горе