КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

blackout8

Well-Known Member
Много добро предаване, развенчаващо митовете, които царят в икономиката ни както и в нашия форум:


[video=youtube;WnViloGSM1M]http://www.youtube.com/watch?v=WnViloGSM1M[/video]

Може доста размисли да докара това предаване на всички леви и червени любители.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Тоя форум хептем го обърнахте на политика... Имам чувството, че е намерил сгодия за 17-18наисе и май повече от найсе държавни служителя, дето се чудят как да им мине "работното" време
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Гледай видеото докрай. С професора съм съгласен, но с доктора не. Последният едва ли не изкарва, че в България няма безработица, а по-скоро недостиг на работна ръка.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Абе да ти кажа миналия месец, четох над 60% от фирмите търсят но не намират квалифицирани работници...
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Абе да ти кажа миналия месец, четох над 60% от фирмите търсят но не намират квалифицирани работници...

А пишеше ли колко от фирмите предлагат необходимото заплащане, отговарящо на квалифицирания работник? Защото, ако се навият да работят за левче на месец (да речем), и аз търся квалифицирана масажистка, шофъор и човек, който да ми прави вятър през лятото с ветрило, или палмово листо, понеже климатиците не са много полезни. Искам да кажа, че не е важно само какво търсят фирмите, но и какво предлагат в замяна.

От изказването на доктора в интервюто, си правя извода, че според него от самия работник зависи колко пари ще изкарва за себе си и ако е съвестен и работи колкото един германец, например, ще получава заплата колкото на един германец. Аз лично бих искал да го видя това нещо. Бих искал да видя как едно българско пиколо, да речем, пренася куфари колкото едно германско пиколо и взима 1500 евро заплата (ако предположим, че германеца взима толкова), вместо редовните 350 лева.

Също така, понеже доктора твърди, че трудно намира квалифицирана работна ръка, и че всеки работник (българин или не) получава толкова, колкото си заработи и заслужава, защо въпросния доктор не си наеме квалифицирана работна ръка от Германия, Норвегия, Австрия и т.н., а я търси само в България? Сигурен съм, че за него парите не са проблем и ще може да им осигури исканите заплати от няколко хиляди евра, защото все пак говорим за квалифицирани германци, които ще си скъсат гъза от бачкане, а не за мързеливи български безделници, които ще си бъркат в носа.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Абе да ти кажа миналия месец, четох над 60% от фирмите търсят но не намират квалифицирани работници...

Ами ако вдигаш много високо летвата е нормално да няма. Всъщност е възможно и 100% от фирмите да не намират висококвалифицирани работници.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

На въпроса си културно си отговаряш.

А защо е така - има един пазар наречен трудов пазар, които толкова е осран от държавните регулации че лошо ти стане. Ако се търси клалифициран труд и предлагането е ниско, то винаги шефа/управителя/собствника ще даде повече за да го привлече. Разбира се толкова колкото си принадил с труда си толкова и ще получиш. Даде чудесен пример с инжинеринга защо едни взимат 5-6к а други както казваш за 350лв бачкат.

Ясно е, че един фаянсаджия ще вземе по 10 лв на квадрат а германския му колега 20 евра и пак да направя 100 кв за ден, тук играят вече други фактори. Но като цяло не сме дорасли до истинския капитализъм, многообразни са факторите и всички трябва се реструктурират за да има бъдеще! Но политиците нещат, защото так им се бърка в тяхната паница просто е - без значение ляв или десен е.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Ами ако вдигаш много високо летвата е нормално да няма. Всъщност е възможно и 100% от фирмите да не намират висококвалифицирани работници.

Може и така да е но в конкурентен бранш високите клалификации се лапат като топъл хляб. Ако имам хлебарница и нямам хлебар, бих "откраднал" от фирма като дам повече блага. Алтернативно ако няма никой което не е така се пада на неклалифицрана ръка е какво се прави тук. Закакво да дам 2 пъти повече пари за 2 пъти по малко квалификация.

Проблемите са комплексни както от бизнес средата така и от работниците....
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Алтернативно ако няма никой което не е така се пада на неклалифицрана ръка е какво се прави тук.

Там е работата, че не се пада на неквалифицираната работна ръка да бъде наета, а работодателят остава с очакванията си, докато работникът е на борсата.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Не знам не мога да коментирам, знам за няколко сектора от 1во лице за други не мога коментирам, но като цяло това, което получваш е равно на това което произвеждаш, колкото повече се произвежда толкова повече се получава - тук има две страни една на бизнеса друга на работниците и двете са калпави.

Проучвам тук няколко реални бизнеса и виждам колко е зле положението от към управление и си мисля дали да не почна реален бизнес точно там, защото има адски дисбаланси цена, качество - блага разходи.

А и да не забравя щом цената е Х а не 10Х значи има защо да е толкова.

Харконе, аз мисля че доктора говори за висококвалифициран труд и че там има недостиг, склонен съм да вярвам, а и като видя образователната структура на безработните просто всичко се навързва.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Не знам не мога да коментирам, знам за няколко сектора от 1во лице за други не мога коментирам, но като цяло това, което получваш е равно на това което произвеждаш, колкото повече се произвежда толкова повече се получава - тук има две страни една на бизнеса друга на работниците и двете са калпави.

Защо се говори само за производство, при положение, че повечето работа в България е в сектора на услугите. Какво да произвежда повече една медицинска сестра, за да изкарва повече пари? Или една сервитъорка, един продавач в магазин за шевни машини (вносни), едно пиколо, един рецепционист и т.н.?
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Харконе, аз мисля че доктора говори за висококвалифициран труд и че там има недостиг, склонен съм да вярвам, а и като видя образователната структура на безработните просто всичко се навързва.

Точно затова го попитаха какво да правят останалите, които не са високо квалифицирани и дали те не са онези, които остават експлоатирани от работодателите на обидно ниски заплати. Отговора му бе, че трябва да се квалифицират. Дали могат всички да бъдат висококвалифицирани и ако да, което е невъзможно, какво би станало?
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Защо решихте, че всички работни сфери са във високодобавената промишленост като не са. Най-добре е преквалификация.

Проблема на икономиката ни е именно че нямаме такива производства, всичко е в 3тияни сектор демек услугите по време на буума имахме и строителство ама .......

Има едно нещо, което пропускате тези с клалификацията могат сменят и търсят по-добро, а тези които не сакат инциативност ясно какво се случва с тях. Не може един общ работник дето няма и средно да се дърви, че шефа го експлоатира и реве как другите взимали 2-3 бона.

Мойте приятели бачкат за такива пари, но си късат гъза от работа имам и познати който са напомощи или такива хванали д-вна служба за 4-500 на месец и си удрят гъза в стената от кеф. Също така познвам и доста бизнесмени, поели риска и като гледам сега те са най-доволни.

Няма как да си инвестирал малко в човешкия си капитал, а друг много и да искате еднакво. Също така няма как да искаме западен стандард, като още не сме дорасли. Преди имах проект проблемите на БГ - 1вия беше липсата на предприемаческа култура и традиции, после идват политиците и мисленето и т.н и т.н всичко се нарежда като свински черва.

Всеки с достатъчна квалификация може си вземе чукалата и си търси късмета другаде, но това че тези които не инвестират в нищо се чувстват експлоатиране друг е проблема.

Казах пак пазара.
Сега си мисля отварям пекарна има добра квалифицирана ръка за около 800 - 1000 лв има пазар и цената е такава - не предложената цена има такова качествено предлагане. Ако нямаше щях да дам много повече за да си го намеря. Не съм само аз от които зависят цените, нали :)

Радвам се че се води този разговор, защото това е реалността, ако чакаме някой друг да ни оправи вечно ще сме така, дори и самия Господ да ни управлява.

Помогни си сам, за да ти помогне и Бог :)
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

В друга тема говорихме пак за нискоквалифицирания труд и как няма работа за тях, е има но е трудоемка и не сакат.

В момента има огормен интерес за животни от Катар и Арабския полуостров ... ама кой ти се хваща да бачка там, като си е добре да не правиш нищо и да си на помощи :D
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Защо се говори само за производство, при положение, че повечето работа в България е в сектора на услугите. Какво да произвежда повече една медицинска сестра, за да изкарва повече пари? Или една сервитъорка, един продавач в магазин за шевни машини (вносни), едно пиколо, един рецепционист и т.н.?

Качеството колега качеството :)

Ефектна работа и високо качество..... Защо зъболекарския бизнес в БГ е на топ ниво, а защо всичко друго в здравната система е зле и не е дори и на средно ниво да неговорим на топ ниво както денталната медицина?
Айде подсказна едния е изцяло либелизиран и пазарно ориентиран, другия е д-вен.

Защо едните имат ниско качество а др високо? Ей това е производителност.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Защо решихте, че всички работни сфери са във високодобавената промишленост като не са. Най-добре е преквалификация.

Проблема на икономиката ни е именно че нямаме такива производства, всичко е в 3тияни сектор демек услугите по време на буума имахме и строителство ама .......

Има едно нещо, което пропускате тези с клалификацията могат сменят и търсят по-добро, а тези които не сакат инциативност ясно какво се случва с тях. Не може един общ работник дето няма и средно да се дърви, че шефа го експлоатира и реве как другите взимали 2-3 бона.

Мойте приятели бачкат за такива пари, но си късат гъза от работа имам и познати който са напомощи или такива хванали д-вна служба за 4-500 на месец и си удрят гъза в стената от кеф. Също така познвам и доста бизнесмени, поели риска и като гледам сега те са най-доволни.

Няма как да си инвестирал малко в човешкия си капитал, а друг много и да искате еднакво. Също така няма как да искаме западен стандард, като още не сме дорасли. Преди имах проект проблемите на БГ - 1вия беше липсата на предприемаческа култура и традиции, после идват политиците и мисленето и т.н и т.н всичко се нарежда като свински черва.

Всеки с достатъчна квалификация може си вземе чукалата и си търси късмета другаде, но това че тези които не инвестират в нищо се чувстват експлоатиране друг е проблема.

Казах пак пазара.
Сега си мисля отварям пекарна има добра квалифицирана ръка за около 800 - 1000 лв има пазар и цената е такава - не предложената цена има такова качествено предлагане. Ако нямаше щях да дам много повече за да си го намеря. Не съм само аз от които зависят цените, нали :)

Радвам се че се води този разговор, защото това е реалността, ако чакаме някой друг да ни оправи вечно ще сме така, дори и самия Господ да ни управлява.

Помогни си сам, за да ти помогне и Бог :)

А нещо по дискутираното да кажеш?
Няма да е зле и да се научиш да се изразяваш правилно, за да могат да те разбират, и останалите, а не само тези, които смяташ за "висококвалифицирани".
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Има и друг проблем. Университетите ни бълват всичко друго, но не и квалифицирана работна ръка!
С това образование нещата са много зле, ще стават и по зле.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Има и друг проблем. Университетите ни бълват всичко друго, но не и квалифицирана работна ръка!
С това образование нещата са много зле, ще стават и по зле.

Не е друг проблем. Казано е във видеото.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

А нещо по дискутираното да кажеш?
Няма да е зле и да се научиш да се изразяваш правилно, за да могат да те разбират, и останалите, а не само тези, които смяташ за "висококвалифицирани".

Айде по просто като искаш.

За да вземеш трябва да дадеш. За да дадеш нещо 1во трябва да си вложил, а за да вземеш по-вече трябва си вложил по-вече.

Или ако заместим за да имаш по-висока заплата ти трябва по-висока квалификация, която е равно на по-голям човешки капитал, а това се получава от много повече четене и практикуване.

Надявам се ясно и просто да е всичко.
Човек сам бива експлоатиран, като не инвестира в човешкия си капитал.

Знанието е сила, незнанието работна сила:)
 
Последно редактирано:
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Този клип на Краси Петров е показателен за безработицата и квалификацията.
Прехвърлете до половината:

[video=youtube;ojDUoIZWVGI]http://www.youtube.com/watch?v=ojDUoIZWVGI[/video]
 

Горе