От: Кажете за Украйна де
Всъщност 2/3 руснаци, 1/3 поляци. Понеже тук е български форум, то кримските татари може да не ги броиме нито към едните, нито към другите, тъй като могат да се сметнат за българи.
През 9-ти век, след като новгородският княз Олег освобождава днепърските земи от хазарския Каганат, Рюриковичите пренасят столицата на Русия в Киев, а Владимир приема христианството като държавна религия. Киев е майката на Русия (Киевска Рус), градът-символ, обединил мъдростта и агресивността на азиатците, идващи от Изток, търговските умения на викингите, спускащи се по реките от Север, и земеделското усърдие (+ безхаберие) на местните славяни.
По сегашните украински земи следват битки с половците, делби, обединения и т.н. които ще пропусна. Руските князе почват да се изнасят в по-спокойни райони.
През 13.. и някоя си година Великото княжество Литовско се обединява с поляците в борбата срещу кръстоносците.
През втората половина на 15 век възниква казачеството. Казаците почват да се борят с полските магнати, но в крайна сметка литовски гетман завзема Киев. Казаците са принудени да се обърнат за помощ към Русия, което води до руско-полска война. Войната завършва с премирие, земите източно от Днепър отиват към Русия, а западните към Полша.
През 16.. Османската империя завзема полските земи. Русия и Турция сключват премирие с граница по Днепър.
Реч Посполита се разделя между Русия, Австрия и Прусия. Долните части остават под контрола на Кримското ханство. След руско-турската война (17..) тези територии минават под контрола на Руската империя, която почава активно да ги заселва с гърци, сърби, немци и евреи.
В същото време конфликтите в Галиция (под контрола на Австро-Унгария) между поляците и русините (сегашно самонаименование - украинци) продължават. Следват едни културни мачкания (австрийците премахват руския език от училищата, а царска Русия пък не признава украинския език. книгите на украински език почват да се издават вече само на територията на Австро-Унгария.
По време на Първата световна война Русия завзема Галиция. След ВОСР (1917) Украина решава да съществува като самостоятелна държава и излиза от състава на Русия. Руснаците почват масови репресии и украинците решават да се обърнат за помощ към Германия. В резултат германците въвеждат войските си в Украина. След като болшевиките ги побеждават, то се образува УССР (Украинска република в състава на СССР). На територията на Галиция след разпада на австроунгарската империя се образува ЗУНР (Западна Украйна). Почва война на украинците с поляците в резултат на което през 1919г. Западна Украйна бива завсета от Полша, Румъния и Чехословакия.
През 1920 почва Съветско-полската война. В резултат Беларус и Украйна се разделят между Полша и съветските републики, влезли през 1922г. в Съветския Съюз. Западна Украйна влиза към Полша, Буковина - към Румъния, а Закарпатието - към Чехословакия.
След началото на Втората световна немските войски завземат цяла Украйна. Част от украинците ги подпомагат, защото се борят за независимост от Съветския Съюз и от полонизацията, провеждана от поляците в западните части. Водещ е Степан Бандера, освободен от полски затвор при завземането на Полша от Германия. Врагове на бандеровците са руснаците, поляците и евреите и затова те подкрепят фашистите.
След края на войната нещата вече са по-широко известни за всички.