Казусът "Марковска" - оправдавате ли постъпката на президента

erica

New Member
Да, президентът Росен Плевнелиев с отказа си да присъства на клетвата на Венета Марковска възпря влизането във върховната надзорна институция на един дискредитиран магистрат.
Да, президентът няма право да бламира решение на върховния представителен орган - Народното събрание, но едничката, последна възможност беше този ход на държавния глава.
И в това се състои парадоксът - със своеобразното "прескачане" - по определението на прависти - на конституцията, да бъде на практика спазено изричното условие на същата конституция, поне за конкретния случай, а именно: че в Конституционния съд трябва да влизат "юристи с високи професионални и нравствени качества", а в публичното пространство има съмнения за моралните качества на един от новоизбраните членове на КС.
До каква степен и дали действието на президента е уязвимо от конституционна гледна точка би трябвало да решават конституционалистите, ако въпросът стигне и официално до тях.

Тук продължава цялата статия http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/11/16/1947997_skandalut_markovska_kato_vurha_na_aisberga/

Аз мисля, че от морална гледна точка Плевнелиев постъпи правилно.
 
От: Казусът "Марковска" - оправдавате ли постъпката на президента

Като се преобърне каруцата пътища за новоизлюпените пешаци има много. Обаче в нашия случай точно тези, които ще вървят пеша сами си бутнаха каруцата (избраха Марковска). Ситуацията е аналогична с тази около обсерваторията в Рожен. Само че при онзи случай проблемът, който сами създадоха можеха лесно да го решат, а сега не може. Просто някои глупави управленски решения се взимат лесно, но когато осъзнаеш каква простотия си направил се оказва, че поправянето ще е ужасно трудно.
 
От: Казусът "Марковска" - оправдавате ли постъпката на президента

Всички си правят каквото си наумят..няма оправия...
президента си е тръгнал..а тази Марковкса е супер нагла личност
отвратен съм
 
От: От: Казусът "Марковска" - оправдавате ли постъпката на президента

Всички си правят каквото си наумят..няма оправия...
президента си е тръгнал..а тази Марковкса е супер нагла личност
отвратен съм

В България кокала е трудно вземаем. Захапе ли се, никой не пуска.

Такива думички като чест, доблест, репутация и т.н. са непознати. Дори и за съдия.
 
От: Казусът "Марковска" - оправдавате ли постъпката на президента

image.php
 
От: Казусът "Марковска" - оправдавате ли постъпката на президента

Тя по закон е задълженада положи клетва, но предвид обвиненията би следвало след това да подаде оставка, което ме съмнява че би направила. И сега сме в конституционна криза.
 
От: Казусът "Марковска" - оправдавате ли постъпката на президента

Изводът от цялата ситуация, че държавността ни се намира в тежка криза, ама МНОГО тежка.
 
От: Казусът "Марковска" - оправдавате ли постъпката на президента

Изводът е, че политиката е един часмак, купува и продава в големи размери
На обикновения българин продава сладки обещания, които след това му излизат солено
От циганите купува гласовете им
Когато дойде на власт купува и продава съдии, политическо влияние и поръчкови закони
Всъщност накрая излиза, че политикът нищо не плаща, целия масраф се пише на народа
И понеже ние не разбираме, или се правим, че не виждаме, политиците си правят каквото си искат
Но учените хора от Европа виждат, че нашите искат да преядат с власт и затова от време на време им дърпат ушите

ТРИЦИ ЗА ЕВРОСКЕПТИЦИ
 
От: Казусът "Марковска" - оправдавате ли постъпката на президента

Ето и едно стихче точно по темата:

"Венета Марковска

"Над мутрата съм аз протекция.
Срещу мене прави се инспекция.
Минала на тъмната страна съм аз "джедайка".
Колев каза истината, че съм ходатайка.
"Бизнесменът" Георгиев е виновен,
а съмишленикът ми Цветанов-празнословен.
Отидох да защитя бандита във ареста.
В Шесто РПУ си изразих протеста.
Благодаря ви, господин министър!
И вий сте за затвора, мистър!" "


Автор: Noname
 

Горе