Какво е мнението ви за висшето образование?

От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Личното ми мнение е, че и в България, и особено в чужбина, е преди всичко бизнес за събиране на пари от такси. Имам и от България, и от САЩ диплома, който иска, винаги има възможност да учи, който - не, винаги има начин да мине между капките (макар и различен в различните образователни системи).
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Личното ми мнение е, че и в България, и особено в чужбина, е преди всичко бизнес за събиране на пари от такси. Имам и от България, и от САЩ диплома, който иска, винаги има възможност да учи, който - не, винаги има начин да мине между капките (макар и различен в различните образователни системи).
Напълно споделям мнението.Нямам какво повече да добавя. Това е самата истина. :)
 
Последно редактирано:
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Аз съм за знанияита, може би и затова не съм завършил а и не мисля, за тези години самоучение съм направил такъв процес дето накрая резултатите са красноречиви - а и на собственика никой не му иска кетапи :D та и затова съм се насочил в предпримчаството но със солидна доза знания
 
От: От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Личното ми мнение е, че и в България, и особено в чужбина, е преди всичко бизнес за събиране на пари от такси. Имам и от България, и от САЩ диплома, който иска, винаги има възможност да учи, който - не, винаги има начин да мине между капките (макар и различен в различните образователни системи).

И е така, и не е така. В по-големия брой случаи наистина това е положението - взимат ти парите и отбиват номера, а после ти дават диплома, която не е базирана на реалните знания, а на парите, които си платил. Аз съм учил два пъти висше. Първия път имах късмета да попадна в специалност, на която университетът държеше изключително много, защото беше най-престижната и желаната там. Преподаваха разни светила, които идваха доста отдалеч, дори от чужбина. Изключително много се държеше на присъствието по време на лекции, изпитите бяха сериозни и беше невъзможно да минеш метър, ако не си подготвен. Професорите и доцентите следяха дали наистина разбираме това, което ни казват и мога да кажа, че научих страшно много. После магистратурата ми, която беше три пъти по-скъпа се оказа чисто отбиване на номера. Много малък брой часове за лекции, формални изпити и т.н. Номерът беше да ни вземат парите и в замяна на това да получим дипломи. Нищо не научих по време на тая магистратура и останах доста недоволен, но това е реалността.
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

аз работя това, което съм завършила - социални дейности. И като цяло съм много доволна от времето на следването си - научих много неща. И то не само в сферата на социалните работи, но и какво е да живееш сам в непознат град, да си самостоятелен и независим (е, не чак толкова независим, щото разчиташ на финансовата помощ на родителите, но все пак...)
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Е, родителите помагат до време? Или ?
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

ами помагаха ми докато учех, и преди да започна работа. А сега работя, имам семейство, и съм "малко" голяма да разчитам на тях :)
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Стига с тези родители , завършиш ли сам трябва да се оправяш. Родителите трябва да помагат докато си ученик/студент.
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Ispis браво ти си една от малкото в този форум, които работят това, което са учили и всъщност се възползват от образованието си. Повечето тука сме малко анти-образованието настроени :).
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

еми просто незнам
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Аз също работя това, което съм учила и не мисля че висшето образование е загуба на време. Нивото на университетите в България наистина е доста далеч от това, което би следвало да бъде, но в крайна сметка затова се учи висше на 20, а не на 13 години. Кой колкото му стига амбицията и желанието да учи, приблизително толкова и научава. И ако в гимназията може да трябва мама и тате да те ръчкат, за да учиш, на малко по-други години би следвало сам да се стремиш към това да се развиваш.
Според мен, дори и за лично самочувствие и ако щете за "престиж" е редно да се завърши висше образование - имайки предвид, че в момента който не е поискал, той не е завършил, говори за липса на амбиция ако тъпчеш на едно ниво. Всеки тежи повече на мястото си ако е висшист и, за добро или зло, хората без образование биват подценявани.
Лично аз съм привърженик на практиката малко по на запад (каква изненада) - ориентираш се в някаква сфера, завършваш бакалавър, поработваш тук и там и след като, така да се каже, намираш мястото си в света и вече знаеш със сигурност кое ти е интересно и къде имаш потенциал, започваш да учиш магистратурата си, за да се доразвиеш в точно тази по-тясна сфера, в която искаш да работиш или където вече работиш. :neutral:
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Непрекъснато се представя висшето образование като нещо допълнително, което можеш да имаш на идеята "Колкото повече, толкова повече". Да, ама истината не е съвсем такава. За да завършиш висше ти отиват камара години и пари, които можеш да вложиш в изучаване и/или развитие в занаят. Развит кадър е по-желан от някой зелен с диплома. При някои професии няма как да минеш без диплома, но да речем на програмистите не им гледат много дипломата, а опита (т.е. реализирани проекти). В IT сферата най-добрият учител е опитът. Пробваш, трудиш се, учиш се от грешките си (по възможност и от чуждите) и се радваш на успехите си. Никой не пита успелия IT специалист какво образование и дипломи има. Просто го наемат защото си разбира от работата и го е доказал.
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Аз съм много доволен от моето висше образование. Това какво човек научава зависи изцяло от него самия и определено не е загуба навреме, защото средата и контактите от елитна среда няма да ги намерите на улицата.
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

много съм доволен от висшето ми , където отида на interview , ми вдига доста шанса за започване на работа.Даже да се похваля отказ до сега не съм имал.Е и малко опит трябва да имаш както и сертификат допълнителен + е много добре.Но все пак , всичко зависи от самите Вас как ще се представите.
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Да, висшето си има много предимства, които не личат на пръв поглед. Това не е само получаване на информация. Създаваш си контакти с доста от хората, които след време ще са водещи в съответната област от бизнеса, с който си се захванал. Освен това получаваш директен достъп до най-добрите специалисти в сферата, за която се обучаваш и имаш няколко години, през които можеш да ги питаш каквото те интересува, а такъв шанс по друг начин няма как да получиш. По-сериозните университети канят преподаватели от чужбина, а по тоя начин получаваш още по-безценен опит и знания.
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Заслужава си !

541755_398623273519489_1661266101_n.jpg
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Средното образование (математическа гимназия) ми даде много повече от висшето.
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Тук в родна България образователната система,както и всичко останало, е затънала отвсякъде.Отдавна,много отдавна не се говори за знания.Всеки учи,за да вземе дипломата и това е.Никой после не пита можеш ли не можеш ли,умееш ли не умееш ли...кажете тва не е ли сбъркана работа.Именно заради това даване на дипломи се навъдиха толкова много некадърници,които дори и участват в управлението на държавата.
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Наскоро четох статистика, че около 80% от българските работодатели са със средно и по-ниско образование. Не знам доколко е обективна , но като че ли е така. Не че пък е необходимо да са образовани и какво точно е да си образован, защото, да кажем, доста от моите колеги от университета бяха неграмотни. А аз съм завършила Софийския университет. Отделно от това, много слаба е мотивацията относно усвояването на знания. По-скоро става дума за това да бъде притежавана диплома и сякаш, ако имаш такава, си много компетентен или добър в дадена област. Разбрала съм, че човек не се ли мотивира сам, не си ли надгражда знанията постоянно, не иска ли да се развива, не му ли идва отвътре, няма да му се получат работите. Или уж ще са се получили, докато не се сгромоляса шумно някой ден. Затова образованието не е толкова важно и все пак аз съм доволна от моето. Имам забележки, но едва ли е възможно без тях.
 
Последно редактирано:

Горе