Да, ама има - бившите СССР кенефи всичките нямаха равен старт спрямо запада, точно заради социалистическия строй и плановата икономика и много други неща. После като циврите, че САЩ и Европа са ви виновни - ами не те са забранявали да има фирми, и 89-та година като излизаме на свободния пазар - да не може да предложим качествен отрасъл.
Вече Интернета - там нещата са други - имахме що годе равен старт с други държави, само защото масово навлезе след 89-та - в това отношение сме доста добре спрямо много западни страни.
пс: това пияното пак дойде да троли.
" Как па не ни спъва??? Задължиха ни да си затворим тецовете до няколко години, за да ни пуснат некви подаяния по плана за възстановяване. В същото време тия същите (големите) стартират строежи на нови ядрени електроцентрали и възстановяват използването на въглища в енергийния сектор."
Никой нищо не е задължавал.
Германия : Днес 14 от 17 германски ядрени реактори са спрени. Последните три все още работят, но трябва да бъдат изведени от експлоатация в края на 2022 г. Мощността им се равнява на 6% от енергийния баланс на страната. Тя трябва да бъде временно заменена с газови електростанции, което в момента е невъзможно поради войната на Русия с Украйна.
Белгия: Затварянето на АЕЦ е отложено
През пролетта, след нахлуването на Русия в Украйна, белгийското правителство отложи по-рано одобреното постепенно спиране на своите атомни електроцентрали в рамките на 10 години - от 2025 до 2035 г. До този момент два от седем действащи реактора продължават да работят.
В момента в Белгия половината от произвежданата електроенергия идва от АЕЦ. При това от страна на Германия не прекъсва критиката по повод стандартите за безопасност на централите.
Започващи и връщащи се към използването на АЕЦ
В Полша засега няма АЕЦ, но страната иска да построи такива. Първият полски ядрен реактор трябва да бъде стартиран до 2033 г. За правото да реализират този проект се борят компании от САЩ, Южна Корея и Франция, пише Дойче веле.
От първоначално планираното сътрудничество със съседна Литва във Варшава се отказаха. Полското правителство смята ядрената енергия за екологично чиста и иска да намали въглеродните емисии от горенето на въглища.
В Литва до 2009 г. функционираше построена още през периода на СССР АЕЦ Игналина. Тя беше затворена под натиска на ЕС поради съображения за сигурност.
Работата над проекта за нова атомна електроцентрала във Висагинас беше спряна скоро след проведен в страната през 2012 г. референдум. Почти ⅔ от анкетираните се изказаха против новата АЕЦ. Въпреки това властите във Вилнюс не се отказаха напълно от своите планове.
Нидерландия през 2021 г. отмени решението си за поетапен отказ от ядрена енергетика. Вместо това правителството планира да строи две нови атомни електроцентрали. На този етап продължава експлоатирането на единствената такава на територията на страната. Тя покрива 3% от потребностите на Нидерландия от електроенергия.
В Швеция действат шест АЕЦ, които генерират 40% от произвежданата електроенергия. Още през 1980 г. в Стокхолм беше решено постепенно да се спре използването на ядрена енергетика, щом използването на реакторите стане икономически неизгодно. През 2010 г. това решение беше преразгледано. Да работят може само до 10 реактора. Въпреки това четири от най-старите бяха спрени.
Принципно шведските власти искат да намалят дела на АЕЦ в енергийния баланс на страната, но не посочват конкретни срокове. Освен това Швеция планира да построи ядрена могила, в която да се съхраняват хиляди години радиоактивни отпадъци - само от техните атомни електроцентрали.
Франция и Финландия: в процес на разширяване
Ядрена енергетика - да, разбира се! Във Франция малцина се съмняват в полезността й. В страната има 56 реактора - много от които са в момента в ремонт, генерират до 70% от произвежданата в страната електроенергия, която французите използват и за отопление. Франция - най-големият износител на електроенергия в Европа, доставя продукцията си от АЕЦ на Великобритания и Италия.
Как Чернобил посреща 36-годишнината от аварията?Тази година, за първи път след инцидента, територията около централата е в състояние на война
В момента Париж строи един нов реактор, като са планирани още шест. Освен това се обсъждат варианти за замяна с нови в осем стари АЕЦ. Макар френските власти да имаха намерения към 2025 г. да намалят дела на атомната енергия в своя енергиен баланс до 50%, през 2019 г. тези планове бяха отсрочени с 10 години.
Финландия, където работят 5 реактора, също планира разширяване на ядрената енергетика. Към края на годината към мрежата ще бъде включен шести реактор. След това 60% от електроенергията в страната ще бъде генерирана от АЕЦ.
Руската компания “Росатом” първоначално имаше намерение да построи още една АЕЦ в Ханхикиви, но договорът беше разтрогнат от финландците заради нахлуването в Украйна.
Източна Европа не се отказва от АЕЦ
Унгария разчита на Русия не само за доставките на газ, но и в ядрената енергетика. Два нови реактора - в допълнение към четири работещи - трябва бъдат построени от “Росатом”. Стартът на първата фаза на строителство е планиран за септември.
Министърът на външните работи на Унгария Петер Сийярто през юли посети Москва, за да бъде окончателно потвърдена сделката. След реализирането на проекта Унгария иска да увеличи дела на АЕЦ в свое енергиен баланс от 50 до 60%.
В България, която също има намерение да развива ядрената си енергетика, два реактора осигуряват 30% от потребностите на страната от електроенергия. При това през пролетта София се отказа от проекта за построяване на нов реактор в Белене в сътрудничество с руски компании. Сега България по-скоро ще заложи на реактори с по-малък размер, които може да използва децентрализирано.
Нищо такова не се вижда.