Как бедноста променя начина ви на мислене?

От: От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

Ама моля ти се, няма човек в тая държава, който да е с различно възпитание. Чипът ни е такъв. Изобщо не е до поколения, а си е манталитет.

Не е точно така. Чипът ни е да имаш мързел към монотонната и/или скучна работа! Не по принцип. Естествено едно 99% от ежедневната дейност е такава. А това да те мързи дори и да мислиш - това е демократско възпитание, а не нещо по рождение. То от край време в чипа ни е заложено да се държи много на образованието (за разлика от циганите, при които е точно обратното). Но сегашните млади поколения да ги виждаш да напират да учат??? Както споменах има много изключения, но те са определен процент (примерно 5%), а масата е ... патологично мързелива.

Понякога е вярна поговорката "Беден човек, жив дявол". Започва завист, злоба към другите, особено, ако са по-заможни.
Пак ще кажа, че това е трудно да се определи дали е резултат от бедността, или примерно следствие от нарушеното чувство за справедливост. А за да го придобиеш ти е повлияла трезвата оценка от бедността. Примерно може да мразиш не всички богати, а само мутрите богаташи, които са почнали с куфарче от Луканов (или друга себеподобна мутра) и са продължили на принципа - какво си поискам го купувам поръчвам поредната глупост и продавам и правя печалба, независимо дали е парк, детска градина, целево НЕреституиран имот и така нататък...
Между другото разглеждането на богати мутри с другите богати, които са успели чрез доста работа - това ми се вижда като държавна политика. Защото мутрите не само имат пари, но и управляват политиката на страната. Обратно, тези които са забогатели, прилагайки личните си умения - те се занимават предимно с това което разбират, а не с политика.
 
От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

Каквото и да си говорим, конкретно в България, наследствеността от комунизма - мисленето, начинът на разсъждение, обременеността оказват изключително голяма роля върху живота на много хора днес. Все още чакаме някой да дойде и да ни оправи, да се погрижи за нас. Да ни даде пари за нищоправене, да не си даваме зор. Прехвърляме вината за несполуките и несгодите си на този или онзи , без да осъзнаваме , че виновните сме самите ние! Обвиняваме целия свят за всичко , искаме всичко за всички, тук и сега.

Искаме равноправие и справедливост, а получаваме несправедливости и беззаконие. Законите биват използвани, като средства, разкриващи възможности за престъпления и корупция, а не като текст, налагащ справедливи ограничения. Правилата биват заобикаляни, правата - превръщани в привилегии а, привилегиите - в неотменни права!

Оттук започва цикълът, на който ставаме свидетели днес. Инстинкта за оцеляване и самосъхранение, който прераства в грандомания и избиване на комплекси. Един мачка друг, който мачка трети, който пък от своя страна мачка четвърти и така цикълът никога не се затваря. Въпросът който всеки човек рано или късно си задава в така ситуация е „Защо аз трябва да съм прецакания?” и „Щом мен ме прецакват и аз ще прецаквам”, така цикълът продължава до безкрай, нека се чудим после защо нещата са такива. Недоволство също се поражда и от това, че хората с привилегии в обществото (често, хора натрупали богатства по съмнителен начин) парадират с това по начин, неприлягащ на хора, с предполагащо се ниво на интелигентност над средното. Това е просто въпрос на манталитет, а от своя страна, виждайки, че такива хора живеят добре, част от обществото си създава кумири и образи за подражание, а оттам сбъркаността в обществото и изкривената представа за ценности, етика и морал силно застрашават бъдещето на народа и възможността нещата да започнат да вървят във вярната посока.
 
От: От: От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

Не е точно така. Чипът ни е да имаш мързел към монотонната и/или скучна работа! Не по принцип. Естествено едно 99% от ежедневната дейност е такава. А това да те мързи дори и да мислиш - това е демократско възпитание, а не нещо по рождение. То от край време в чипа ни е заложено да се държи много на образованието (за разлика от циганите, при които е точно обратното). Но сегашните млади поколения да ги виждаш да напират да учат??? Както споменах има много изключения, но те са определен процент (примерно 5%), а масата е ... патологично мързелива.


Пак ще кажа, че това е трудно да се определи дали е резултат от бедността, или примерно следствие от нарушеното чувство за справедливост. А за да го придобиеш ти е повлияла трезвата оценка от бедността. Примерно може да мразиш не всички богати, а само мутрите богаташи, които са почнали с куфарче от Луканов (или друга себеподобна мутра) и са продължили на принципа - какво си поискам го купувам поръчвам поредната глупост и продавам и правя печалба, независимо дали е парк, детска градина, целево НЕреституиран имот и така нататък...
Между другото разглеждането на богати мутри с другите богати, които са успели чрез доста работа - това ми се вижда като държавна политика. Защото мутрите не само имат пари, но и управляват политиката на страната. Обратно, тези които са забогатели, прилагайки личните си умения - те се занимават предимно с това което разбират, а не с политика.


1. А защо ти се налага да извършваш монотонна работа? Ако си учил и имаш влечение към нещо, следва да го развиеш. При мен 99% е приятна работа и 1% другото.
2. Не е до мързел ученето. То си е наслагване в медиите, че няма смисъл. И не е до поколения... Питай твои роднини дали като са ги назначили, с препоръка от партийния ръководител, на първа работа, дали са вдявали за какво става дума. Питай го колко техните познати или те самите са крали от ТКЗ-тата и отвсякъде откъдето могат. Мит е, че нашите родители са по-възпитани и с по-добър манталитет от сегашните поколения. Влез в софийския градски транспорт и само гледай колко лелки ще ти се скарат, заради това, че не ползваш оставен билет, закачен на някой прозорец. Лесно е да си изчистил цялата си биография след промените и да се правиш на моралист, както 99% от бабите дето като им дадат кокал и веднага захапват и гласуват и продават гласа си. Не само бабите, разбира се. Но поне младите не се правят на големи моралисти.
Та, не смятам, че сегашните поколения са по-лоши от предните. Впрочем, младите сме огледало на нашите родители. Ако те виждат упадък, те виждат себе си. Честито!
 
От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

Не приемам тезата, че "бедността ограничава свободата на съзнанието". Всичко е индивидуално и зависи от ценностната система на даден човек. Затова и дадох за пример хора на изкуството. Те са по-извисени духовно.
Иначе, да, някой може да избере наркотиците, за да се измъкне от бедността. Но не се и замисля, че тези наркотици биха могли да бъдат продадени на брат му или на сестра му, на децата му... Не се замисля, че обрича много хора на гибел. А дори и да направи своя "удар", да успее да получи мечтаните милиони, после какво? И на някой малък далечен остров все някога куршумът ще го застигне.
По-малодушните се държат за чашката и проклинат съдбата си.
Ако човек е здрав, няма никакво оправдание да гледа тавана, да охка и да ахка, че е безработен. Все някаква почтена работа може да се намери. Хлябът, изкаран с честен труд, не горчи.
Най-страшното е да си беден и болен!
 
От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

При някои хора бедността мотивира. Сега не мога да кажа, че съм богат, но съм ок финансово. Обаче, преди 10 години нямах никакви пари, а родителите ми нямаха възможност да ми дават. Спомням си, когато ходих на студентска бригада в щатите как с приятелката ми бяхме толкова скъсани преди да тръгна, че ядяхме макарони със захар. Само това, доста безвкусно беше, нямаше дори една лъжица маргарин даеба. И като тръгнах и оставих последните си 2 лв. и счупеният ми телефон с ваучер да мога да й се обаждам. За едно лято успях да спестя 5000 долара и да се върна с тях. От там нататък, лека полека си завърших образованието, но тия пари много ми помогнаха и ми показаха какво е да имаш пари. Което ме караше да търся начини. Е, наркотици не съм продавал :lol: Така че, бедността мотивира, но и си зависи до човека. Мързеливите заслужават да нямат и да живеят цял живот в мизерия.

Колкото до статията, тежка е за четене, скучна е, бъкана с някакви натруфени думи.
 
От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

Абсолютно съм съгласна с "Да ни даде пари за нищоправене, да не си даваме зор."
Понякога точно обратният вариант е печеливш, а именно "За без пари да се позориш".
Личен пример: Преди време ме помолиха (безплатно) да създам и поддържам сайт в сферата на образованието - резултатът след 1 година беше - много нови полезни запознанства, 2 предложения за работа и безплатна 4-дневна екскурзия. Така, че всеки сам трябва много добре да си преценява кога да се потруди повече.
 
От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

И аз като @redrum преди десетина години бачках за никакви пари, гадна работа, докато учех нещо, което виждах, че няма никаква перспектива. :)
Една бригада в Англия ме "вкара в пътя" и видях какво е да изкарваш пари, както и да разбера, че има значение как си изкарваш парите, за да се чувстваш добре.
 
От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

И аз като @redrum преди десетина години бачках за никакви пари, гадна работа, докато учех нещо, което виждах, че няма никаква перспектива. :)
Една бригада в Англия ме "вкара в пътя" и видях какво е да изкарваш пари, както и да разбера, че има значение как си изкарваш парите, за да се чувстваш добре.
Точно. Изглежда доста хора минаваме по един и същ житейски път и стигаме до едни и същи изводи. :roll:
 
От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

Положението в България е ние ги лъжем, че работим те ни лъжат че ни плащат, и също ми е направило впечатление, че много хора изкарват висше образование без значение в каква специалност само за да имат диплома, нищо че не смятат да се занимават с това.
 
От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

Съветвам ви да прочетете "Мисли и забогатявай" от Наполеон Хил. В книгата е описано как чрез желание,планира,постоянство и много положителни човек може да забогатее не само финансово,но също така и духовно.
 
От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

Съветвам ви да прочетете "Мисли и забогатявай" от Наполеон Хил. В книгата е описано как чрез желание,планира,постоянство и много положителни човек може да забогатее не само финансово,но също така и духовно.

Не ви съветвам да четете такива глупости. Ако се забогатяваше с четене на разни self help книги, нямаше да има бедност по света.

Приемете, че всеки е орисан да живее с определен финансов ресурс, от който, колкото и да се мъчи - трудно ще избяга.

Колкото до примерите с хората на изкуството - много погрешно е да се разглежда тази категория хора в аспект ''забогатяване''. Те имат съвсем други цели и при тях богатството (когато го има) е аксесоар, а не крайна цел.
Парите са цел за бизнесмена, а не за твореца. Парите дори пречат на хората на изкуството - най-великите шедьоври са създадени в нищета и в нещастни периоди.
 
От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

Приемете, че всеки е орисан да живее с определен финансов ресурс

Направо не знам как можа да изтърсиш такава простотия в предприемачески форум. Честно! Иначе за книгите съм съгласен.

Те имат съвсем други цели и при тях богатството (когато го има) е аксесоар, а не крайна цел. Парите са цел за бизнесмена, а не за твореца.

Защо да не гледаме на един бизнесмен, като на творец? Същото важи и за него. Ако парите ги има не са крайна цел, а средство чрез което да твори. За да твори на художника му трябват четки и платна. За да твори на бизнесмена му трябват пари! :)
 
От: От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

Направо не знам как можа да изтърсиш такава простотия в предприемачески форум. Честно! Иначе за книгите съм съгласен.

Това, че форумът е предприемачски не пречи да се погледне светът цялостно, а не само от предприемаческата камбанарийка. Питал ли си се, защо едни предприемачи успяват, а други не? Да, знам, че ще ми изредиш куп причини за неуспеха на едните, но не е само това - светът не е толкова просто устроен или пък аз съм прекалено философски настроена?!

Защо да не гледаме на един бизнесмен, като на творец? Същото важи и за него. Ако парите ги има не са крайна цел, а средство чрез което да твори. За да твори на художника му трябват четки и платна. За да твори на бизнесмена му трябват пари!

Тук пак не си ме разбрал! :) Парите не са едно и също за твореца и за бизнесмена. Ако за единия са крайна цел и причина да стартира своята дейност, то за другия са само придружаващ славата елемент. Ти мислиш ли, че Ван Гог е рисувал, за да забогатее? Да, искал е да има пари, но не го е правил с тази идея. Същото важи и за писатели, поети, ваятели и т.н. При тях основната цел е да популяризират своето творчество и в момента, в който парите станат фактор в тяхното ежедневие и работа, те започват да я чувстват като бреме, като задължение, а не като вътрешен порив, от който се раждат шедьоври. Затова съвременните (а и не само) звезди посягат към дрогата - парите ги карат да се чувстват сигурни, а сигурността е убиец за един творец. Един самодоволен артист става комерсиален и за да докаже, че все още е творец започва да създава изгъзици. Това е моето виждане - не ангажирам никой с него.

Колкото до това дали можем да разглеждаме един бизнесмен, като творец - можем да разглеждаме и един циганин от чистотата като творец, но така само обезценяваме смисъла на думата ''творец''. Не може да я използваме безразборно. Не е редно да превръщаме в клишета думи, като ''произведение на изкуството'' и ''шедьовър'', използвайки ги за щяло и нещяло. Не може да наричаш шедьовър един миш-маш, само защото ти е бил много вкусен... както и да е..

По темата: Да, бедността променя начина на мислене, но ''Как?'' е строго индивидуално при всеки.
 
Последно редактирано:
От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

Като нямаж пари нямаш и акъл..

Ти очевидно си социално слаб :)
 
От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

То и това не е лошо.. някой друг да те храни, а ти да лежиш по гръб. Като изключим правописа, заставам зад изказването си.
 
От: Как бедноста променя начина ви на мислене?

Призовавам ви да си плащате данъците :)

И си организирайте бизнеса така, че дължимите данъци да са по-малко. Все още не са забранили да печелиш по-малко пари и да ограничаваш харченето за глупости с цел да работиш по-малко за усвояващите държавни пари мафиоти.
 

Горе