Как да оценя колко струва сайтът ми?

D.Ivanov

Well-Known Member
Имам един сайт на английски език, който от месец Май до днес ми е изкарал 2400 лв от адсенс само. Сайтът е за финанси, финансови новини, форекс.
Платформата e wordpress, сегашната му тема е безплатна, сменил съм няколко докато получа добър резултат за кликовете.
Статиите всички до една съм си ги писал аз, трафика е изцяло от фейсбук.

Понеже искам да сменя нишата с малко по-различна или по-точно по-таргетирана и се чудя дали да не продам този сайт и с парите от евентуалната продажба да стартирам новият сайт ударно.
Не съм решил, че на 100% ще го продавам, но ми е интересно, ако в даден момент реша да го направя как да оценя колко точно струва, как се прави, какво точно се гледа, има ли определени неща, изисквания, критерии, по които мога да разбера аз за себе си какви пари мога да му потърся?
 
От: Как да оценя колко струва сайтът ми?

@D.Ivanov, първо поздравления за сайта, явно си избрал добра ниша и имаш добре направено SEO :) На въпроса, към днешна дата с 1.50$ за лев сметката ми излиза около 1600$ грубо, което прави по около 320$ средно на месец (от май месец до септември). Това е доста добре за такъв тип сайт и моят съвет е да пробваш да го продадеш във Flippa или някой частен аукцион за такъв тип сайтове.

От това, което съм чел за продажбите, голямо значение има от къде идва трафика ти, какъв е цялостния линк профил (от къде имаш най-много, DA, PA и т.н, може да ги вижиш през Ahrefs), както и средно изкараното на месец от сайта за последните 3 или 6 месеца. Нишата също има значение, дали е сезонна или не например. В общи линии ако си го предпазил от ъпдейти и добре си си направил линк билдинга (а ти няма как да не си, при положение че правиш 300$+ на месец), спокойно по мое мнение може да му вземеш 3000-5000$ без проблеми. Това прави 10 х месечния профит, като при по-силен интерес от страна на купувача (купувачите) може да вземеш цена и до 12-13 пъти месечния профит.

Вярна ли ми е сметката за средномесечните доходи или е имало някакъв пик през който е генерирал тези пари?
 
От: Как да оценя колко струва сайтът ми?

Сайт с трафик от фейсбук нищо не струва сам по себе си, освен ако не го продаваш със страниците, в които постваш. Ако беше с натурален трафик, можеш да му търсиш месечните доходи по 10, че дори и повече... зависи вече от особеностите.
 
От: Как да оценя колко струва сайтът ми?

Сайт с трафик от фейсбук нищо не струва сам по себе си, освен ако не го продаваш със страниците, в които постваш. Ако беше с натурален трафик, можеш да му търсиш месечните доходи по 10, че дори и повече... зависи вече от особеностите.

Не видях, че сайта има трафик изцяло от FB и ако тръгне да го продава си прав, ако не го даде със страниците няма голяма полза от него, защото новият собственик няма как да избие вложението. Но ако не е от там а е натурален трафик от търсачките до голяма степен x10 месечните доходи ще може да му се търси. Извинявам се, че не обърнах внимание на това.
 
От: Как да оценя колко струва сайтът ми?

@D.Ivanov, първо поздравления за сайта, явно си избрал добра ниша и имаш добре направено SEO :) На въпроса, към днешна дата с 1.50$ за лев сметката ми излиза около 1600$ грубо, което прави по около 320$ средно на месец (от май месец до септември). Това е доста добре за такъв тип сайт и моят съвет е да пробваш да го продадеш във Flippa или някой частен аукцион за такъв тип сайтове.

От това, което съм чел за продажбите, голямо значение има от къде идва трафика ти, какъв е цялостния линк профил (от къде имаш най-много, DA, PA и т.н, може да ги вижиш през Ahrefs), както и средно изкараното на месец от сайта за последните 3 или 6 месеца. Нишата също има значение, дали е сезонна или не например. В общи линии ако си го предпазил от ъпдейти и добре си си направил линк билдинга (а ти няма как да не си, при положение че правиш 300$+ на месец), спокойно по мое мнение може да му вземеш 3000-5000$ без проблеми. Това прави 10 х месечния профит, като при по-силен интерес от страна на купувача (купувачите) може да вземеш цена и до 12-13 пъти месечния профит.

Вярна ли ми е сметката за средномесечните доходи или е имало някакъв пик през който е генерирал тези пари?

Юли и Август бяха най-силните месеци с повечко приходи, Май и Юни като за чисто нов сайт приходите бяха по-слаби. Но и аз като цяло от самото начало следя да няма именно резки пикове и спадове, а постепенно да се качва трафика, контролирам доколкото мога, за да няма проблеми с адсенс. Съдържанието го качвам също на равни интервали от време.

Във Flippa съм продал няколко сайта, но не на такова ниво. Ще поразгледам отново там как стоят нещата.

Благодаря за съвета!
 
От: Как да оценя колко струва сайтът ми?

Да, трафика е от ФБ и може би сте прави, че без страниците сайтът не би струвал нищо. А ако добавя и страниците, които носят трафика като пакетна цена ли се оформя или отделно е по-добре да се продадат?
 
От: Как да оценя колко струва сайтът ми?

Да, трафика е от ФБ и може би сте прави, че без страниците сайтът не би струвал нищо. А ако добавя и страниците, които носят трафика като пакетна цена ли се оформя или отделно е по-добре да се продадат?

Естествено че пакетна цена, по отделно цената е друга. Според мен 1500 лв е справедлива цена. Фейсбук трАфика е доста рисков и не всеки се хваща...
 

Горе