Как да преборим икономическата криза?

Как да преборим икономическата криза? България вече го е постигала това. В условията на многогодишна икономическа рецесия България преди не много години е съумяла да намери решение на проблема. При това удачно и работещо решение. По този път България е постигнала високи резултати в Европа, преди да се намеси Хитлер и започне Втората световна война.

Преборихме кризата без партии и парламент

България пребори най-жестоката икономическа криза в историята, като забрани партиите и разтури парламента.
През 1934 г. Народното събрание пусна кепенци, а депутатите излязоха в неплатен отпуск. Върху тази разчистена територия заработи нов политически модел, който измъкна страната от Голямата депресия.
Голямата депресия мачка световната икономика от 1929 г. насам. Фондовите борси са сринати. Банките са фалирали. Промишлеността е на колене. Безработицата е с космически размери. Милиони гладни са на улицата, опашките пред трудовите борси са километрични.
У нас на власт е Народният блок - коалиция от пет политически сили, доминирани от Демократическата партия.
“При управлението на Народния блок (1931-1934) - сочи историкът Тодор Галунов, - партийно-партизанските политически страсти и корупцията достигат апогея си в новата ни история.
Процесът на раздробяване на партиите тече с пълна сила.
Появяват се много дребни формации, постоянно враждуващи помежду си и намиращи смисъла на съществуването си единствено в собственото си противопоставяне. Това дава “храна” на редица обществени дейци да поставят под съмнение ползотворната роля на партиите в политическата система.”
И ето че на 19 май 1934 г. родината осъмва с манифест за преврат. Документът е разлепен по улици и площади, народът се тълпи и чете: “Българи!
Досегашната партийна политическа система окончателно се провали. Пълното разложение на партиите дълбоко засегна обществото, държавата и народното стопанство.
Последвалата от това морално-политическа криза рискуваше да се обърне в държавна. Последният изход от това състояние е днешната гавра на партийните хора с народ и държава. Това състояние не позволява да се създаде една стабилна и творческа власт. Партийните и лични власти не дадоха възможност не само да се разрешат, но и да се поставят държавните и стопански въпроси. Всичко това наложи партийната власт да бъде заменена с непартийна - национална власт.”
"Да живее България!", завършва паметният документ.
Авторите на преврата са политическият кръг “Звено” и Военният съюз. Те разпускат XXIII народно събрание, чийто председател е старият парламентарен лъв Александър Малинов.
После забраняват всички партии плюс ВМРО. Неговият водач Иван Михайлов е принуден да емигрира. Имуществото на политическите организации е конфискувано в полза на държавата.

Съставено е служебно правителство начело с Кимон Георгиев.
Той е известен като Главен специалист по превратите.
Участва в Деветоюнския от 1923 г., а по-късно и в Деветосептемврийския от 1944 г. Премиерът поверява двете най-важни министерства в условията на криза на вещи експерти. Портфейлът на финансите връчва на Петър Тодоров, а икономиката отива при Коста Бояджиев.
С този екип правителството започва да дърпа страната от кризата. Най-важната стъпка е реставрирането на стопанските връзки със Съветския съюз.
Основана е българо-съветска камара, която съживява търговските отношения между двете страни.
Успехът е постигнат благодарение на това, че няма Народно събрание, разделено на русофили и русофоби. Няма фанатици, които да се надвикват със “за” и “против”, насъскани от политическите си пристрастия.
Водещ е единствено икономическият интерес на страната. Петър Тодоров е германски възпитаник, а Коста Бояджиев е с диплома от Белгия. И двамата обаче стискат лапата на Славянската мечка.
Събирателни дружества за експлоатация на властта, нарича партиите Димо Казасов. Той е основателят на “Звено”, участник е в политическата промяна на 19 май 1934 г.
“Активното ядро на буржоазните партии бе съставено от службогонци, които през деня мечтаеха за властта, а през нощта сънуваха, че сменят гладните години със сити”, така той описва някогашната ситуация, която е близнак на сегашната.
“Градският лумпен - продължава Казасов, - с оръфани дрехи и кърпени обуща, следваше като домашно куче местния партиен водач и със зяпнали уста гълташе неговите думи като някакво си дошло “свише” откровение.”
“Преливането на членове от една буржоазна партия в друга беше постоянно явление. Когато дадена буржоазна партия идваше на власт, към нея от всички партии се стичаха тъмните отряди на службогонската и хищническата армия. Тя бързо затлъстяваше на власт и също тъй бързо изпостеляваше в опозиция.”
“Буржоазните партии от тая епоха не бяха нещо друго освен събирателни дружества за експлоатация на властта”, заключава звенарят.
Пак според Димо Казасов Народното събрание е празна говорилня.
Той разказва за един словесен дуел между демократа Михаил Такев и народняка Теодор Теодоров. Такев се изправил на трибуната и говорил четири часа.
Теодоров му го върнал тъпкано с осемчасова реч. Понеже го прекъсвали, той заплашил, че ще говори два дни.
“Ако Теодор Теодоров говори два дни, аз ще говоря четири дни!”, обявил докаченият Михаил Такев.
Тази вятърничава мелница е спряна със закриването на Народното събрание.
Законодателството се упражнява от Министерския съвет, който разглежда законопроектите на три четения и ги представя за утвърждаване на царя.
Борис III топи перо в мастилницата и парафира. Следва обнародване в “Държавен вестник” и съответният документ отива в коридорите на изпълнителната власт.
Кратко, ясно, точно!
Без ялови дебати, които преливат пустото в празното. По този начин до 1939 г. работят шест безпартийни кабинета.
Те съумяват не само да извадят страната от кризата, но и да постигнат завиден икономически растеж.
През 1939 г. произвеждаме 266 милиона киловатчаса електроенергия, което прави 42 квтч на човек от населението.
Жизненият стандарт на българина става един от най-високите в предвоенна Европа.
Средната заплата е 2500 лв., пенсията - 1400 лв.
Хлябът е евтин. През 1938 г. на всеки българин се падат по 280 кг пшеница. По същото време за Румъния тази цифра е 245, за Югославия е 197, а за Гърция - едва 142.
Токът също е достъпен за всеки. Вецовете и тецовете са малки, но много ефективни. През 1939 г. те произвеждат 266 милиона киловат часа електроенергия, което прави 42 киловат- часа на глава от населението.
Електромерите са внос от Германия и не допускат грешки. В аналите на електроразпределението няма регистрирано нито едно оплакване на потребител.

Жените гласуват за първи път през 1938 г.
Парламентарната система е възстановена през 1938 г., когато се провеждат избори за XXIV народно събрание. Тогава за първи път гласува и нежната половина от нацията.
Уж демократичната Търновска конституция безцеремонно отнема избирателните права на българката. “Избиратели са всички български граждани, които имат възраст по-горе от 21 година и се ползват с граждански и политически правдини”, отсича основният закон. “Български граждани” обаче са само мустакатите, сукманите не влизат в сметката.
Тази неправда е поправена чак през 1937 г., когато е приет нов избирателен закон. “Избиратели по тази наредба закон са всички български поданици, навършили 21-годишна възраст, мъже и жени”, гласи член 8, но с уговорката: “Последните ако са омъжени, разведени или вдовици.”
Статистиката сочи, че по онова време у нас има 8466 разведени българки и 235 773 вдовици. Голямото число на черните забрадки се обяснява с войните, които са обезлюдили мъжката половина от нацията.
“По вестниците вече почнаха да се появяват хвалебни за българката статии, чиито автори, когато бяха министри и депутати, се отнасяха с насмешка и пренебрежение към нейните стремежи да участва в управлението на страната", отбелязва през януари 1938 г. “Вестник на жената”.
“Ние вярваме, че българските жени помнят близкото минало и няма да се поддадат на ласкателствата, откъдето да идат те, а ще преценят всеки кандидат-депутат по неговите дела, а не по думите му", надява се вестникът.
Женското издание предупреждава, че из родината шетат “депутати по професия”, които разчитат на късата памет на избирателите. Тези персони искат отново да яхнат народа в името на своите лични интереси.
През март българките зарязват манджите и се нареждат на опашка пред урните. С техния решаващ вот е избрано XXIV народно събрание.

РОСЕН ТАХОВ, http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1838046
 
От: Как да преборим икономическата криза?

Ако става въпрос само да се пребори икономическата криза, няма по-лесно нещо от това. Обаче ще трябва да се жертва свободата както е станало навремето. 45 години икономическа криза не е имало, ама сериозно ли някой е готов да замени свободата си за кюфтета, кебапчета и безплатна почивка на морето?
 
От: Как да преборим икономическата криза?

45 години не бяха особено блестящи в по-голямата си част точно в икономическо отношение. Първоначално имаше смяна на собствеността. Както и нов идеологически модел. По-късно, някъде към 1975-1980 година наистина бе добре. Но народа взе да се уяжда, идеологията взе да се променя - смесване на държавната и частна собственост. Което се отрази на икономиката, с изключение на някои национални обекти като АЕЦ Козлодуй и ПАВЕЦ Чаира, комплекса за нови технологии в Стара Загора.
Още 1985 година имаше независим анализ, че България, ако вземе сериозни икономически мерки, дъното ще е някъде около 1995 година.

Сега "има" и свобода, и кюфтета по 50 стотинки. Както и кренвирши на една трета от цената на месото и сирене на една осма от цената на млякото.
Колко хора са щастливи от това?
 
От: Как да преборим икономическата криза?

Айде не го извъртайте на хляб или свобода.


Цяла Европа е свободна и богата. Щом там може хем едното хем другото и тука може.
 
От: Как да преборим икономическата криза?

Там може защото окрадоха целия свят, не че са по-добри. България кога е имала колонии в Индия, Африка или Южна и Северна Америка? Освен това сме били под турско робство 500 години, което ни тежи и до днес във всяко едно отношение. Богатството на Европа е благодарение на планини от трупове.
 
От: Как да преборим икономическата криза?

Ако става въпрос само да се пребори икономическата криза, няма по-лесно нещо от това. Обаче ще трябва да се жертва свободата както е станало навремето. 45 години икономическа криза не е имало, ама сериозно ли някой е готов да замени свободата си за кюфтета, кебапчета и безплатна почивка на морето?
Извинявай, но за каква свобода говориш? По какъв начин хората са изгубили свободата си навремето, не съм чувал подобно нещо. И най-важното, каква свобода имаш сега?
 
Re: От: Как да преборим икономическата криза?

Ако става въпрос само да се пребори икономическата криза, няма по-лесно нещо от това. Обаче ще трябва да се жертва свободата както е станало навремето. 45 години икономическа криза не е имало, ама сериозно ли някой е готов да замени свободата си за кюфтета, кебапчета и безплатна почивка на морето?

не си прав човек :) България е фалирала три пъти през комунизма и само евтиния петрол и това че сме го предпродавали ни е измъкнало иначе щеше да е страшен глад и мизерия за няколко години и комунизма щеше да си е отишъл още през 70те

което можеби щеше да е по добре де...
 
От: Как да преборим икономическата криза?

Там може защото окрадоха целия свят, не че са по-добри. България кога е имала колонии в Индия, Африка или Южна и Северна Америка? Освен това сме били под турско робство 500 години, което ни тежи и до днес във всяко едно отношение. Богатството на Европа е благодарение на планини от трупове.

Повечето страни в Европа са нямали колонии и пак са в пъти по-богати от останалия свят.

Нещо повече, били са по-богати много преди да се открият пътищата към съседните континенти.


Богатството се създава и не е определено количество.
 
Re: От: Как да преборим икономическата криза?

Извинявай, но за каква свобода говориш? По какъв начин хората са изгубили свободата си навремето, не съм чувал подобно нещо. И най-важното, каква свобода имаш сега?

http://chitanka.info/text/2898/24#textstart

От гледна точка на свободния западен гражданин ние изглеждаме истински параноици с внимателното затваряне на вратата и оглеждането дали няма някой зад нея, с инстинктивната проверка на обстановката, със съмнението в телефона и най-вече с колебанието — доколко може да се вярва на този, който е срещу нас. Едни от най-популярните изрази в нашия делничен живот са: „Не мога да ти кажа това по телефона“, или „Тези работи по телефона не се приказват!“, или „Много приказваш!“ и т.н. Колко пъти, когато приятели пристигаха у дома, за да ми кажат нещо, което най-често беше безобидно, ме молеха най-напред да изключа телефона. Колко пъти в разни домове са ми казвали: „Телефонът е изключен, можеш да приказваш!“ При това никой от нас не беше конспиратор, нито имаше някакво намерение да сваля властта. Ние бяхме обикновени български граждани, които разговаряха по обикновени делнични въпроси. Моторът на подозрението, на цялото това ужасно болестно състояние на духа беше един — Държавна сигурност.
Един мой приятел мечтаеше да свири на орган и често говореше за това. Но по мое време в цяла България нямаше истински орган. И една вечер в Копривщица на неколцина от нас хрумна идеята да се пошегуваме с приятеля ни в София, като го събудим посред нощ с бърза телеграма. Ние написахме следния текст: „Органът намерен. Прати камион.“ И тази невинна шега се оказа твърде горчива за нашия приятел. Той наистина бил събуден в полунощ от раздавача, който му дал телеграмата. Но два часа по-късно пристигнала Държавна сигурност. Без никакви обяснения служителите заповядали на нашия човек, който беше млад лекар, да се облече и го отвели със себе си, като оставили майка му припаднала от страх. После започнал разпит, който траял до обед на следващия ден, и всичко било във връзка с текста на телеграмата. Нито един от следователите не приел, че това би могло да бъде приятелска шега. Те твърдели, че текстът на телеграмата бил шифрован, и въртели бедния доктор да дешифрира. Междувременно милицията в Копривщица също бе алармирана и след щателно издирване успя да ни открие на хижа „Богдан“, където нямаше телефон. Както и да е, нещата накрая се оправиха, но нашият приятел не ни говори цяла година заради глупавата шега, която бе съсипала нервите на майка му и която вероятно бе оставила известна въпросителна в досието му. Особено подчертано и недвусмислено беше подозрението на Държавна сигурност спрямо хора, които подаваха молби за паспорти. Самото желание да се пътува в чужбина се смяташе за подозрително. Не по-малко подозрително беше всяко отклонение от шаблона било в работата, било в живота. Подозрителен беше всеки опит човек да се държи като себе си. Подозрителни бяха срещи с чужденци и преди всичко срещи с хора в немилост. Подозрителни бяха неясни думи, двусмислени или многосмислени текстове. Аз лично съм бил викан в Държавна сигурност, за да ми се чете на глас поемата за Съветския съюз на един от най-близките ми приятели, Стефан Цанев, и да ме питат какво разбирам под отделни пасажи.

http://chitanka.info/text/2898/15#textstart

На дъното на тази типична съветска феодална стълба стои крепостният народ. Онзи народ, който по законите на феодализма е прикрепен завинаги към дадено място и дадена работа и който няма право:

да не харесва решима,
да се съмнява във феодалната идеология,
да има свое мнение и да го изказва,
да критикува феодалите,
да се организира свободно,
да избира свободно,
да пътува свободно,
да сменя работа свободно, да разполага с продуктите на труда си,
да се ползува от справедлив съд,
да има своя религия,
да бъде третиран човешки от милицията,
да слуша чужди радиостанции,
да чете книги, неодобрени от феодалите,
да не служи във феодалната армия,
да бъде себе си.

Единственото право, което крепостният народ има, е безропотно и усърдно да произвежда блага за феодалните касти и да се надява, че те ще оставят нещичко й за него. В качеството му на производствен добитък крепостникът има право на известни медицински и социални грижи, за да го поддържат работоспособен.
Това е структурата на съветския феодализъм, която е гръбнакът на режима у нас и във всички източноевропейски страни под съветски контрол.

направо я прочети цялата
 
Re: От: Как да преборим икономическата криза?

ПП ЧАСТ ОТ ГОРНИТЕ ПАСАЖИ СА НАПЪЛНО ВАЛИДНИ ЗА РЕЖИМ НА БОЙКО БОРИСОВ... ТАКОВА ПОГАЗВАНЕ НА ДЕМОКРАЦИЯТА НЕ СМЕ ИМАЛИ ОТКАКТО Е ПАДНАЛ КОМУНИЗМА
 
От: Как да преборим икономическата криза?

Освен това сме били под турско робство 500 години, което ни тежи и до днес във всяко едно отношение.
"Робство" с право на частна собственост, право на религия, право на писменост, право на търговия.

Титлата хаджия се е получавала след съответното икономическо замогване и пътуване през половината Турска империя. Пътуване само в едната посока 2357.88 км, което според днешния живот трае 22:58 часа. В двете посоки - около 5 000 км. А тогава - с каруци, без скоростни магистрали, е траело седмици.

attachment.php


Няма да коментирам далечината на търговските дестинации, до които са стигали предприемчивите български търговци.
 

Прикачени файлове

  • Пътуване до Бож&#1.jpg
    Пътуване до Бож&#1.jpg
    105.2 KB · Преглеждания: 44
От: Re: От: Как да преборим икономическата криза?

ПП ЧАСТ ОТ ГОРНИТЕ ПАСАЖИ СА НАПЪЛНО ВАЛИДНИ ЗА РЕЖИМ НА БОЙКО БОРИСОВ... ТАКОВА ПОГАЗВАНЕ НА ДЕМОКРАЦИЯТА НЕ СМЕ ИМАЛИ ОТКАКТО Е ПАДНАЛ КОМУНИЗМА

Демокрацията започна да изчезва с превръщането на СДС в партия.
Оформящите се икономически кръгове на бъдещите олигарси наложиха на медиите автоцензура и започна съвременното промиване на мозъци.
Когато Ив. Костов стана министър-председател, във вестник Труд имаше повече негови снимки, отколкото във вестник Работническо дело снимки на Тодор Живков.
 
От: Как да преборим икономическата криза?

Да върнете времето и през 1912 е все същото. "Бай Ганьо" филма ви е описал всичко. Дебел, мързелив, пръдляк, рунтясъл, вълнясъл, мадурасляк, мирише, пие и се бие. Прос и много глъм.


PS Като гледам, къде тръгват работите жените се оправят винаги, "Идеалната секретарка е 25 годишна хубавица с 20-годишен стаж." а мъжете и половината от тях, най-много с клизма пицар някъде.
 
Последно редактирано:

Горе