От: Как да си спестим данъци? Законно.
За неразбралите ще обобщя с няколко думи: Google се спасяват от данъчно облагане в САЩ като
не изплащат дивиденти на акционерите. Печалбата се прехвърля чрез фирми в държави, където няма данък върху разходите, към офшорни фирми, където изобщо няма данък върху печалбата. Акционерите печелят не от дивиденти, а от това, че цената на акциите се качва и могат да ги продадат на по-висока цена. Ако Google решат да плащат дивиденти цялата схема ще рухне и ще платят данъци за всички години от създаването на корпорацията (началото на практиката да не се плащат дивиденти) до сега. Защото за да плати дивидент, една корпорация първо трябва да плати корпоративен данък, а после ще бъде удържан данък върху дивидента, като накрая акционерът ще плати още един път данък върху дивидента (двойно данъчно облагане) в държавата, където живее и дължи данъци (ако е различна от САЩ и няма спогодба за избягване на двойно данъчно облагане).
Пак повтарям, ключовото тук е неплащането на дивиденти.
Това не значи, че данъци изобщо не се плащат. Те се плащат, защото Google плаща заплати. А няма как да плати заплати без да бъдат платени данъци и осигуровки върху разходите за труд.
Аз съм против това корпорациите да бъдат задължавани да плащат данъци върху печалбата, защото това само усложнява счетоводството излишно.
Ако нямаше корпоративен данък нямаше да има нужда от цялата тази армия счетоводители и адвокати, те щяха да излязат на пазара на труда и да вършат нещо по-полезно от това да се борят с данъчното законодателство.
Защото в крайна сметка
всички данъци, които се плащат са за сметка на работещите. Независимо, че данъкът може да се казва корпоративен, данък върху дивидента, данък върху въглеродните емисии - това как се нарича даден данък не променя факта, че той е за сметка на лицата, които реално се трудят. Затова изкуственото разделение на данъците е вредно, само създава почва за всякакви адвокати и правни консултанти да се занимават с глупости.
Наличието на сложно данъчно законодателство поставя в неравностойно положение малките и големите фирми. Големите имат възможност да имат голям правно-счетоводен отдел и да си намалят ефективната данъчно-осигурителна ставка. Докато малките освен, че дори и евтиния счетоводител им идва скъпо, плащат като попове всякакви глоби и данъци в пълен размер, защото с евтин счетоводител и липса на правен отдел, който да се занимава с изучаване и спазване на голямото законодателство, те няма как да спазят всички закони. Вижте за повече информация темата
ХЕИ - втората маша за унищожаване на малкия и средния бизнес след данъчните - там пише как малките ги тормозят всякакви държавни паразитни структури, защото поради липса на достатъчно голям правен отдел (липсата на какъвто и да е правен отдел) ги прави лесна жертва за глоби.
Когато говоря за неспазване на законите, нямам предвид правене на нещо лошо. Например в
тази тема беше даден пример за това, че било незаконно вратата на тоалетната да бъде с цвят, различен от белия. Реално тези закони са измислени не за да защитават правата на хората, а просто да създават работа на контролно-рекетиращите държавни органи.
Ричард Ран каза:
Повечето проучвания сочат, че някаква част от корпоративния данък бива прехвърлена върху служителите под формата на по-ниско заплащане и други облаги. Тези, които искат корпорациите да плащат, косвено защитават по-ниски заплати, независимо дали са наясно или не.
В заключение доста хора твърдят, че голяма част от тежестта на корпоративния данък се поема от осигуряващите капитал - а именно, инвеститорите. Кой притежава корпоративни акции? Естествено има заможни хора със значителни лични вложения в акции, но повечето големи корпорации са притежавани от пенсионни и взаимни фондове, университетски дарителски фондове и др. Управляваните от профсъюзи пенсионни фондове на пожарникари, учители и други са основно в корпоративни акции. Когато лидерите на профсъюзите искат по-високи корпоративни данъци, те де факто искат по-ниски пенсии за своите членове – съзнателно или не.
Взаимните фондове са просто събирателен инструмент за спестяванията на милиони представители на средната класа. Тези спестявания са за пенсиониране, непредвидени медицински случаи и неща като такси за обучение. Увеличението на корпоративния данък намалява възвращаемостта от спестяванията на средната класа.
Цялата статия:
Премахване на корпоративния данък*