От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?
Ето няколко общи насоки и от мен
# Задание #
Най-важното нещо в един такъв проект е заданието. Намери някой който работи това нещо и разбира достатъчно поставената задача. Направете подробно задание, точно какво и къде трабва да го има, какво се случва при натискане на всеки бутон в детайли, не се колебайте да правите дори принципни схеми на разположението на конкретните страници с разположение на елементите и всички детайли като бутони, менюта, форми за всяка страница.
Като сравнение задание за един прост онлайн магазин е някъде около 40-60 страници, текст описание и схеми на страниците. Човекът който ти го прави това нещо би трябвало да ти даде ориенторовъчно човекочасове за изпълнение, разбито по елементи. По-късно с това задание може да обиколиш и да събереш оферти. Няма значение дали ще е фирма или единичен човек.
# Език #
За нов проект едно от важните неща е да не се бавиш. Респективно да може да се преправя максимално бързо и лесно и да има достатъчно кадри. Езиците удобни за това нещо са скриптовите езици - PHP, Python или Ruby. За България бих казал, че най-разпространен е PHP, както и един от най-евтините за разработка на уеб приложение. За тези които имат претенции за бързината му само ще кажа че отдолу всичко е написано C, така че дописването на собствен модул който оправя бавните неща не е мисия невъзможна. Написването на собствен модул изобщо не е толкова сложно колкото повечето хора си мислят.
Относно скриптовите езици има достатъчно примери защо е удачен избор. Не случайно много от големите портали са на скриптови езици - facebook, instagram, youporn, части от Google, wikipedia, wordpress и други.
# Готова система #
Както вече споменах за нов проект едно от най-важните неща е да не се бавиш. Виж дали вече няма подобен софтуер който да може да се използва като основа. Истината е че за да стане твоя уеб проект както искаш, ще трябва поне няколко пъти да се започне от нулата. При това преправяне на системата ще се махат ненужните компоненти и ще се добавят тези от които имаш нужда. Не се колебай да дефинираш минимални елементи които са важни за проекта и да стартираш с тях. Екстрите по сайта не са всичко което ще кара потребителите да идват и да го ползват. Трябва да се работи и в други насоки.
# Колко програмисти са нужни #
Няма точна формула. Добре е да кажем 2ма човека да работят за да може ако единия се махне, другия да е горе-долу в течение на какво се случва, да продължи работата и да може да въведе новия човек. Нов програмист идва с нови похвати, разбира се че няма да удобри работата на предишните. Фирма за изпълнител е удачен вариант при който може желания резултат да се получи около обещатана дата. Единичен човек, който работи и нещо друго, не виждам как може да да се справи със среден по големина уеб проект започнат от нулата за по-малко от половин година.
Instagram преди да се продадат на facebook за милиардите долари бяха около 10 човека.
# Защо програмистите стават нехайни и се отказват #
От най-честите причини е неяснота на заданието, постоянното преправяне на вече готови неща, липса на мотивация, небрежно отношение на собственика, появата на нови по-интересни и перскептивни проекти и не на последно място по-добре платени
.
И на финал най-важното нещо. Собственика, трябва поне малко да има желание да навлезе в ИТ-то. Не може да отидеш на пазара да си купиш краставици, но да не може да си преброиш рестото или пък да не можеш да различиш краставица от тиква. Въпрос на време е някой да те излъже.