По информация на
Bloomberg Европейският съюз разглежда технологии, включващи мащабни интервенции в атмосферата, за да блокира слънчевите лъчи като част от новата си стратегия за справяне с климатичните промени. Вариантът за геоинженерство се разглежда на фона на опасенията, че международната общност може да пропусне целта си за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий, отбеляза
Bloomberg. Според агенцията ЕС може да се обърне към по-радикални варианти като пръскане на стратосферен аерозол (т.нар. аерозолни инжекции в стратосферата), за да намали количеството слънчева светлина, достигащо до Земята.
Слънчевото геоинженерство включва инжектиране на отразяващи аерозоли от самолети на голяма надморска височина в слоя на горната атмосфера, известен като стратосферата, който се простира между 10 до 50 километра над земната повърхност. Идеята е аерозолните частици да отразяват слънчевата светлина, намалявайки количеството топлина, уловено от парниковите газове, и смекчавайки някои от ефектите от изменението на климата.
Bloomberg също така отбеляза, че критиците на геоинженерството предупреждават, че такива методи могат да включват непредвидени странични ефекти като промени в моделите на дъждовете.
Документът, който Брюксел е на път да публикува, има за цел да оцени последиците от бързото глобално затопляне като недостиг на вода или храна и рисковете от тях да предизвикат нови конфликти или масови миграционни вълни. Той също така ще включва оценка на потенциала за изучаване на технологиите за реинженеринг на атмосферата и опасностите, свързани с тях.
Такива проекти могат да варират от отклоняване на слънчевите лъчи или блокирането им да достигнат земната повърхност до промяна на метеорологичните модели, отбеляза
Bloomberg. ЕС би искал да организира международни дискусии по въпроса, както и за потенциалното създаване на правила в тази област.
„ЕС ще подкрепи международните усилия за цялостна оценка на рисковете и несигурността от климатичните интервенции, включително модификацията на слънчевата радиация“, се казва в документа, който все още подлежи на промяна.
Документът също така признава, че такива технологии „въвеждат нови рискове за хората и екосистемите, като същевременно биха могли да увеличат дисбаланса на силите между нациите, да предизвикат конфликти и да повдигнат безброй етични, правни, управленски и политически въпроси“.