Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Кое е най важно за един бизнес, за да е той успешен ?

  • Екипът - без добър отбор нищо не може да се постигне

    Votes: 39 19.7%
  • Идея - идеята е отправна точка във всеки успешен бизнес

    Votes: 51 25.8%
  • Лидерство/цел - ако няма визия и цел нишо няма да се получи

    Votes: 32 16.2%
  • Здрава работа - всичко е въпрос на упоритост и здрав труд

    Votes: 42 21.2%
  • Капитал - колкото и да си упорит нямаш ли капитал нишо не може човек да направи

    Votes: 17 8.6%
  • Свободна ниша - най-добре е да се започне бизнес в някоя непокрита до сега ниша.

    Votes: 17 8.6%

  • Общо гласове
    198
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Мое лично мнение е, че двете най-основни пера на един наистина успешен бизнес са продукта/услугата която бизнеса предлага, както и мениджмънта на компанията.
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Аз бих избрал идеята и здравата работа, но това е по-скоро за началното развитие на една фирма. След време други са предпоставките, които я определят като успешна или не. Но както е казал Стивън Кинг - "Талантът е по-евтин от солта на масата. Това, което отличава талантливия от успелия човек, е здравата работа."
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Идеята е най-важният компонент за успеха на потенциалния бизнес.
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Отговорите, по-скоро ги подреждам във верига.
1.Идеая от която си формираш-> 2.Визия/лидерство, спрямо която сформираш нужния 3.Екип, който екип чрез 4.Здрава работа и оптимизирани разходи (5.Капитал) запълвате определена ниша (6.). А веригата, смята, е толкова здрава, колкото най-слабия участък в нея. В тоя ред на мисли - не съм в състояние да кажа, кое е най-важното. Може би балансирането между тези 6 е най-важното. Да, ако трябва да заложа - ще сложа на баланса. В противен случай може да свърши човек с:
1) Добра идея, мотивиран екип, който бачка здраво без никаква визия.
2) Добра идея, екип, визия, без никакво финансиране
3) Кофти идея, екип, визия как да развиеш кофти идеята, яко работа и много потрошени капитали

Не смятам, че 1); 2) ; 3) или какъвто и да е микс, на който едно от 6-те условия му липсва би могъл да е успешен.ь

Също така бих искал да добавя нещо - Пазар/Платежоспособни клиенти, желаещи да платят за услугата. Това смятам, много хора го забравят в съвременния IT балон. Напоследък куцо, к'ораво и сакато се е втурнало към app development, и разни сайтчета, който реално нямат абсолютно никакви приходи, нито възможност за такива. С апп-овете, на фона на целия hussle, единствените два за който плащам, и смятам, че си заслужава са whatsapp и един за jogging. Честно казано, дори не познавам хора, който плащат за повече от 3 app-a. А тея за който се плаща, са главно от първите сто с маркет-а. Същата ситуация на блюдавам и с web-сайтовете. Създадена е сравнително окей услуга, но реално никой не би се навил да плаща за услугата, демек е окей, поенеже е free.
Мисля, че е много важно, човек да седне и да помисли за пазара и за това дали има клиенти готови да отворят портмонето. В противен случай човек би свършил в един балон като whatsapp например - бизнес с приходи от 400кк - продаден за 18ккк. Приходи под 2% от "стойността" на бизнеса..носят главобол. Но това е просто лично мнение, не очаквам всеки да е съгласен с по-горното. Лека вечер.
 
Последно редактирано:
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Добро видео по темата:

[video=youtube;oz45ubPgb_o]https://www.youtube.com/watch?v=oz45ubPgb_o[/video]
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Може би ще е добре и да уточним думата успешен бизнес какво означава. Да печели много пари? Какво и за колко време тези пари да имат стойност. Да има много клиенти - пак за колко време да си ги е завоювал тези клиенти? Ако в kickstarter направиш успешна кампания - това успешен бизнес ли се счита?
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Може би ще е добре и да уточним думата успешен бизнес какво означава. Да печели много пари? Какво и за колко време тези пари да имат стойност. Да има много клиенти - пак за колко време да си ги е завоювал тези клиенти? Ако в kickstarter направиш успешна кампания - това успешен бизнес ли се счита?

... след което какво значи "много пари"? Защото за теб много може да са 100 К, а за мен 1000 кинта на седмица.
Тези "екипи" не винаги са рентабилни, защото човешкият фактор винаги е с много условности и претенции. "Идеите", ако не знаеш как да ги реализираш без много пари ... по-добре напиша книжка или изнасяй лекции. "завоюването" на клиенти пък ми се струва толкова ... относително. Винаги може да се появи конкурент с по-добри условия и клиентът не ти е роднина, нито ти е длъжен да ти е верен до гроб ... и т.н. опровдания да искаш, ако трябва да си ги споделяме, защо все още не сме го обявили този успешен бизнес :)

Така или иначе най-важното е, да си здрав.
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Редовните клиенти.

Няма успешен и дълголетен бизнес без редовни клиенти. Не можеш постоянно да дърпаш нови - особено на ограничения български пазар. Затова умението за задържане на клиенти в крайна сметка е най-важно.
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

"Лидерство/цел - ако няма визия и цел нишо няма да се получи"

Без цел/лидерство няма УСПЕШЕН БИЗНЕС.

Екипът - Ако ще да имаш най-добрия екип, но нямат ли насока тези хора. Само ще похабиш таланта и времето им...

Идея - има хиляди, стотици хиляди идеи. Само идеята не е достатъчна.

Здрава работа - work hardAND SMART! Отново, можеш да прекопаеш 1000 декара, което си е здрава работа, но нямаш ли посока...

Капитал - пари като вестници, имаш ли нещо което да си заслужава ще се намерят и хора, които да те финансират

Свободна ниша - без никакво значение!
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Редовните клиенти.

Няма успешен и дълголетен бизнес без редовни клиенти. Не можеш постоянно да дърпаш нови - особено на ограничения български пазар. Затова умението за задържане на клиенти в крайна сметка е най-важно.

Това зависи от продукта, стоката или услугата, която предлагаш. Така че първо трябва да има с какво да впечатлиш някого и после как да го задържиши след него да дойдат и други.
Или, клиентите (феновете) са ти доказателство накрая, че вече "бизнесът" ти е успешен, но до тогава как е станал такъв?
 
От: От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

"Лидерство/цел - ако няма визия и цел нишо няма да се получи"

Без цел/лидерство няма УСПЕШЕН БИЗНЕС.

Екипът - Ако ще да имаш най-добрия екип, но нямат ли насока тези хора. Само ще похабиш таланта и времето им...

Идея - има хиляди, стотици хиляди идеи. Само идеята не е достатъчна.

Здрава работа - work hardAND SMART! Отново, можеш да прекопаеш 1000 декара, което си е здрава работа, но нямаш ли посока...

Капитал - пари като вестници, имаш ли нещо което да си заслужава ще се намерят и хора, които да те финансират

Свободна ниша - без никакво значение!

Това принципно ми харесва, за Цел-та ...
Аз си мисля, че е добре да се използват примери. Не се срамувайте, споделяйте смело!

Значи, Целта ни е да успеем. Другата година искам по това време да съм на остров Бали или на Луната, все тая.
Какво да направя, какъв бизнес да "завъртя", за да мога да си постигна целта?
Може да не е нещо Ново или невиждано до сега, защото повечето неща са измислени. Но пък и доста хора правят кинти от вече измислените бизнес-и. Може би ще ми кажете, че ако се знае този универсален начин няма да има бедни и неуспели на света, но все пак с всичко до тук искам да обясня колко е нужно да си ... "вдъхновен"/мотивиран, да го искаш все едно животът ти зависи от това. С една дума- Воля! 8)
 
От: От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Целта трябва да е част от бизнеса. Например:

1. Да имаш 5/10/120/200 нови клиенти.
2. Или да си въвел нов продукт, като си минал през всички разрешителни. Освен това си му намерил 3 дистрибутори с мрежи в трите най-големи градове в България.
3. Да си измислил система на работа, ато намалиш персонала с 20% без това да се отразява на работата досега - т.е. да си успял да си оптимизираш разходите за персонал.

И много други такива.

Да отидеш на Луната е някаква лична цел, коята няма нищо общо с бизнеса. Освен, ако бизнеса не е производство на совалки.

Което пък напомня за друга житейска истина - всеки трябва да има цел и в личния живот. Да не се окаже, че живее за едното е**не и 300 гр ракия всяка вечер. А това пък може да е целта на много хора...

Това принципно ми харесва, за Цел-та ...
Аз си мисля, че е добре да се използват примери. Не се срамувайте, споделяйте смело!

Значи, Целта ни е да успеем. Другата година искам по това време да съм на остров Бали или на Луната, все тая.
Какво да направя, какъв бизнес да "завъртя", за да мога да си постигна целта?
Може да не е нещо Ново или невиждано до сега, защото повечето неща са измислени. Но пък и доста хора правят кинти от вече измислените бизнес-и. Може би ще ми кажете, че ако се знае този универсален начин няма да има бедни и неуспели на света, но все пак с всичко до тук искам да обясня колко е нужно да си ... "вдъхновен"/мотивиран, да го искаш все едно животът ти зависи от това. С една дума- Воля! 8)
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Аз бих добавил солидни контакти, основно в смисъла на осъществяване на полезни запознананства и изграждане на сериозни отношения с точните хора, но също и в по-тъмния смисъл на "връзкарщина" и "шуробаджанащина". Обаче с второто не бива да се прекалява. Да ти открехне някоя врата - окей, но да те влачи непрекъснато против всякакви писани и неписани правила, каквото е масовата практика у нас - твърдо не.
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Първите 4 точки от анкетата не могат да бъдат разделени поотделно. Според мен отговорът е съчетание от т.1, т.2, т.3 и т.4. Ако едно от тези липсват, то шансът за провал е доста голям.. това е моето мнение.
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Важна е рънътъ. Рънътъ прави борбътъ.
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Най-важното в успешен бизнес е идеята. Тя трябва да бъде един вид уникална. Също така трябва добър екип, с който да се работи в хармония и здрав труд, с който да се постигат целите на създадения от тях бизнес.
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

1. Да имаш качества за специфичния тип бизнес
2. Да започнеш в подходящ момент (равнозначно на късмет)
3. Усилия, не непременно зверски, но влагаш ли сърце и душа, хем ще ти се работи, хем няма да ти се струва зверско
3. Ако изисква екип - да избереш хора, с които заедно ще печелите повече, отколкото всеки поотделно. Дет' викат: Каквото ти липсва на теб, другият да го има.

По точка 2: Всеки е имал от онези дни, когато си казва: "Днес не ми е ден" За всяко ново начинание има такива неподходящи дни, когато и талант, и екип и зверски труд няма да го спасят от провал. А всеки от нас е имал и от онези редки дни, когато всичко му върви като по вода, без особени усилия, разрешават му се проблемите по най-неочакван начин. Такива моменти има и за започване на бизнес. Да улучиш такъв момент си е чиста проба късмет.
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Ей сега съм пил две чаши домашно червено винце... Отдавна разсъждавам над този въпрос! Има ли отговор?

Сега, извинявам се за жаргонния "език", ама тъй ми идва! Чета в темата стари мнения, и за съжаление, по мое мнение има такива, които са доста плоски! Не знам на какво да го отдам - вероятно на липса на опит? Аз например също имам приятели, които все още летят високо в облаците! Туй щял да напрай, онуй щял да напрай, и накрая.. пием си биричките като се видим, и все на едно място тъпчем! Живи, здрави!

Тук има и мнения, личи си на сериозни хора. Хора, които личи си, здраво са стъпили на земята и знаят как да се оправят в живота. Вероятно и затова посещавам този форум! Пък и все научавам нещо ново. Ново за мен!

Аз съм бил от "двете страни на барикадата". И съм бил общак (разбирай обикновен служител), и съм командвал! Сега съм някъде по средата. Не, не съм човека фирма - "сам си рекърдс", хаха! Обаче съм разбрал - сентенцията на успешния бизнес, никога не се крие в едно единствено правило. Всичко е навързано.
- Лидерство/цел - абсолютно необходимо. Винаги трябва да сме на макс и да дърпаме каруцата напред. Няма ли визия за бъдещето, по-добре да не се хващаме.
- Идея - според мен това малко се припокрива с горното. Бизнесът без добра идея е аут. Лидерът без добра стратегия, не е лидер.
- Свободна ниша - т'ва се подразбира от горното! Ако напипаме някоя свободна ниша без конкуренция - страхотно. Шефчето обаче трябва да знае как да подходи в средата на повишаващата се конкуренция във вече заетите ниши. Особено за БГ пазара и слабо грамотния български потребител, вече трудно се намират свободни ниши. От друга страна обаче, точно поради факта, че като потребители имаме все още какво да видим/учим, точно заради това пък шансът да открием свободна ниша е доста по-голям в сравнение с други пазари.
- Капитал - Уф, капитал. Т'ва предполагам е болна тема на повечето български предприемачи. Всеки иска от нищо да направи нещо. Без капитал сме за никъде, факт. Какво става ако нямаме кинти.., ама и няма от къде да вземем? Бил съм там! Ще внимаваме и ще си правим сметките добре! Няма да се хвърляме с главата напред в поредната "супер бизнес идея". За това имаме глави на раменете. Първоначално ще подхванете нещо малко, ще работите за някого ако трябва. И ако сте упорити и нахални, ако не искате цял живот да бачкате за някой друг, ще изучите бизнеса из основи. Ще се отвори възможност - убеден съм! (ама не чакайте да станете на 100 години, щото ракийката и манталитета всичките ни прай пасивни) Първоначално можете да се захванете с нещо малко. Може да се опарите, но ако сте сериозни има голяма вероятност да ви потръгне. Ето тогава вече, с някакъв посъбран капитал, лека полека ще усетите лукса да се хвърлите в непознатото. Риск печели, риск губи! Е, винаги го има и варианта със заем от банка, или чужда инвестиция, но пък тогава, ако не потръгне става малко по-болезнено.
- Екип и здрава работа. Тези двете условия ги обединявам. Без добър екип, здрава работа не се върши. Разбира се, всеки си има кусури! Единия закъснявал сутрин, другия пък малко инатест, третия пък пафкал малко дж*инт от време на време... Ако обаче този екип е сплотен и се разбира, ако си вършат работата без проблеми, ако клиентите остават доволни, и ако лидерът успява да ги синхронизира, макар и с всичките им недостатъци, работата ще върви.

И накрая, в анкетата не видях графа "Доволни клиенти". Ако имаме доволни клиенти, и ако успяваме да ги увеличаваме, те сами ще ни рекламират. Това е най-добрата реклама. Няма по-добро от добрия клиент, както и удовлетвореността, когато оставиш клиента доволен. Той ще се върне и ще ти доведе нови клиенти.

Е, питам се аз... За кое от условията в анкетата да гласувам? Мисля за всичките, ма май не може. :)

Ае наздраве, стига дилеми за тази вечер.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
и сега малка редакция: както някой спомена в предните мнения - шуробаджанащита и приближените фирми в БГ са голямо перо. Никой да не ги подценява!
 
Последно редактирано:

Горе