Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

- ЕЦБ отново много закъснява с лихвите и е напът да повтори изцепката си от 2015г. когато върна икономиката на ЕС с едно десетилетие назад.
- На това му се викат хора без топки мозък.
То да беше проблема само с лихвите. Енергийната криза, която се очаква ще е в пъти по-лоша ситуация, в която ни вкараха.

Което ме подсеща, че докато се "джанкаме" кои технологични компании са добри и кои не, не помислихме по следните неща:
1. Хранителна криза - очаква се на глобално ниво, в кои акции бихте инвестирали?
2. Енергийната криза - в момента стана ясно, че няма достатъчно рафинерии, за да обработват нужното количество петрол. Луди пари правят, мой пропуск, е че тази ниша в енергийните компании я пропуснах. Скоро евтин дизел и бензин няма да видим, дори и цената на петрола да падне. Ама арабите казаха, че няма смисъл да се увеличава добива, щот няма търсене от рафинериите (работят на макс).
 
Аз ще продължавам да купувам основно технологичния сектор. Не се притеснявам от идващите кризи и рецесии, защото това ще означава намаления на любимите ми компании, които ще стават все по-евтини.

DCA all the way! :)

По-възрастните да му мислят. ;)
 
Аз ще продължавам да купувам основно технологичния сектор. Не се притеснявам от идващите кризи и рецесии, защото това ще означава намаления на любимите ми компании, които ще стават все по-евтини.

Само по себе си звучи глупаво да купуваш акции, които очакваш "да стават все по-евтини".
Както и да е. Не ми се занимава с глупости.
 
Само по себе си звучи глупаво да купуваш акции, които очакваш "да стават все по-евтини".
Както и да е. Не ми се занимава с глупости.

Ако някой е правил DCA нагоре няма никаква причина да не го повтори надолу.

Аз мога да се обоснова с много модели, които показват, че в дългосрочен план DCA винаги е по-добър избор ако става въпрос за непрофесионален инвеститор, а ние сме именно такива. Ти ако си някакво про можеш да се хванеш да бачкаш като хедж фонд мениджър, аз не съм. :)

Както и имам собствен опит през годините.

Знаеш кои компании купувам. Всяка една от тях утре може да изкопа нещо, което да я вдигне. Я отчет, я нещо друго.
Особено в периоди като сега, когато всяка новина води до волатилност от 10-30%.

Случвало се е много пъти и ако един от предишните не се бях ослушвал днес средната ми цена за TSLA щеше да е наполовина.

Примери:

- Ако Мъск се откаже от сделката с Twitter TSLA директно ще скочи с поне 15% ако не и 30%. Има и други, но този е с най-голяма тежест в момента.
- Apple пускат нов продукт (следващите процесори ще са още по-бЕсни), голяма покупка от фонд, или пък не дай си Боже има новина за колата... Дори ако Burry и оня другия забравих му името покрият шортовете си ще има ефект.
- Nvidia не ги следя много какво правят напоследък, но и те готвят изненади.

Аз лично отдавна си взех урока от дебненето. Не използвам марджин в този акаунт и не ми пука дали утре ще пише с червено нереализирана загуба ако това означава да хвана следващия внезапен пик.

Дреме ми на г*з* дали TSLA ще има лош отчет за Q2. Както ми дреме, че чакаме рецесия до 2г.

Пък и когато направя успешен трейд в другия акаунт предпочитам да вкарам парите обратно като дълга позиция, защото иначе ще ги изям. :D
 
Мислех, да не ти отговарям, ама пропусна акцента. Пазара и мечи, вървим към рецесия, каквото и да скочи от технологичните ще се върне. Именно затова и по-горе писах, че има компании, цели сектори, които в този пазар са по 50-100% ОНГ.
Ще вървят и нагоре вероятно още. Както и обратното, тия дет се качиха ще дойде момент да се потопят. Що да не коментираме подобни варианти.
Щот няма смисъл.
DCA-вай, отива под 300 :)
 
DCA-вай, отива под 300 :)

Викаш компания с 80% годишен ръст отива на под 3.75 PE? :D Откъде ги вадиш тия твоите таргети не те знам ама явно пушиш нещо много добро!

Дано! За млади хора като мен, които нямат кредити и имат много 100% свободен марджин това ще е чудесен бонус.

Естествено, че ще DCA. Обожавам краткосрочния шум, който ще се върти в следващите 1-2г.

Screen Shot 2022-05-19 at 10.09.05.png
 
  • Haha
Реакции: Ivo_
Са па станаха 1-2 години. Първо бяха няколко месеца и който не купи ще гледа. Дотук гледаме как купуваш, пък то пада. над 40% ОНГ май, а? :D

Едит: за да има нещо по темата, купих за краткосрочно NEL ASA.
Покрай драмите с Русия, амбициите за водород в Европа се увеличават, тъй че NEL ASA е една от компаниите, които ще са водещи.
А купих краткосрочно, тъй като се надявам на поне 30-40% скок в рамките на месец. Ако не се получи - ще стане дългосрочно. :D
 
Последно редактирано:
Са па станаха 1-2 години. Първо бяха няколко месеца и който не купи ще гледа. Дотук гледаме как купуваш, пък то пада. над 40% ОНГ май, а? :D

Стига се заяжда. Имам предвид общия пазар. Аз купувам, защото за мен нищо не се е променило и имам собствена теза.

Поне успявам да трейдвам и да изкарвам нещо, а ти много бързо се отказа от експеримента. ;)

Screen Shot 2022-05-19 at 10.30.11.png
 
Стига се заяжда. Имам предвид общия пазар. Аз купувам, защото за мен нищо не се е променило и имам собствена теза.

Поне успявам да трейдвам и да изкарвам нещо, а ти много бързо се отказа от експеримента. ;)
Експериментът приключи основно поради факта, че е много ангажиращо, че и направо натоварващо.
В случая го измених без да се търси ежедневна цел и за момента нещата са по-добре. ;)
 
Експериментът приключи основно поради факта, че е много ангажиращо, че и направо натоварващо.
В случая го измених без да се търси ежедневна цел и за момента нещата са по-добре. ;)

Мен пък трейдването ме релаксира, а с профита мога да си позволя да купувам скъпи компании. ;)

Сега тествам wheel с хващане на дивидент и първите две дават добри резултати.

Screen Shot 2022-05-19 at 10.38.31.png
 
Хич не се оплаквам. Харесвам да DCA както нагоре така и надолу.

Както казах по-рано чакам и едни пари надявайки се сме още по-надолу. Когато ги получа няма да закъснее и следващата по-голяма покупка. ;)

Screen Shot 2022-05-19 at 11.49.38.png
 
Мда бе, именно това казвам. Каквото си изкарал от трейдове си го вкарал в Тесла и Nvda при цени 30% - 40% нагоре.
Файдата никаква.
пс. НВДА уж щеше да са ти 200 до момента, ма нещо си спрял да купуваш гледам. Може пък да имаш късмет да купиш, когато цената слезе под 120, че да имаш след някоя друга година пак да се хвалиш. :)
 
Абе и почивката от 2 месеца през лятото е спонсорирана от трейдовете, не е само TSLA ;).

При 60 P/E и нива колкото беше, когато ги включиха в S&P500 за мен няма логика да купувам нещо друго.

$1B капекс на всеки $500к. Покажи ми друга такава компания? Няма да се учудя ако пуснат share buyback на тези нива.

Макар че предпочитам да вложат свободните пари за нови проекти като фабриката в Индонезия. ROI от нови фабрики е над 100% на година. Ако купят акции няма да имат подобна доходност.

Всички драми ще преминат не се притеснявай. ;)
 
Последно редактирано:
@Ivo_ нещо си много тих тези дни? HIMX 6% надолу днес. Викаш предлага по-добра защита по време на QT и вдигане на лихви в сравнение с компании с висок PE и безупречни книги?
Дай пак :D

Даже смотания SPAC се държи по-добре. Сметни...
Screenshot_20220520_194455_com.android.chrome.jpg
 
Е явно сега е мой ред да ме тролстваш. За мен нищо не се е променило. След някой успешен трейд пак ще си купя 2-3 ако задържи нивата и така. :)

Вчера в пика успях да продам малко кол опции и днес кеширах ама ще го използвам по-късно, защото в трейдърския съм дълбоко в марджин. Също всеки скок, когато VIX падне до около 25-28 го шортвам като купувам put опции. Аз съм предоволен от тази волатилност. ;)
 
Е явно сега е мой ред да ме тролстваш. За мен нищо не се е променило. След някой успешен трейд пак ще си купя 2-3 ако задържи нивата и така. :)

Вчера в пика успях да продам малко кол опции и днес кеширах ама ще го използвам по-късно, защото в трейдърския съм дълбоко в марджин. Също всеки скок, когато VIX падне до около 25-28 го шортвам като купувам put опции. Аз съм предоволен от тази волатилност. ;)
Ми показвам ти как се изказваш неподготвен :)
Иначе нищо не се е променило освен, че по-скъпите компании се свличат дори повече от компаниите, които нямат печалба. Което какво показва? Ми именно, че рано или късно цената си идва на мястото. ;)
Иначе ти си се радвай на волантилността и трейдовете, ама реално тия неща не променят фактите...
 
Не знам. Както ти казах по-рано нищичко не се променя за мен. Единствено ако стигне определени критични нива ще се натисна да купя колкото мога повече, защото би било абсурдно да изпусна. До тогава DCA.

Моята идея е да продам след 10-15г, пък може и 20г. Освен за майтапа лаф да става и някой друг трейд изобщо не ме интересува дали днес акцията е $20 или $2,000. Конкретно за TSLA става въпрос. :) Говорил съм и с други хора, които са на същото мнение.

Да, неприятно е, когато стане червено с 50% надолу и не всеки има възможност да купува тогава, но това съм го претръпнал вече няколко пъти.

AAPL също са много добър избор, защото готвят няколко нови продукта покрай AR сета им и ел. автомобила (уж). След часовника не са имали нещо интересно.

Между другото доста добре ми се получи теста с dividend capture, където купувам акцията с опция или без, малко преди датата за дивиденти. Ама ще скалирам след като направя поне десетина изхода.

Много подобна стратегия може да се ползва и ако имаш портфолио с дивиденти. На практика удвоява дивидента. Ще драсна един безплатен курс скоро на тази тема, че един колега ме помоли да му обясня.

Ще видим какво ще е положението след като получа едни пари, които още си чакам. Планирам една по-голяма покупка. Чувам, че с дърпането на ликвидността юни уж ще има още един шок надолу. $47.5b на месец ще дърпат.
 

Горе