Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

Чак продаваш? Според мен си се уплашил от margin call. :)

На мен също ми потрябваха едни $8к, но предпочетох да дръпна от overdraft и да го върна за няколко месеца вместо да пипам някое портфолио. Opportunity cost-a да продадеш е ужасно голям имайки предвид, че идвахме от дъно.
 
Индия официално отказа предложението на BYD за $1b инвестиция за фабрика там.

В същото време вече е почти сигурно, че TSLA ще има фабрика. :)

Индия е втория по големина автомобилен пазар в света след Китай.

Още една причина да стоя далеч от BYD.
 
S&P500 е 5% от ATH.

Има ли хора, които още чакат подходящ момент?

Или сте като банкерите от JPM, които днес обявиха, че са направили грешка, защото са с прекалено меча нагласа и не са очаквали да има ръст през 2023г.? :)

Timing the market does not work!
 
  • Haha
Реакции: null
BRENT днес, скоро ще го шортвам, американците ще работят така или иначе за цена 60-70-75, но дотогава докато има блокада на производството - Long. Много добре го хванах вчера преди да почне да скача.
 
Последно редактирано:
Толкоз за падащия долар и BRICS.

Май е по-скоро падащото евро. ;)

F79q61yXIAAedm-
 
Малко data science.

Доходност на S&P500 под формата на капиталово увеличение за 2023г. до днес изобразено по сектор.

Списъка с компании съм взел от Wikipedia, a данните от Yahoo, защото нямам време да го навъража с някое API, но горе-долу дава добра картина.

Предполагам забелязвате моделa за 2023г.?

Естественно написано с ChatGPT и Jupyter. ;)

Едит: сега видях, че част от компаниите в стъпката с консолидация ги е събрало под unknown. Ако имам време тия дни ще проверя защо и ще го оправя. :)

Screenshot 2023-10-13 at 0.09.32.png
Screenshot 2023-10-13 at 0.15.24.png
Screenshot 2023-10-13 at 0.09.54.pngScreenshot 2023-10-13 at 0.10.00.png
 
Последно редактирано:
Не е виновен ChatGPT. :)

Оказа се, че Yahoo Finance просто няма данни за индустрия за някои компании. Ще го заменя с другo API.


Screenshot 2023-10-13 at 12.27.17.png
 
10 минути по-късно имаме обновена версия. ;)

Нямаше нужда от API. В Wikipedia има колона за секторите и тренда горе-долу се запазва.

Забавих се, защото в Google Colab дърпа данните супер бавно, а исках да верифицирам кода и там. Вкъщи съм с MacBook Pro M2 Max и 1Gbps Интернет, та нещата стават доста по-бързо.

Линк към notebook-a. https://colab.research.google.com/drive/1AavlAwh_blITA07A_kPNL-N-xozXmUMT?usp=sharing

Ако на някой му е интересно мога да ви напиша още една статия как да вдигнете среда за Jupyter Notebook с Докер за такъв рисърч, но и Google Colab върши същата работа.

Всичко е написано от ChatGPT аз само съм му казвал какво искам да постигна. ;)

Screenshot 2023-10-13 at 13.05.55.png
 
Някой да каже нещо за Meta? :) Имаше хора тук, които ги изкарваха буквално пред фалит.

Отчета им е невероятен.

23% увеличение в оборота, двойни печалби спрямо миналата година по същото време. :eek:
 
Някой да каже нещо за Meta? :) Имаше хора тук, които ги изкарваха буквално пред фалит.

Отчета им е невероятен.

23% увеличение в оборота, двойни печалби спрямо миналата година по същото време. :eek:
Странно е как реагира пазара, акцията падна. Мета е машина за пари - реални. Аз от една страна наливам стабилни пари в мета за реклама, а от друга купувам акцията :D
 
@Ivo_ как вървят small cap позициите? :) Все още не се обаждаш.

AAPL уж щеше да потъва нещо, а TSLA още не е $20 или там колкото им даваше. ;)

И през 2023г. избраните от теб компании се представят ужасно зле.
  • Дано си затворил HYZN? ;)
  • DBRG е горе-долу добре за 2023г., но ако гледаме 5г. назад...
  • HIMX и там така.
Другите не ги помня.

Имай предвид, че след последния CPI доклад можем да кажем, че най-лошото мина. ;)

Screenshot 2023-11-15 at 10.43.59.png
 
Държа отговорни хората, които препоръчват компании.

Ти твърдеше, че small cap едва ли не ще се представят по-добре от компании като Apple, което е невъзможно при тогава тепърва навлизащата фискална и монетарна политика. Имаше някакви странни теории. :)
 
а как декларирате данъци от подобен вид търговия, интересно ми е как е самия процес, едва ли ще си записваш в тефтерчето всяка спечелена сума и да декларираш сбора в края на годината
 
а как декларирате данъци от подобен вид търговия, интересно ми е как е самия процес, едва ли ще си записваш в тефтерчето всяка спечелена сума и да декларираш сбора в края на годината

Всъщност точно така става декларирането. Просто не е в тефтерче, а според доклада от брокера. :)

От търговия аз лично не описвам всяка позиция. Само крайната печалба ако има такава.

Би било безумно да описвам всяка транзакция, защото поне в периода, когато търгувах по-активно понякога имах по 200-300 транзакции дневно. Днес търгувам по-рядко основно с месечни деривати.

Дългите инвестиции се декларира само каква е средната цена и колко бройки имаш.

Дивидентите също, защото купувам предимно американски компании. Т.е. данъка от дивидента се удържа в IKBR, а в България не се дължи нищо.

Докато от НАП не влезнат в 21-ви век и не вкарат някаква система, която да може да обработва .csv или .pdf доклади ще е така. Мисля, че от миналата година пуснаха нещо, но засега счетоводителката нищо не ми е казвала.
 
Къде са хората, които чакат подходящ момент, защото нали иде рецесия? Купихте ли какво направихте? Не се обаждате и не се хвалите.

За 2023г. NASDAQ е нагоре с 47.74%, а S&P500 с 19.28%.

Мечките нещо влезнаха в хибернация. ;)

Screenshot 2023-11-21 at 0.18.48.png
 
Кой твърдеше, че без топ 7 от S&P500 няма как да имаме добра доходност?

Към дата 20-ти ноември 2023г. YTD (януари - ноември) общо 132 компании имат по-висока доходност от S&P500.

Зелената зона индикира > S&P500.

Screenshot 2023-11-21 at 23.01.01.png
 
Покрай драмите с Русия, амбициите за водород в Европа се увеличават, тъй че NEL ASA е една от компаниите, които ще са водещи.
А купих краткосрочно, тъй като се надявам на поне 30-40% скок в рамките на месец. Ако не се получи - ще стане дългосрочно. :D

Помниш ли дискусията за водорода, когато ти обяснявах, че производството на водород няма как да бъде финансово изгодно и не е част от решението? :)


Ако не знаеш немски и не ти се занимава да си превеждаш:

Най-големия електролизатор в Германия се отказа. Стигнаха до извод, че технически всичко е възможно, но дори с бруталните субсидии икономически сметките не излизат.

Според последни проучвания водорода не е решение, защото ефективността е прекалено ниска и производството е прекалено скъпо.

Като това важи ако се използва с индустриални цели и за транспортни услуги.

Водорода има някаква рентабилност единствено при монетарна политика, която позволява нисък лихвен процент, но дори тогава е прекалено скъпо в сравнение с алтернативите.

50% надолу от времето на коментара до днес. :)

Screenshot 2023-11-24 at 10.36.56.png

71% надолу за 2023 при положение, че S&P500 е нагоре 20%, а NASDAQ 50%. :)

Screenshot 2023-11-24 at 10.38.26.png
 
Последно редактирано:

Горе