Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

NASDAQ и S&P500 отново с all time high. А 2023 беше една от най-добрите години от десетилетия насам.

Толкоз за уцелването на подходящ момент.

@Ivo_ как е? Още ли чакаш? :)
 
Като гледам статистиката за 1 година са достигнали много висока цена. Важно е каква е прогнозата и какво събитие е вдигнало значително доверието в компанията
 
До миналата седмица , беше 500~... Имаше някакъв евент със самсунг, със амд, със още други, някакъв конф. и представиха новата и карта, и оттам досега - WTF с цената :D

Третата компания в света вече...
 
Нека някой пак да ме попита защо не купувам акции от китайски компании.

Доходност на Hang Seng срещу Nasdaq 100 от 1985 до края на 2023.

Отдолу и малко сравнение с японския Nikkei 225.

Като днес Китай са изправени пред демографска и икономическа криза.

GEQBNuvXcAA0zG_.png
GEQBpGGXIAAuozq.png
 
Последно редактирано:
META с поредния отличен отчет, $50 милиарда buyback и обявиха дивидент.

В тази тема имаше хора, които купиха на ниска цена. Съветвам да не продават поне 10г.

@Ivo_ аз пак да те тагна. Нещо големците щяха да потъват? :)
 
META с поредния отличен отчет, $50 милиарда buyback и обявиха дивидент.

В тази тема имаше хора, които купиха на ниска цена. Съветвам да не продават поне 10г.

@Ivo_ аз пак да те тагна. Нещо големците щяха да потъват? :)
Не знам 10 години дали ще издържа, то въпросът е дали да купувам още, до вчера бях 145% +, така като гледам от днес след отчета ще съм доста повече :D
Уцелих кьоравото, защото реално ми е най-голямата инвестиция до момента в портфолиото. Като графика успях да усредня да съм малко над дъното от последните 5 години

Иначе понеже аз гледам и графиките като вземам решения, чисто исторически назад като се разгледа на МЕТА, да трябва да расте още и това да е само началото, но знае ли се.
 
Аз излязох на +'200% и сега малко малко ме е яд 😅🙆
+200%, че колко ти е била средната цена и кога си я вземал? В смисъл купил си ги в един точен момент ли? И си нацелил дъното?
При мен е упорито купуване по целия път надолу хаха, от абсолютния връх преди спада. Тоест имам покупка и на най-високата цена до преди днес.
 
Е супер си, аз после ще видя колко ми е средната, но е повечко със сигурност. С тази средна си направо дъно хванал.
 
Не знам 10 години дали ще издържа, то въпросът е дали да купувам още, до вчера бях 145% +, така като гледам от днес след отчета ще съм доста повече :D

Недей да продаваш. Дори да стане пак корекция - стискай си ги. Нямаш причина да продаваш (не си търговец, а инвеститор). Така се прави generational wealth и ще ми благодариш след 10-15г.

Чисто статистически ако продаваш и се опитваш да нацелиш подходящ момент всеки път нямаш шанс да ти се получи. На всичкото отгоре на всяка продажба губиш 10% от печалбата. Та, дръж си ги.

Уцелих кьоравото, защото реално ми е най-голямата инвестиция до момента в портфолиото. Като графика успях да усредня да съм малко над дъното от последните 5 години

Иначе понеже аз гледам и графиките като вземам решения, чисто исторически назад като се разгледа на МЕТА, да трябва да расте още и това да е само началото, но знае ли се.

Ако ти допада да притежаваш META купувай с DCA с някаква сума. Без значение текущата цена.

Аз лично не харесвам Марк, но няма как да отрека, че ръководи компанията много добре.

Понеже обявиха дивидент смятам да добавя малко в дивидентното портфолио. :)
 
Ако ще е фармация VTRS е по-добър избор - добро диви и потенциален ръст в десетки проценти.

Обичам да чейсвам хората, когато става въпрос за трак рекърд. :)

Понеже преди около 2г. @Ivo_ препоръча VTRS вместо ABBV. Обясних му защо ABBV е много по-добър избор. Ако не се лъжа това е поредното изказване, което не се разви особено добре.

Вярно, не ми е голяма позицията, но не това е важно. ABBV е 5.51% от детското портфолио.

Screenshot 2024-02-02 at 22.56.21.png

IMG_BE2CCBB851E0-1.jpeg

Screenshot 2024-02-02 at 22.52.31.pngScreenshot 2024-02-02 at 23.01.52.png
 
Някои от "специалистите" в този форум през последните 3-4г. силно препоръчваха компании в Китай, защото "ъъъ, те произвеждат всичко за цял свят". Е... дали виждат в момента какво става там? :) 20% надолу за 11 дни.

Още преди 3г. обяснявах как тяхната икономика е пред тотален срив. В демографско отношение същo са в изключително лоша ситуация, а раждаемостта е на рекордно ниски нива.

Финансово не е по-различно. Дълг към БВП е над 3 пъти този на САЩ и тенденцията е да продължи да се покачва с много по-бързи темпове.

През 2023г. Evergrande официално обяви обяви фалит.

Интересно ми е да видя портфолиото на тези хора за изминалите 5-10г. Като съм наясно, че повечето имат под $1,000 като инвестиции в Китай.

Едит: от една страна е удобен момент за вход. Зависи кой колко вярва, че ще ще има подобрение. Аз лично бих заложил на Индия и точно към този пазар са насочени всичките ми проекти.

Едит2: днес Китай обявиха, че налагат ограничения за чуждестранни инвеститори. Някои инвеститори няма как да шортят CSI 1000 или да продават текущи позиции. Толкоз за Китай. :)

Screenshot 2024-02-05 at 14.28.42.png
 
Последно редактирано:
някъде четох че в средата на месеца Reddit ще пускат акции и мисля да си купя, дали е добра опция, не му разбирам, но съм се наканил
 
някъде четох че в средата на месеца Reddit ще пускат акции и мисля да си купя, дали е добра опция, не му разбирам, но съм се наканил

Първо трябва да разбереш защо компаниите правят IPO?
- За да могат инвеститорите в компанията да получат своята ликвидност. Т.е. банкери, VC, PE и всички останали да продадат своите дялове. В крайна сметка затова са инвестирали в частните пазари преди IPO - за да направят пари. Нали така?

Това е и причината преди да изтече периода, в които им е забранено да продават за обикновения инвестотор като нас е по-добре да стои настрана. Обикновено е около 180 дни.

Ако харесваш компанията и смяташ да инвестираш дългосрочно аз бих препоръчал да изчакаш първоначалния период от 3-6 месеца и тогава. В противен случай рискуваш да станеш жертва на волатилността след IPO.

В тази таблица ясно се вижда защо IPO-то е последната дупка на кавала. :)
Screenshot 2024-02-06 at 16.30.34.png
 
Нвидия изглежда като класическа пирамида, ако имах директно акции бих ги разкарал...

Ако правех своите изводи за инвестиции на база какво казват Youtube гурутата ехеее - далеч щях да стигна. :)

В NVDA съм от 5г. Ще си ги стискам поне още 15г. и понякога, когато всички са в режим паника ще продължавам да купувам с DCA.

Screenshot 2024-02-07 at 10.42.11.png
 
@Ivo_ докога ще си в пауза? :) Чакаш корекция ли? 😁 Колко трябва да е тази корекция, че да оправдае чакането и пропуснатите ползи?

Nvidia при мен е +500%, а дори детското ламерско портфолио е напред с 10%.

През Q3 и Q4 в зависимост как се представи Reddit се очаква нов бум на IPOs. Няма ли да се включиш? ;)

Screenshot 2024-03-13 at 11.08.30.png

Screenshot 2024-03-13 at 11.07.47.png
 

Горе