Добре, щом ще задълбаваме..
HP - имат проблеми с дъната доста от моделите, особено по-старите. Нямат добро охлаждане и са може би единствените, които образуват "килимче" от прах на радиатора (поне аз не съм го виждал на други марки). Много често имат прегряла видеокарта, особено ако е "външна", не съм доволен как работят като цяло, много глупави приложения ако са с лецензиран Win. За някои от озброените неща вече и клиенти, които искаха такива се съгласиха с мен. Дали Probook или Elitebook за мен не струват.
Asus - масово ги продавам като отлични цена/качество. Zenbook е чудесна алтернатива на Macbook, лесно се отварят, лесно се почистват. Смяната на компоненти е сложна само при ниските серии, имат леки козметични проблеми при ниските серии, но нищо сериозно. Удобни са и имат добър дизайн, с ROG серията стъпват във високия клас и заместват добре десктоп машини за графична обработка. За Zanbook няма да изтъквам предимства, защото за тези пари е наистина добър продукт. Повечето с алуминиев корпус или някаква метална сплав, нямат големи проблеми с дъна или чипсет. От ниските класове се е случвало да имат дефектни серии обаче.
Acer - просто са ми като заместител, не ги смятам за нещо качествено, въпреки, че и те имат висок клас лаптопи. Не харесвам много как са сглобени, не са ми удобно като фунционалност и разпределение на портове. Ниските серии имаха проблеми с тъчпада и по-точно заради спестена спойка с използване на контактна лента, което ми говори само за спестени пари от себестойност. Нищо кокретно като повече наблюдения, защото малко съм отварял от тях поради причината, че не ги продавам много.
Sony - вече мисля само Vaio, китайска марка. Никога не съм ги харесвал, неремонтопригодни са, отвратително сглобени (както и телефоните им), много дефекти, недоизмислени като цяло (без значение от серията). Дано скоро не пуснат нищо на пазара.
Lenovo - чисто китайска марка вече, купиха името от IBM, не виждам нищо качествено в тях.. освен дизайн може би. Повечето USB портове от едната страна са по-тясни и флашка влиза трудно (на доста модели), много лентови кабели вътре, дефектни дисплеи (след 2-3 години на много започват да се появяват балончета под тъчскрийна и екрана), много дефекти с какво ли не (от Yoga Pro серията до Z серията). Евтините модели са под всякаква критика за мен, много евтини части вътре, почти нищо не може да се отремонтира, разпадащи се клавиатури (копчетата лесно и бързо започват да падат), шумни са. Нищо с марката Lenovo не искам да виждам покрай мен.
DELL - евтините модели имат недоизмислени неща, но като цяло марката, която най-добре ми пасва като разположение на портове и подредена клавиатура. Добре са направени, държат доста години, но като цяло цената им винаги е по-скъпа от останалите от класа. Високите серии - бизнес класа и мобилните работни станции са много добре направени. Изключително добре са измислени и изпълнени, BIOS-а е добре структуриран, лесно се намират драйвери за точно конкретния модел и спецификации (за разлика от Lenovo най-вече), широка поддръжка и много специализирани решения за тях, доста собствени аксесоари и докинг станции, които допълнително олесняват нещата, магнезиеви сглобки, батериите са качествени, адаптерите им са хубави, но не може да се ползват заместители, защото имат пин, който оказва какво е зарядното. Държат на използване и ако се поддържат и чистят изкарват много години,
Стига съм отегчавал с писанията, това мисля стига
P.S. Mac ще е по-нататък, искам първо да подкарам Хакинтош!