Колко кинти мога да им взема?

dalasweb

Well-Known Member
Значи А1.бг е мой регнат сайт преди 10 г.
Основание за регване е име на фирма.
Идват австрийците сменят името Мтел на А1.
И искат да закупят моя сайт.Колко кинти мога да им взема?Да вземем хипотетично, че е мой закупен домейна.
Ако поискам 700 000 лева, ще ме съдят ли, че нарачно съм регнал този домейн с цел преподажба.Идеята е както един колега от форума имаше много бг домейни и правеше пари.

Между другото - Домейна mi.com е бил продаден за над 3 милиона долара.

Пс. Идеята е е да се регнат всички европейски мобилни оператори с бг разширение, че виж са дошли в България.От всичко трябва да се правят долари
 
Последно редактирано:
Ако те съдят, ще трябва да доказваш как и защо си го регнал. Звучи логично да си прав, но не искаш да се занимаваш с това. Преди няколко месеца ми се случи следната комична ситуация:
Идва един приятел да се видим, който почнал работа в патентното ведомство. Говорим си и става на въпрос за един мой приятел, който има магазин и този почващия работа ми вика - абе вчера разцъквах разни патенти и видях, че някой се опитва да регистрира марката на твоя приятел (дори не знаех, че го познава ..). Като при това срока е 6 месеца и ако не предприемеш действие, започва същинската регистрация. Това ми го казва 4 дни преди крайния срок. И този с магазина тръгна да говори с адвокати, да ходи по съдилища и т.н. да доказва, че той всъщност използва тази марка, че тя принадлежи на него. И не беше особено лек процес, продължи няколко месеца.

Така че адвокатите на А1 може и да те изядат, трябва да се подготвиш много добре. Ако тази фирма няма дейност, не е правила нищо през последните години, може и да се окаже, че тези 3 милиона са само в мокрите ти сънища.
 
Проучи въпроса и смело напред...
Щом от 10 години го претежаваш, според мен си заслужава!
 
Последно редактирано:
Привет, мисля че трябва да търсиш човек към тази сфера.
Да имаш чиста и точна информация, мисля че може да вземеш някакви пари, но може и нищо да не вземеш.

Поздрави,
Станимир
 
Слез малко на земята. Какви 700 бона... Не сравнявай с .com домейни. Бг домейн и Ком домейн нямат еднаква стойност. Нашите домейни са насочени към по-тесен кръг от хора. И 5 милиона може да им поискаш, ама колко ще ти дадат е друг въпрос. Дали могат да те съдят... Случаи какви ли не има всичко е възможно
 
Всички зависи от кога те имат регистрирана фирма? Обаче твоята фирма ако е А1.БГ буквално никой нищо не може да ти направи.. А Ако един домейн не е потърсен за арбитраж.. след 5-тата година автоматично става защитен:)..

Качи някъв текст и гледай трафика.
 
Не мисля, че имат реална нужда от този домейн. Ако предложиш достатъчно ниска сума (примерно 10К), може да се съгласят, но само защото 10К не са много пари за тях, а не че им трябва домейнът особено много. 700К е абсурд, сигурно и за a1.bg не биха дали толкова.
 
Преди много години имаше подобен случай със sony.bg, ако не ме лъже паметта (сигурно са над 15 години). Проучи какво се случи тогава, ако има някъде информация, но споменът ми е че Сони си взеха домейна заради това, че притежаваха търговската марка, а този, който го беше регистрирал имаше горе-долу същата идея за лесни пари. Не му се получи.
 
как може да му се връзвате на тоя???
Няма регистриран домейн, още по-малко на кирилица, още по-малко двубуквен.
 
как може да му се връзвате на тоя???
Няма регистриран домейн, още по-малко на кирилица, още по-малко двубуквен.

Ех пак ли ти бе Лъвчо.
Навик ти е да се хващаш за палците на краката...
 
В нормална държава автора би имал шанс, ако морално е прав (хронологичното регистриране на домейна трябва да е преди регистрирането на фирмата и марката, ако има такава). Тук срещу 100к на съдията или адвоката даже може и да те затворят евентуално за такъв опит, да им "крадеш" домейна :)

Особено ако ти прочетат темата в предприемача :D

Добрата новина е, че понеже сме в ЕС, ако има дело и то е фатално или някакъв вид на европейско ниво, може да се стигне до дело в европейския съд, където хората не се подкупват толкова лесно :)
 
Последно редактирано:
хронологичното регистриране на домейна трябва да е преди регистрирането на фирмата и марката, ако има такава


Не го разбрах!
 
В нормална държава автора би имал шанс, ако морално е прав (хронологичното регистриране на домейна трябва да е преди регистрирането на фирмата и марката, ако има такава). Тук срещу 100к на съдията или адвоката даже може и да те затворят евентуално за такъв опит, да им "крадеш" домейна :)

България не се различава значително от "нормалните държави", какъвто и смисъл да влагаш в този израз. В закона са описани допустимите случаи, а има и съдебни практики, така че в общия случай не би трябвало да има нужда да се прибягва до субективности като морал. Това с подкупа за 100К и влизането в затвора попада в сферата на теоретичното по ред причини:

1. Домейнът дори не струва 100К, така че не си струва нито парите, нито репутационният риск за А1 да търсят начин за подкуп.

2. Всъщност въобще не е лесно да се подкупи съдия, особено по подобни сравнително интересни за обществеността казуси.

3. Да не забравяме, че има и по-висши инстанции, през които ще мине делото. Всяка една от тях ли ще трябва да се подкупва с по 100К и всеки един от тези опити за подкуп ли ще бъде успешен?

4. А1 трябва да докажат намерения за злоупотреба, което клони към невъзможно. За злоупотреба се смята заблуждаващо използване на чужда търговска марка. Тоест най-малкото домейнът а1.бг трябва да се използва за конкурентна дейност или да заблуждава, че е собственост на А1. Марката не ти дава ексклузивни права към израза "А1", а просто те предпазва от хора, които решат да се възползват от името ти, макар че често и без марка можеш да търсиш съдебна отговорност на такива хора. Именно заради тази неексклузивност на генерално ниво е разрешено различни хора и компании да регистрират една и съща марка. Например освен телекомът А1, търговска марка "А1" притежават и Audi, National Geographic и други. Това, че имаш регистрирана марка, в повечето случаи не означава много. Както виждаш, има много условности. И всички тези условности да се окажат в полза на А1 - трудно ще се измисли чак такава законова гимнастика, какъвто и подкуп да са ти дали.

5. За да се стигне до затвор, трябва нарушението да е много сериозно, а тук дори няма такова.
 
България не се различава значително от "нормалните държави", какъвто и смисъл да влагаш в този израз. В закона са описани допустимите случаи, а има и съдебни практики, така че в общия случай не би трябвало да има нужда да се прибягва до субективности като морал. Това с подкупа за 100К и влизането в затвора попада в сферата на теоретичното по ред причини:

1. Домейнът дори не струва 100К, така че не си струва нито парите, нито репутационният риск за А1 да търсят начин за подкуп.

2. Всъщност въобще не е лесно да се подкупи съдия, особено по подобни сравнително интересни за обществеността казуси.

3. Да не забравяме, че има и по-висши инстанции, през които ще мине делото. Всяка една от тях ли ще трябва да се подкупва с по 100К и всеки един от тези опити за подкуп ли ще бъде успешен?

4. А1 трябва да докажат намерения за злоупотреба, което клони към невъзможно. За злоупотреба се смята заблуждаващо използване на чужда търговска марка. Тоест най-малкото домейнът а1.бг трябва да се използва за конкурентна дейност или да заблуждава, че е собственост на А1. Марката не ти дава ексклузивни права към израза "А1", а просто те предпазва от хора, които решат да се възползват от името ти, макар че често и без марка можеш да търсиш съдебна отговорност на такива хора. Именно заради тази неексклузивност на генерално ниво е разрешено различни хора и компании да регистрират една и съща марка. Например освен телекомът А1, търговска марка "А1" притежават и Audi, National Geographic и други. Това, че имаш регистрирана марка, в повечето случаи не означава много. Както виждаш, има много условности. И всички тези условности да се окажат в полза на А1 - трудно ще се измисли чак такава законова гимнастика, какъвто и подкуп да са ти дали.

5. За да се стигне до затвор, трябва нарушението да е много сериозно, а тук дори няма такова.

Това с затвора беше преувеличение, но имайки в предвид репутацията на съдебната ни система, реших да го вмъкна, я на шега, я като предупреждение :)

Благодаря за валидните точки, а дали България се различава значително от ЕС и "първия свят" не е тема за тук, въпреки, че има факти и статистики.

Един пример от мен - в чужбина регистрирахме фирма (без марка), но .ком беше зает, добре, че не попаднахме на българи та се измъкнахме с 300-500 евро за домейна ;)
 
Това с затвора беше преувеличение, но имайки в предвид репутацията на съдебната ни система, реших да го вмъкна, я на шега, я като предупреждение :)

Благодаря за валидните точки, а дали България се различава значително от ЕС и "първия свят" не е тема за тук, въпреки, че има факти и статистики.

Факти и статистики има, но често те не са толкова песимистични, колкото много хора смятат, че са. Тоест и при тях гледната точка на тълкуващия ги, с други думи субективността, е много важна, често по-важна и от самите данни. Особено ако тълкуващият не разбира много от материята, има склонност да вижда каквото иска да види (confirmation bias).

Един пример от мен - в чужбина регистрирахме фирма (без марка), но .ком беше зает, добре, че не попаднахме на българи та се измъкнахме с 300-500 евро за домейна ;)

Това малко не го разбрах. Тоест ако собственик на домейна беше българин, щеше да ти иска повече пари, отколкото би искал примерно на германец ли? Защо би направил такова нещо? Не виждам логика. Даже съм свидетел на обратното - български премиум домейн продавачи, които правят отстъпки специално за българи.
 
Тоест и при тях гледната точка на тълкуващия ги, с други думи субективността, е много важна, често по-важна и от самите данни. Особено ако тълкуващият не разбира много от материята, има склонност да вижда каквото иска да види (confirmation bias).

Тук си прав :)

Факти и статистики има, но често те не са толкова песимистични

Е не ги знам всичките факти и статистики, ти ако ги знаеш, браво.


Това малко не го разбрах.
Ще ти обясня някой ден ако изявиш желание...

Не разбрах сега, темата хипотетична ли е и само спекулираме, или? Интересна ми е развръзката, за един приятел питам :)
 
темата е хипотетична .Разиграваме варианти от идеи за регване на бг домейни със цел печалба.
 

Горе