Колко струва да си честен в днешно време.

OOxenri

Active Member
Темата има за цел да се коментират некоректните взаимоотношения и доверието при работа с freelancer.Ако някой има изградена методика за подбор на подходящия човек ,ще се радвам ако я сподели.Или ако е попаднал на неподходящ също.:)
 
От: Колко струва да си честен в днешно време.

Имал съм само един клиент от DP, който не плати 7$ на мен и на останалите в thread-a за forum posting. Като следствие от това му падна iTrade рейтинга и му блокираха акаунта.
Методика? От непознати искам 50% авансово.
 
От: Колко струва да си честен в днешно време.

Благодаря за отговора.Значи все пак възмездие има когато си прецакан с нещо.А ако не можеш да получиш 50 -те % предварително,отказваш ли офертата или проучваш допълнително?
 
От: От: Колко струва да си честен в днешно време.

Благодаря за отговора.Значи все пак възмездие има когато си прецакан с нещо.А ако не можеш да получиш 50 -те % предварително,отказваш ли офертата или проучваш допълнително?
Ако задачата е малка, например превод или пренаписване на 500 думи текст не се замислям и изпълнявам поръчката. Ако поръчката е по-голяма също не се замислям, а го съветвам да си намери по- доверчив доставчик на услуга.
Ако има аватар със снимка на котка ставам по-доверчив, защото ги харесвам. :)
Сега схвана ли логиката?:mrgreen:
 
От: Колко струва да си честен в днешно време.

Радвам се от факта ,че подхождаш снизходително към хората с котките.Но принципно не съм свикнал да чета твои мнения написани с толкова добър и приветлив тон.Хубаво е ,че можеш да бъдеш и такъв.
Благодаря за отговора:)

P.S. Оставам искрен фен на коментарите ти.Аз не мога да пиша така.
 
От: Колко струва да си честен в днешно време.

Поизтупвам тази тема от праха, за да попитам, как бихте постъпили ако работите продължително време с един човек и всичко си върви гладко, но в един момент започва отбягване на контакта и бавене на плащанията, нарушаване на уговорките.
Та въпроса ми е : Колко време е нормално да се изчака в такава ситуация, за да се подходи максимално толерантно и отново всички да са доволни :)
 
От: Колко струва да си честен в днешно време.

Работата с коректни и точни, както и работли е съшо изкъства. За да си намериш такива ти трябва да си подсигуриш време в търсенето им. ;)

Рано или късно ще намерите добрия, въпроса е, че и тук е малко проба грешка.

Аз лично препоръчвам (за да е максимално добре и за двете страни):

1. Избиране на човек с доказана репутация.
2. Препоръчан или сте запознати с работата му от 3-ти лица.
3. Поставяне на срокове и точни задания.
4. Компенсации, ако той се бави с проекта или ти с плащането (ако и двамат не влизате в срокове).
5. Той да знае за какво става дума, както и вие да знаете какво искате.
6. Ако се чудите дали може, да праща демо, за да се обедите, че става.
7. Бонуси при преизпълнение (с време/задача).

Изпълнявайки тези точни, работа ще ви тече много добре. Лично съм го правя и да, трудно е, но не смея да се оплача. Ако е пунта си проличава някъде в началото. ;)

В твоя случай - смени го, или му кажи да те компенсира. ;) Аз лично, като се забавя с плащането - давам отгоре, защото искам да работя с дадения човек, поради факта, че е трудно и отнема време да се търсят нови и добри. ;)
 
  • Like
Реакции: Ril
От: Колко струва да си честен в днешно време.

Аз лично ако забавя поръчка, винаги давам някакъв бонус, като допълнителна статия. При по големи поръчки давам също бонус. Хубаво е да се работи с доказали се хора и като поръчители и като изпълнители. Не отказвам поръчки. Не ми харесва факта, че темите в пазар се пълнят с всякакви ниски оферти за работа с което се подбива цената и следователно качеството.
 
От: Колко струва да си честен в днешно време.

Когато на мен ми харесва да работя с даден човек, независимо от темите, по които трябва да пиша, правя всичко възможно да продължим да си работим.Не обичам много промените май:).Трудно се намира такава ситуация, но не е невъзможно.Може би го приемам твърде лично , а не трябва да е така, работата си е работа.Май ще се насочвам към писане за мое удоволствие :)
 
От: Колко струва да си честен в днешно време.

Някои признаци за некоректен фрийленсър:

  1. Предлага твърде ниски цени
  2. Предлага твърде кратки срокове за извършване на услугата.
  3. Не показва портфолио или въобще бекграундът му е загадка за вас дори след като сте го поразпитали. Често се случва да посочват чужди проекти като свои (това понякога е трудно да се установи).
  4. Намерили сте го в DP или Предприемач.ком
  5. Принадлежи към някоя от следните нации/етноси/раси - пакистанец, индиец, българин, негър, Китай, Югоизточна Азия.
  6. Не си дава зор да вникне добре в нуждите на клиента си и не проявява особен интерес към бизнеса му. Гледа да съкрати времето за сключване на сделка.
  7. Предлага Скайп или някакъв друг инстант месинджър като основен метод за комуникация.

За голям проект както споменаха по-горе е добре заплащането да се уговори на определени етапи от проекта.

Ако трябва да спомена примери от личен опит - в DP можете спокойно да очаквате да ви скамне дори юзър с висок итрейдър. На практика там си губите времето, освен ако вие самият не сте отрепка. Последната сделка, която имах там, беше с едно американско негро - изгуби ми доста време без да ми плати и в крайна сметка дръпнах щепсела на бизнеса (сайта) му за известно време.
 
  • Like
Реакции: Ril
От: Колко струва да си честен в днешно време.

Ще си ги принтна тези правила :).
 
От: От: Колко струва да си честен в днешно време.

Някои признаци за некоректен фрийленсър:

  1. Предлага твърде ниски цени
  2. Предлага твърде кратки срокове за извършване на услугата.
  3. Не показва портфолио или въобще бекграундът му е загадка за вас дори след като сте го поразпитали. Често се случва да посочват чужди проекти като свои (това понякога е трудно да се установи).
  4. Намерили сте го в DP или Предприемач.ком
  5. Принадлежи към някоя от следните нации/етноси/раси - пакистанец, индиец, българин, негър, Китай, Югоизточна Азия.
  6. Не си дава зор да вникне добре в нуждите на клиента си и не проявява особен интерес към бизнеса му. Гледа да съкрати времето за сключване на сделка.
  7. Предлага Скайп или някакъв друг инстант месинджър като основен метод за комуникация.
За голям проект както споменаха по-горе е добре заплащането да се уговори на определени етапи от проекта.

Ако трябва да спомена примери от личен опит - в DP можете спокойно да очаквате да ви скамне дори юзър с висок итрейдър. На практика там си губите времето, освен ако вие самият не сте отрепка. Последната сделка, която имах там, беше с едно американско негро - изгуби ми доста време без да ми плати и в крайна сметка дръпнах щепсела на бизнеса (сайта) му за известно време.
На неграта трябва да им се взима допълнително 50% за работата. Да не забравят когато беряха памук :lol:
 
От: От: Колко струва да си честен в днешно време.

Някои признаци за некоректен фрийленсър:

  1. Предлага твърде ниски цени
  2. Предлага твърде кратки срокове за извършване на услугата.
  3. Не показва портфолио или въобще бекграундът му е загадка за вас дори след като сте го поразпитали. Често се случва да посочват чужди проекти като свои (това понякога е трудно да се установи).
  4. Намерили сте го в DP или Предприемач.ком
  5. Принадлежи към някоя от следните нации/етноси/раси - пакистанец, индиец, българин, негър, Китай, Югоизточна Азия.
  6. Не си дава зор да вникне добре в нуждите на клиента си и не проявява особен интерес към бизнеса му. Гледа да съкрати времето за сключване на сделка.
  7. Предлага Скайп или някакъв друг инстант месинджър като основен метод за комуникация.

Нищо ново, като признаци. Към 4-та точка бих добавил и възможността да срещнете коректни фрийленсъри в тези форуми. Това е и причината да съм още в Предприемач.
 
От: Колко струва да си честен в днешно време.

До момента не съм срещал некоректни в този форум:).
 
От: Колко струва да си честен в днешно време.

Ако съм работил с човека преди, вземам 50% авансово, защото се предполага, че и двамата трябва да си имаме някакво доверие от предишната работа.
Ако не съм работил с бъдещия си клиент, то тогава искам 100% заплащане. В началото мислех, че няма кой да ми се навие, но в последствие осъзнах, че това е много правилен подход. Причината е, че когато приема поръчка(това включва комуникация с клиента и уточняване на всички детайли), то аз съм сигурен, че ще мога да я изпълня както е пожелано от клиента и в също желан от него срок.

До тези изводи достигнах след 2 големи "опарвания" и не смятам да им изневерявам. Изключение правя много рядко и то само ако имам някакви предишни, положителни възгледи в/у евентуалния клиент и поръчката е малка.
 
От: Колко струва да си честен в днешно време.

До момента има доста добре формулирани практики на работа и на неправилен метод на работа и взаимоотношения.Тук повечето хора се ръководят от коректното отношение и неписаните правила, е вече са почти написани и е хубаво, че са ясно формулирани за бъдещи и сегашни посетители, за да са наясно, че класата която притежава този форум, не се определя от това, как изглеждаш или къде се намираш, а как се отнасяш към колегите и работата си:)

P.S.
Почти се вдъхнових да напиша и аз прекрасна статия за този форум, но се опасявам, че трудно бих могъл да намеря по-подходящи думи от вече написаната.:)За това ще се задоволя само с рекламирането му по всички достъпни ми начини.
 
От: От: Колко струва да си честен в днешно време.

Някои признаци за некоректен фрийленсър:

  1. Предлага твърде ниски цени
Относно това бих искала да добавя нещо.Срещала съм в сайта доста ниски цени, а и моите не са много скъпи , но това не би трябвало да е фактор за определяне на качеството на извършваната услуга. Аз лично предпочитам да определя по-ниски цени за да бъда наета все пак, отколкото да ги вдигна до небето и да не получа никаква работа. Освен това аз осъзнавам, че все още не съм се доказала като име , но това далеч не значи , че не върша качествена работа. Пък и съм сигурна че и другите съфорумници са наясно че сме в криза и цените няма как да са много високи. Надявам се да сте ме разбрали :)

Поздрави!
 
От: От: От: Колко струва да си честен в днешно време.

Относно това бих искала да добавя нещо.Срещала съм в сайта доста ниски цени, а и моите не са много скъпи , но това не би трябвало да е фактор за определяне на качеството на извършваната услуга. Аз лично предпочитам да определя по-ниски цени за да бъда наета все пак, отколкото да ги вдигна до небето и да не получа никаква работа. Освен това аз осъзнавам, че все още не съм се доказала като име , но това далеч не значи , че не върша качествена работа. Пък и съм сигурна че и другите съфорумници са наясно че сме в криза и цените няма как да са много високи. Надявам се да сте ме разбрали :)

Поздрави!
Ниската цена е само 1 признак, който може да те накара да се замислиш. Не е казано, че тоя 100% нещо иска да те изменти. Аз и в момента приемам да работя за малко пари, ако проектът ми е интересен и би бил чудно допълнение към портфолиото.

Въпросът е, че тоя който си харесва работата (съответно е добър или е на път да стане такъв), винаги се стреми към качествено изпълнение. Което отнема повече време и усилия и няма как няколко лева да те компенсират по чисто прагматични причини.

Нормално е в началото човек да работи за стотинки. Но само докато натрупа качествени проекти зад гърба си. Ако след това продължава да предлага ефтино, значи просто претупва работата и малко или много пързаля клиента че върши нещо полезно за него.

ПС: Който държи да се самоубеждава, че трябва да си сваля цената само щото сме били в криза, си е негов избор и да си носи кръста щом му прави кеф.
 
От: От: От: Колко струва да си честен в днешно време.

Относно това бих искала да добавя нещо.Срещала съм в сайта доста ниски цени, а и моите не са много скъпи , но това не би трябвало да е фактор за определяне на качеството на извършваната услуга. Аз лично предпочитам да определя по-ниски цени за да бъда наета все пак, отколкото да ги вдигна до небето и да не получа никаква работа. Освен това аз осъзнавам, че все още не съм се доказала като име , но това далеч не значи , че не върша качествена работа. Пък и съм сигурна че и другите съфорумници са наясно че сме в криза и цените няма как да са много високи. Надявам се да сте ме разбрали :)

Поздрави!

На теб имам да ти кажа едно нещо само:
С покачане на качеството на работа се покачва и цената. :) Разбира се качеството се покачва чрез практика. Ако сега предлагаш ниски цени, значи си преценила, че качеството на работа е равносилно на цените ти.
Накратко, не си права, че цената не е важен фактор. Тя определя, до каква степен ти оценяваш труда си. Дано съм бил полезен до някаква степен.
 
  • Like
Реакции: Ril

Горе