Не мисля, че разбираш как работи еволюцията изобщо. Хората все още еволюираме, както и всичко останало. Важно е да разбереш, че еволюцията няма крайна цел, именно затова еволюцията никога не спира и за да разбереш еволюцията трябва да си обясниш няколко термина - натурална селекция, адаптация, мутация, вариации и общи "корени" и микроеволюция.
Много е важно също да разберете, че еволюцията не се цели към интелигентност и не винаги е перфектна, но ще дойдем и до там.
Вземи например
ларингеалния нерв. При някои риби този нерв започва от мозъка, минава през сърцето и стига до хрилете. След милиони години въпросния нерв е останал и при някои бозайници - жирафи, хора и т.н.. Когато питаш креационисти защо този техен господ е направил такава грешка, и защо този нерв обикаля и се връща без да има смисъл, отговора им е - "магия". Еволюцията обяснява въпросния нерв, докато креационистите казват "мистериозен начин".
За жирафите е интересно, че много от децата им, се раждат с къси вратове - половината са с дълги, другата половина с къси или по-къси. Тук се намесва естествения подбор, тези които имат въпросните гени, които отговарят за дългите вратове, имат по-голям шанс да оцелеят, защото достигат по-лесно до храната си. След хиляди години навярно, изобщо няма да се раждат жирафи с къси вратове или ако се раждат такива, ще са вледствие на случайна мутация.
Друг пример са например прасетата - в продължение на много години, сме отглеждали диви прасета, в изкуствена за тях среда. Резултата го виждаме - прасета, които имат повече мас, по-тънка кожа, повече месо. Някой ще си пък каже - защо прасетата не са еволюирали да са отровни например. Ами навярно и такава мутация е имало, мутациите се случват на случаен принцип, просто въпросните прасета не са продължили рода, докато другите прасета, които са полезни на нас, са оцелели, и под оцеляване визирам продължаване на "рода". Примери много.
За животните може много да се говори, жирафи, полярни мечки, котки, можем да наблюдаваме адаптация и вариации спрямо спредата навсякъде.
За хората наблюдяваме и вмомента мутации, или микромутации, които преди време ги е нямало:
'- поносимост към лактоза - тук може да намесим адаптацията като фактор. Преди време знаем, че само бебетата са можели да консумират мляко, след това се развива непоносимост. В определени региони започнали да отглеждат животни за мляко ( Европа ), затова тук много хора имат поносимост към лактоза, за разлика от региони, където това не е било практика - Азия.
- мъдреците - някои хора имат, някои нямат, зъбите ни също са по-малки от предшествениците ни. След хиляди години мъдреци изобщо няма да има.
- сините очи - в началото всички са били с кафяви, въпросната мутация е оцеляла и до ден днешен.
- височината ни
- окосмяването - по времето когато сме започнали да обличаме кожи, постепенно окосмяването намалява, впоследствие напълно ще изчезне след хиляди години.
- самият гръбнак е устроен да сме на четири крака, затова имаме често проблеми с гърба, още се приспобяваме.
- малкия пръст на краката постепенно закърнява при всички. След хиляди години няма да го има, преди сме го използвали за да се държим на клоните, вече е напълно излишен, в някои изследвания четох че е напълно възможно изобщо да не ни трябват пръстите на краката, защото не ги използваме за баланс вече.
Споделяме и много общи неща с общи наследници, като се започне от мускулите на ушите, които позволяват да ги мърдаме ( не при всички, защото този ген постепенно отпада, защото нямаме нужда от него ), дълъг тесен мускул се простира от лакътя до китката и липсва при 11% от хората днес. В миналото е бил важен заради непрекъснатото катерене, което е практикувал човекът, сега нямаме нужда от него.
Опашната кост също е пример за остатъчна еволюция и общи наследници, също така предшественик на птиците и бозайниците е имал мембрана за защита на окото и изхвърляне на частици, попаднали в него. Хората сме запазили тази част от трети клепач във вътрешния ъгъл на окото. Примери много, само че за да се разберат, трябва да се изучава анатомия и редица други сфери, чрез които може да наблюдяваме еволюцията и как работи.
Важно е да разберете, че еволюцията не е случайна, да - мутациите са случайни, това е факт, мутации се срещат постоянно, въпроса е че с течение на времето, ако генът продължава да се развива и да преминава напред, в един момент може да стане постоянен. Някои мутации са полезни, други не - ако се появи мутация, промяна в един индивид, която ще му помогне да оцелее и да направи по-голямо поколение - генът ще се запази и ще се предаде на въпросното поколение, което има голям шанс също да го предаде нататък. Ако това нещо се повтаря няколко хиляди години, и е "полезно" ( тоест помага за оцеляването на популацията, спрямо други, които го нямат и умират ) - тук се намесва естествения подбор, който е механизъм на еволюцията.
Само за финал понеже споменах полярните мечки, те са красноречив пример за естествения подбор. Бялата козина се е случила напълно случайно, чрез мутация, което е довело до разликата в ДНК структурата на дадения индивид. Понеже това им е било полезно в зимна среда, популацията е продължила да се увеличава, а тези които се раждали с кафява козина умирали, защото не се справяли със средата. Същото е и когато мечка с бяла козина се роди някъде, където няма сняг - не се справят с уцеляването и умират, тоест въпросния ген не се предава напред. По тази причина и много животни, когато се раждат имат камуфлажна козина / цвят, които им помага да бъдат "скрити" докато пораснат, да и това се е случило случайно чрез мутация, и въпросния ген е оцелял.
Поста стана прекалено дълъг, исках да напиша няколко неща и за хората и как сме устроени, но друг път. Само ще вметна факта, че дишаме от същото място, през което ядем, което води до доста смърт чрез задушаване. Този "господ" май не е мислил много като ни е създавал, като се вземат и другите неща, като очите и някои други органи, но за тях в друг пост.