Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

lowriderzzz

Well-Known Member
Отдавна смятам да се записвам на някакъв вид бойно изкуство. По принцип ми харесва Кунг Фун и Крав Мага, но във Варна няма нито от едното нито от другото школи. Така, че трябва да мисля някаква алтернатива.

Къде според вас е най-добре. Бокс, кик бокс и ММА - не съм им много голям привърженик.

Който знае някоя добра школа да даде някакви предложения.

Поздрави.
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

Такова нещо като Кунг Фун няма. От китайските единствено Сан Да става (това е нещо като китайски бокс/mma), ама дали има във Варна...Крав Магата в България е ташак и по-скоро някакъв маркетинг, отколкото нещо реално (би трябвало да е военна подготовка).

Иначе, зависи какво те влече. Прави разлика между бойно изкуство и спорт. Ако харесваш бойните изкуства (будо), запиши се на киокушин - ако си падаш по ударните би (страйкинг). Ако ти харесва повече борбата (граплинг), запиши се на джудо или бразилско джиу джицу. За съжаление във Варна няма Кудо (или поне не знам да има), иначе това бих те посъветвал.

Ако не си падаш по духовната част на японските би, запиши се на mma. Само бокс или кикбокс не ти препоръчвам, защото това са осакатени стилове - при бокса не се използват крака, а при кикбокса ако някой тръгне да те бори или пък те събори на земята няма да знаеш какво се случва. Мма е най-комплексния спорт и съдържа всичко в себе си, което значи че е и най-труден за усвояване. Предполагам, че искаш да тренираш за кеф, а не да ставаш състезател :)

При всяко едно положение тренирай :) Успех
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

Такова нещо като Кунг Фун няма. От китайските единствено Сан Да става (това е нещо като китайски бокс/mma), ама дали има във Варна...Крав Магата в България е ташак и по-скоро някакъв маркетинг, отколкото нещо реално (би трябвало да е военна подготовка).

Иначе, зависи какво те влече. Прави разлика между бойно изкуство и спорт. Ако харесваш бойните изкуства (будо), запиши се на киокушин - ако си падаш по ударните би (страйкинг). Ако ти харесва повече борбата (граплинг), запиши се на джудо или бразилско джиу джицу. За съжаление във Варна няма Кудо (или поне не знам да има), иначе това бих те посъветвал.

Ако не си падаш по духовната част на японските би, запиши се на mma. Само бокс или кикбокс не ти препоръчвам, защото това са осакатени стилове - при бокса не се използват крака, а при кикбокса ако някой тръгне да те бори или пък те събори на земята няма да знаеш какво се случва. Мма е най-комплексния спорт и съдържа всичко в себе си, което значи че е и най-труден за усвояване. Предполагам, че искаш да тренираш за кеф, а не да ставаш състезател :)

При всяко едно положение тренирай :) Успех

МЕрси за отговора. Кунг Фу* - правописна грешка, знам. Не няма да ставам състезател, основно ми се тренира с цел само защита и дисциплина, Тренирал съм много спортове и Таекуондо но това много отдавна, но от тогава почти не съм спирал да се занимавам със спортове, макар че не са ми най-силната страна, но все пак обичам да се развивам.

ММА- не е пак като бокса- много бъхтене и жертва я на уши я на нос я на нещо друго. Японските и катйките ме кефят, че имат уж някаква философия зад тях и са по стари, но дали пък са още ефективни за градската обстановка.

Крав магата е яко, като имам възможност бих отишъл и в Франция да я практикувам. (там има добра школа)
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

Крав мага е маркетинг, намери един клип как някой се бие в реална обстановка и шапка ти свалям. Аз търсих, ама не намерих :) Иначе циркаджийските неща са яки, ама на какво ще те научат реално е отделен въпрос.

Щом искаш самозащита, ориентирай се към комплексните стилове/спортове. При един уличен бой е много важно да можеш да се пазиш като те сграбчат, тръгнат да те душат и т.н. При бокса и кикбокса тия неща няма да те научат как стават, а и се тренира с ръкавици, което те лишава от възможността да видиш какво е да удариш с гола ръка :) Кикбокс съм тренирал и за това ти го казвам, като махнах ръкавиците ми беше доста странно. А иначе и когато тренирах ми беше тъпо, че ми казваха - ама така не можеш да удариш, щото не е по правилата. Това не било разрешено, онова не било разрешено, кво ме е*е мен, аз няма да ходя на състезания :)

Сега се сетих, ама не знам дали има добра школа по муай тай - те по принцип имат разни захвати и мятания дори, ама това е само по принцип.

Иначе, ако се кефиш пък на хладни оръжия и искаш да се научиш да се пазиш от такива ти препоръчвам Филипино кали. Там ще те научат как се коли прасе :lol:
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

Джудото за улицата не става на 100%. Тренирал съм го и не е използваемо в 99.9% от случаите (за това самото кимони при джудото е с удебелени ревери, за които да може да се хващаш и да мяташ). Имаше в Пловдив някакви курсове за "Градска самоотбрана". Ей това ти трябва. Отидох от любопитсво на едно такова представяне и това е реалната самозащита. Няма правила (на тренировките тоя дето го биете е с протектори разбира се) и всички удари са позволени. Обясняват ти кое как и къде да удариш за да може да избягаш от последващо нападение (самия курс не учи нападение , а само самоотбрана и избягването от самия конфликт). Ся ако искаш да тренираш да станеш бабаит и да се биеш по чалготеките не е за теб.
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

Джудото за улицата не става на 100%. Тренирал съм го и не е използваемо в 99.9% от случаите (за това самото кимони при джудото е с удебелени ревери, за които да може да се хващаш и да мяташ). Имаше в Пловдив някакви курсове за "Градска самоотбрана". Ей това ти трябва. Отидох от любопитсво на едно такова представяне и това е реалната самозащита. Няма правила (на тренировките тоя дето го биете е с протектори разбира се) и всички удари са позволени. Обясняват ти кое как и къде да удариш за да може да избягаш от последващо нападение (самия курс не учи нападение , а само самоотбрана и избягването от самия конфликт). Ся ако искаш да тренираш да станеш бабаит и да се биеш по чалготеките не е за теб.

Това за кимоното е странно да го твърдиш, аз примерно тренирам кудо, ама сме с по-тънки кимона и пак се мятаме или поне се пробваме :)

Ей ти джудо в реална ситуация:

[video=youtube;Djdy_fhvZuM]https://www.youtube.com/watch?v=Djdy_fhvZuM[/video]
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

11.jpg
Ето тази част дето е оградена с червено е достааа дебела. Преди джудото тренирах Кунг Фу в Пловдив при Гаров (арменеца ако го знаете от Пловдив). Кимоното при него беше супер тънко и при местенето ми към джудото се наложи да взимам ново кимоно точно заради тази част, която след 3 години тренировка се раздърпа та смятайте какво дърпане става там. В живота там няма за какво да се хванеш в 99% от случаите или ако го хванеш по голям е шанса да скъсаш дрехата, отколкото да го метнеш.
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

Недостатъците на джудото са, че няма ударна техника. Спортното джудо доста се различава от първоначалното Джудо, за което съм чел дори че има и техники удари с ръце.

Иначе можеш да си мяташ хората в реална обстановка:

[video=youtube;ktquuOLeQV4]https://www.youtube.com/watch?v=ktquuOLeQV4[/video]

За това препоръчвам да се тренират смесени бойни изкуства - или японското кудо, mma или пък бойно самбо. Ей виж, за него не се бях сетил. Можеш да се запишеш на бойно самбо и това не е лош вариант :)

[video=youtube;BDLc1rERu4M]https://www.youtube.com/watch?v=BDLc1rERu4M[/video]
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

Бойно самбо има ли в Варна. Ти май не си от тук, на дали ще знаеш.

Защо Крав Магата казваш, че е маркетинг (ако не говориш само за БГ,аз имам в предвид истински места където се обучават спец части - знам че в Франица и Израел има такива (Франция ми е по-близко))- този стил по принцип е предназначен изцяло за самозащита и всякакви видове нападения, които може някой да използва с-у теб.
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

Ами, не може да няма, самбото си е доста развит спорт в България. Потърси из нета.

За Крав Магата ти го казвам, щото така са ми разказвали хора, които се занимават сериозно с би и са ходили тука в София на тренировки по Крав Мага. Общо взето е алаблистика и маркетинг, поне такова е нивото тука.
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

"и са ходили тука в София на тренировки по Крав Мага"

Човека който преподава в София е самоук и няма много общо с Крав Мага.
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

"и са ходили тука в София на тренировки по Крав Мага"

Човека който преподава в София е самоук и няма много общо с Крав Мага.

А кой има?
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

Както каза редрум истината е в MMA. Всичко друго е осакатено. Бойното самбо се приближава най-много до ММА, така че ако си решил да тренираш нещо друго това е вариант. Много състезатели по бойно самбо стават успешни ММА бойци, за пример - легендата Фьодор Емеляненко, както и нашия Благой Иванов.

Борбата е друг боен спорт, който върши работа при улични сбивания. Борците също са едни от най-успешмите ММА бойци, понеже обикновено те диктуват къде ще се води боя - на крака или на земята. Има един стар лаф - от борците и боксъорите бягат.

[video=youtube;8IW4EmSUHSc]http://www.youtube.com/watch?v=8IW4EmSUHSc[/video]

Друго бойно изкуство, което също е неизменна част от ММА-я, е бразилското джиу джицу. Това е и спорта, който може да ти помогне най-много, ако си изправен пред по-голям, по-силен и по-бърз опонент от теб. За пример, един от пионерите на стила - легендата Ройс Грейси. На пръв поглед хилавия бразилец, който побеждаваше доста по-големи и корави бойци в зората на UFC.

[video=youtube;y8Qxufc2ET4]http://www.youtube.com/watch?v=y8Qxufc2ET4[/video]

За незапознатите хора, това е стил, който набляга на захвати, ключове, задушавания и т.н. Тъй като се води на земята и боеца много често е по гръб, човек, който си няма хал хабер от бойни спортове може да си помисли, че състезателя по джиу джицу е по-слабия и губи мача, но това далеч не е така. Ако сте гледали ММА двубои, при които единия от състезателите доброволно ляга на земята и чака опонента му да го "налегне", а пък опонента му му дава знак да се изправи на крака (сякаш се смилява над него и му дава шанс) - това е защото човека на земята е майстор по бразилско джиу джицу, а за да се биеш с такъв на земята е все едно да се биеш с акула във водата - шансът да останеш без ръка, крак и друга важна част от тялото ти, е много голям.
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

И понеже казваш Кунг Фу, ето един клип, на който е показан един ъндърграунд двубой между Ройс Грейси и някакъв непобедим до тогава майстор по кунг фу с 15-годишен стаж (и малко по-тежък): за справка, Ройс може да довърши противника на няколко пъти, но не го прави, за да покаже контрола му върху мача и превъзходството над опонента:

[video=youtube;jd1KDz1X7iE]http://www.youtube.com/watch?v=jd1KDz1X7iE[/video]
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

Не няма да ставам състезател, основно ми се тренира с цел само защита и дисциплина... .

Айкидо. Считам, че друго не ти трябва - само айкидо.
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

@bodyrock89 - Ройс Грейси скоро имаше семинар в София, за съжаление не успях да отида да го видя на живо, иначе си е легенда. Имай предвид, че неговото БЖЖ е доста по-различно от това, което се преподава в повечето зали. Дори четох, че самият той няма черен колан според световната федерация на БЖЖ и яко критикува деформацията на стила. Нали знаеш, когато един стил стане спорт винаги го преебават и му махат най-интересните техники.

Иначе, ето какво тренирам аз (и преди съм пускал линкове). За мен е най-доброто бойно изкуство без оръжие.

[video=youtube;GhcuYjLiZos]https://www.youtube.com/watch?v=GhcuYjLiZos[/video]

Общо взето няма ограничения - ташаци, удари с глава и прочее. Борбата гледаш да я приключиш възможно най-бързо и няма излишно лигавене по земята. Абе, mma с кимоно и щипка японски дух :)
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

Във Варна - Киокушин. Мястото е ТИМ, човека е Емо Костов, залата е залата на ТИМ в Медицинският.
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

Айкидо. Считам, че друго не ти трябва - само айкидо.
Прощавай, но какво прави айкидо боеца, като някой го хване и го метне на земята?
 
От: Курсове по бойно изкуство Варна. Предложения, къде според Вас е най-добре...

Във Варна - Киокушин. Мястото е ТИМ, човека е Емо Костов, залата е залата на ТИМ в Медицинският.
Сенсей Костов е име в това БИ и голям авторитет - спор няма, аз лично съм му почитател. Само, че киокушина има един доста глупав недостатък - държат си ръцете на кръста. Понеже не се удрят с ръце в главата, нямат гард. Много гаден навик, който е доста трудно изкореним. Това държене на ръцете на кръста много често е равно на нокаут, ако не се играе по киокушин правилата.
 

Горе