От: Най-добрите documentaries
Хайде, ще ми кажеш ли какво е ставало преди това. Понеже се имаш за много грамотен
Напротив, на мен това ми е доста интересен исторически период и мога да ти напиша един дълъг пост за подмолната комунистическа дейност, която е работела
срещу Българската държава и е била спонсорирана от вън (с чужди пари). Разбира се тези процеси започват далеч преди 1944 г. Ще спомена само няколко събития -
най-големият терористичен атентат в Европа - взривяването на църквата Св. Неделя е извършен през 1925 г.(прочети книгата на Пане Бичев - "В надвечерието на атентата"), септемврийското въстание през 1923 г. (гражданска война по заповед на Коминтерна организирано от Георги Димитров и Васил Коларов, които после позорно бягат), войнишкото въстание през 1918 г., пак породено от комунистическа пропаганда. Е, нормално е да е имало ответни удари от страна на държавата и да е имало убити хора, и покрай тях невинни жертви, но за това са били виновни тези, които са мътели водите - т.е. комунистите.
Докато горянското движение е обединявало хора, които главно са били против национализацията на земята и са били от всякаква политическа принадлежност - бивши комунисти, анархисти, националисти, земеделци, демократи и прочее. Тяхното възникване (самоорганизиране) е в резултат на окупацията нашата държава от червената армия и установяването на правителството на ОФ и произтичащите от там процеси, като главния катализатор е бил терора, денационализацията и национализацията на земята.
Да оправдаваш крадците на мандри, служещите на чужди интереси шумкари....не виждам никаква логика. Защото шумкарите наистина са били терористи служещи на чужди интереси, а горяните наистина са били герои защитаващи семействата си и България, и това не са празни приказки, а история. Но ако имаш друго, обосновано мнение по въпроса, ще се радвам да го прочета.
Терор върху българския народ е имало и преди 9 септември.
За това ако може по-конкретно - от кой, кога и как.
Ама последните 20+ години едните се представят като терористи, а другите - като герои.
Това също не е вярно. За горянското движение се знае малко, това е първият документален филм. Миналата година ако не се лъжа излязоха два сборника за Горяните. Има и отделни книги, спомени на участници, но това е. Липсва каквато и да е обществена популяризация, признателност, награждаване от страна на държавата с ордени. Нали така бихме разбрали, че през последните 20+ години всички ги смятат за герои.
Докато в същото време, 2010 година, президентът Първанов награди с ордени живите антифашисти (или пишещи се за такива) по случай 65 години от победата над фашизЪма (който в България нивга не е съществувал).
Президентът Георги Първанов връчи юбилейни медали “65 години от Победата над фашизма” на 37 ветерани, участвали в боевете срещу хитлеристка Германия.