Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

spy

Active Member
Тази тема е обща дискусия на тема "Пазара е пълен със шит" и директен въпрос към Blinki и Coolice дали не е по-добре в Пазара да се отдели форум за малките обяви под XX лева.
Пазара е пълен със:
- спам от търговци на инфо домейни регнати преди ден, но иначе "супер перспективни", "уникални", "подходящи са сайт за к'вото и да е"
- правят се конкурси с награден фонд от 7 лева
- продават се сайтове с 5 уникални годишно, но ако им се обърне внимание и "ше избиете рибата ве, ама аз немам време да стана милионер, така че що не се пробате вие"
- обяви за дизайни спретнати за половин час от хора учещи се да работят със Фотошоп
- и т.н. и т.н.

Разбира се винаги е възможно и обратното - да се отдели секция за по-сериозните сделки... така като се замисля, май дори това е по-добрия вариант
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Аз съм абсолютно за, реално нямам абсолютно никаква полза да преглеждам настоящия пазар понеже там има едно нищо. Също предлагам по някакъв начин да се ограничи достъпа или незнам как но е малко безсмислено, регистрира се някой и пуска обява с милиони хиляди левове и долари бюджет, или продава моторни резачки. Реално е забавно да се порадва човек на глупостите на хората, но все пак е друга целта тук, или бъркам?
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Протиф съм.
Тоя форум е основно за фън.

Погледнете Пазар и Freelance - има ли една "сериозна" оферта?
Как ше става отсяването? Келеш продава домейн за 3000 евра. Гьон с 11 мнения и 0 итрейдър търси ОПЕНКАРТ дивелъпър и иска оферти на лично без да се представи и да каже бюджет. И стотици други подобни... Тва "големи" обяви ли са? Кой ще преценява коя оферта де да отиде?

Само за майтапене са тия раздели - оставете си ги така.
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Ще го организираме по-добре. Товя ще е факт, защото има необходимство да се случат нещата по-професионално. Пазара е важен елемент в това. За това ще ви помоля искрено да давате предложения или съвети, а ние от своя страна ще гледаме да го направим добре, с цел по къстам да е за всеки. Но е трудно да се мисли само от двама, след като изцяло трябва да ви служи на Вас. Като гледам имаме предложение вече, ще очакваме и други. Мерси на Спай. Знам, че е от хората, които ще оптимизират нещата. Очакваме предложения, плс. )
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Отделете ги по материален интерес, това вероятно ще отсее плявата :)
Подфорум А - до 50 лева
Подфорум Б - до 200 лева
Подфорум В - над 200 лева
Подфорум Г - под 10 лева (многото плява)

Едит: Всъщност прочетох мнението на Ноке и май е доста прав...

Другият вариант е подфорум за хора с поне 100 мнения и поне неутрална репутация
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Ако питате мене направете по-голямата част от форум платен!Примерно 5 евро на година за да можеш да пишеш в сериозните раздели. Ще си останем само готини хора и разни деца милионери, спамери и пишман измамници ще седят далече защото те от интернет само взимат и 5 евро ще им се види много:)а и после ще трябва да клика 3 месеца да ги избива...:lol:
 
От: От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Ако питате мене направете по-голямата част от форум платен!Примерно 5 евро на година за да можеш да пишеш в сериозните раздели. Ще си останем само готини хора и разни деца милионери, спамери и пишман измамници ще седят далече защото те от интернет само взимат и 5 евро ще им се види много:)а и после ще трябва да клика 3 месеца да ги избива...:lol:

не е лоша идеята :)
всъщност по-скоро един премиум пазар който само да е платен, иначе образователните секции могат да си останат, няма смисъл и те да се плащат :)
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Ето няколко идеи на прима виста:

- да можем да пускаме да/не за конкретна обява. При 5 "НЕ" обявата се мести автоматично в кофата. При 3 преместени обяви публикуващия губи право да публикува обяви за месец. Рейтването да е разрешено само за потребители с някакъв статус (iTrader, брой мнения, Rep Power или друго, което да гарантира обективността и да се избегне създаването на фейк профили, за правене на мръсотии)

- нов потребител да не може да публикува обява в първия месец след регистрирането си. Ако все пак иска да публикува преди изтичането на месец - нека да плати XX лева и да публикува, като така ще заяви сериозни намерения

My 2 cents...
 
Подкрепям идеите на spy. В момента пазара е под всякаква критика.
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Аз в началото мислех да предложа да се направи раздел, в който да публикуват само потребители с iTrader над няколко си, но на Spy идеята май е по-добра - да има гласуване за обявите - нещо като във vbox с ръка нагоре и надолу и като се съберат няколко отрицателни да заминава в кофата. Гласуването да може да става само от потребители, които са регистрирани от например минимум 3 месеца и имат да кажем iTrader над 5.

Така самите потребители ще отсяват ненужните обяви.
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Нищо му няма на пазара. Това е форум все пак. Мисля, че се забравя същността на форумите. Те не са сайтове за обяви, а за теми, в които да може да се пише относително свободно.
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Кой ще седне да го прави това с гласуването? :) ... Я слезте на земята.
Пари да се плащат за достъп до пазаря? Много рано сте подпалнали наргилетата неска :)
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Аз в началото мислех да предложа да се направи раздел, в който да публикуват само потребители с iTrader над няколко си, но на Spy идеята май е по-добра - да има гласуване за обявите - нещо като във vbox с ръка нагоре и надолу и като се съберат няколко отрицателни да заминава в кофата. Гласуването да може да става само от потребители, които са регистрирани от например минимум 3 месеца и имат да кажем iTrader над 5.

Така самите потребители ще отсяват ненужните обяви.

Да бе мечтайте си. Обяви от сорта на "продавам инфо домейн за 2 лева" се интересуват точно такива хора които го и продават. Ако единте нямат iTrader и другите ще нямат. Кой ще гласува тогава? Никой и пак ще си стои темата.
Аз не мога да ви разбера защо искате да се махат подобни теми или да ходят в кофата. За всеки пазар си има клиенти. Ако на вас не ви харесва оферта на друг ще му хареса. Глупаво е да се трият или забраняват подобни оферти в пазара. Може би трябва само да се направят повече подкатегории за по всяка ниша. Примерно:

Продажба на домейни
Продажба на сайтове
Продажба на скриптове
Фрийланс услуги - дизайн
Фрийланс услуги - преводи / Англ, Немски, Руски

и т.н.
проблема е че обявите станаха наистина много и става трудно да се следят нещата.

Глупаво е да се дели пазара според цената на домейна, услугата и т.н. По добре го разделете по категории примерно
Продажба Домейни
- ИНФО
- ЦОМ, НЕТ, ОРГ
- БГ
- ЦО.ЦЦ и подобни

Така ще се отесеят глупавите инфота и скъпоценните БГ-та
По този начин хем на потребителя ще му е лесно, хем на предлагащия и няма да има нужда да ровя из няколко раздела примерно за оферти под 100лв и оферти над 100лв. Това е глупаво. Може това което търся да се предлага и под 10лв примерно! Става много неудобно.

Също така ще е супер екстра ако се направи поле за въвеждане на цената и офертите да могат да се сортират по цена.
мислете в тази насока
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Ето няколко идеи на прима виста:

- да можем да пускаме да/не за конкретна обява. При 5 "НЕ" обявата се мести автоматично в кофата. При 3 преместени обяви публикуващия губи право да публикува обяви за месец. Рейтването да е разрешено само за потребители с някакъв статус (iTrader, брой мнения, Rep Power или друго, което да гарантира обективността и да се избегне създаването на фейк профили, за правене на мръсотии)

- нов потребител да не може да публикува обява в първия месец след регистрирането си. Ако все пак иска да публикува преди изтичането на месец - нека да плати XX лева и да публикува, като така ще заяви сериозни намерения

My 2 cents...
Напълно съгласен. Аз вече предложих подобно нещо, ама никои не го взе на сериозно. Даже съм за заплащане при публикуване на обява, а парите да отиват за дарителски цели.

Може някакъв смс достъп да се сложи. Варианти много, но трябва да се направи нещо.

Разделът "Пазар" не е място за избиване на комплексите, за заяждане или за спам. Моля, правете разлика между критика и написаното в предходното изречение.
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Също така ще е супер екстра ако се направи поле за въвеждане на цената и офертите да могат да се сортират по цена.

Това ми харесва. И за разделянето на подкатегории не е лоша идеята, но трябва много мислене, за да не се раздроби пазара като пъзел и да не може да го сглобим после
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

И аз съм за раздробяване на пазара според категории, така ще е по-организиран и продуктите или услугите, които ни интересуват ще се намират по-лесно и по-достъпно, а сега трябва да ровиш, че разбереш кой какви услуги предлага :)
По отношение на несериозните оферти, може да направите подраздел на пазара, дребни тарикати или шмекерии и там да им ги местите :D :D Може да напишете правила за пазара отделни, които да казват, кое е позволено и кое не е. Например задължително да има бюджет, описание и цел на офертите, за да няма после излишен спам и коментари :) Който не иска да публикува бюджета си, значи не е за този форум, а за кофата. Бизнес се прави открито и честно, некоректност и потайност не трябва да се толелират, защото водят до измами и неприятни емозии :)
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Това за разделянето го предложих понеже скоро си търсих дизайнер и сигурно ми отне половин ден да преровя целия пазар за да намеря няколко дизейнера. Просто е адски неудобно.

Който не иска да публикува бюджета си, значи не е за този форум, а за кофата.
Аз съм силно против да се мести каквото и да е в кофата! По удобно е да се сложи подкатегория "Нерегламентиран бюджет". То ще е пак като кофа, понеже никой няма и да влиза в тази подкатегория, но поне да си е в пазара, може пък някой да го вълнуват такива обяви.

Не мисля и че платена версия на пазара ще е нещо положително. Аз примерно не бих си губил времето повече тук ако се появи платена секция.
 
Последно редактирано:
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

За всеки пазар си има клиенти.
+
и за всеки влак пътник

Иначе пазара си е добре, само да няма излишни заяждания и коментари
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Идеята за платен пазар е добра.
Така ще са доста по-малко некоректните търговци и ще има хора със сериозни намерения и имащи поне 1.2лв. / 2.4лв. за смс за достъп от някакво време.
Може да има и годишен абонамент 5-10лв. примерно за правото цяла година да се публикуват обяви.

Не мисля, че е коректно да се налага, като правило задължителното дефиниране на "бюджет" - такова понятие няма.
А и това също не е правилна мисъл - щом е форум можем да си пишем колкото си искаме и където си искаме.
То е форум, но нали все пак има правила? Аз ако пусна за продажба едно инфо и не дай си боже поискам за него 10лв. ще бъда "пребит с камъни". Това къде го има в правилата, само защото е форум?

Нека си е платен пазара за публикуване и парите да отиват при администраторите на форума, все пак те отделят и са отделяли доста време за поддръжка и развитие, защо трябва да ходят за благотворителност?
Който иска може по всяко време да дари колкото и където поиска.
 
От: Не е ли време за "Семки и бонбонки"?

Да бе мечтайте си. Обяви от сорта на "продавам инфо домейн за 2 лева" се интересуват точно такива хора които го и продават. Ако единте нямат iTrader и другите ще нямат. Кой ще гласува тогава? Никой и пак ще си стои темата.
Аз не мога да ви разбера защо искате да се махат подобни теми или да ходят в кофата. За всеки пазар си има клиенти. Ако на вас не ви харесва оферта на друг ще му хареса. Глупаво е да се трият или забраняват подобни оферти в пазара. Може би трябва само да се направят повече подкатегории за по всяка ниша. Примерно:

Продажба на домейни
Продажба на сайтове
Продажба на скриптове
Фрийланс услуги - дизайн
Фрийланс услуги - преводи / Англ, Немски, Руски

и т.н.
проблема е че обявите станаха наистина много и става трудно да се следят нещата.

Глупаво е да се дели пазара според цената на домейна, услугата и т.н. По добре го разделете по категории примерно
Продажба Домейни
- ИНФО
- ЦОМ, НЕТ, ОРГ
- БГ
- ЦО.ЦЦ и подобни

Така ще се отесеят глупавите инфота и скъпоценните БГ-та
По този начин хем на потребителя ще му е лесно, хем на предлагащия и няма да има нужда да ровя из няколко раздела примерно за оферти под 100лв и оферти над 100лв. Това е глупаво. Може това което търся да се предлага и под 10лв примерно! Става много неудобно.

Също така ще е супер екстра ако се направи поле за въвеждане на цената и офертите да могат да се сортират по цена.
мислете в тази насока

+1
Това е най-удачният вариант от всички изброени до момента. Само freelance може да не се раздробява така, ама това са подробности.
 

Горе