Онлайн магазин за дрехи и регистрация на фирма

Здравейте!
Аз съм младо момиче, което тепърва иска да инвестира в "света на модата" или по-точно казано - искам да продавам дрехи онлайн от мой собствен бутик и съответно искам да регистрирам фирма, за да може всяка една продажба да бъде легална.

Имам обаче доста въпроси, които не са ми ясни и тъй като виждам, че има доста полезни теми тук, мисля че някой би могъл да помогне и на мен.
❓Как стоят нещата със "законовото 14 дни право на връщане"?
❓Ако съм издала касова бележка при поръчката, но тя ми бъде върната, как да процедирам, сторнирам ли я? Казаха ми, че яко сключа договор с куриерска фирма, няма да ми е нужен касов апарат, а те могат директно да ми превеждат парите по сметката. Само че, аз все не знам дали ще ми потръгне бизнеса, за да сключвам веднага договор с куриерска фирма, затова този вариант не ме устройва.
❓Нужна ли ми е фактура при всяко зареждане на стоката. Казаха ми, че ми трябва, а доста от търговците на едро не издават такава и когато ги питам, просто ме режат. Даже една госпожа ми каза, че не ме познава, за да ми издава фактура, което на мен ми звучи нелепо, тъй като дори Кауфланд могат да ми издадат, ако поискам. Но все пак искам да чуя и вашето мнение, тъй като може аз да съм в грешка.

Свързах се със счетоводна кантора, за да ми помогнат с цялата бумащина по регистрацията на фирмата и подготовката на всички нужни документи, тъй като за тази част изобщо нямам знания. Отговориха ми на някои въпроси, но бих искала да чуя и вашето мнение, тъй като те главно искат да започнат да ми помагат с осчетоводяването на фирмата, а както споменах и по-рано - не знам дали изобщо ще ми потръгне, че да имам нуждата от личен счетоводител, занапред може би бих се замислила.

Благодаря за отделеното време!
 
1. Продукта се връща в дадения срок без да е нарушен търговският му вид. Парите се нареждат по банкова сметка на клиент (хубаво е при всяка пратка да прилагаш един формуляр за връщане с причина, посочване на IBAN....)
2. За да ти превеждат директно пари по сметката трябва да имаш сключен договор с куриерска компания, а щом ще си фирма и искаш всичко да е легално няма как да избегнеш сключването на договор с такава компания, еконт го подписваш за 30мин максимум, а спиди там ще ти трябват няколко дни за цялата процедура по подписване.
Вариант при ползване на куриерска услуга е ППП "пощенски паричен превод" при който куриера издава касова бележка вместо теб тук не ти е нужен касов апарат, другия е НП "наложен платеж" там ти издаваш касова бележка с твой касов апарат.
Зависи от системата която ползваш се прави "кредитно известие" с което се връща сумата към клиент.

3. Фактура ти е нужна при всички случай на плащане при фирма, винаги трябва да имаш насрещен документ за покупка. Няма как търговци на едро да не издават фактура и изобщо юридическо лице да откаже издаване на фактура към друго такова.

4. Счетоводна кантора - поне от моя начален опит това е груба грешка, защото ти идея си нямаш в началото с какво се захващаш и кое как да го правиш, а там със сигурност няма да ти обръщат необходимото внимание и да отговорят на многобройните ти въпроси, който ще имаш
 
1. Продукта се връща в дадения срок без да е нарушен търговският му вид. Парите се нареждат по банкова сметка на клиент (хубаво е при всяка пратка да прилагаш един формуляр за връщане с причина, посочване на IBAN....)
2. За да ти превеждат директно пари по сметката трябва да имаш сключен договор с куриерска компания, а щом ще си фирма и искаш всичко да е легално няма как да избегнеш сключването на договор с такава компания, еконт го подписваш за 30мин максимум, а спиди там ще ти трябват няколко дни за цялата процедура по подписване.
Вариант при ползване на куриерска услуга е ППП "пощенски паричен превод" при който куриера издава касова бележка вместо теб тук не ти е нужен касов апарат, другия е НП "наложен платеж" там ти издаваш касова бележка с твой касов апарат.
Зависи от системата която ползваш се прави "кредитно известие" с което се връща сумата към клиент.

3. Фактура ти е нужна при всички случай на плащане при фирма, винаги трябва да имаш насрещен документ за покупка. Няма как търговци на едро да не издават фактура и изобщо юридическо лице да откаже издаване на фактура към друго такова.

4. Счетоводна кантора - поне от моя начален опит това е груба грешка, защото ти идея си нямаш в началото с какво се захващаш и кое как да го правиш, а там със сигурност няма да ти обръщат необходимото внимание и да отговорят на многобройните ти въпроси, който ще имаш
Като за начало нямам намерение да сключвам договор със Спиди или Еконт, защото както се казва - аз не знам дали утре ще съм на пазара. Не знам дали ще потръгне, че да се връзвам с договори, които, поне до колкото знам, са минимум година. Този вариант не ме устройва. Всичко ще се случва с НП. Ще си купя касов апарат. И всъщност, ако някой може да ми предложи лесен за работа за начинаещи, ще е супер.
Относно 14те дни на връщане, питам от гледна точка на сторнирането при мен.
И има ли как да ми ги връщат с наложен платеж, само да си поемат доставката. Тъй като преди време, доста голям бутик на пазара, така процедираха с мен - не ми превеждаха парите по банков път, а ми казаха да пусна дрехата с наложен платеж към тях.
 
това с връщането с НП е по скоро счетоводен въпрос, не съм до толкова запознат удачно ли е да се връщат така пари.
Почти съм убеден, че няма такава кауза в договора за срок на договора било то и една година, ти не дължиш нищо нито на спиди нито на еконт, ако фирмата не извършва дейност и не изпращаш пратки.
Плюсовете които можеш да получиш през договорните отношения е, че можеш да имаш по ниски преференциални цени при изпращане на пратки и получаване, като при спиди договорките биха били по слесни, а еконт можеш да успееш, ако имаш познат. Отделно връщането, изпращането и подготвянето на пратки ще бъдат много по бързи и за теб и за клиентите.
 
Като за начало нямам намерение да сключвам договор със Спиди или Еконт, защото както се казва - аз не знам дали утре ще съм на пазара. Не знам дали ще потръгне, че да се връзвам с договори, които, поне до колкото знам, са минимум година. Този вариант не ме устройва. Всичко ще се случва с НП. Ще си купя касов апарат. И всъщност, ако някой може да ми предложи лесен за работа за начинаещи, ще е супер.
Относно 14те дни на връщане, питам от гледна точка на сторнирането при мен.
И има ли как да ми ги връщат с наложен платеж, само да си поемат доставката. Тъй като преди време, доста голям бутик на пазара, така процедираха с мен - не ми превеждаха парите по банков път, а ми казаха да пусна дрехата с наложен платеж към тях.
И какво като се обвържиш с договор със Спиди и Еконт? Нищо не губиш. При всички положения ще ти трябва фирма и да плащаш на счетоводител. Както и осигуровки...
Трябва ти фактура за да докажеш произхода на всяка стока, която си взела. Ако взимаш извън БГ, трябва да се регистрираш и по ДДС.
Вобще направи си един бизнес план преди да започнеш, за да видиш реално какви са ти всички разноски, на каква цена купуваш и на каква ще продаваш. Работата с касовия апарат ти е най-малкия проблем 😀
 
Супер инициатива. Но преди всичко, да, ще е нужно да се консултираш с много хора, като най-важни, гледайки въпросите са юристите и счетоводителите. Нужна ти е фирма, от тук натам всякакви документи трябва да се събират. Фактурите са важни по ред причина, най-вече за това да осчетоводят приходите си, печалбата именно от изваждането на тези разходните фактури. На практика твоята печалба идва от търговската разлика, която правиш ти.

Определено ще ти е нежен счетоводител, не, че не можеш и сама, но е доста бомащина и ще те забие много това. Да не говорим за постоянната изрядност, която трябва да поддържаш. За 14-дневния срок си е по закон, има такива, които предлагат и повече, но това е минимума.
 
Здравейте!
Аз съм младо момиче, което тепърва иска да инвестира в "света на модата" или по-точно казано - искам да продавам дрехи онлайн от мой собствен бутик и съответно искам да регистрирам фирма, за да може всяка една продажба да бъде легална.
Тук има малко информация

Публикувай в темата 'РЕГИСТРАЦИЯ НА ОНЛАЙН МАГАЗИНИ В НАП' https://www.predpriemach.com/threads/РЕГИСТРАЦИЯ-НА-ОНЛАЙН-МАГАЗИНИ-В-НАП.88658/post-1012530
 

Горе