Относно закона за авторското право

ReminD

Well-Known Member
Накрая съм болднал нещо, което може да ви е от полза да го знаете, въпреки че това не размива ли много нещата относно статиите? Реално погледнато чл.3 точка 1 могат да се извъртят като - новини, факти, сведения и данни - специално за някои статии. Въобще как ви се вижда закона, понеже мен малко ме обърква, особено накрая болднатото инфо.










ОБЕКТИ НА АВТОРСКОТО ПРАВО
Закриляни обекти
Чл. 3. (1) Обект на авторското право е всяко произведение на ЛИТЕРАТУРАТА, ИЗКУСТВОТО и НАУКАТА, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма, като:
1. литературни произведения, включително произведения на научната и техническата литература, на публицистиката и компютърни програми;
2. музикални произведения;
3. сценични произведения – драматични, музикално-драматични, пантомимични, хореографски и други;
4. филми и други аудио-визуални произведения;
5. произведения на изобразителното изкуство, включително произведения на приложното изкуство, дизайна и народните художествени занаяти;
6. произведения на архитектурата;
7. фотографски произведения и произведения, създадени по начин, аналогичен на фотографския;
8. проекти, карти, схеми, планове и други, отнасящи се до архитектурата, териториалното устройство, географията, топографията, музейното дело и която и да е област на науката и техниката;
9. графично оформление на печатно издание.
(2) Обект на авторското право са също:
1. преводи и преработки на съществуващи произведения и фолклорни творби;
2. аранжименти на музикални произведения и на фолклорни творби;
3. периодични издания, енциклопедии, сборници, антологии, библиографии, бази данни и други подобни, които включват две или повече произведения или материали.
(3) Обект на авторското право може да бъде и част от произведение по ал. 1 и 2, както и подготвителните скици, планове и други подобни.

Чл. 4. НЕ СА ОБЕКТ НА АВТОРСКОТО ПРАВО:
1. нормативни и индивидуални актове на държавни органи за управление, както и официалните им преводи;
2. ИДЕИ И КОНЦЕНПЦИИ;
3. фолклорни творби;
4. новини, факти, сведения и данни.
 
Просто законът е такъв, какъвто го тълкуват юристите. Правят го по такъв начин, че да може да се оспорва в съда. "Новина" (важи и за другите в точката) може да е само текст като на Фокус - без смисъл, без граматически или лексикални стойности. В такъв смисъл го разбирам, защото един добър адвокат може а докаже, че дадена добре написана статия, макар и новинарска, има повече лично творчество, отколкото чиста новина в себе си => превръщайки я в Чл. 3. (1) 1 или (2) 1 в някои случаи.

За идейте има лицензи и патенти, за да се запазят самостоятелно. Ако тръгнеш да си търсиш правата върху "идея" ще е много трудно и заради това се патентоват. Пак давам пример с един добър адвокат, който знае какво е нужно да си съвпада с оригиналното, за да се води кражба на авторски идеи - съвсем лесно може да обяснят и аргументират разликите, така че да се окаже, че приликата не е достатъчна. Още повече, че без лиценз аз ако съм съдия няма да дам оспорване на правата - то така всеки може да тръгне и да съди всеки. Само с фактически твърди документи бих приела - записи, листове с написани неща по тях, снимков материал - неща, по които може да се останови от кога реално се знае това от ищеца.
 
От: Относно закона за авторското право

мен ме интересува чл. 4 т.3
какво значи фолклорни творби ?
 
Re: От: Относно закона за авторското право

мен ме интересува чл. 4 т.3
какво значи фолклорни творби ?
Може би това: Народно творчество

Реално това е нещо, което е на някой, но не се знае на кой, все пак е създадено от хора преди още да са осъзнавали, че може в нета да ги изкопират. :)
 
Ами тъй като единият ми родител е с музикално образование, за мен е усно - каквото е описанието на фолклор като цяло - това е народно творчество. Никой няма права над него, тъй като е подвижно и не са знае кога и от кого е започнато. Още повече, че е подложено на постоянни промени от самото начало и няма как да се докаже това. Кое е фолклор? Всичко, което подлежи на описанието. Ако има някой с претенции върху фолклорна творба ще трябва да докаже, че я има той и само той (или като представител/наследник) преди творбата да се появява другаде. Както се казва - мисия невъзможна.

Не съм юрист по професия, но така тълкувам.
 
От: Относно закона за авторското право

Аз мисля, че няма какво да ви притеснява точката:
4. новини, факти, сведения и данни.
Просто трябва да Ви притеснява неграмотността от училище, че не знаете какво е това "новина".

Знаете ли какво е това "новина" - може да направите всичко. Както се казва: "С неговите камъни по неговата глава". AlanFort => това не размива въобще нещата, а напротив: дава ясни граници за свободата на действие. Знаеш какво можеш и какво не можеш. И да, прав си, някой статии могат да минат и за новинарски, независимо от тематиката - тогава и с пръст не могат те пипнат. Но в една новинарска статия има ли и едно изречение, което да показва нотка на емоция, пристрастност, анализ, лично мнение - тогава самата статия вече не е новина.

just => ако пишещият новините е неграмотен нищо не може го спаси. Но ако знае какво прави - и най-добрият адвокат на света и въобще никакъв съд не може го осъди.

Относно народното творчество си прав/а (все още не знам мъж ли си или жена, погледнах в профила ти - не пише!). Такова е всяко произведение - музикално, стихотворение, приказка, разказ, на което никой не знае кой е неговия автор.
 
От: Относно закона за авторското право

Тука май не се разбира какво е новина - новина е - "Азис се омъжи" - никой няма права върху тази новина, но текста под новина си е обект на авторското право ... новинарска статия ...
 
От: Относно закона за авторското право

Не, не съм съгласен. "Азис се омъжи" - е заглавие. Текста под новината трябва да бъде информативен, фактологичен. Да разказва събитието. Това е новината. Но само ако има и 1 изречение изводи на пишещия статията в новината - това вече не е новина.
Правете разлика - вече една новина може да се разкаже по различни начини. Примерно: SNN ще я предаде по един начин, Ройтерс по друг, Евронюз по трети. И точно това защитават новинарските компании, като не разрешават копираното или правят абонамент за новините. Едно е да вземеш и да копираш 1:1 новината от някой сайт, заедно със запетайките и грешките, а друго е да успееш да предадеш съответната новина със свои думи без да промениш нейния смисъл. Разбира се, тук не може да става дума за свободно творчество и възможностите за действие са малки, и именно и за това новините не са обект на авторско право. Но посочвайки източника на своя материал, даже и без линк, ти проявяваш коректност, която няма да остане незабелязана.
 
Странник, жена съм, но се пазя от предубедени личности така. Все още ги има и липсата на пол в профила помага определено (знам остновно от други форуми).

Новина по смисала на закона не е описана доколкото виждам. По време на обучението по журналистика се учи определение на "новина" (макар и не много добре), но докато няма описание в закона - това си остава една висяща структура от букви.
 
От: Относно закона за авторското право

Не, не съм съгласен. "Азис се омъжи" - е заглавие. Текста под новината трябва да бъде информативен, фактологичен. Да разказва събитието. Това е новината. Но само ако има и 1 изречение изводи на пишещия статията в новината - това вече не е новина.
Правете разлика - вече една новина може да се разкаже по различни начини. Примерно: SNN ще я предаде по един начин, Ройтерс по друг, Евронюз по трети. И точно това защитават новинарските компании, като не разрешават копираното или правят абонамент за новините. Едно е да вземеш и да копираш 1:1 новината от някой сайт, заедно със запетайките и грешките, а друго е да успееш да предадеш съответната новина със свои думи без да промениш нейния смисъл. Разбира се, тук не може да става дума за свободно творчество и възможностите за действие са малки, и именно и за това новините не са обект на авторско право. Но посочвайки източника на своя материал, даже и без линк, ти проявяваш коректност, която няма да остане незабелязана.
Това си е твоя интерпретация ...
И това SNN нещо ново ли е?
 
От: Относно закона за авторското право

И това SNN нещо ново ли е?
Добре де, правописна грешка CNN, не съм забелязал даже, благодаря за грешката.
 
От: Относно закона за авторското право

Имаме неясни закони, но конкретно Законът за авторското право и сродните му права е бая грамотно написан.
Причината довела до появата на тази тема е кривата ни образователна система, тъй като много хора не знаят каква е разликата между новина и новинарска статия.
Ако е гръмнал АЕЦ Фукушима, това е новина. Ако има 54 пострадали от самолетна катастрофа, това също е новина. Ако някой напише статия за някое от тези събития, поредицата от думи в нея е обект на авторско право. Ако от такава статия научиш нещо (да речем, че някой е подписал ACTA) и решиш и ти да напишеш статия за това, не влизаш в нарушение. В нарушение можеш да влезеш само ако е мотамо еднакъв текста или ако голяма част е еднаква (има изключения за цитати).

Относно фолклорните творби:
То си пише, че не са обект на авторско право. Ако някой реши да направи някаква преработка, то този вариант вече е нов обект на авторско право. Това не пречи на никой друг да прави преработки на първия вариант.
 
От: От: Относно закона за авторското право

Имаме неясни закони, но конкретно Законът за авторското право и сродните му права е бая грамотно написан.
Причината довела до появата на тази тема е кривата ни образователна система, тъй като много хора не знаят каква е разликата между новина и новинарска статия.
Ако е гръмнал АЕЦ Фукушима, това е новина. Ако има 54 пострадали от самолетна катастрофа, това също е новина. Ако някой напише статия за някое от тези събития, поредицата от думи в нея е обект на авторско право. Ако от такава статия научиш нещо (да речем, че някой е подписал ACTA) и решиш и ти да напишеш статия за това, не влизаш в нарушение. В нарушение можеш да влезеш само ако е мотамо еднакъв текста или ако голяма част е еднаква (има изключения за цитати).

Точно така е, и това се опитвам да им обясня, и съм съгласен с теб, че хората са неграмотни и не правят разлика между новина и авторска статия.
 
От: От: Относно закона за авторското право

Точно така е, и това се опитвам да им обясня, и съм съгласен с теб, че хората са неграмотни и не правят разлика между новина и авторска статия.
Ти съвсем се оплете :))
Са последно според теб кое е новина - Азис се омъжи или Азис се омъжи + целия текст ??
 
От: От: Относно закона за авторското право

Ти съвсем се оплете :))
Са последно според теб кое е новина - Азис се омъжи или Азис се омъжи + целия текст ??

Май, че ти не можеш да правиш разлика между текст и заглавие? Не харесвам чалга, ще ползвам пример на Unwise:
"има 54 пострадали от самолетна катастрофа" - това е заглавие. Заглавие на новина, или както е прието да се казва - новина в телеграфен стил, както вървят в лента на информационните сайтове и агенции.
"има 54 пострадали от самолетна катастрофа" + целия текст на събитието: това отново е новина. Няма да влизам в подробности, само отново ще спомена - за да е новина, трябва да са предадени фактите, без да има лично мнение.
"има 54 пострадали от самолетна катастрофа" + текст за събитието + лична интерпретация, изразяване на лично мнение: това вече не е новина.

Отново ли не можеш да правиш разлика или пак ще се заяждаш с Азис?
 
От: Относно закона за авторското право

Всъщност, ще внеса лека корекция към това, което си написал. Без значение дали има лично мнение или няма самият текст е авторски статиен материал и той НЕ Е САМО НОВИНА. Самата подредба на думите го прави такъв. Информацията в него не е обект на авторско право. Моля, правете разлика между информация и начин на представяне на информацията.

Конкретно за заглавията:
Те са толкова кратки, че дори да тръгнат да се съдят двете страни, никой съдия няма да вземе на сериозно такова дело и ще го отреже като недопустимо.

П.П. (относно сватбата на Азис):
Това, че Азис се е омъжил е новина. Ако някой реши да напише статиен материал по темата, това вече е авторски труд.
 
От: Относно закона за авторското право

Без значение дали има лично мнение или няма самият текст е авторски статиен материал и той НЕ Е САМО НОВИНА. Самата подредба на думите го прави такъв. Информацията в него не е обект на авторско право. Моля, правете разлика между информация и начин на представяне на информацията.

Съгласен съм с това, така е. И това се опитах да обясня в преден пост, защо новинарските сайтове си защитават текстовете, макар да са новинарски. Добре си го написал - "...авторски статиен материал и той НЕ Е САМО НОВИНА".
 
От: Относно закона за авторското право

Всъщност, ще внеса лека корекция към това, което си написал. Без значение дали има лично мнение или няма самият текст е авторски статиен материал и той НЕ Е САМО НОВИНА. Самата подредба на думите го прави такъв. Информацията в него не е обект на авторско право. Моля, правете разлика между информация и начин на представяне на информацията.

Конкретно за заглавията:
Те са толкова кратки, че дори да тръгнат да се съдят двете страни, никой съдия няма да вземе на сериозно такова дело и ще го отреже като недопустимо.

П.П. (относно сватбата на Азис):
Това, че Азис се е омъжил е новина. Ако някой реши да напише статиен материал по темата, това вече е авторски труд.
Турските сериали са му изпили мозъка ... сам не знам какво пише :))
Съгласява се с теб, а ти си написал каквото съм написал и аз, новина е самото "заглавие", статия, материал и т.н. е всичко останало написано ...
 
От: Относно закона за авторското право

Съжалявам, дублиране на мнението.
 
Последно редактирано:
От: Относно закона за авторското право

Май ти не можеш да правиш разлика. Не само заглавието е новина, но и ако има и текст, който дава подробности - и той е новина. Но май на теб не ти отърва това и не можеш да направиш разликата!
Бях до тук, не смятам да продължавам да споря по нещо безсмислено, което се учи в училище. Докато вие се учите какво е това "новина" - аз отивам да си правя новинарския сайт.
 

Горе