Относно .BG домейните

VPenkov

New Member
[10.11.2009г.] По случай 20-годишнината от предлагането на интернет услуги в България, през новата 2010г. Регистър.БГ и Цифрови системи, с подкрепата на Правителството, ще предоставят на всички учащи се в страната възможност за безплатна регистрация и едногодишна поддръжка на домейн в областта .bg или подобластите, заедно с DNS хостинг, e-mail и web хостинг. В допълнение, когато на Регистър.БГ се делегира управлението на областта .бг, същото предложение ще важи и за тази област. Инициативата има за цел да популяризира интернет домейните в националното интернет пространство и да спомогне за значителното намаляване на цената за регистрация и годишна поддръжка на домейните след приключване на безплатния период.
Днес мернах това на сайта на register.bg. Случайно съм студент, тоест учащ се, и бих искал да си регистрирам .bg домейн.

Понеже условията ми се струват доста оплетени препочетох да попитам и тук. Все тая дали е безплатно, но искам да си регистрирам домейн с фамилното име – penkov.bg, например. Въпросите са ми:
- Има ли начин да се предпазя от това някой да ми го вземе без да регистрирам фирма на свое име?
- Какво се случва ако си го регистрирам от regia.bg или от icn.bg?
- Какво точно правят от registrator.bg?

За последните три споменати компании ме интересува каква ми е ползата да го регистрирам при тях, на чие име се води и какви гаранции имам?
В общи линии ме интересува какъв ми е оптималният вариант без да регистрирам фирма.
 
От: Относно .BG домейните

1. Само със собственото си име, нямаш основание.
2. Можеш да се предпазиш без фирма, ако си купиш плавателен съд с такова име, регистрираш си търговска марка, наименоваш така строителен обект и т.н.
3. ICN и Регия просто закупуват вместо теб, спестяват ти разкарването. Иначе от гледна точка на протекция, разлика няма.
4. Доколкото знам, регистратор регистрират фирми, вземат домейна с основание и след това ги закриват. Дефакто основанието не е на твое име.
 
От: Относно .BG домейните

Окей, обаче с един колега се заговорихме по темата, та аз пак имам въпрос.
Да кажем, че регистрирам фирма, която се казва... примерно Х Студио.

Ако си регистрирам домейна x.bg вместо xstudio.bg, предполагам могат да ми го вземат?
 
От: Относно .BG домейните

Могат да ти го вземат само ако преди да го регнеш е имало фирма с името на домейна.
 
От: Относно .BG домейните

Не ме интересува за конкретно този домейн.
Х го приеми като placeholder.
 
От: Относно .BG домейните

Част от името на фирмата не е основание за .bg домейн ( според register.bg )
В такъв случай ще ти е без основание, а това че "Могат да ти го вземат само ако преди да го регнеш е имало фирма с името на домейна. " изобщо не е така.
Прочети им внимателно условията, нищо че са малко объркващи.
 
От: Относно .BG домейните

Могат да ти го вземат само ако преди да го регнеш е имало фирма с името на домейна.
Това пък за никой TLD не важи. За всеки домейн в най-лошия случай можеш да пратиш един мейл на ICANN или на регистратора и да си го вземеш ако притежаваш марката. В тоя ред на мисли, странно ми е що bing.bg е съвсем различно нещо, след като Bing би трябвало да е глобална марка.

Част от името на фирмата не е основание за .bg домейн ( според register.bg )
В такъв случай ще ти е без основание, а това че "Могат да ти го вземат само ако преди да го регнеш е имало фирма с името на домейна. " изобщо не е така.
Прочети им внимателно условията, нищо че са малко объркващи.
И аз на третото четене стигнах до този извод, но все пак реших да питам, само че не се изразих особено правилно. Нищо, ти ми отговори идеално, +реп.
 
От: Относно .BG домейните

Това пък за никой TLD не важи. За всеки домейн в най-лошия случай можеш да пратиш един мейл на ICANN или на регистратора и да си го вземеш ако притежаваш марката. .

Това ако беше така щеше да можеш да откраднеш почти който си искаш .bg домейн, като регистрираш такава марка или още по-лесно - фирма. Специално за фирмата съм почти 100% сигурен, дори и да си го регистрирал без основание. Ако не се лъжа точно шефа на регистър.бг го беше потвърдил в другия форум, освен ако не съм се объркал нещо много сериозно....
Ама то щеше да е нещо страшно в такъв случай - регваш фирма с такова име и крадеш.


EDIT: Ето цитата:
www.webmasterbg.org/showpost.php?p=56828&postcount=190

Според 11.3, могат да бъдат оспорвани само имена, които са пълното и точно изписване на името или запазена марка на претендента.
Домейна е незащитен, тоест ти като оригинален заявител си го регистрирал с пълното съзнание, че не притежаваш права върху името и то потенциално може да принадлежи на друг.

Твоят приоритет за това име е от момента в който си подал заявка за регистрация. Ако друг ти хареса името и след това, регистрира фирма или марка с това име, то той има по-късен приоритет и няма никакъв начин да ти вземе името.

Ако си си регистрирал името без основание и все пак имаш основание или го придобиеш по-късно, може да го предоставиш на Регистъра и регистрацията ти ще стане "защитена". Например: година след като си регистрирал домейна, бизнеса е потръгнал и си си регистрирал запазена марка (за бизнеса, не за домейна). Ако друг по-късно дойде с аналогична марка, но регистрирана по-късно от твоята, то той не би могъл да спечели дори и в съда.

.......
 
Последно редактирано:
От: Относно .BG домейните

Искам да питам някой взел ли си е такъв домейн? Как се процедира?

Наскоро имаше такава тема на АМУН потърси я там съм писал как става
 
От: Относно .BG домейните

По случай 20-годишнината от предлагането на интернет услуги в България, през новата 2010г. Регистър.БГ и Цифрови системи, с подкрепата на Правителството, ще предоставят на всички учащи се в страната възможност за безплатна регистрация и едногодишна поддръжка на домейн в областта .bg или подобластите, заедно с DNS хостинг, e-mail и web хостинг. В допълнение, когато на Регистър.БГ се делегира управлението на областта .бг, същото предложение ще важи и за тази област. Инициативата има за цел да популяризира интернет домейните в националното интернет пространство и да спомогне за значителното намаляване на цената за регистрация и годишна поддръжка на домейните след приключване на безплатния период.

За това ставаше въпрос.
 

Горе