Офлайн бизнес за малък град

Защо традиционно някои хора се опитват да объркат човека с неща за които са чули от лелята на стринка си.
На питащия мога да му допълня няколко неща сега. Ти, човек запознат ли си колко точно офиса тип франчайз имат Еконт и ако става въпрос за Сливен, там пък запознат ли си. Запознат ли си, че Спиди са започнали по модерному като стартъп с еврофинансиране и нямаха право на такова нещо. Ако ще си избираш между Еконт и Спиди на 100% си избери Спиди. От известно време се опитват да настъпват Еконт с по-изгодни условия и по-облекчен режим, бонуси и прочее. Но все още обората и клиентие им не могат да се сравняват с тези на Еконт. Наясно ли си какви заплати трябва да плащаш, на колко изисквания трябва да отговаряш и колко средства трябва да вложиш. Колко трудоемка е работата и колко трудно да не кажа супер трудно ще намериш качествени кадри, които да могат да я вършат.
Като си тръгнал за Еконт, Спиди и Изипей, много ясно че трябва да избереш Изипей.

Отстрани в момента изглеждаш като човек, който вече започва да си пълни главата с бръмбари от някои определени лица обитаващи форума и нямащи никаква идея и представа за разликата между София -> Бургас-> Сливен и Долно Нанагорнище.

Сънуващите биткоини Геле-та, който предпочитат да са зле само и само Вуте-тата да са не са дпбре няма да ти дадат подходящ съвет. Давам ти го аз. Като си избрал тези три фирми, смело заложи на Изипей, ако имаш парите за това. И имаш ли някаква идея какви драконовски изисквания имат и особено що се отнася до Еконт?

А това за рекламни материали е просто налудничаво. Ако съм разбрал правилно става въпрос за Сливен. Сливен може да е 100 хиляди "на хартия" но е еталон за селски град с леки наченки за нещо повече. Което е по-кофти от едно нормално село. И... като засега си се спрял на определените фирми, имаш ли идея каква е разликата, примерно на офис единствен за град с 5К и 10 за такъв със 100К. Разликата е в полза на единствения офис.

Мдам, някой определени хора още не могат да вдянат накъде вървят нещата. В момента при нас отварят два нови магазина с размерите и малко по-големи от тези на средностатистически Магазин на Мерканто. 50 квадрата къщи, тухла единица, без дренаж и долна плоча, пример давам, в плачевно състояние и миниатюрни дворове се продават за 25 +/- хиляди лева и за още толкова за привеждането им в добър вид.
 
Последно редактирано:
@deffnews извинявай, но в една друга твоя много популярна тема ти игнорираш всичко от разходи за счетоводство, през такива за ХЕИ, през такива за маркетинг и брандинг, до такива за заплати. А сега му обясняваш на момчето за заплати и качествен персонал. Даже му казваш как изглежда отстрани. Не мислиш ли, че е малко абсурдно точно ти да му ги говориш тия неща, предвид че най-добрият собствен бизнес план, който ти си предлагал тук, е по-лош от това изобщо да нямаш такъв?
 
смело заложи на Изипей
Само искам да спомена че има 32 каси на Изипей в Сливен.
А какво е това за пицата на парче ,някаква шега, която не разбирам ? :)
 
Само искам да спомена че има 32 каси на Изипей в Сливен.
А какво е това за пицата на парче ,някаква шега, която не разбирам ? :)
Просто един човек тук, който си мечтае да е Доналд Тръмп и както го виждам сънува биткоини, а кофата е пълна с негови многоумия се е вкарал в много сериозен филм. Който (даже не го знам колко насеризно го е казвал, но според мен беше насериозно да ми предлага 49 процента за бизнес който аз ще развивам а той ще финансира, ако изобщо има някакви пари) Е как бе човек не можа да се усети поне да ми предложи 49х49 и два % за страничен човек.

А за офисите на Изипей - затова му казвам на автора на темата по-скоро да се преориентира към бизнес в по-малък от Сливен град. Теб не знам от къде си, колко офиса имат можеш да си ги провериш онлайн. Но ако случайно си от Сливен имаш ли някаква идея какви пари прави автоморгата на Енчеви? Пример давам. Затова говоря за занаят и хора които имат Ноу Хау и опит в даден такъв.

М/у другото имаше и някои други, които първоначално се отнесеха с доза пренебрежение и къде скрита къде нескрита подигравка, но те като че ли започнаха да разбират че не говорят с въздухар и малоумник.
 
Последно редактирано:
ако случайно си от Сливен
Не съм, съжалявам.:( Просто се опитвам да съм максимално полезен :rolleyes:

Наясно ли си какви заплати трябва да плащаш

между 800 и 1200 са заплатите, които еконт предлагат в провинцията. Като човек, който няма да е по цял ден там то средна заплата от 1000 лв бруто е съвсем нормално или за 2-ма човека 24000 лв на година заплати.
Наем 6000лв
ток, вода 2600 на година
интернет 350-400 от 2-ма доставчика
счетоводство 2500 на година
до тук 35 500 лв без да добавям - Товарен автомобил с гориво, поддръжка и винетки и тнт. , брандиране, обучение, и такса към Еконт и др режийни които забравям. То с лекота стигаме 40 000 лв разходи за това споменах в коментарите си по рано че трябва да има 30 с резерва поне ще 15. Еконт предлагат между 20 и 30 % печалба от оборот (взимане и предаване на пратки) то да вземем 25% за средна печалба то този еконт трябва да прави поне 160 000 лв на година само да избие разходите. Това са само груби сметки и то без неговата заплата като директор на фирмата. От тук на там трябва да се види с колко персонал и автомобили работят другите офиси и горе долу по колко човека влизат на ден. Друг интересен въпрос е защо те сключват договор със собственика на обекта и договор с теб, ако ти писне например и се оттеглиш да го разпределят на друг, съществуваш играч без да затварят офиса ?
От тези 10-11 човека в Сливен не им ли е идвало на ума да отворят втори или повече офиси в града ако това е много печелившо, все пак са франчайзо ползватели с име и история ?
 
Незнам как е сега положението и дали ги правят още тези номера, но имам познат който преди години (над 10) имаше франч. на Еконт който набра популярност, и в един момент му прекратиха/не преподписаха договора, и след като той освободи помещението, то беше отворено отново като офис на еконт.

Видях че се споменават авточасти и понеже съм работил за един от най-големите вносители ще споделя малко наблюдения.
Почти всички сервизи работят директно със вносителите, или си имат техни магазинчета които зареждат пак от големите. Също така всички малки магазини (не част от верига) зареждат повечето си стока от вносителите, тук таме има някой който се е специализирал в нещо което успява да си внесе сам, например аспуси, фарове и такива. Демек ако отвориш и ти ще трябва да работиш с някой от вносителите, което автоматично те лимитира от към марджин. Клиентите на тези малки магазини са основно приятели или приятели на приятели на собственика които знаят че ти ще им направиш по-добра остъпка (съответно по малко $$ за теб) от вносителя или от сервиза, което ще рече че ако нямаш контакти в града където си решил да го правиш ще ти е трудно.
Хубавото тук е че масово е прието да се работи на консигнация, което ще рече че ти трябват няколко филтъра, гарнитурки и други такива да сложиш на стилажа зад теб, а когато клиент му трябва нещо казваш че го имаш и трябва да го вземеш "от големия склад" и пращаш чирака през задния вход да тича до еврото, косера и тнт.
 
Направо не знам как събирате смелост да отваряте каквото и да е в такива малки и умрели градове. Аз имам преки наблюдения над Варна и София. Варна е като пустинята Сахара - тук/там по някой човек, гледам ги в мола цял ден си гледат телефоните продавачите, абсолютна загуба отвсякъде ми изглеждат. Във Варна само заведенията май гърмят. В София е друго положението - последните 5-7 години се нафрашка яко града и с този огромен човекопоток по центъра и в моловете, а и не само (също и по големите квартали) доста неща биха работили. Ако се чудя къде да мушна 40К, определено няма да е в офлайн бизнес в Сливен, но това не е упрек към създаля на темата, а по-скоро какво го кара да го направи? И какво си представя, че ще изкарва? Мен офлайн бизнес от такъв малък тип в Сливен ми прилича на нещо от типа - аз цял ден да стоя там с цената и накрая на месец да изкараме 2-3К, ако изобщо изкараме.
 
Направо не знам как събирате смелост да отваряте каквото и да е в такива малки и умрели градове. Аз имам преки наблюдения над Варна и София. Варна е като пустинята Сахара - тук/там по някой човек, гледам ги в мола цял ден си гледат телефоните продавачите, абсолютна загуба отвсякъде ми изглеждат. Във Варна само заведенията май гърмят. В София е друго положението - последните 5-7 години се нафрашка яко града и с този огромен човекопоток по центъра и в моловете, а и не само (също и по големите квартали) доста неща биха работили. Ако се чудя къде да мушна 40К, определено няма да е в офлайн бизнес в Сливен, но това не е упрек към създаля на темата, а по-скоро какво го кара да го направи? И какво си представя, че ще изкарва? Мен офлайн бизнес от такъв малък тип в Сливен ми прилича на нещо от типа - аз цял ден да стоя там с цената и накрая на месец да изкараме 2-3К, ако изобщо изкараме.
Смисълът е, че искам да диферсифицирам и да пробвам нещо ново. Относно Сливен, да, не е София, но и там има хора, които потребяват, не е чак толкова зле...Не съм си навил на пръстта това с Еконт, стори ми се като добра идея - по-малко усилия, брандиране, реклама и тн, позната марка, хората биха идвали, по-лесно би се разработило. Пуснал съм темата, за да я валидирам и с др хора, да видя как е през техните очи. Защо в Сливен- аз съм оттам и все си мисля, че за да не умре съвсем все някой трябва да инвестира малко и в такива градове.
 
Смисълът е, че искам да диферсифицирам и да пробвам нещо ново. Относно Сливен, да, не е София, но и там има хора, които потребяват, не е чак толкова зле...Не съм си навил на пръстта това с Еконт, стори ми се като добра идея - по-малко усилия, брандиране, реклама и тн, позната марка, хората биха идвали, по-лесно би се разработило. Пуснал съм темата, за да я валидирам и с др хора, да видя как е през техните очи. Защо в Сливен- аз съм оттам и все си мисля, че за да не умре съвсем все някой трябва да инвестира малко и в такива градове.
Пожелавам ти искрено успех.
 
Направо не знам как събирате смелост да отваряте каквото и да е в такива малки и умрели градове. Аз имам преки наблюдения над Варна и София. Варна е като пустинята Сахара - тук/там по някой човек, гледам ги в мола цял ден си гледат телефоните продавачите, абсолютна загуба отвсякъде ми изглеждат. Във Варна само заведенията май гърмят. В София е друго положението - последните 5-7 години се нафрашка яко града и с този огромен човекопоток по центъра и в моловете, а и не само (също и по големите квартали) доста неща биха работили. Ако се чудя къде да мушна 40К, определено няма да е в офлайн бизнес в Сливен, но това не е упрек към създаля на темата, а по-скоро какво го кара да го направи? И какво си представя, че ще изкарва? Мен офлайн бизнес от такъв малък тип в Сливен ми прилича на нещо от типа - аз цял ден да стоя там с цената и накрая на месец да изкараме 2-3К, ако изобщо изкараме.
Ммм и да и не, човек може да изкарва пари отвсякъде. И в Сливен има хора, които изкарват много пари и живеят доста по-добре от 90% от софиянци.
 
Ммм и да и не, човек може да изкарва пари отвсякъде. И в Сливен има хора, които изкарват много пари и живеят доста по-добре от 90% от софиянци.
Напълно си прав. То това е парадокса - аз, примерно, живея във Варна и изкарвам дадена сума, а мои приятели живеят в София и изкарват по две, а стандарта им спрямо моя е много по-надолу. Да не отваряме и темата за качеството на живот.
Реалната полза от големия град (ако наречем София голям град, защото спрямо Истанбул е кварталче) са работните възможности, които предлага за квалифициран и читав кадър. А дали ще ги хванеш тея възможности… Лично аз сто пъти си го смятам, защото ми се живее в София, обаче напускайки сегашната работа и намирайки нова като сложа нещата на кантар не ми излиза аритмвтиката толкова добре в края на месец както във Варна. Даже си залагам в плана да ходя да се виждам с приятели в София и пак не се връзва …0
 
Напълно си прав. То това е парадокса - аз, примерно, живея във Варна и изкарвам дадена сума, а мои приятели живеят в София и изкарват по две, а стандарта им спрямо моя е много по-надолу. Да не отваряме и темата за качеството на живот.
Реалната полза от големия град (ако наречем София голям град, защото спрямо Истанбул е кварталче) са работните възможности, които предлага за квалифициран и читав кадър. А дали ще ги хванеш тея възможности… Лично аз сто пъти си го смятам, защото ми се живее в София, обаче напускайки сегашната работа и намирайки нова като сложа нещата на кантар не ми излиза аритмвтиката толкова добре в края на месец както във Варна. Даже си залагам в плана да ходя да се виждам с приятели в София и пак не се връзва …0
Тече обратен процес. По-малките населени места будят все по-голям интерес. Съвсем нормален обратен процес. А и тази ковид криза допринася допълнително за това.
 
Тече обратен процес. По-малките населени места будят все по-голям интерес. Съвсем нормален обратен процес. А и тази ковид криза допринася допълнително за това.
Може и да има истина и логика в това, но в най-общия смисъл предвид всички технологични, научни и други открития и процеси, не е ли по-логично и нормално хората да бягат в големите градове. Просто това се налага в световен мащаб..не казвам че и обратното го няма, но едва ли някой бизнес би се крепил на този обратен процес.
 
Може и да има истина и логика в това, но в най-общия смисъл предвид всички технологични, научни и други открития и процеси, не е ли по-логично и нормално хората да бягат в големите градове. Просто това се налага в световен мащаб..не казвам че и обратното го няма, но едва ли някой бизнес би се крепил на този обратен процес.
Ще видим, живеем във времена на лудост.
 
Тече обратен процес. По-малките населени места будят все по-голям интерес. Съвсем нормален обратен процес. А и тази ковид криза допринася допълнително за това.
Прибирам се в Сливен веднъж на 2 години. Всеки път градът ми се вижда все по-мъртъв и по-мъртъв. А преди години, когато го напуснах кипеше някакъв живот в него. За последните два месеца ми се наложи да прекарам повече от седмица там и буквално се отчаях. Не го виждам този обратен процес, за който говориш.
 
Може и да има истина и логика в това, но в най-общия смисъл предвид всички технологични, научни и други открития и процеси, не е ли по-логично и нормално хората да бягат в големите градове. Просто това се налага в световен мащаб..не казвам че и обратното го няма, но едва ли някой бизнес би се крепил на този обратен процес.
Идеално е да се живее на такива места, разбира се наоколо да има голям град. Не много далеч, но не и близо. Кофти е, ако имаш малки деца или ученици, които да изучиш. На никой не му се седи в големите градове. Правят го поради принуди. Следа като света разбра, че може и онлайн / дистанционно, сигурно ще тръгне тенденцията пак към малките села и градове. Пука ми, че в миризливата София има метро и мол. :)

Офлайн бизнес в малък град се развива след проучване какво няма, имаш ли конкуренти, кои са ти клиентите (профил) и разбира се сметки дали си струва. И след това се действа. Примерно, нямаш хубава сладкарница, или пицария, магазин за битови стоки.
 
Разгледай вендинг машини, за храна, не кафе автомати, че съпорта е много там. Ако няма в училищата, може да се договориш, или в общината за определени локации. Наем да кажем в училище е от рода на 50лв, ток на няколко месеца ти е 70-80 лева. Спокойно прави една машина 50лева когато има ученици за деня. Зануси са най-често ползваните машини, ако нещо се почупи, лесно се намират части, и се поддържа по-лесно от кафе автомати.
 
Последно редактирано:
Тече обратен процес. По-малките населени места будят все по-голям интерес. Съвсем нормален обратен процес. А и тази ковид криза допринася допълнително за това.
Сливен не влиза в категорията "малки населени места" затова и остава незасегнат от тая тенденция.
"Дигиталните номади" обикновено търсят доста по-рядко населени селища.

Прибирам се в Сливен веднъж на 2 години. Всеки път градът ми се вижда все по-мъртъв и по-мъртъв. А преди години, когато го напуснах кипеше някакъв живот в него. За последните два месеца ми се наложи да прекарам повече от седмица там и буквално се отчаях. Не го виждам този обратен процес, за който говориш.
Според мойте наблюдения пък, в Сливен се наблюдава обезлюдяване на централните части... За сметка на крайните квартали (тия дето са пълни с блокове + циганските). Там е неква лудница. Най-лесно се забелязва като сравниш опашките в Кауфланд/Лидъл.
 
@Noke , говоря си с непознати хора - те какво мислят. Повечето са отчаяни и черногледи но не съвсем.
 
Спокойно, и Сливен ще се оправи, започва от малкото. Към голямото. Аз нямам амбиции, но ви казвам пак, че или ще се оправи този Свят или няма да го има.
 

Горе