Порочният кръг

RealMoney

Well-Known Member
1. Масова неинформираност / неангажираност – „Прост народ – слаба държава”
Как може да очакваме повече от 20 г. на хората да им се обяснява: „Не се интересувайте от политика”, „Не се занимавайте”, „Не се информирайте” и след това да се учудваме, колко много политически неграмотни и неинформирани хора има?!?
Най-накрая трябва да се осъзнае факта, че липсата на информираност за проблемите на обществото, за управлението на държавата е основен проблем в България.
Неграмотността, неинформираността и незаинтересоваността работят само и единствено в полза на т.нар. „управленски елит”, който чрез страх и манипулации съумява да се задържи на власт. Това неминуемо подкопава доверието на хората в институциите. При наличието на масова неинформираност и неграмотност не можем да говорим за истинска демокрация. Нивото на разбиране на политиката е безкрайно ниско. Повечето хора са наивни. Формират мнение на базата на съмнителни източници, не си задават въпроси, не подлагат под съмнение дадената информация, няма логично разсъждение. Неинформираният човек лесно се манипулира от…. да, колкото и парадоксално да звучи, средствата за масова комуникация (медиите). В държава като България, обаче, където медиите очевидно са загърбили нормалните граждани и са се обърнали към властимащите на хората не им остава нишо друго освен да се обърнат към интернет и социалните мрежи. Последният пристан на свободното слово, обективността и реалистичното отразяване на събитията.
Повече от необходимо е да се преодолее тази гражданска неграмотност и липса на информираност. Прозрачност в управлението, обективност на медиите.
2. Политическа слободия (демагогстване) – „Вервайте ми, ще направя мин. Работна заплата 1000лв.”
Гореспоменатата неграмотност е една от основните предпоставки за разширяване на политическата демагогия, която не обслужва друг освен интересите на политическите лидери и хората около тях, без да предлагат реални решения на проблеми касаещи цялото общество.
Пример за политическа демагогия са нереалистичните предизборни обещания, въпреки че партийните централи, които ги пускат в общественото пространство, са наясно: изпълнението им би било катастрофално за обществото и държавата. Чисто юридически политическата програма на партиите е едно нищо! Не задължава по никакъв начин предложителя. И естествено, след като спечелят изборите, обещанията не се изпълняват. На практика това е истинска измама с вота на избирателя, която не се преследва от закона. Обикновено винаги се намират някакви оправдания, а понякога и изкупителна жертва от управленските среди, която играе ролята на бушон.
Политическата демагогия е една от основните причини за резкия спад на доверието на обществото към партиите и идеологиите. Последните две понятия вече са синоним на демагогията. Обществото вече не вярва на идеологии, а на личности. Човек вярва само на човек. Както при нужда всеки отива при конкретен адвокат, лекар, зъболекар, автомонтьор, така е и при политическия избор – все повече ще се налага мажоритарния елемент, независимо от неговите плюсове и минуси…(но това е друга тема
icon_smile.gif
)

3. Безотговорност и безнаказаност – „За кокошка няма прошка, за милиони няма закони”
Гореспоменатият пример с партийните обещания, тяхното неспазване и липсата отговорност когато те не са изпълнени кара политиците да се почувстват свободни да правят и казват каквото си пожелаят.
Удобен механизъм за функционирането на политическата безотговорност е оправдаването с други институции – национални и международни – за прикриването на собствените си грешки в управлението.
Всички управници се оправдават с прегрешенията на предишните. Съдът се оправдава с прокуратурата и полицията, която не е събрала достатъчно доказателства. Парламентът се оправдава с бездействието на прокуратурата и мудността на съда. Полицията се оправдава със съдиите, които пускат заподозрените, прокуратурата протестира, разследването също и така нататък. Може да се продължи до безкрай. И за капак на това е заявяването, че нито една от изброените институции не може да се намесва в работата на останалите.
4. Корупция - „И са к’во правим?”
Разбира се, чувството на безнаказаност кара хората да вършат откровени престъпления. Основното от тях, което ощетява цялото българско общество несъмнено е корупцията.
Темата за корупцията е една от най-опасните и сложни в политиката. Изключително удобна за всяка опозиция, но тя неизбежно води до схемата:
Вие крадете!->Вие крадете още повече!->Всъщност всички крадат и политиката и управлението са едно голямо крадене!

Честото повтаряне и разпространение на тези твърдения води до две последици:
1.Гласовете за свобода, чест и общо благо заглъхват сред всеобщия вой и обида, а оттам – разликите в политическите позиции и тяхното значение за общността се замъгляват
2. Настъпва обща деморализация, защото почтените започват да изглеждат като глупаци, а съпротивителните сили на голям брой хора срещу изкушенията намаляват значително.

Корупцията, днес се генерира от функциониращия партиен модел, от начина, по който се финансират политическите партии. Това става най-често чрез обществени поръчки за изграждането на инфраструктурни обекти, чрез раздаването на концесии и др. Управляващите винаги ще предпочитат да осигурят стабилна работа и добра печалба на фирми, близки до своята партийна централа.
Разбира се, има разлика между различните демократични държави.
В старите демокрации корупцията е на най-високо правителствено ниво и тя най-често е невидима за обществото. Поради което се създава илюзията, че отсъства. А в т.нар. нови демокрации (като България) корупцията е стигнала до най-ниските властови нива и до най-обикновения гражданин, който я вижда и чувства. И за да не бъде санкциониран при правонарушение или престъпление, той е принуден да плаща… И по този начин отново се губи доверието между хората, доверието в институциите, в законите.
5. Бедност
Наличието на сериозна корупция във всекидневния живот неизбежно води до ощетяване на държавата, респективно обедняване на хората, ощетяването им във физически и емоционален аспект. Оттук кръгът отново се завърта. Бедният човек не го интересува информацията, ограмотяването, държавата, управлението и т.н. За него тези неща са маловажни и далечни. Той просто иска да има нормален и достоен живот. Да има достатъчно финансови средства за да поддържа своето семейство, да не се притеснява дали ще си плати сметките в края на месеца и дали ще има пари за лекарства за болното си дете. Просто да живее, а не да оцелява. Тук отново се появяват манипулациите и ефектът, който имат върху хората с влошено материално състояние… Така кръгът отново се завърта.
За мен изходът от този порочен кръг може да бъде намерен само във:
- Възстановяване на доверието и вярата на хората в тях самите и най-вече помежду им. Липсата на доверие и злоупотребата с него (когато то е налично) са главните болести болести на това общество. И ние трябва да се борим с тях.
- Развиването на истинско активно гражданско общество! Време е всеки да осмисли своето поведение и позиция и реши от коя страна на барикадата е готов да застане – от тази на мафията или от тази на свободните граждани!
 
От: Порочният кръг

Веднъж затънало обществото в това блато на корупция и егоизъм може да се измъкне само със силна воля и работа за общото благо. Да се пренебрегнат личните интереси, което не виждам как ще се случи на този етап в това пропаднало общество.

Единствения начин е милионите емигранти да се върнат в българия и да дадат тласък напред. Но управляващите последните 25 години нямат интерес от това. На тях им трябва точно това - добра територия и прост народ, който да манипулират лесно.
 
От: Порочният кръг

Идеята за гражданското общество е една от тоталните измислици на демокрадцията. То никога НЕ Е съществувало и НЕ може да съществува. Не гражданско общество е нужно, а истински водачи, държавници-идеалисти, такива каквито е имало в миналото и каквито все още съществуват в разни точки на земното кълбо. Гражданите не могат да бъдат информирани за всичко, нито да търсят сметка на държавниците за решенията им, просто защото не са компетентни. И дори огромна маса от хора да се запознаят с определен проблем, то те пак няма да познават един милион други проблеми, просто защото нещата са многопластови и адски сложни. Гражданското общество може да се опише с едно просто изречение: прилича ми на тумба цигани, които търсят сметка на лекаря приел и лекувал техния събрат.

При наличието на масова неинформираност и неграмотност не можем да говорим за истинска демокрация
Всъщност, истинската демокрация е атинската демокрация. Какво е представлявала тя -

- жените нямат права и не са граждани;
- граждани са само мъжете, които са минали военна служба;

От 250 хиляди жители, едва 30 хиляди са имали права, а от тях едва 5000 са участвали във взимането на решения. Много от държавните постове са се извършвали с хвърлянето на жребий, а не чрез гласуване

Та така колега, щом искаш да пишеш за политика, опитай се да мислиш малко извън кутията и да не възпроизвеждаш клишетата на режима.
 
От: Порочният кръг

Всъщност, истинската демокрация е атинската демокрация. Какво е представлявала тя -

- жените нямат права и не са граждани;
- граждани са само мъжете, които са минали военна служба;

От 250 хиляди жители, едва 30 хиляди са имали права, а от тях едва 5000 са участвали във взимането на решения. Много от държавните постове са се извършвали с хвърлянето на жребий, а не чрез гласуване

Та така колега, щом искаш да пишеш за политика, опитай се да мислиш малко извън кутията и да не възпроизвеждаш клишетата на режима.

Благодаря за съвета, но с това си изказване ти сам показа, кой мисли във и извън кутията. :)
 
От: Порочният кръг

Темата не е лична, така че кой как мисли е без значение, може би направих грешка че направих тази вметка. По-важно е кой какви тези защитава, та ако искаш да става дискусия е по-добре да отговаряш на аргументите с контра такива.
 
От: Порочният кръг

Гражданското общество може да се опише с едно просто изречение: прилича ми на тумба цигани, които търсят сметка на лекаря приел и лекувал техния събрат.

За жалост контра аргумент на този "аргумент" нямам :)

Но мога да кажа следното:

Демокрацията не е статукво, а процес! Дълъг процес за усъвършенстване на държавното управление в интерес на широките слоеве на обществото. Когато демокрацията спре да се усъвършенства и пороците й видимо надделеят над нейните достойнства, то тя неминуемо пада. Готови ли сме да браним нашата демокрация? Основната причина пороците да надделеят е липсата на развито гражданско общество. Гражданското общество, като един от фундаментите на демократичната правова държава е най-вече коректив, упражняващ функциите на граждански контрол, защото демокрация без контрол води до прикрита плутокрация. Но за да бъде истински коректив и сила, с която държавните институции да се съобразяват, са необходими жертви от страна на гражданите. Нерви, време и каквото и да си говорим – пари, защото само организация, която се финансира от членовете си, може да се нарече силна и независима, способна да отстоява интересите на членуващите в нея граждани, където и когато се налага. Безплатен обяд няма, безплатно е само сиренцето в капана за мишки. Опитите на влиятелни кръгове около властта да провалят течащите протести, да ги разцепят или поне забавят, още веднъж доказва, че няма власт, която да иска силно, независимо общество с гражданско самосъзнание. Но всяка власт иска послушни, казионни формации и формацийки, които да я обслужват. Дошло е времето в което българските граждани наистина трябва да осмислят своето поведение. Нека всеки сам си направи изводите и да осмисли поведението и съзнанието си. В каква държава иска да живеят той и децата му, какво е готов да жертва за това? Въпроси, които малко хора смеят да си зададат и още по-малко, които да си отговорят на тях. Първо потърсете причините у себе си, преди да започнете да обвинявате другите около вас. Най-лесно е човек да се оправдава и именно поради тази причина по-голямата част от обществото ни прави точно това. Лесно може да се намери изкупителна жертва, виновник, това временно насочва гнева на човек, но не решава проблема. Времето си минава, проблемът остава!

Относно некомпетентността и неинформираноста на гражданите прочети отново т.1 от горния текст :)
 
Последно редактирано:
От: Порочният кръг

Демокрацията не е статукво, а процес! Дълъг процес за усъвършенстване на държавното управление в интерес на широките слоеве на обществото.
Това е на теория, а на практика демокрацията е диктатура на капитала, а управлението е в интерес на различни бизнес кръгове. И това не само в България и не само сега. Мога да ти дам за пример как ЦРУ през 1954 г. правят преврат в Гватемала, за да защитят интересите на United fruit company.

Когато демокрацията спре да се усъвършенства и пороците й видимо надделеят над нейните достойнства, то тя неминуемо пада. Готови ли сме да браним нашата демокрация?
Това е все едно извадено от учебник по история на БКП. Защо да браним нещо, което ни заличава физически?


Гражданското общество, като един от фундаментите на демократичната правова държава е най-вече коректив, упражняващ функциите на граждански контрол, защото демокрация без контрол води до прикрита плутокрация.
Гражданското общество е мит и не може да съществува. Обяснил съм по-горе защо. Също не е зле да поинтересуваш кой и как проектира гражданското общество, кой финансира НПО-тата, които са лицето на гражданското общество и т.н.

Но за да бъде истински коректив и сила, с която държавните институции да се съобразяват, са необходими жертви от страна на гражданите. Нерви, време и каквото и да си говорим – пари, защото само организация, която се финансира от членовете си, може да се нарече силна и независима, способна да отстоява интересите на членуващите в нея граждани, където и когато се налага.
Дай пример къде съществува подобна структура?

Опитите на влиятелни кръгове около властта да провалят течащите протести, да ги разцепят или поне забавят, още веднъж доказва, че няма власт, която да иска силно, независимо общество с гражданско самосъзнание.
Пак питам, къде съществува подобно независимо общество с извисено гражданско самосъзнание?
 
От: Порочният кръг

И за да не спамя с отварянето на нова тема ще си позволя да постна последната си публикация в тази:

http://ndelchev.com/politics/bulgaria-e-nashata-dyrjava-i-vsichko-sluchvashto-se-v-neia-ni-kasae/

В този контекст, ще се радвам на дискусия :)
Текстът е верен, и не е верен. С промяна на съзнанието можеш да промениш отделни индивиди, но не можеш да промениш масата. Хората са различно интелигентни и глупавите хора няма да могат да те разберат, колкото и да им обясняваш. За това са нужни строгите закони и регулации, които да контролират всичко - от минаването на червено, до подкупния чиновник. Не можеш да искаш от подкупния катаджия или чиновник да се самонаказват или от човека даващ подкуп да спре да го прави. Това е все едно да искаш от децата да престанат да използват чийт кодове за различните игри, само защото не е морално.
 
От: Порочният кръг

Не харесвам демокрацията, трябват закони, за да има стабилна държава. Политик, който е откраднал или излъгал директно в пандиза, подкупни съдии също. Няма ли страх от закона идва властта на парите, а точно в такава демокрация живеем в момента, всичко се купува и избори и съдии и всичко остава безнаказано
 
От: Порочният кръг

Истинска демокрация е имало по времето на Аспарух, Крум (един от най-великите!), Борис I, Симеон, Омуртаг! Искам това време, днешните "демократи" - до стената и с два пълнителя в калашника (единия за резерва!).
 
От: Порочният кръг

Колко интересно - демокрацията работи в други държави, пък не работи в България и повечето разни бивши комунистически държави. Къде ли е проблемът.

Ако някой има нещо против демокрацията, да погледне Швейцария с нейните референдуми и високата степен на местно самоуправление.

Ама на Швейцарците го могат - пък тука ние не го можем. Къде ли е проблемът - в демокрацията, в Швейцарците или може би у нас.
 
От: Порочният кръг

Също съм не съгласен, чужди модели за управление си остават чужди, по ми харесва Крумовски закони
 
От: Порочният кръг

Колко интересно - демокрацията работи в други държави, пък не работи в България и повечето разни бивши комунистически държави. Къде ли е проблемът.

Ако някой има нещо против демокрацията, да погледне Швейцария с нейните референдуми и високата степен на местно самоуправление.

Ама на Швейцарците го могат - пък тука ние не го можем. Къде ли е проблемът - в демокрацията, в Швейцарците или може би у нас.
Единствено швейцарците, ама когато ти отърват само, тогава ги споменаваме. Иначе колко работи демокрацията си личи, успешно работи за ликвидация на всички коренни европейски народи изчезващи със скоростта на светлината. Швейцарците са супер частен случай и тяхното не може да се гледа и прилага на друго място по ред причини. А и в крайна сметка, това да не ти е комунизъм, универсална система която работи при всички условия и всички народи?

Всъщност, демокрадцията в ЕС работи успешно само за олигарсите и евробюрократите:

Равнището на корупцията в Европа е главозамайващо и струва на икономиката на ЕС 120 млрд. евро годишно, твърди Европейската комисия в първия си доклад за борбата с корупцията в 28-те членки в съюза.

Загубата от корупционните практики е равностойна на годишния бюджет на ЕС, коментира вчера еврокомисарката за вътрешните работи Сесилия Малмстрьом при представянето на доклада.
 
От: Порочният кръг

Единствено швейцарците, ама когато ти отърват само, тогава ги споменаваме. Иначе колко работи демокрацията си личи, успешно работи за ликвидация на всички коренни европейски народи изчезващи със скоростта на светлината. Швейцарците са супер частен случай и тяхното не може да се гледа и прилага на друго място по ред причини. А и в крайна сметка, това да не ти е комунизъм, универсална система която работи при всички условия и всички народи?

Всъщност, демокрадцията в ЕС работи успешно само за олигарсите и евробюрократите:


Кво пречи да не може?


Ето Швейцария си гласува за ограничаване на работата на източно европейци. А ЕС пък ще им наложи реципрочни ограничения. Изборът си е техен.

Някой да ги спря, да им се скара - не. Гласуваш си и после си носиш последствията. :lol: :lol: :lol:


Давам Швейцария за пример с пряката демокрация - но останалите страни в Западна Европа също са богати, САЩ, Канада, Япония, Австралия, Южна Корея - въпреки че нямат такава правя демокрация - те пак са богати.

Защо ли те го могат, а ние не?

За домашно да си помислите тази вечер.
 
От: Порочният кръг

Също съм не съгласен, чужди модели за управление си остават чужди, по ми харесва Крумовски закони

Проблемът не е в законите. И сега си има закони - някои хубави даже.

Проблемът е, че никой не ги спазва - съответно няма механизъм, който да накара хората да ги спазват.
 
От: Порочният кръг

Кво пречи да не може?


Ето Швейцария си гласува за ограничаване на работата на източно европейци. А ЕС пък ще им наложи реципрочни ограничения. Изборът си е техен.

Някой да ги спря, да им се скара - не. Гласуваш си и после си носиш последствията. :lol: :lol: :lol:


Давам Швейцария за пример с пряката демокрация - но останалите страни в Западна Европа също са богати, САЩ, Канада, Япония, Австралия, Южна Корея - въпреки че нямат такава правя демокрация - те пак са богати.

Защо ли те го могат, а ние не?

За домашно да си помислите тази вечер.

Понеже много пъти сме ги спорили тези неща, ще ми обясниш ли как по-точно ще накараш мафиотите да се откажат от кокала и ще въведеш швейцарски тип демокрация по мирен демократичен път? Кажи как ще стане това.
 
От: Порочният кръг

Чакай сега, хем си против развиването на гражданско общество= протести = сваляне по НЕмирен път на свинете от власт, хем защитаваш обратното :)))

Не мога да те разбера наистина?!?!?
 
От: Порочният кръг

Абе Делчев, знайш ли как ще ми се проясниш като ми кажеш за къв хей се дърлиш, ама определено не си да защитаваш отделния български гражданин, къквато е целта на партиите по закон, за парлама
 
От: Порочният кръг

Чакай сега, хем си против развиването на гражданско общество= протести = сваляне по НЕмирен път на свинете от власт, хем защитаваш обратното :)))

Не мога да те разбера наистина?!?!?

Ти не разбра ли, че власт с протести не се сваля. Власт с протести се подменя. Истинско сваляне на власт става с армия или с паравоенни формирования + ликвидация на предходната политическа класа. Това предното още му викат революция. Много ясно, че съм против бутафорните протести и нпо площадния активизъм. Безсмислен е и безрезултатен.
 

Горе