Права над домейн

rzhelev

New Member
Здравейте колеги,

Пред себе си имам следният казус. Избрал съм си много хубаво домейнче в .bg за онлайн магазин. Въпросът ми е, ако домейнът ми включва името на компанията чиито продукти аз ще продавам, това дали би било проблем и изобщо какви са им правата. Например аз искам да продавам телевизори Philips. Aко домейнът ми е philipstore.bg, могат ли от Филипс един хубав ден да ме съдят, при положение че не използвам името им за злонамери цели?

Благодаря предварително.

Поздрави!
 
От: Права над домейн

Този въпрос можеш да зададеш на официалния представител примерно ;)
 
От: Права над домейн

rzhelev - не само, че могат да те съдят, но и ще те осъдят. Опитваш се нещо да се правиш на тарикатче, а? Не си ли чувал за запазени марки?!

Единственото решение на проблема, което може да направиш, е да послушаш Ivo94 и да пишеш официално писмо с искане за разрешение да ползваш името на тяхната марка.
 
От: Права над домейн

не само, че могат да те съдят, но и ще те осъдят.

Ехаааа кеф! Обаче може ли поне едно примерче на такава злобна съдебна практика.....щото примерно в случая, може пък да се казвам Филипчо или па да съм от Филиповци и да си прайм с комшиите едно онлайн магазинче и кво??!!! Глей ся, по принцип, който си има защитена марка трябва да полага усилия да си я защити...тоест задължение на мегамарките е да си регват домейните своевременно, а не да се ослушват като глухари. И в тоя дух, че ме осъдят от Филипс ма нанайси....ей го Филиповци още си стои с "марката" :lol:
 
От: Права над домейн

Ехаааа кеф! Обаче може ли поне едно примерче на такава злобна съдебна практика.....

Примери колкото искаш, поразрови се във форума и ще намериш, ако не искаш да вземеш примери от тук, то потърси си в нета. :)
 
От: Права над домейн

Горския,
ти ако регнеш марка горски, всички домейни с горски ли ще изкупиш. Че това са милиони комбинации и вариации.

И друго да ви кажа, надявам се да го разберете: Домейни не се купуват, а се наемат.
 
От: Права над домейн

Горския,
ти ако регнеш марка горски, всички домейни с горски ли ще изкупиш. Че това са милиони комбинации и вариации.

И друго да ви кажа, надявам се да го разберете: Домейни не се купуват, а се наемат.

Някой хора говорят без да мислят. И вероятно си мислят, че го купуват, без да си дават сметка, че го наемат.
 
От: Права над домейн

Горския, ти ако регнеш марка горски, всички домейни с горски ли ще изкупиш.[/B]

Ако марката "Горски" претендира поне малко за някакво присъствие в бизнеса, естествено бих изкупил (наел) най-популярните домейни поне за 10 години! Мисля, че това просто е излишно да се коментира, нито е толкова скъпо, а спестява доста главоболия. А относно примерите, няма какво да се ровя във форума, не вярвам да са хиляди. Пак питам, дайте ми пример за осъден и отнет домейн в България??!! Естествено, ако е някаква известна и запазена марка би имало проблеми, но такива не останаха нерегистрирани. Та не разбирам какъв проблем би имал онлайн магазинчето на Филип, сериозно??!!
 
От: Права над домейн

Ако марката "Горски" претендира поне малко за някакво присъствие в бизнеса, естествено бих изкупил (наел) най-популярните домейни поне за 10 години! Мисля, че това просто е излишно да се коментира, нито е толкова скъпо, а спестява доста главоболия. А относно примерите, няма какво да се ровя във форума, не вярвам да са хиляди. Пак питам, дайте ми пример за осъден и отнет домейн в България??!! Естествено, ако е някаква известна и запазена марка би имало проблеми, но такива не останаха нерегистрирани. Та не разбирам какъв проблем би имал онлайн магазинчето на Филип, сериозно??!!

Можеш спокойно да отвориш сайта на register.bg и да прочетеш общите условия. В тях е написано, че можеш да претендираш за собственост на домейн ако имаш основания за това - например имаш запазена марка (търговско име) и домейна съдържа името на тази търговска марка. Или поне аз така го разбирам. Ако някой е имал случай с арбитриране - нека сподели.

https://www.register.bg/user/static/rules/bg/index.html#11
 
От: Права над домейн

можеш да претендираш за собственост на домейн ако имаш основания за това - например имаш запазена марка (търговско име) и домейна съдържа името на тази търговска марка.

Напълно съм съгласен и това е в реда на нещата, но изниква въпроса, ако името на домейна е регистриран преди възникването на основание на трето лице какво правим? Трябва ли за всяко име да си отваряме фирма, за да имаме основание и някой хитрец да не ти го отнеме при евентуално развитие на сайта? Пак казвам според мен е задължение на известните марки да са си регистрирали домейни своевременно, ако са проспали този момент си е техен проблем.
 
От: Права над домейн

Напълно съм съгласен и това е в реда на нещата, но изниква въпроса, ако името на домейна е регистриран преди възникването на основание на трето лице какво правим? Трябва ли за всяко име да си отваряме фирма, за да имаме основание и някой хитрец да не ти го отнеме при евентуално развитие на сайта? Пак казвам според мен е задължение на известните марки да са си регистрирали домейни своевременно, ако са проспали този момент си е техен проблем.

Не е необходимо. В общите условия им пише, че имаш право да претендираш за домейн ако търговската ти марка е регистрирана ПРЕДИ регистрацията на домейн. То иначе къде щеше да му излезе края? Ако беше възможно щях да следя за разработени домейни, да регистрирам търговски марки и да ги присвоявам :)
 

Горе