Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

lowriderzzz

Well-Known Member
Здравейте. Един приятел ме моли за пари на заем, които не са малко (няколко хиляди). Вярвам му че ще ги върне, защото и друг съм съм му услугвал и ги е връщал. (но с по-малка сума)

Скоро ми предстои да заминавам в чужбина и искам за моя сигурност да подпишем някако споразумение, за дата на връщане на заема.

Към кого трябва да се обърна, нотариус ли да търся? какъв нотариус по точно.

И дали изобщо това ще помогне, ако се стигне до съд (дано не се стига де) , защото той живее с родителите си, учи и работи по часово и няма нищо на негово име.

Каза ми че иска да тегли студентски кредит и чрез него ще ми върне моя заем, но сега банката му отказа, защото няма поръчител. (ако намери поръчтил ще го изтегли, но ако не намери...) та за това искам да съм спокоен, защото не е малка сума.

Благодаря.
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Е ти ако му предложиш да подпише договор, сигурно вече няма да сте приятели.. как ще му го кажеш, примерно ако ти е близък де...
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

ако не искаш да видиш някого - дай му пари назаем :D

и аз така съм давал и после ходи го гони да ти ги връща...
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Не, както казва един приятел. Галине дай ми 100 лева на заем, че да има за какво да се търсим :Д ( в кръга на майтапа ) :)))
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Добре де, според теб, при положение, че няма нищо на негово име, как мислиш към какво адвокат, съд и ЧСИ / частен съдебен изпълнител/ биха могли да да имат претенции?!!! Ако случайно го осъдиш можеш само да чакаш да придобие имущество, което да декларира и/или да чакаш да започне работа на договор / трудов или граждански/ и чак тогава изпълнителният лист да влезе в сила. С една дума, ако се издъни, просто ЗАБРАВИ!
 
Последно редактирано:
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Ако искаш да си наистина сигурен, то посети адвокат, който да ти изготви договор за заем + запис на заповед, които впоследствие да разпишете пред нотариус. По-сигурен начин от това няма.

Относно някои коментари по-горе - има една супер клиширана фраза: "дружбата - дружба, службата - служба", но, уверявам те, е много вярна. :)
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Ако искаш да си наистина сигурен, то посети адвокат, който да ти изготви договор за заем + запис на заповед, които впоследствие да разпишете пред нотариус. По-сигурен начин от това няма.

Относно някои коментари по-горе - има една супер клиширана фраза: "дружбата - дружба, службата - служба", но, уверявам те, е много вярна. :)
И тази запис на заповед, ще доведе до иск/ изпълнителен лист към кое?!!!! Доброто име на приятеля му ли?!!!!
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Ами може да доведе до неудобството до края на живота си да не може да купи нищо на свое име или да работи легално с трудов договор (което пък, освен всичко друго, може да означава, че ще е лишен и от пенсия един ден). В такова положение аз лично, а и вярвам всеки един сравнително млад човек, би потърсил начин да си плати задълженията, вместо да "влачи тая каруца" със себе си цял живот. ;)
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Студентски кредит НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОЛЗВА СВОБОДНО. Студентския кредит се ползва са едно от следните неща:
1.Плащане на семестриални такси.
2.Плащане на наем на квартира (ако сте от друг гад).
3.За някакви джобни (не помня това как се изчисляваше ама ти отпускаха някакви 10-20 лв. на ден джобни).
Такъв кредит не ти дават пари кеш никъде (може и аз да имам остаряла информация).


Сумата, нужна за плащане на семестриалната такса се превежда от банката директно по сметката на висшето училище. Средства по сметката на студентите се превеждат ако сте първи курс, първи семестър, вече сте си платили семестриалната такса и желаете чрез кредит да си я възстановите. Банката превежда по сметката на студента сума за издръжка, в случай че в периода си на следване студентът е станал родител.
http://www.vumk.eu/bg/infopage/315-студентски-заем
явно все още е с същите условия. Демек забрави от тоя кредит (дори да го одобрят) да може да ти даде и 100лв. кеш.
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

@ veda Той, ако не може да работи легално, как ще си върне заема после.

Тази заповед, какво го задължава ? Да работи л, ако не си върне заема, какво му следва ?

Какъв адвокат трябва да посетя, съдебен ли. Как точно се нарича ?
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Студентски кредит НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОЛЗВА СВОБОДНО. Студентския кредит се ползва са едно от следните неща:
1.Плащане на семестриални такси.
2.Плащане на наем на квартира (ако сте от друг гад).
3.За някакви джобни (не помня това как се изчисляваше ама ти отпускаха някакви 10-20 лв. на ден джобни).
Такъв кредит не ти дават пари кеш никъде (може и аз да имам остаряла информация).

Ми не знам, той ми обясняваше че от SG кредита бил в кеш. Аз гледах в сайта на банакта и там имаше опции за кредити от 5 до 15К лв. с 9% лихва.
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Ти само му кажи че искаш да подпишете нещо и той веднага ще се откаже и проблема ти е решен ;)
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Ако, ти беше истински приятел никога нямаше да пуснеш тема за такова нещо просто щеше да му дадеш парите и да знаеш, че може и да ги загубиш, но това са истинските приятели, другото е лъжа и измама.

Все-пак приятел в нужда се познава, сега ще му дадеш няколко хиляди, след време ти ще си зле, а той добре ще ти се издължи и ще ти помогне. Не, го мисли, ако наистина го имаш за приятел дай му парите и не си разваляйте отношенията зареди тях, ако нямаш възможност, просто му кажи истината.

Приятелството е много сложно нещо и само човек минавал през неописуеми премеждия, може да знае има или няма приятели. Приятелите не са с теб зареди пари и не те търсят зареди тях, ти им помагаш и те ти помагат когато си в трудно положение, независимо дали е свързано с пари или нещо друго. Приятеля плаче с теб когато ти е кофти и се смее с теб когато ти е весело!

Здравейте. Един приятел ме моли за пари на заем, които не са малко (няколко хиляди). Вярвам му че ще ги върне, защото и друг съм съм му услугвал и ги е връщал. (но с по-малка сума)

Скоро ми предстои да заминавам в чужбина и искам за моя сигурност да подпишем някако споразумение, за дата на връщане на заема.

Към кого трябва да се обърна, нотариус ли да търся? какъв нотариус по точно.

И дали изобщо това ще помогне, ако се стигне до съд (дано не се стига де) , защото той живее с родителите си, учи и работи по часово и няма нищо на негово име.

Каза ми че иска да тегли студентски кредит и чрез него ще ми върне моя заем, но сега банката му отказа, защото няма поръчител. (ако намери поръчтил ще го изтегли, но ако не намери...) та за това искам да съм спокоен, защото не е малка сума.

Благодаря.
 
От: От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обър

Ако, ти беше истински приятел никога нямаше да пуснеш тема за такова нещо просто щеше да му дадеш парите и да знаеш, че може и да ги загубиш, но това са истинските приятели, другото е лъжа и измама.

Все-пак приятел в нужда се познава, сега ще му дадеш няколко хиляди, след време ти ще си зле, а той добре ще ти се издължи и ще ти помогне. Не, го мисли, ако наистина го имаш за приятел дай му парите и не си разваляйте отношенията зареди тях, ако нямаш възможност, просто му кажи истината.

Приятелството е много сложно нещо и само човек минавал през неописуеми премеждия, може да знае има или няма приятели. Приятелите не са с теб зареди пари и не те търсят зареди тях, ти им помагаш и те ти помагат когато си в трудно положение, независимо дали е свързано с пари или нещо друго. Приятеля плаче с теб когато ти е кофти и се смее с теб когато ти е весело!

Имаш право за това. Но често ми се е случвало аз да помагам на някой а после като на мен ми трябва нещо от този който ми е помогнал да оставам разочарова. А и аз никога не съм искал пари на заем.

Знам, че приятелите са голяма парадокс. Но имаше една фраза. "Истинския приятел би си дал и ризата от гърба за своя приятел, но истинския приятел, никога не би я поискал."
 
От: От: От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се

Да, така е, но затова много добре трябва да си подбираш истинските приятели, а иначе мен лично дори и някой приятел да ме запали с пари ще му простя, все-пак той ми е приятел. ;)

Както казах, ако го смяташ за истински приятел не си разваляй отношенията с него.

Имаш право за това. Но често ми се е случвало аз да помагам на някой а после като на мен ми трябва нещо от този който ми е помогнал да оставам разочарова. А и аз никога не съм искал пари на заем.

Знам, че приятелите са голяма парадокс. Но имаше една фраза. "Истинския приятел би си дал и ризата от гърба за своя приятел, но истинския приятел, никога не би я поискал."
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

@ veda Той, ако не може да работи легално, как ще си върне заема после.

Тази заповед, какво го задължава ? Да работи л, ако не си върне заема, какво му следва ?

Какъв адвокат трябва да посетя, съдебен ли. Как точно се нарича ?

Записа на заповед, грубо казано, е официален документ, в който той се задължава пред теб, че на еди коя си дата той ще ти даде (върне) сумата от еди си колко лева. Ако на тази дата той не ти върне парите, имаш право още на утрешния ден да отидеш в съда и да си извадиш изпълнителен лист, който пък предоставяш на частен съдебен изпълнител, който предприема действия за събиране на сумата. Твоят приятел, разбира се, има право да напише възражение и в последствие да обжалва част или цялата сума пред съда, което може да забави процедурата. И за да си завържеш гащите наистина, е добре, както казах, този запис на заповед да е придружен и от договор за заем, като и двете да са подготвени от специалист (адвокат) и заверени от нотариус.

В общи линии всеки адвокат би ти свършил работа. С приоритет можеш да търсиш такива, които практикуват гражданско, търговско или облигационно право. А нотариус можеш да ползваш, който си пожелаеш - трябва да отидете двамата, носейки личните си карти, договора за заем и записа на заповед. :)

Съветът, който ти давам е чисто делови - тук изключвам всякакви морални, психологически и емоционални елементи. Тези неща ти най-добре можеш да си ги прецениш, не мисля, че имаш нужда от съвети от хора, които нито познават теб, нито приятеля ти, нито отношенията ви в детайли.

Хипотетична възможност, въпреки че свършиш всичко гореописано, да не си видиш никога парите има, да! С извинение за израза, ако приятелят ти живее, като същински циганин (не работи легално, няма никакво имущество на негово име, не си купи кола, жилище, не регистрира фирма, не се ожени, не си признае децата и т. н) наистина е възможно да не си прибереш заема никога. :)
 
От: От: От: От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да

Да, така е, но затова много добре трябва да си подбираш истинските приятели, а иначе мен лично дори и някой приятел да ме запали с пари ще му простя, все-пак той ми е приятел. ;)

Както казах, ако го смяташ за истински приятел не си разваляй отношенията с него.

Зависи с колко пари те запали и какви са ви текущите отношение. В моя случай не сме чували от близо година и сега ме търси за това.

Това ме кара да се съмнявам. От друга страна преди като му бях услужил ги върна.. с малко закъснение.
 
От: От: От: От: От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към ког

Вижте се, говорете си, ти сам можеш да разбереш дали ти е приятел или просто иска да те използва, а може и просто да е бил в много затруднено положение. :)

Зависи с колко пари те запали и какви са ви текущите отношение. В моя случай не сме чували от близо година и сега ме търси за това.

Това ме кара да се съмнявам. От друга страна преди като му бях услужил ги върна.. с малко закъснение.
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Ще си поговорим тези дни.

Все пак добре ще е да знам как стоят нещата с тези легални работи.

Този договориг го прави адвокат и после друг нотариус само го подпечатва ли ?

Само с това ако отидем при нотариус да го подпечата достатъчно ли е?

(въпросите са към всички)
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Здравейте. Един приятел ме моли за пари на заем, които не са малко (няколко хиляди). Вярвам му че ще ги върне, защото и друг съм съм му услугвал и ги е връщал. (но с по-малка сума)
Няколко пъти малки суми и след това голяма, твоя приятел май се пързаля по наклонена плоскост и търси да се хване за някой
И да подпишеш договор, ако е взимал пари от няколко места, първо се разплаща с банки и лихвари, а ти си на края на опашката
И ако няма нищо, договора може да си го държиш за спомен, да ти е обица на ушето
 

Горе