Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Абе то вярно приятелството си е приятелство, но човека си е прав.. Не става въпрос за 20, 50 или 150 лв., а за няколко хиляди.
Аз също бих казал, че имам приятели, които биха ми отслужили, както и аз бих дал в даден момент на такива, ако им се наложи.
Тези всички упражнения с нотариус е хубаво да се направят като една застраховка живот най-вече, тъй като там ред няма...
Когато си сигурен в човека отсреща, същото се отнася и за неговата особа към теб в дадения момент и в такива случаи едни 20-50 лв. за нотариус са нищо, за да нямат семейни дразки и двете семейства в последствие. Всичко се случва, дори и най-лошото, и само на приказки в даден лош момент, не дай си Боже.. не може да рискувате някоя от половинките да е длъжна за някоя чужда постъпка.
Това е най-елементарния начин за разбиране на ситуацията и от двете страни.. че хората не са безсмъртни (освен когато са надрусани).. ;)
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Явно има да връща пари на други. Та значи договора не ме подсигурява че дори и да го подпишем ще ми върне парите ?

Любопитно ми е какво се прави, ако не ги върне и имам договора ?
 
От: От: От: От: От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към ког

Зависи с колко пари те запали и какви са ви текущите отношение. В моя случай не сме чували от близо година и сега ме търси за това.

Това ме кара да се съмнявам. От друга страна преди като му бях услужил ги върна.. с малко закъснение.


Според мен с това трябваше да почнеш темата :)

Ако и двамата сте на Земята (имам предвид да не би да е служител на орбитална станция "приятеля ти"), НЯМА никакво извинение да не сте се чували почти една година - АКО сте приятели! Всеки човек има 2-3 истински приятели, с които ако не се чуе или види 1-2 месеца, то прави всичко възможно да ги чуе поне.

Тоест - той НЕ ти е приятел, той ти е просто познат.

Имал съм такива случаи аз, приеми съвет - НЕ давай заема!

* това си е моето мнение, и не ангажирам никого с него :)
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Може да се каже че не сме били двамата на земята, аз половин година бях в морето по кораби...

Но пък имах интерент и там не сме се засичали.
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Имайте предвид, че в момента много хора са закъсали за пари. Никой от форума няма как да знае отношенията ви с твоя приятел, но ако наистина сумата не е малка и аз не бих рискувал да дам така пари на "приятел".
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Явно има да връща пари на други. Та значи договора не ме подсигурява че дори и да го подпишем ще ми върне парите ?

Любопитно ми е какво се прави, ако не ги върне и имам договора ?
Ами, като няма легална работа и няма кво да му вземе съдия изпълнителя, ако предявиш съдебен иск, позовавайки се на договора, какво ще ти върне? нищо
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Не, не е така. Всеки има право в дадени ситуации да бъде настрани, да бъде далеч от останалите, да поеме собствения си живот в ръце, да бъде себе си, но заедно с някой друг до себе си.. жена. И знае, че там някъде има 2-3-ма стари приятели, на които винаги преди е имал вяра за всичко и би се опрял в този момент, колкото и да са далеч, колкото и дълго време да не са се чували дори. Според мен такъв е случаят..
1. Може да окажеш и да намериш причина, ти дори я имаш.. Заминаваш скоро в чужбина и на теб също ти трябват..
2. Помогни без да се замисляш, според това, с което разполагаш реално...
3. С едно наум...
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

тегава ситуация .... знаех си че не е добре да си държи парите в кеш човек.
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Като човек, който си е патил от даване на пари на заем, ще ти кажа само едно - НЕ давай ! Ако ще и за 20 лв да става въпрос. Първо, ако не сте си толкова близки и те е потърсил явно много други са му отказали. Второ, всякакви договори, запис на заповед или всички други бумаги, могат да ти останат само за спомен. Това, което сега ще ти се представи от адвоката, който евентуално ще ти съдейства, скоро ще се окаже,че не точно така, както е описано във формуляра.
В случай,че "приятеля ти" не се издължи имаш право да си извадиш изпълнителен лист - това става от Районния съд /не се сещам точно колко излиза, но не е по-малко от 100 лв/, след това опиваш при ЧСИ, което образува Изпълнително дело /това струва минимум 400 лева, може да стигне и към 7-800 лв/ едва тогава започва изземването, естествено ако има какво. Ако не работи на ТД, няма други официални доходи над несеквестируемата част, пиеш една студена вода и прежаваш 1000 лв за разноски и много ама много главоболия! Доколкото разбрах става въпрос за млад човек, имай едно на ум, че може да духне в чужбина и тогава става направо неоткриваем. Има давност на вземането, мисля,че беше 5 год.
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

тегава ситуация .... знаех си че не е добре да си държи парите в кеш човек.

Такива неща не се споделят дори с приятели. На никой не му работа да знае какво ти е положението и имаш ли, или нямаш пари. Но това си е мое мнение. Така като чета няма как да ти върне парите или ще ти ги върне, но след много дълго време. Човекът е закъсал, задлъжнял е пред много хора, няма работа, не притежава нищо и планира да ти върне парите с поредния изтеглен кредит... За какво говорим? Човек влезе ли в тия схеми измъкването е много трудно. Ако ти е истински приятел имаш, даваш и забравяш, но ако не е такова положението нищо не му давай.
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

тегава ситуация .... знаех си че не е добре да си държи парите в кеш човек.

Значи, ако те притеснява, че ще му откажеш и ще си развалите приятелството,
виж и другата гледна точка, като му помогнеш, не ти върне парите и пак си разваляте приятелството
Аз съм се парил и знам, че и да имаш договор, ако се стигне до съд, да ти ева приятелството
Някои дето не могат да върнат и са в затруднение сами се отдръпват и не ги чувам с години, щото нямат очи да ме видят
Така, че и да влезеш в положение, пак може да си развалиш приятелството

Давам акъл, но винаги гледам да помогна на приятел и след това често съжалявам
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Хубаво. Правите договор, ала-баа... идва денят, той не ти ги е върнал още. Отивате на съд... мотаете се месеци наред, забравяш за чужбина.

Не забравяй, че нашите съдилища са мудни... дори елементарните дела се влекат по половин година.

Приятелството си е приятелство, парите са пари, плановете са планове. Зависи как ще ги подредиш като приоритети.
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Говорихме и каза, че си бил счупил ръката и това го е дръпнало назад. Освен това се опитал да развие някаква шоу програма, (защото се занимава с танци) но нещо нещата не му се получили и там дължал пари на някакъв човек.

Склонен съм да му помогна за ръката, но не и за другите неща.

Казах му че при всички положения ще трябва яко да бачка, за да се оправи, дори и да си изтегли заема от банакта. Предложих му да му помогна да замине да бачка малко навъна че да си стъпи на краката, но се дърпа, наумил си е, че с неговите неща (танци и участия) би се оправил.

(както и да е това вече са си неща помежду нас си).

Така или иначе съм склонен да направя дарение, но го предвидил за други каузи.
 
Re: От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обър

Говорихме и каза, че си бил счупил ръката и това го е дръпнало назад. Освен това се опитал да развие някаква шоу програма, (защото се занимава с танци) но нещо нещата не му се получили и там дължал пари на някакъв човек.

Склонен съм да му помогна за ръката, но не и за другите неща.

Казах му че при всички положения ще трябва яко да бачка, за да се оправи, дори и да си изтегли заема от банакта. Предложих му да му помогна да замине да бачка малко навъна че да си стъпи на краката, но се дърпа, наумил си е, че с неговите неща (танци и участия) би се оправил.

(както и да е това вече са си неща помежду нас си).

Така или иначе съм склонен да направя дарение, но го предвидил за други каузи.
И аз съм давал МНОГО пари на ПРИЯТЕЛ, но с мисълта, че парите са ПРЕЖАЛЕНИ.

Можеш ли да ги прежалиш давай ги. Те са за кауза. Ако ти ги върнат, значи си постъпил правилно, ако ли не, пак си постъпил правилно, но за себе си най-вече.

Чуствай се щастлив като ги дадеш, и ги прежали предварително! ;)

Ако са много парите.. МНОГО трудно се връщат, освен, ако не прави много пари на месец..
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Еми не са малко, за това бих дал толкова колкото мога да прежаля...

Смесени чувства изпитвам. Обичам да помага, но ми се ще да му тествам проятелството по някакъв начин, за да не ям солта...

В някои случаи, когато откажеш в подобна ситуация, правиш по-голяма услуга.
 
От: От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обър

Ако, ти беше истински приятел никога нямаше да пуснеш тема за такова нещо просто щеше да му дадеш парите и да знаеш, че може и да ги загубиш, но това са истинските приятели, другото е лъжа и измама.

Все-пак приятел в нужда се познава, сега ще му дадеш няколко хиляди, след време ти ще си зле, а той добре ще ти се издължи и ще ти помогне. Не, го мисли, ако наистина го имаш за приятел дай му парите и не си разваляйте отношенията зареди тях, ако нямаш възможност, просто му кажи истината.

Приятелството е много сложно нещо и само човек минавал през неописуеми премеждия, може да знае има или няма приятели. Приятелите не са с теб зареди пари и не те търсят зареди тях, ти им помагаш и те ти помагат когато си в трудно положение, независимо дали е свързано с пари или нещо друго. Приятеля плаче с теб когато ти е кофти и се смее с теб когато ти е весело!

Браво за думите Братле !!!

Това са най-точните в тази тема :D
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

По-добре да беше казал познат не приятел, че наистина е смешно.
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Този не ти е никакъв приятел, ако беше такъв изобщо нямаше да има такива разговори в форума момента..кажи му да си изтегли кредит от тия бързите само срещу лична карта..
 
От: Приятел ме моли за пари на заем. Искам да подшем договор. Към кого да се обърна ?

Тълкуваш много грешно думата приятел. Да речем имаш 1000 познати, то от тях само 2-3 ще са ти приятели в истинския смисъл на думата. Какво означава приятел - това е човек, който не се влияе от моментното ти финансово състояние, нито пъм ти от неговото и тогава разни договори за връщане на заеми и подобни алабализми просто ще са лишени от смисъл:)
 

Горе