До майските празници курсът на долара може да се повиши над 63 рубли, а еврото ще се покачи до 78 рубли, но е малко вероятно руснаците да побягнат към обменните бюра. По-голямата част от населението не се интересува от валутните вълнения, казват социолозите. Експертите считат, че основната причина за това е бедността - хората просто нямат нищо за обменяне.
През 2014 г. спадът в реалните доходи на населението (приходи минус задължителни плащания, коригирани спрямо индекса на потребителските цени) е 0,7%, през 2015 г. - 3,2%, през 2016 г. - 5,9%, а през 2017 г. - 0 , 7%.
"Ако погледнете динамиката на реалните разполагаеми доходи на руснаците, се оказва, че нашите съграждани постоянно обедняват през последните четири години", казва Артем Деев, водещ анализатор в "Амаркетс".
Съдейки по колко активно правителството призовава гражданите да затегнат коланите си и да живеят в условията на режима на санкциите, както и нестабилната икономическа ситуация в страната, през 2018 г. ситуацията с реалните доходи на населението ще бъде още по-лоша от миналата година, смята Деев.
Според проучването от април "ИнфоФОМ", което редовно провежда Фондацията "Обществено мнение" за Банката на Русия, 61% от руснаците отбелязват, че финансовото им положение не се е променило през последните 12 месеца, а на 24% се е влошило.