САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

redrum

Well-Known Member
Очаквам включване от либералните икономисти защитаващи великата американска демокрация и капитализЪма.

1383463_585024788226261_57630832_n.jpg
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Чакат да стигнат пълнолетието си според технтие закони (21) и после ще се оправят, сега още детски акъл само на 18 :)
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Това не е никъв капитализъм - в основата на един капитализъм са сигурните пари и тяхното обезпечение, за жалост когато срешу парите стой нищо това се случва. А иначе журналята бъркат, вдигане на кредитният/дълговият таван с фалит. А иначе те са си в технически фалит, трябва това да стане и реален - тогава фалита ще изчисти всичко и ще спука коласалният ДЦК балон, от там капиталовият балон и НИ балон, а те като домино ще повлека всичко със себе си и ще настанат фалити до фалити мила моя майнольо. В момента САЩ, че и запада са в социалистички-фашистки режим - Обама толкова голяма държава и държавен контрол ще прави, че не знам. Показателен е факта, че не иска да води преговори с Конгреса за дълга, но води преговори с останалите терористични държави за него. В САЩ няма капитализъм, от момента на създаването на моралният риск с bail-out-те. За жалост, вече ще има Bail=in справка Кипър.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Че защо да са фалирали.
Смучат от целия свят, просто ще си вдигнат тавана на дълга, който дължат на ФЕД и така, ще продължат да смучат и паразитират на гърба на планетата.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Това не е никъв капитализъм - в основата на един капитализъм са сигурните пари и тяхното обезпечение, за жалост когато срешу парите стой нищо това се случва. А иначе журналята бъркат, вдигане на кредитният/дълговият таван с фалит. А иначе те са си в технически фалит, трябва това да стане и реален - тогава фалита ще изчисти всичко и ще спука коласалният ДЦК балон, от там капиталовият балон и НИ балон, а те като домино ще повлека всичко със себе си и ще настанат фалити до фалити мила моя майнольо. В момента САЩ, че и запада са в социалистички-фашистки режим - Обама толкова голяма държава и държавен контрол ще прави, че не знам. Показателен е факта, че не иска да води преговори с Конгреса за дълга, но води преговори с останалите терористични държави за него. В САЩ няма капитализъм, от момента на създаването на моралният риск с bail-out-те. За жалост, вече ще има Bail=in справка Кипър.

Спри с теориите. Те си го наричат капитализъм, значи е капитализъм. Теоритично може да има разминавания в нечии престави, но това е същото като с комунизма. Не било комунизъм, щото не знам си къде Маркс бил написал не знам си какво, а то на практика не било станало такова.

Колкото до фалита - имат трилиони долари дълг, баш са си във фалит.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Блеки какво разбираш ти от икономика :):):) като ти казват че е капитализъм скромно навеждаш с глава и се съгласяваш - Ето след две години повтаряне аз вече съм почти готов комунист - казват че съм комунист и не споря - кои сме ние та да противоречим на видни националисти дето са си повторили 100 пъти че са националисти и са си повервали :) :) :)
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Блеки какво разбираш ти от икономика :):):) като ти казват че е капитализъм скромно навеждаш с глава и се съгласяваш - Ето след две години повтаряне аз вече съм почти готов комунист - казват че съм комунист и не споря - кои сме ние та да противоречим на видни националисти дето са си повторили 100 пъти че са националисти и са си повервали :) :) :)

Лошото при теб е, че не можеш да спориш ;)
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

То се спори с адекватни хора - Такива дето те питат какво е направило НАТО за Кипър и дето казват че някъде е имало комунизъм или капитализъм щото някой така е казал даже и не трябва да се разговаря. капиш
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Интересно, как Блеки може да спори с мен, а ти не можеш. И не ти го пиша само аз, а целия форум ;) За Турция, НАТО и ЕС съм ти писал в друга тема, тая тема е за щатите. И там е точно капитализъм - теорията на теория може да едно, но на практика да е съвсем друго. Слабо ме вълнува дали някой не приема реалността.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Спори се с адекватни хора - Капитализма е свободна обмяна на пари срещу стоки - Обмяната на хартия срещу стоки е някъде много далеч от капитализма

Приключих с тебе не си прави труда да пишеш с Математиката и Ромба си направете дискусионен клуб
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Щом САЩ наричат икономическата си система КАПИТАЛИЗЪМ, значи е КАПИТАЛИЗЪМ. Щом БКП е наричат системата комунистическа и себе си комунисти, значи е била комунистическа и са били комунисти.

И като си приключил, инвестирай времето си в уроци по български език, барем подобриш тоя правопис. Успех.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Спри с теориите. Те си го наричат капитализъм, значи е капитализъм. Теоритично може да има разминавания в нечии престави, но това е същото като с комунизма. Не било комунизъм, щото не знам си къде Маркс бил написал не знам си какво, а то на практика не било станало такова.

Колкото до фалита - имат трилиони долари дълг, баш са си във фалит.

Добре само да те питам, кой са те? И знаеш ли в капитализма, кое е началото - свободната инициатива, пазарният фундаментализъм (пазара е в основата), липсата на държавно мешене и най, ама най-най важното е стабилността на паричната единици. Аз следвам австрийската школа и за нас основата на Boom&Bust cycle-a е кредитната експанзия - тя създава грешни инвестиции, променя интертемпларната координация между предприемача, спестители и лихвата, при непроменени временни предпочитания и манипулиране на паричното предлгане се случват грешни инвестиции дадени сектори са недоинвестирани за сметка на други. С две думи да не е толкова сложно, манипулацията на паричната маса довежда до буум и от там иде фалит да чисти грешките. През 19 век в САЩ е имало 15 дефлационни депресии, те са причинени пак от кредитни експанзии но на банките - когато кредите не са обезпечени с реални спестявания. За тези 15 депресии САЩ от нищо стават най-мощните икономически в света - тогава държавата е била в сектора на law&order, била е далеко от икономиката и пазара, гарантирала ги е само. Ей това е било капитализъм. За жалост сега - имаш монопол над паричната маса, тогава си имал децентрализирани пари и конкуренция при парите - генезиса на парите е винаги търговията, не държавност. Тогава парите са били стокови, в последствие се приема злато и сребро за тази стока, която е пари. Златото не можеш го манипулираш, за разлика от фиатните пари. Втората важна, черта на капитализма са банките и в частност липсата на централна банка. Сега имаме централна банка, която манипулира и моноползиира парите, банките тогава са фалирали сега не фалират, защотот централната банки ги спасява, в миналото хората са имали властта посредством контрола на парите си - ако дръпнат парите си или не вложат или направят банк рън толкова с баките - това е било силен дициплиниращ ефект. 3-то важно е вече държавата и мешенето на държава в икономиката и лимитирането на конкурнеция и гаранитране на монополи. Пак 19в. пак САЩ е нямало монополи, аз не съм чул за просъществуваш вовеки монопол, ако е нямало държавност. Частника тогава е строял жп линии с хиляди км, сторени са мостове и инфрастркутра и десетки социални услуги са били пак на частника. Има пример за дъмпинг в края на 19в от германски стоки в САЩ, американска просто им изкупвал всичко и го препродавал и познай какво е станало. Модерните данъци - пенсииони, здравни и всякви солидарни са били въведени сега и с това държавата още повече си гарантира властта - като стабилен лост е соц. политика. А образованието - не е било за всеки, не всеки е могъл да плати, а тогава годините са били различни, но сега като всеки там може да ходи какво се получава -1 трилион е балона на държавно гарантираните студенски заеми, а над 40% не завършват, а тези който завършват не работят по специалност и става интерсно - сега по официални инфота над 120 милярда от този дълг/заем няма се изплати никога. Трите важни неща са тези монопол над пари, Централна Банка и голяма държава контролища и мешеща във всичко(създаваща безброй монополи и най-големите са във фин. сектор и пак там яко се лимитира конкуренцията) - ей това не е капитализъм, нищо че го казват така. Мисля, че ти не кълвеш като Динтроникса каквото кажат и това е.

Айде сега се върнем в 21в. за годините на управление на Барак-а дълга се увеличл двойно т.е. над 200 години е бил Х сега е 2 пъти, балансите на ФЕД са се увеличи близо 3 пъти за тези години, спасиха десетки частници от фалити с претекст системно важни са, създадоха чудовищни морални рискове и държавате е по-голяма от преди и сега картинката за 1000 думи:
Chamber_Regulations_Chart.png


Аз го нарича това в САЩ и запада, особено в САЩ фашистко-социалистически капитализъм, други го наричат крони капитализъм, а трети държавен корпоративизъм, но както и да го наречеш е силна централизация и власт на едни и налгането на волята на другите - това не е капитализъм. Само един факт ще ти кажа винят пазара за кризата и най-вече свободният пазар, а такова нещо в САЩ от много десетилетия няма. Това за мен не е капитализъм, просто те съветвам да гледаш какви са фундаментите и ще видиш, че всичко е парлама - не случайно в САЩ движението на либертарианците с всяка измината година става по силно и по силно, самите хамериканци виждат на къде отиват и това не е онова за което техните създатели са се борили. Същото е и при нас - виж ни конституцията чл. 19 и виж как живеем - монопол до монопол и държавна мащеха и страх да правиш бизнес.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Приятелю, капитализъм е било и е капитализъм, просто системата се изражда. Теорията е едно, това какво се получава на практика е важното нещо. Процесите на израждане са теоритизирани преди много години, та дори от българи. Проф. Александър Цанков, предполагам знаеш кой е - ако не, проучи, има доста писания по въпроса от 30-те и 40-те години.

Пак ти казвам, щом те го наричат капитализъм - значи е капитализъм. Подобни спорове съм водил и с комунисти, които ми обясняваха фазите на комунизма и как в България е нямало комунизъм, защото не сме били достигнали еди си коя фаза. Теоритично може да са прави, но реалността е, че някои неща са утопия и никога не могат да се случат.


По темата:

1378272_607743002614288_1453125053_n.jpg
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Добре въпроса, така ще го кажа ако през 19 век сме имали капитализъм, сега какво е?
То е все едно да си бил спортист 80 кила с релеф - перфектният мачо и се казваш бат Хю. След 1 година си 140 кила свината майка и си мязаш на Пеев., та сега се пита кой си? Нито една мацка не те сака, не си мачо, мязаш на свиня и си на път да пукнеш. В случаят може се водиш бат Хю, но нишо от преди спортуване, хранене, режими и мачовизъм. Ей това искам ти кажа, както искат го казват, но система е различна от капитализма. Чети икономическа история и виж сега какво е. Горната картинка с регулациите е показателна, това че е некво изчадие е ок. Но това няма нищо общо със свободни отношения или мислиш, че сега са такива?
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Смятам, че сега никога не може да има свободни отношения - т.е. тия теории са утопични и неприложими. 19 в. извинявай, що не кажеш дали е имало капитализъм в 13 в. в свободня пазар между Долно и Горно нанадолнище. Ами глобализацията, нея отчиташ ли я? И дори да се създадат подобни отношения някъде, те пак ще се изродят и ще се получи нещо, което не съвпада с твоите разбирания. Всички примери, които даваш за супер частни, обсъждали сме ги - НЗ, Сингапур и прочее. Аз най-малкото съм против това да се твърди, че има някаква универсална икономическа система, която дава решение на всички въпроси. Всяко нещо трябва да се нагоди според местните условия. За това в България капитализма е мутрокапитализъм, в САЩ е кроникапитализъм. За това в Сърбия комунизма беше едно, в България беше друго. ;)
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Ако лимитираш тотално държавата нищо от това, което виждаме няма се изроди - затова съм казал милиарди пъти държавата е проблема и силно общество, я корегира. Да не кажа, че можем и без държава, ама става много крайно за масите - все още за тях държавата е Бог.
Самият факт е че през 13 век е било едно а в САЩ след освобождението е свободна инциативност и хората сами са постигали всичко, като предлгат стоки и услиги, които се желани от масата. Самият факт е че за всички икон. школи основата на благосъстоянието е личният стимул и свободните отношения е показателен, това е и емпреично доказано през 19 век. САЩ от плюнка стават най-мощните са 100 години, както и в западна ЕС за 100 години много бързо се вдига нивото на живота. Нуждно е да видиш, че и тази основа е и основата на индустриалната революция. Глобализацията е добро нещо - на дали искаш да живееш в с правец 1 или 2 докато света има Iphone 5s и нет. Ей го на Св. Корея е типичният пример затоворена икономика - глад и мизерия. Другият пример е Шанхай - Чайниците ще я правят свободна зона и това ще тръмплина за тоталните реформи в Китай - те да не са прости. Търговията и най-вече специализиацията с търговия е win-win и двете страни печелят, като лимитира търговията и свободните отношения не стават дорби неща, а и ние го виждам в БГ всеки ден. Светлият пример е Сингапур и ХонкКонг - първата е за поредна година страна номер едно за бизнес и двете страни са либерално пазарни в основата си и свободната търговията е издигната като приоритет. Номер едно.

П.С. Мутросме си, но това не означава че не можем да станем пазарна икономика. Може ти се стори невъзжмоно, но съм виждал много невъзможни неща да стават възможни. Ако се смени нашето мислене, това може го постигнем за отрицателно време. Не знам как ще стане и затова залагам на разпад на целият модел и запада да му дойде акъла и ние покрай тях иначе агонията ще е вечна. Но няма вечни неща - така че съм оптимист :)
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Наистина ли искаш да се отхвърлят постулатите на либерализма и да се въведе авторитарното управление на Сингапур? Сещаш се, смъртни присъди, за хомоласки се отива в затвора и прочее.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Наистина ли искаш да се отхвърлят постулатите на либерализма и да се въведе авторитарното управление на Сингапур? Сещаш се, смъртни присъди, за хомоласки се отива в затвора и прочее.

В икономиката няма авториатарно, а иначе това което е хубавото ред и дисциплина - никой не е казал такова. В БГ се събира на огромно събрание и се решава това и това са правилата и това са последиците - сега за смъртно наказание и други подобни крайни изцепки не е нужно - но както сам се сещаш това са социални а не икономически проблеми.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Множество икономически проблеми са в слествие на сбъркани социални политики. В Сингапур няма корупция, защото ти пада главата. Тук нищо не се случва, има зверска корупция и икономиката умира - прост пример.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Не знам смъртната присъда колко икономически проблем е, но тези закони там са именно щото има ефективни инситуции и хората си контролират тези на власт по един или друг начин - в зората на Сингапур техният лидер е гарантирал само бизнес правата друго нищо не е мешено в икономиката. За корупцията си прав, това е проблема. Както си прав и икономическите проблеми, но то са не толкова соц. а сбъркани политически решения и мешанки в бизнеса и пазара. Как ще лимитираме корупцията - ефективни инситуции, с огромен граждански контрол и яко лимитиране на държавата и приемане пазарните принципи друг начин няма как стане. Е то има ако се роди някой реформатор, който за свободни отношения до мозъка но костите си и има силата да обърне цялата държава сам - но това е още по трудно.
 

Горе