САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Всички страни вече са капиталистически. В най-крайния случай имаме държавен капитализъм. Да отричаш капитализма е да отричаш икономиката като наука.


Имаме икономики от типа Лесе-фер, където държавната намеса е минимална и икономики със силна държавна намеса като Китай и бившите комунистически страни.

САЩ започва като страна с минимална държавна намеса, благодарение на което натрупва огромен капитал и достига доста високо ниво.

През последните 60-70 години се наблюдава тенденция на увеличаване на държавната намеса, като държавата обещава всякакви нови блага като безплатно здравеопазване за всички, дори за милионите нелегални емигранти, големи инфраструктурни проекти ъс съмнителна ефективност, купони за храна за най-бедните 80% от които са с наднормено тегло и тн...


САЩ е в период на плавен упадък точно благодарение на увеличаващата се държавна намеса.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Да отричаш капитализма е да отричаш икономиката като наука.
Капитализмът води до фалит. Нима твърдиш, че система от политики, които водят до фалит са икономически рационални?

САЩ е в период на плавен упадък точно благодарение на увеличаващата се държавна намеса.
САЩ са в период на упадък, защото банкерите държат долара и богатеят на чужд гръб, докато през това време американската икономика е почти ликвидирана/изнесена, както си личи от фалита на Детройт.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Вижте какво намерих:

http://www.usdebtclock.org/
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Хора, а бе вие май не знаете какво е капитализъм. Това според мен е да отидеш в магазина и да пазаруваш с кредитна карта (плащаш нещо с пари, които нямаш) и почваш да връщаш. Обаче решаваш, че ти трябва и нов телевизор, автомобил, пари за курвата, която чукаш и продължаваш да теглиш. В един момент разходите надвишават приходите и хоп - фалираш, обаче вместо да се стегнеш и да върнеш парите, разсрочваш дълга и той става например 20-30 % от това, което изкарваш всеки месец.

Решаваш пак да теглиш пари за нещо (примерно да обиколиш света с балон или да изядеш 20 килограма трюфели :D) и пак стигаш 80-90% дълг от това, което изкарваш, само че този път не можеш да разсрочиш, щото няма кой да ти разреши да връщаш един дълг 30-40 години. Тогава ти взимат къщата и всичко, което имаш, а ти написваш едно тъжно стихотворение за капитализма и се обесваш. Край на историята.

Впрочем историята може и да не свърши така, ако станеш извънредно богат, но това се случва по-рядко :)
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Значи да чакаме и Китай и Русия да фалират всеки момент, понеже там също е капитализъм.


Малко факти за фалиралия Детройт:

Детройт се управлява 52 години от лявата партия.
Детройт има едни от най-високите данъци в САЩ.
90% от задълженията на Детройт са за "социални програми" - нефинансирани пенсионни фондове, нефинансирани здравни фондове и тн...
Детройт се слави като един от градовете с най-силни профсъюзи.


Това си е типичен пример за лява политика. Нефинсирани "социални програми". Подмамване на гласоподавателите с благинки, дето някой друг ще ги плаща, силни профсъюзи правещи местните предприятия неконкурентноспособни и накрая фалит.

Лявата политика е причината за фалита. Не са банкерите, нито капитализма е виновен.


Всички страни са капиталистически. Въпроса е в размера на държавната намеса - свободни пазари или планова икономика. Да ревеш срещу капитализма просто показва, че идея си нямаш от икономика и история. Повтаряш си там пропагандните глупости дето си ги лапнал без да ги разбираш и толкова.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Впрочем около трилион и 200 милиарда е дългът им към китайците.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Впрочем около трилион и 200 милиарда е дългът им към китайците.


Колкото и да им е дългът те пак ще са по добре от нас...Ние като нямаме или по точно имаме малък дълг как живеем. Пенсията на майка ми за една година е точно толкова колкото онзи " хубавец " Сидеров е изял и изпил за няколко часа в Брюксел...да му ....м...та аз на него.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

BTW - последния "фалит" на САЩ е през 95та и като гледам още се оправят доста добре.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Явно са си "взели" поука ;)
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Оправят се добре, защото си печатат парите и световната дърговия се върти в петродолари. Но и това ще свърши.

Значи да чакаме и Китай и Русия да фалират всеки момент, понеже там също е капитализъм.
Абе за Русия не знам, ама в Китай системата е смесена, не е тоз капитализъм на който ни учат.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Може и да стане, но няма да е скоро.


САЩ не вървят на добре, но дори и най-негативните прогнози да се сбъднат пак ще останат една от най-богатите страни.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Като са фалирали как така долара още не се е обезценил. Очаквах доста по-бързо да падне.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Четох една много интересна статия, в която един американски анализатор сериозно задаваше въпроса - какво ще стане след 30-40 години, когато САЩ няма да смогват да погасяват лихвите по дълга си, да не говорим за самия дълг. Това предполагам и сам разбираш какво значи - вечно финансово робство на следващите поколения американци. Системата ще има хард рестарт, това не може да продължава вечно.

САЩ ще се срине, когато светът се откаже от долара, това ако се случи - бай, бай америкън дрийм. Ще има много Детройт-и.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Ако това стане пиши целия свят в 20 годишна рецесия, понеже най-големия консуматор в света ще изчезне от пазара. Следващия фалирал е Китай, ЕС, ЕС няма да купува толкова горива -> Русия фалира , Арабските страни фалират и после всички останали.

Така че недей се радва предварително. При фалит на САЩ ние ще се бием за хляб по улиците.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

По-добре ужасен край, отколкото ужас без край.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Всички класации за качеството на живот са рекордно високи, но явно за теб това е ужас.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

За мен е ужас това, че изчезваме ние и сродните нам народи. Явно ти е трудно да схванеш, че светът доста ще се промени през идните десетилетия.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

This means waaaar и ХОП айде нема дълг нема нищо, всичко пито - платено... и чакаме 19-ят път :D
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

За мен е ужас това, че изчезваме ние и сродните нам народи. Явно ти е трудно да схванеш, че светът доста ще се промени през идните десетилетия.

Мен не ме е страх от промяната. Светът не е спрял да се променя. Страх ме е, че в България нищо не се променя докато не стане прекалено късно.
 
От: САЩ фалираха за 18 път в историята си. Защо нямаме тема?

Колкото и да им е дългът те пак ще са по добре от нас...Ние като нямаме или по точно имаме малък дълг как живеем. Пенсията на майка ми за една година е точно толкова колкото онзи " хубавец " Сидеров е изял и изпил за няколко часа в Брюксел...да му ....м...та аз на него.

И кое им е по-доброто на хамерканците? Отиваш да си купиш хляб и те застрелва някой изперкал американец, който решил ей така да убие 40-100 души. Такава проста държава, НЕ НИЕ НЕ МОЖЕМ ДА ГИ СТИГНЕМ, те не могат да ни стигнат. Капиталисти и световни узурпатори. Всичко им се връща по 10, има време.
 

Горе