Свобода на словото и печата

Fozzy

Well-Known Member
Здравейте! Искам да попитам от правна гледна точка, какво мога да публикувам в блога си? Става въпрос за цинизми, обиди и т.н. Има ли някакво ограничение за езика, който се ползва при публикациите, ограничение за темата, съдържанието и т.н.
 
От: Свобода на словото и печата

Разбира се, че има ограничения.
Свобода на словото няма. Границата е между правата не единият и правата на другият човек. Ти можеш да кажеш нещо, което мен да ме обиди.
Остава си загадка, ако кажеш за някой, че е педераст, а той казва, че не - кой и как трябва да докаже твърдението си. :D
 
От: Свобода на словото и печата

Не бе, става въпрос, ако в блога напиша С.С. е педераст и всеки може да разбере, че става въпрос за бате Серго, но конкретно С.С. може да е Стоян Сапунджиев (примерно), без обидени ей :)

Или да кажем, пиша, че жените са тъпи путки, а мъжете грозни кавали - може ли да се вдигне бгмамма и да ме линчува :D
 
Последно редактирано:
От: Свобода на словото и печата

Ако напишеш, че С.С. и Г.П. са педерасти няма проблем със закона, за останалото си под ударите му.
Границата е сложна.
 
От: Свобода на словото и печата

По принцип (в правото) каквото не е забранено, е разрешено :)

Може да придобиеш обща представа за това от Всеобщата декларация за правата на човека.
Правата на хората засегнати от декларацията са съответно и в законите.

Няма да сбъркаш дори и да се водиш само по декларацията.:)
 
Последно редактирано:
От: Свобода на словото и печата

Ако говориш и пишеш истината нищо не могат да ти направят, стига да не си продадеш душата на дявола взимайки пари или други придобивки от едни за да пишеш срещу други и обратнато.

Ако кажеш че СерГей е педераст това е истина и няма от какво да се притесняваш, важното е да го кажеш защото го мислиш и вярваш а не защото някой те е подтикнал или стимулирал било парично било под друга форма да го направиш.
 
От: Свобода на словото и печата

Това е целта. :)

Целта ти не знам каква е, но истината е, че протестирам против част от предходното ти изказване, защото е сексистко.
 
Последно редактирано:
От: Свобода на словото и печата

Целта ти не знам каква е, но истината е, че протестирам против част от предходното ти изказване, защото е сексистко.

Е, сори, само пример, промених го.
 
От: Свобода на словото и печата

Всъщност niks в случая не е напълно прав - поне според действащото законодателство в момента в България специално.
Има доста истини, които ако ги "излееш" ще попаднеш под ударите на закона. Това дали е правилно е друг въпрос.
 
От: Свобода на словото и печата

Да ти кажа, ако го направиш завоалирано в стил, че някой твърди нещо и ти само го анализираш, оставяйки нюанси от твоето лично мнение и накрая заявявайки, че ти всъщност нямаш мнение и искаш твоите читатели да споделят тяхното... е разбира се много ясно какво си казал и копче не могат да ти кажат.
 
От: Свобода на словото и печата

Абе проблема е, че публикувах една доста провкативна статия и в коментарите се стигна до словесна схватка. Нервите ми не издържаха и сега разни заплахи, абе мани, мани...
 
От: Свобода на словото и печата

Абе проблема е, че публикувах една доста провкативна статия и в коментарите се стигна до словесна схватка. Нервите ми не издържаха и сега разни заплахи, абе мани, мани...

Дай линк(може и на лични) да кириза сеира може и да "помогна" с моят коментар.:mrgreen:
 
От: Свобода на словото и печата

расистко ли е да се каже истината - например на циганина - циганин

Това няма общо с темата.

niks, не искам да бъда асоцииран специално с този блог ;D
 
От: Свобода на словото и печата

Абе проблема е, че публикувах една доста провкативна статия и в коментарите се стигна до словесна схватка. Нервите ми не издържаха и сега разни заплахи, абе мани, мани...

Че редактирай ги малко там където си си изтървал нервите, пък те да си заплашват колкото си искат. :)
 
От: Свобода на словото и печата

расистко ли е да се каже истината - например на циганина - циганин

Ами ако даден "циганин" се обиди от това, може да те съди.
Иначе, лесно е да се напише и да не се вложи никакъв такъв умисъл, но работата е там - как ще се тълкува!

Добре,че за сега в БГ няма практика за правене на дела от такова естество...или поне не е честно срещано
 
От: Свобода на словото и печата

Разбирам че нещата са вече постфактум, но за в бъдеще се опитвай да объркаш някоя буква в името на конкретният човек и тогава могат да хванат да те разходат. Не случайно в жълтата преса много често на хората са им объркани имената или са използвани галените им имена.
 
От: Свобода на словото и печата

Разбирам че нещата са вече постфактум, но за в бъдеще се опитвай да объркаш някоя буква в името на конкретният човек и тогава могат да хванат да те разходат. Не случайно в жълтата преса много често на хората са им объркани имената или са използвани галените им имена.

Много правилно и аз така правя не че ми пука да назовавам боклуците с истинските им имена но обикновенно за най-лесно сменям пола им като добавям във фамилията накрая ако е "мъж" -ВА и ако е жена -ОВ или нещо подобно
 

Горе