Скъпа кола от чужбина с цел препродажба?

mollies

New Member
Здравейте,

Това е първото ми включване тук :) С жена ми си събрахме по сметките около 50 хил лв. (имаме малък бизнес) и сега се чудим в какво да ги инвестираме. Мислили сме много варианти, последно да вземем жилище за даване под наем, понеже е лесно и отн. безопасно, но цените в София не ми харесват в момента.

Какво мислите за идеята да отида до, да кажем, Германия, да закупя някое возило за около 40 хил. лв. и да го препродам тук за повече? Примерно BMW X6. Знам, че по принцип да се вземе кола от чужбина излиза по-изгодно, но за коли от порядъка на 5-10 хил лв. А идеята ми е с по-малко занимаване да пораснат средствата - не ми се занимава с внасяне на много коли, ами ако алгоритъмът действа така да си отивам(е) от време на време за по една кола. Мисля под определена възраст й начисляваха ДДС, не си спомням вече...

Има ли някой, който да си е купувал кола за себе си така или за препродажба, ще съм благодарен да сподели мнение / опит!

И всякакви други идеи са добре дошли :)
Приоритетите са:
1. Лесно (нямаме време да "работим")
2. Безопасно (доколкото е възможно)
3. Макс. възвръщаемост (ниският риск е по-важен)

Та така, благодаря предварително на включилите се!
 
Е кой ще си купи кола за 50 хилки точно от теб? То ако ставаше така всички щяхме да сме джамбази!
 
да вземем жилище за даване под наем, понеже е лесно и отн. безопасно, но цените в София не ми харесват в момента.

София не е България, има други места, на които може да ви харесат. Не се занимавай с коли внос. Няма далавера вече в това, освен ако не вкараш цял автовоз и дори и тогава е една мъка - договорки с автокъщи, комисионни, не дай си Боже падне една градушка и т.н. и т.н.. Една кола (X6) най-много някой да я гепи още преди да сте я регистрирали, успех да я намерят след това..
 
Избий си веднага тази идея от главата.
1. Ще се конкурираш с масовка от италианки на по 300+К километра с превъртяни километражи и доста по-ниска цена
2. Такава кола се продава трудно в БГ (за справка като реших да сменя предишното си BMW го продавах около 1 година)
3. Тъй като продажбата ще ти отнеме много време трябва да си луд ако не й направиш каско, а на такава кола ще ти излезе доста солено (иначе 99% от случаите ще си останеш с жалбата в районното)
4. Продължение на т3. цената с времето ще пада главоломно.
5. Човек, решил да си купи такава кола ще се вдигне до Германия и ще си я вземе от там (поне аз така правя последните 15+ години)
6. Психологията на Българина е възпитана от въпросните италианки, споменати в т.1.

Българина иска да кара почти ново BMW с всички екстри, ама да струва 4-5К лева. Е няма такива коли. По-точно има, но всеки път като отида в Дару Кар има поне един "щастливец", който установява, че колата му е с поне 200К километра повече, от колкото той си мисли.

И един последен пример. Пролетта пратих един младеж от офиса да ми купи чистачки от бош. Та продавача му казал, че се търси такава кола и да пита шефа дали ще му я даде за 10К. Посмях се и в момента ми предстои да се разделя с нея, обаче но за 10+К €. Един приятел, който беше преди време с мен в Германия, когато я купих иска да я вземе. Но такива коли са ценители, масоквата тук ти обясних как мисли.

Всичко това ти го казвам, като човек, който е сменил доста BMW-та през последните 20-на години и отделно съм уреждал коли на познати и роднини.
 
Последно редактирано:
Някоя 5ца или 7ца до 10 бона в лева по-може да се продаде или някоя S класа около 2000дната година, които са. Но x6 да дадеш 40 бона и да чакаш да ти звънне някой да я продадеш тя загубена работа. Повечето такива коли не са плащани в кеш, а са си на лизинг и като излезе новият модел ти го сменят и продължаваш с него. А за кеш толкова пари за кола някой да затвори съмнявам се, защото хич не е умен ход. А ако все пак решиш, че искаш кола за 40 хилки за препродаване няма смисъл да ходиш до друга държава. Просто отиди в Audi, Bmw или Мерцедес в някой от дилършипите им и там има наредени знаеш ли колко много коли на по 1-2 години върнати от лизинг ще ти излезе по-евтино от Германия и нещата се случват за няколко часа. Една Q 7ца преди няколко месеца във Варненския дилършин на Ауди и искаха 60 хиляди лева и накрая я спазариха за 40 всичко се уреди на място веднага и човека се качи в колата и потегли.
 
Ако идеята е да караш скъпа кола, докато я продадеш, не си заслужава. Най-вероятно ще имаш доста разходи и не се знае дали въобще ще я продадеш на печалба. По-добре купи 10 коли по 5 000 и ги вкарай с автовоз, но пак не се знае какво ще се получи. Според мен не си заслужава. Тези, които внасят коли, се занимават с това и са навътре в нещата. Свързани са със сервизи, автокъщи и имат изградени връзки.
 
Хмдам, благодаря за единодушните съвети :) И аз като се поразтърсих по-сериозно стигнах до извода, че всъщност в Германия подобен клас коли не са особено по-евтини и не си заслужава... Не ми е да я карам, мерси - моята е почти пълнолетна и я дерат и мачкат по-бързо, отколкото успявам да я водя на боя, вече веднъж е пребоядисвана цялата, сега е за втори път, вече платиха от каското даже - и докато се наканя, пак й вкараха калника. Имам детайли по 3 пъти боядисвани :) Така де, спирам с офтопика.

Благодаря на всички - и ако ви озари някоя идея тип "бързо, лесно, вкусно" съм тук :)
 
идея тип "бързо, лесно, вкусно"

При такъв тип идеи или:
1. рискът е прекалено голям
2. не е законно
3. ти си нямаш абсолютно никаква идея как става номера до самия край на "номера"
4. нямаш контрол над нещата и зависиш от трета страна

Моята препоръка е да започнеш да четеш и да се интересуваш за това в какво да инвестираш. Ама много да четеш! Било то недвижими имоти, биткойни, бизнес... Едва след като се информираш добре можеш да вземеш адекватно решение и да не се поддаваш на хора с идеи тип "бързи, лесно, вкусно" , които искат само да ти приберат 50те к и толкова.

Затова бягай от бързите неща. Не случайно хората са казали " Бързата работа срам за майстора", "Бързата кучка слепи ги ражда" и т.н. :)
 
Хмдам, благодаря за единодушните съвети :) И аз като се поразтърсих по-сериозно стигнах до извода, че всъщност в Германия подобен клас коли не са особено по-евтини и не си заслужава... Не ми е да я карам, мерси - моята е почти пълнолетна и я дерат и мачкат по-бързо, отколкото успявам да я водя на боя, вече веднъж е пребоядисвана цялата, сега е за втори път, вече платиха от каското даже - и докато се наканя, пак й вкараха калника. Имам детайли по 3 пъти боядисвани :) Така де, спирам с офтопика.

Благодаря на всички - и ако ви озари някоя идея тип "бързо, лесно, вкусно" съм тук :)
Споменаваш, че имаш малък бизнес в първият си пост. Според мен най-удачната инвестиция на тези пари ще е в бизнеса ти.
 
пиши ми на лично, ще ти кажа далаверата от къде е да се купи кола и да се продаде в бг с около 90% надценка. Две автокъщи са се специализирали в това. Колите идват в контейнер, но не от сащ ;)

Аз също съм решил да си взема от там.
 
Около 30-35 бройки iPhone 7+ 128GB Unlocked са добра инвестиция, ама трябва да измислиш как да си ги доставиш на $869 или по-ниска цена.. :D
 
пиши ми на лично, ще ти кажа далаверата от къде е да се купи кола и да се продаде в бг с около 90% надценка. Две автокъщи са се специализирали в това. Колите идват в контейнер, но не от сащ ;)

Аз също съм решил да си взема от там.
Дай и аз да взема една.
 
Първо - признавам, че не разбирам от този пазар. Но ако ще купуваш коли от чужбина с цел продажба тук, не е ли логично да не са за толкова големи суми? Имам предвид, че в сумата от 50к - 100к потенциалният клиент спокойно ще калкулира и една разходка до Германия, за да си избере той колата. Не виждам къде е твоята добавена стойност. Докато при коли за по-малки суми - от порядъка на 5к - 10к, вече няма да му се разхожда и сметката е друга. Ясно, че ще е повече играчка за теб, но пък реално предложението ти ще има по-голяма стойност.
 

Горе