Старт в инвестирането-въпроси

Отдавна съм регистриран в форума,често влизам,но почти не пиша.Чел съм много теми обмислял съм стартирането на много онлайн дейности,но истината е че нищо не направих.В моменти на вдъхновение изкарах няколко онлайн курса(wordpress,css и html,photoshop),купих два сайта от колега от форума който оставих да изтекат.В общи линии нямам никакъв опит.
Сега ми се иска да започна да спестявам инвестирайки.Досега съм инвестирал само в имоти и в материални неща.
Спестените пари държа на депозити.
След всичко изчетено за инфлацията и как да защитим парите си,взех решение да пробвам.
Въпроса сега е от къде да почна.Като човек имащ само дебитна карта и незнаещ други методи за разплащане,както и никаква представа от виртуални портфейли и т.н имам нужда от насоки.
От инфото в интернет се спрях на Trading 212 като платформа за старт.Единия въпрос е да ползвам ли реферални кодове при регистрация( нещо си за 100евро при депозит),второ чрез дебитната ли карта да захраня профила,третото е съвет с каква сума да започна,мисля да купя акции на s&p500 и с малка сума да пробвам да трейдвам,в последствие ще вкарвам допълнителни средства.Другото което се чудех има ли смисъл да взема да изгледам някой курс ,или да ползвам парите за проба грешка.Ако имате предложение за подходящ курс споделете го.
Това е за сега,другите въпроси ще са по натам,защото нямам представа какво да очаквам.
 
Отдавна съм регистриран в форума,често влизам,но почти не пиша.Чел съм много теми обмислял съм стартирането на много онлайн дейности,но истината е че нищо не направих.В моменти на вдъхновение изкарах няколко онлайн курса(wordpress,css и html,photoshop),купих два сайта от колега от форума който оставих да изтекат.В общи линии нямам никакъв опит.
Сега ми се иска да започна да спестявам инвестирайки.Досега съм инвестирал само в имоти и в материални неща.
Спестените пари държа на депозити.
След всичко изчетено за инфлацията и как да защитим парите си,взех решение да пробвам.
Въпроса сега е от къде да почна.Като човек имащ само дебитна карта и незнаещ други методи за разплащане,както и никаква представа от виртуални портфейли и т.н имам нужда от насоки.
От инфото в интернет се спрях на Trading 212 като платформа за старт.Единия въпрос е да ползвам ли реферални кодове при регистрация( нещо си за 100евро при депозит),второ чрез дебитната ли карта да захраня профила,третото е съвет с каква сума да започна,мисля да купя акции на s&p500 и с малка сума да пробвам да трейдвам,в последствие ще вкарвам допълнителни средства.Другото което се чудех има ли смисъл да взема да изгледам някой курс ,или да ползвам парите за проба грешка.Ако имате предложение за подходящ курс споделете го.
Това е за сега,другите въпроси ще са по натам,защото нямам представа какво да очаквам.

Няколко съвета:
- не си губи времето и парите с курсове.
- купувай някой индекс. например VOO (най-ниски такси има) ако държиш на експозиция основно към S&P500. -> ето няколко, които препоръчвам на начинаещи <- ако търсиш по-голяма диверсификация.
- не се занимавай с трейдване преди да добиеш опит поне 2-3г. най-добре изобщо не се занимавай. ще ми благодариш по-късно. :)
- каква сума само ти можеш да прецениш. аз инвестирам между 10% и 30% от доходите си.

Относно Trading212 - нямам пряк опит с този брокер, но има колеги във форума, които могат да отговорят.
 
В момента всичко върви надолу.
При трейдването това не е от значение, печели се и от спадовете, макар че въобще не бих го препоръчал, особено на начинаещ, който не разбира.
 
Благодаря за информацията.Направих си профил утре смятам да вкарам 2000лв.
След това ще отделям месечно между 300 и 500лв.Въпроса сега е към дивидентни компании ли да се ориентирам или към компании които се очаква да поскъпнат.
Отказвам се от идеята за трейдинг.
Четох някъде за call опции,при над 100 акции,това важи ли за акции в trading 212.
Чрез дебитна карта ли да захраня профила или има по одачни методи.
 
Още стискам парите.Чета по форуми гледам видеа и вместо да си изясня какво точно искам,тотално се обърках.
Мисля в Trading212 да взимам дивидентни акции,гледам че не предлагат call опции а и доста от индексите които се препоръчват също ги няма.Смятам да търся друг брокер съдето да трупам повече акции с цел търгуване на опции,в IB не ми се нравят комисионните,защото повечето са фиксирани, а аз в началото ще вкарвам по малки суми.Планирам април 2023 да освободя по-голям капитал за инвестиции и тогава ще мисля за IB като вариант.
Кажете на прав път ли съм или нищо не съм разбрал.Все пак досега нямам един инвестиран лев нито в акции нито в крипто само депозит в ДСК съм имал.
 
Още стискам парите.Чета по форуми гледам видеа и вместо да си изясня какво точно искам,тотално се обърках.
Мисля в Trading212 да взимам дивидентни акции,гледам че не предлагат call опции а и доста от индексите които се препоръчват също ги няма.Смятам да търся друг брокер съдето да трупам повече акции с цел търгуване на опции,в IB не ми се нравят комисионните,защото повечето са фиксирани, а аз в началото ще вкарвам по малки суми.Планирам април 2023 да освободя по-голям капитал за инвестиции и тогава ще мисля за IB като вариант.
Кажете на прав път ли съм или нищо не съм разбрал.Все пак досега нямам един инвестиран лев нито в акции нито в крипто само депозит в ДСК съм имал.

За Европа (и особено България) няма друг добър брокер освен IB. Таксите, които на други места си спестяваш ги взимат по други методи и ти излиза по-скъпо. Има и много други плюсове, които съм обсъждал в други теми.

Включително възможност за margin loan - т.е. нещо като потребителски кредит срещу портфолиото ако ти трябват пари извън акаунта. Лихвите са по-добри от банките.

Ако купуваш с поне $100 таксата в IB е нищожна. Връзва се на $1 на транзакция. Под $100 е 1% на транзакция.

Аз зареждам безплатно през SEPA превод. Покупките правя без да превалутирам и си спестявам таксата от превалутирането. Курса в IB винаги е по-добър от при нашите банки. Т.е. цялата транзакция ти струва $1. Не виждам какво има повече да го мислиш...

Стой настрана от опции и други сложни инструменти. Или поне използвай виртуален акаунт, научи теория и след 2-3г. с реален.

П.С. - ако се осигуряваш на максимума при работодател бих те посъветвал да си направиш фирма/тръст, защото ще имаш достъп до повече услуги и ще можеш да купуваш американски ETF-и като SPY без да се налага да минаваш през европейски алтернативи.
Също и тегленето на фиат през марджин става по-лесно, а не да си играеш да правиш шорт.
 
Последно редактирано:
В trading212 до 2000$ няма такси,ще вкарвам там до тогава,след това се местя в IB,само не разбрах как ще стане без превалутиране,чрез банката ли превалутираш или...,много съм зле с тия работи.А иначе съм се спрял на STAG като първа покупка за дивидент,също се чудя и за TESLA,баш не мога да реша ,а не ми се иска да става много шарено портфолио.Колкото повече чета толкова повече компании ми харесват и е трудно да избера.
 
В trading212 до 2000$ няма такси,ще вкарвам там до тогава,след това се местя в IB

За да се преместиш ще имаш такс евент. Почти съм сигурен, че няма да ти разрешат да прехвърлиш позициите без да се наложи да ги затвориш. Безмислено е за да спестиш няколко долара, но ти си знаеш. Тази съм я играл преди години. :)

само не разбрах как ще стане без превалутиране,чрез банката ли превалутираш или...,

Пращам в IB безплатно чрез SEPA превод. Демек в евро. При покупка IB превалутира без такса.

много съм зле с тия работи.А иначе съм се спрял на STAG като първа покупка за дивидент,също се чудя и за TESLA,баш не мога да реша ,а не ми се иска да става много шарено портфолио.Колкото повече чета толкова повече компании ми харесват и е трудно да избера.

Послушай ме и просто купувай индекс с DCA. Ще си спестиш много главоболия. Финансов съвет е това и съм склонен да застана зад думите си.

Чисто математически за обикновен човек няма по-добра стратегия.
 
Тръгнах да създавам профил в IBKR.
В частта с доходите и информацията за опита ми на трейдър ми изписва че не отговарям на изискванията.Аз написах навсякъде че имам 0 години опит като трейдър,че ще правя от 1-10 сделки и че знанията са ми ограничени,това е истината.
Да излъжа ли че да ме допусне,или не им разбирам въпросите.
 
@metaverse

Аз също бих искал да те попитам няколко въпроса. Обмислях да пусна подобна тема, но след като вече я има, ще пиша директно тук.
Тази година се натъкнах на този сайт и изчетох някои интересни теми, в които и ти си замесен и като цяло ме накара да се замисля за пари, инвестиции и т.н.

Аз съм напълно начинаещ в investing сферата и нямам абсолютно никакви задълбочени или каквито се сетиш икономически познания. Поради тази причина парите, които имам в банковата ми сметка не смятам да ги пипам, въпреки че инфлацията ги изяжда както казват хората. Предпочитам инфлацията да ги яде, отколкото да изгубя една част от тях поради моята необразованост по темата с инвестиране.

И тъй като все пак исках да започна с инвестирането, просто реших да отделям определен процент от заплатата ми за тази цел. Сумата, която мога да отделям не е голяма (100-500 лева на месец). Първите ми малки инвестиции съм направил в крито, а именно BTC и ETH. На този етап не смятам да закупувам altcoins.

Относно акциите - ползвам Admiral Markets. Не знам дали е най-доброто, на мен ми изглежда user-friendly и прочетох добри отзиви, така че се спрях на тях. Тепърва смятам да започна с купуването на акции, като вероятно ще се насоча към FAANG компании.

Целта ми не е да забогатея от днес за утре, ама гледам в по-широк диапазон 5-10 години. Какво според теб е най-добре да прочета (книги, форуми), за да мога да съм адекватен с решенията, които ми предстоят да взимам. Само да поясня, че с курсове/академии и всякакви такива неща не съм склонен да се занимава.

И като за финал - намеренията ми са доста сериозни (що пък не и милионер след 15 години, колкото и нереално да звучи от устата на пълен noob като мен). Инвестирането ще ми е нещо като side hustle. Смятам, че да се живее в 21 век само с наличието на една заплата (дори да е добра за нашите стандарти) е безумие и затова се стремя да започна да изкарам допълнителен доход.

Благодаря.
 
@metaverse

Аз също бих искал да те попитам няколко въпроса. Обмислях да пусна подобна тема, но след като вече я има, ще пиша директно тук.
Тази година се натъкнах на този сайт и изчетох някои интересни теми, в които и ти си замесен и като цяло ме накара да се замисля за пари, инвестиции и т.н.

Аз съм напълно начинаещ в investing сферата и нямам абсолютно никакви задълбочени или каквито се сетиш икономически познания. Поради тази причина парите, които имам в банковата ми сметка не смятам да ги пипам, въпреки че инфлацията ги изяжда както казват хората. Предпочитам инфлацията да ги яде, отколкото да изгубя една част от тях поради моята необразованост по темата с инвестиране.

И тъй като все пак исках да започна с инвестирането, просто реших да отделям определен процент от заплатата ми за тази цел. Сумата, която мога да отделям не е голяма (100-500 лева на месец). Първите ми малки инвестиции съм направил в крито, а именно BTC и ETH. На този етап не смятам да закупувам altcoins.

Крипто трябваше да ти е последното перо. :) Нищо де.

Относно акциите - ползвам Admiral Markets. Не знам дали е най-доброто, на мен ми изглежда user-friendly и прочетох добри отзиви, така че се спрях на тях. Тепърва смятам да започна с купуването на акции, като вероятно ще се насоча към FAANG компании.

За Европа Interactive Brokers е най-добрия брокер като достъп до услуги, марджин рейт и общо взето каквото се сетиш.

В AM мисля, че можеш да купуваш само CFD (поне последно, когато проверявах). Т.е. стой далеч, защото ако са CFD това не са реални акции. :hankey:

Целта ми не е да забогатея от днес за утре, ама гледам в по-широк диапазон 5-10 години. Какво според теб е най-добре да прочета (книги, форуми), за да мога да съм адекватен с решенията, които ми предстоят да взимам. Само да поясня, че с курсове/академии и всякакви такива неща не съм склонен да се занимава.

Пускал съм доста книги. Има и една тема във форума, в която съм споделил дропбокс акаунт с много книги.

И като за финал - намеренията ми са доста сериозни (що пък не и милионер след 15 години, колкото и нереално да звучи от устата на пълен noob като мен). Инвестирането ще ми е нещо като side hustle. Смятам, че да се живее в 21 век само с наличието на една заплата (дори да е добра за нашите стандарти) е безумие и затова се стремя да започна да изкарам допълнителен доход.

Благодаря.

Браво и аз съм на същото мнение. В момента имам 4 пасивни дохода и смея да твърдя, че мисленето ми няма общо с преди 10-тина години.

Това, което ще те посъветвам и теб е да купуваш SPY или VOO. Може и друг индекс ако S&P500 експозицията не ти допада. 2-3г. не се занимавай да избираш определени компании има тестови акаунти за проби.

Ако те влече да четеш можеш да пробваш с дивидентно портфолио, но със сигурност няма да биеш по доходност 500-те най-големи компании в САЩ (пък и до голяма степен в света).
 
Аз успях да направя профил в IBKR,вкарах 500 евро за проба,мисля до няколко дена да вкарам още.Първо мисля да купя акции на някоя от големите компании като amazon,google,tesla и т.н,да изчакам година две да се вдигнат(както всички прогнозират),после да ги продам и да купя etf-и.
 
Аз инвестирам в две неща: VOO ми е индекс фондът, а освен него инвестирам и в дивидентни акции, защото инвестицията единствено във фондове ми е скучна, забавно ми е да купувам и акции. Не трейдвам и никога не съм се опитвал, купувам единствено като дългосрочна инвестиция - за да си съхраня парите и да получавам дивиденти.

Инвестирам и в крипто, но не толкова, главно пазарувам акции и индекс фондове.

Ето тук един обширен материал, който обхваща доста дивидентни акции: https://www.kiplinger.com/investing...best-dividend-stocks-you-can-count-on-in-2022
 
@metaverse

Thanks. Ще проверя за CFD на Admiral, марак че доста хора го ползват и би било странно, ако има някакъв вид scam. Видях темата за дивидентното портфолио, но тогава ми се стори малко advanced.

Какви други методи би препоръчал за пасивни доходи, че твоите не са малко и вероятно доста skills имаш, след като успяваш от толкова места да изкарваш допълнително пари. В момента чета в интернет точно теми за passive income и се надявам да успея да намеря ниша, която не изисква много време и мога да я върша дори по време на постоянната ми работа, защото работя remote и ще мога да отделям време за нещо такова.
 
@metaverse

Thanks. Ще проверя за CFD на Admiral, марак че доста хора го ползват и би било странно, ако има някакъв вид scam. Видях темата за дивидентното портфолио, но тогава ми се стори малко advanced.

CFD не е скам. Просто е друг тип краткосрочен продукт и не е реален дял. Самото име подсказва - contract for difference.

Явно трябва да започнеш от тук. Какво е:
- акция/дял
- CFD
- ETF
- опция

Това са по-популярните продукти и за хора без опит най-подходящ е ETF като купуват с DCA.

Какви други методи би препоръчал за пасивни доходи, че твоите не са малко и вероятно доста skills имаш, след като успяваш от толкова места да изкарваш допълнително пари. В момента чета в интернет точно теми за passive income и се надявам да успея да намеря ниша, която не изисква много време и мога да я върша дори по време на постоянната ми работа, защото работя remote и ще мога да отделям време за нещо такова.

Не всички са точно пасивни, защото изискват първоначална инвестиция от време.
- Upwork (изобщо не е пасивно, но се изкарат много добри пари).
- Дивиденти (сумите са нищожни засега ама си е нещо).
- Стейкване в крипто.
- Държа дребна част от бизнес, където не правя почти нищо. Помагам само с акъл. :hankey:
- Имам и малък собствен бизнес за поддръжка на сървъри/хостинг.
- Търгувам с опции.
- Правя консултации на различни технически теми.

Изчаквам 2023г. официално да се преместим в чужбина и планирам да започна да работя над:
- Youtube
- Twitter, когато пуснат монетизацията.
- Афилиейт.
- Patreon.
- Курсове за devops.
- Курсове за инвестиции.

Каквото и да решиш да правиш съветвам да не е на български език. Пазарът тук е много мизерен, а претенциите големи. Така че ако не знаеш английски език като първа инвестиция изкарай поне едно C1. ;)
 
@metaverse

Мерси. Ти си машина за пари. :D

Ще следя инфо за YouTube канала ти, предполагам ще е образователен. Относно термините - да, почвам от нулата.

Като цяло от почти нищо на български не се интересувам с малки изключения като reddit теми и много малко YouTube.

Инвестицията за C1 съм я направил, единственото ми съжаление е, че е само за английски, а не и за други езици. От време на време уча испански, но за спорта (10-15 мин. на ден).
 

Горе