Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

jd_stojanov

New Member
Здравейте,

Имам идея за онлайн магазин, в който да продавам различни аксесоари, някои от които брандирани с различни лога (пр. марки коли, популярни филми, анимации, футболни клубове и др.).
Някой има ли представа какви са изискванията за това? Необходимо ли е да имам определени права? Възможно ли е изобщо да продавам аксесоари с логото на BMW или Audi например?
Наскоро разбрах от приятел, че за продукти, имащи представителства в България (определени автомобили) продажба на аксесоари или стоки с техни лога/стикери реално може да бъде наказуемо.
Как стоят обаче нещата при стоки с лога на филми например (Star Wars, Game of Thrones, др.) които не са представени по никакъв начин в България?

Поздрави и голямо благодаря за интересните теми във форума, наистина са ми много полезни.
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

ако продуктите са оригинални то те би трябвало да носят оригиналните лога. Ако са менте майка ти жална.
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

ако продуктите са оригинални то те би трябвало да носят оригиналните лога. Ако са менте майка ти жална.

Благодаря за отговора slavib. Тук идва въпроса кой казва/определя кое е оригинално и кое не? Да кажем сувенир - фланелка на Барса, от китайски сайт, изглеждаща съвсем ок... Как разбираме дали е оригинална или не, имайки предвид че в днешно време всичко идва от Китай. Ако приемем, че не е оригинална кой предявява претенции върху това? Барселона като клуб? И как тогава тези аксесоари се продават съвсем свободно и в големи количества по китайските сайтове?
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

Еми естествено че не е оригинална. Моля уточнете въпроса точно каква е стоката ауди бмв или китайски фланелки на Барса - щото китайски фланелки на Барса са просто кич.

Нека да бъда ясен какво казва за да не ме хитват после. Отговорността си е изцяло твоя.
А съм си купувал парфюм който струва 25 лв с ясното съзнание че купувам точно това - оригинала е 200 - явно менте. Всеки си носи отговорността. Ако Шанел разберат този ще си понесе отговорността.
Просто е и ясно.
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

Тук не говорим за брутален фалшификат на луксозен продукт, струващ 200 лв, който купувате за 20. Мисля там е пределно ясно за всеки.
Става въпрос за стоки брандирани с разпознаваеми лога или герои, за които не мога да кажа дали са фалшификат или не.
Ще се опитам да дам няколко прости примера: магнит за хладилник под формата на фланелка на футболен клуб (Барселона, Арсенал, т.н.) или под формата на емблема на Audi, BMW...; детска топка за игра брандирана с героите на анимацията Миньонинте; подложка за мишка с мотиви/герои от Star Wars, медальон с лого на сериала Game of Thrones. Примерите са измислени, но предполагам съществуват.
Та въпросът ми е: мога или не мога да продавам такива продукти в онлайн магазин и трябва ли да искам разрешение от някого?
Да кажем, че продавам такива без да имам разрешение - кой евентуално може да предяви претенции?
 
От: От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

... кой евентуално може да предяви претенции?

Собственика на търговската марка - лично или чрез представителя си за България.
Повечето от нещата, които си изброил със сигурност са регистрирани търговски марки. За Star Wars съм почти сигурен, че са патентовали/ регистрирали всичко, което са се сетили - чаши, магнити, мишки, @ишки и какво ли още не.
Както каза колегата по-горе - ще продаваш на собствен риск.
И за да си коректен към клиентите си - напиши ясно, че не си официален представител.
За да не хрумне на някой да тръгне да защитава потребителите - КЗП или някое потребителско сдружение.

Успех!
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

Нямаш право да ползваш запазена марка или знак, без значение дали има "представителство" или не в България без ИЗРИЧНО разрешение и/или договор от страна на правоносителя.

Сам се сещаш, че това означава, че не можеш да брандираш чаши, чинии и друга посуда, тениски, анцузи (много ме кефят тея "оригинални" БМВ, Ауди и т.н. анцузи във фейсбука). Ако клиента "ти ги даде" ти изрично трябва да му искаш този документ за това дали той има право да ги ползва, независимо за подарък, промоция или лично ползване.

Закона си е закон, вече ако познаваш някой в БОП-а може и да те предупредят като ти дойдат на гости...
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

@ бай Иван, the.rampage.rado - благодаря ви много за коментарите!
Винаги съм се чудел как толкова много сайтове (български и чуждестранни) използват тези лога. Предполагам голяма част от тях реално са в разрез със законите.
В Aliexpress например е пълно с всякакви артикули брандирани с най-разни разпознаваеми лога. Съмнявам се всички от тях да имат разрешение за ползване на марката.
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

Сещай се сам дали са в унисон с китайския закон, където да фалшифицираш се научаваш веднага след като проходиш...
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

Ем не е така! Консултирай се с някои патентното ведомство да ти обясни нещата, приготви си едно 1000 лева и ще знаеш кое може и кое как ще може! Всичко останало изписано в темата не е базирано на реални знания и опит, а е базирано на разсъждения и предположения. Някои неща казани са в правилната посока, други не са!

Не слушай нинджата славчо, че само още повече ще се объркаш, той човека е софтуерен магнат, консултирай ги е нещата с Бил Гейтс, но определено не ги е разбрал ама ИЧ!

Само ще вметна за да няма 100 поста след моя, че не съм бил прав! Не всяка марка си има патент в БГ, доста марки имат международен патент и спрямо европейските закони пак може да бъдете съдени, основно се съди за опетняване имиджа на фирмата. На доста от марките патентите се държат от няколко различни независими фирми и самите не могат да се оправят помежду си кои кои и реално няма как да получиш призовка за накарняване на имидж/авторитет, защото няма доказан собственик на такъв. Има още доста клаузи, примерно има доста марки, които позволяват създаване на рекламни материали с не търговска цел, както и рекламни материали с търговска цел, ако продаваш кейс с логото на ауди и те да кажем не позволят създаване на рекламни материали с не търговска цел, но все пак искаш да го продаваш, реално ти не продаваш кейса ами го включваш като комплект с нещо друго и кейса е рекламен материал, които влиза като подарък към комплект и те така нищо не могат да ти кажат.

Ако все пак имаш качесвени идеи и пазар за идейте си, обръщаш се към патентодържателя на всяка марка примерно близард държат патентите на всичките си игри, фиат държат патентите на всичките марки които притежават и така правиш един хубав списък с патентодържатели и им предлагаш да услугите си. Има много варианти по които можеш да предложиш услугите си, като откриване на организация за събиране на средстав за дадената марка и други, обикновенно китайците това правят и са силни защото имат възможността да предложат услуга на която и гигантите не могат да откажат.

Това е въвеждането в темата има много неща които трябва да се кажат, но те нито са за този форум, нито са за всяко ухо, затова барни се едно 1000 лева и ще ти бъдат обяснени основните на 4-тири очи.
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

Тъй като пак стан въпрос за мене - ще кажа на човека че за неговите стоки аз лично бих си ги продавам без да се притеснявам.
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

Тъй като пак стан въпрос за мене - ще кажа на човека че за неговите стоки аз лично бих си ги продавам без да се притеснявам.

Ето пак подвеждаш хората! Даже в случая ги съветваш да извършват явно престъпление, ти въобще усещаш ли се какво правиш бе момченце! Мълчи си и това е, как да ти го кажа по - ясно! Това не е помощ това е подвеждане на потребителите и излагане за теб!
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

Стига глупости човека продава сувенири :)
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

АХахха, сувенирите на известни марки именно заради марката са скъпи, не защото са много качествени. В случая продажба на сувенири с марка "направени у гаража" си е чиста форма пиратлък.
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

ако слушаш чики хеитърите до никъде няма да стигнеш.
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

Така и така е отворена темата да попитам как стоят нещата ако изработвам неща предназначени да изложат продукти на оригиналната марка. В смисъл правя си кутия за дъвки орбит, слагам и логото на орбит и в крайна сметка продавам само дъвките.
Аз лично си мисля, че не би трябвало да е проблем ама знам ли...
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

По принцип не би трябвало да е проблем, още повече ако доставчиците ти не ти предоставят съответните помощни материали (стелажи, дипляни, рекламни материали и т.н.). Някои се цупят, други им е все тая стига да вдигаш оборота и да не вредиш на името на марката.
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

Сега виждам, че @hahovec е споменал нещо по въпроса, значи има разлика дали ще използвам марката за комерсиални цели или не. И тук вече се получава следната ситуация:
Аз искам да ползвам марката за да произвеждам и продавам продукти, които да се ползват от търговци продаващи съответната стока. Идеален пример са менюта със снимки и лога на известни брандове. Рекламната агенция изработила менюто е използвала бранда с комерсиална цел, но същото дефакто се ползва от заведението и спомага за продажбата на съответния продукт.
Живо ме интересува рекламната агенция нарушава ли някакви закони или не?
Предварително благодаря ако някой ме осветли по въпроса или ми посочи къде мога да прочета по темата, че вече взех да се изгубвам в дербите на гугъл.
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

Сега виждам, че @hahovec е споменал нещо по въпроса, значи има разлика дали ще използвам марката за комерсиални цели или не. И тук вече се получава следната ситуация:
Аз искам да ползвам марката за да произвеждам и продавам продукти, които да се ползват от търговци продаващи съответната стока. Идеален пример са менюта със снимки и лога на известни брандове. Рекламната агенция изработила менюто е използвала бранда с комерсиална цел, но същото дефакто се ползва от заведението и спомага за продажбата на съответния продукт.
Живо ме интересува рекламната агенция нарушава ли някакви закони или не?
Предварително благодаря ако някой ме осветли по въпроса или ми посочи къде мога да прочета по темата, че вече взех да се изгубвам в дербите на гугъл.

Прочете ли частта в която споменах консултацията с някои от птентното ведомство? Ако не си прочетия сега!
 
От: Търговия с брандирани аксесоари (лога на коли, филми... )

Сега виждам, че @hahovec е споменал нещо по въпроса, значи има разлика дали ще използвам марката за комерсиални цели или не. И тук вече се получава следната ситуация:
Аз искам да ползвам марката за да произвеждам и продавам продукти, които да се ползват от търговци продаващи съответната стока. Идеален пример са менюта със снимки и лога на известни брандове. Рекламната агенция изработила менюто е използвала бранда с комерсиална цел, но същото дефакто се ползва от заведението и спомага за продажбата на съответния продукт.
Живо ме интересува рекламната агенция нарушава ли някакви закони или не?
Предварително благодаря ако някой ме осветли по въпроса или ми посочи къде мога да прочета по темата, че вече взех да се изгубвам в дербите на гугъл.

Понеже питаш за рекламна агенция дали нарушава закони. Понеже работя в такава ще ти кажа наш случай. Преди месец клиентка искаше да и изработим лога на Адидас, Nike и други спортни марки за витрина на магазин. Позвъних в патентно ведомство, обясних им ситуацията и ми казаха, че ние като изпълнител(печатаме логата и ги поставяме) не нарушаваме закона. Ако има някакви оплаквания за неспазване на търговска марка, негативите са за магазина, т.к. той ни ги е поръчал и ползва логата на витрината си.
В случая, със заведенията, не мисля,че някой би се заял заради ползвано лого, все пак продаваш неговия продукт и търговския представител е на ясно. Отделно някой фирми(производители на алкохол и безалкохолно) сами плащат изработката на менютата на заведението.
Но както, вече няколко човека те съветват, звънни в патентно ведомство и питай, конкретно за твоя казус.
 

Горе