От: Търся да наема балъци
Има един основен фактор за ниските заплати в България, и това сме ние, българите и ще ви каза защо.
Елементарен пример, във Финландия се установили 10 български строителя, и били доста добри, там се срещнали с румънски строители, които били и те доста добри. На комшийска основа, и се оказало че тея "мамалигари" били по същество пичове, защото казали на нашата бригада , "момци, тука има бачкане здраво, и предлагам да действаме като една бригада, цените тук са еди колко си и всички ще бачкаме на тези цени".
"Чудесно", казали си нашите и "мамалигарите" им давали работа, та заедно да я бачкат, защото работа имало много, тък тея румънци нещо им хлопала дъската и им се обаждали на нашите за да ги викат на работа.
Нашите обаче, вече с опит, започнали да им се обаждат клиенти, познати на тези дето им бачкали за да им работят, нашите не само не се обаждали на румънците, ами бачкали и на по-ниски пари, щото парата си е пара и съответно подбивали цените на румънците, щото според нашите, туй било пазарната икономика, пък румънците кат не са гъФкъви, да го дух@т.
И това не било само във Финландия, ами и в Гърция, Франция, Испания, Германия...но най-било в България.
Същото правили и "бизнесмените" в България, лайтмотива им бил "на вратата чакат още 1000 като тебе", и наистина чакали още толкова, готови да лижат задника на "шефа" , като бонус, че ги е взел на работа, и ето че колелото се завъртяло, но на празно обороти.
В същото време, в Германия, тамошните бизнесмени знаели за една формула, която ако не работели по нея, качеството на труда падало, а то било, че всеки работник, назначен във фирма струва на фирмата много пари, защото този работник е обучен, запознат е със задачите и е трябвало да го обучават поне 6 месеца, за да влезе в част и да е пълноценен, което значи че 6 месеца са инвестирали в него, и не биха желали така да си хвърлят инвестицията, което се отнасяло и за чистачките.
В България бизнесмените не знаят какво е косвени загуби, не знаят че новият служител, докато влезе в час, ще се влоши качеството, производителността и още хиляди негативи...Но това е, ние сме виновни за ситуацията в крайна сметка.