Търся: Търся дебати

@Desisslava Dimitrova

Аз не искам да се изказвам като ментор или нещо подобно, но се чудя за какво ви е тази работа на заплата... Ако имате възможностите, клиентите и средствата, то направете бизнес, а не се занимавайте с трудови договори и робия, защото това, което съм срещал по обявите едва ли ще ви удовлетвори. Това е само мое мнение, с което не искам да ангажирам никой.

Между другото виждам, че имате много положителни коментари, относно работата ви. За съжаление, тук във форума 90% от клиентите идват и си отиват. Разгърнете потенциала си и използвайте други начини за привличане на интерес към услугите ви. По всяка вероятност ще пожънете успех, тъй като правите качествени неща.

Аз лично Ви желая много успехи в перспектива, и дано получите желаното възнаграждение!
 
@Desisslava Dimitrova

Аз не искам да се изказвам като ментор или нещо подобно, но се чудя за какво ви е тази работа на заплата...

Собственият бизнес и фрилансът не са за всеки. Има силни и слаби периоди, може да изкараш 4к за месец и следващите 2 да имаш изкарани общо 500. Трябва постоянен поток от клиенти, а и не всеки умее да иска пари. Мен ме дразни постоянното пазарене примерно, изцепки от сорта на "1000лв. са ми много, но 950 са ок" или "нямам бюджет". Тоест работодателят определя заплащането, но първо дава шанс на работника сам да се обезцени :)

Затова постоянната работа дава малко повече сигурност и може би спестява нерви, но пък жертваш печалба.

И между другото, ако авторката беше оставила от всичките умения само копирайтинг, нямаше да има толкова негативни коментари. Просто когато кажеш че правиш 10 неща, изглежда сякаш се опитваш да компенсираш с количество за сметка на качеството :)
 
Аз не виждам, защо е цялата драма. Ако иска ще си определи и 5000лв. стига да има кой да я наеме, какъв е проблема? След като види, че няма такъв човек ще промени нещо, или ще вдигне нивото или ще свали парите. Това си е лично нейно решение и тя си носи плюсовете и минусите.
 
@cross

Идеята ми е друга... Колегата споделя, че всеки гладен студент може да се справи с копирайт дейността.
Я пак виж какво е написал колегата преди да го коментираш ...
 
@Svetliooo

"защото като може да наеме някой гладен студент за 800 лв ням да наеме човек на двойна сума"

Да, грешно съм разтълкувал думите му, за което се извинявам. Но въпреки всичко и в тази констатация не виждам голям смисъл. Шефът наема гладен студент за 800 лева, защото не му се дават повече. Няколко месеца по-късно обаче, отива във фирма за SEO оптимизация, където му взимат четворно по-скъпо, защото въпросният студент не е свършил работата, за която го е наел. Гладният студент не е копирайтър, защото ако беше нямаше да е гладен.
 
@Svetliooo

"защото като може да наеме някой гладен студент за 800 лв ням да наеме човек на двойна сума"

Да, грешно съм разтълкувал думите му, за което се извинявам. Но въпреки всичко и в тази констатация не виждам голям смисъл. Шефът наема гладен студент за 800 лева, защото не му се дават повече. Няколко месеца по-късно обаче, отива във фирма за SEO оптимизация, където му взимат четворно по-скъпо, защото въпросният студент не е свършил работата, за която го е наел. Гладният студент не е копирайтър, защото ако беше нямаше да е гладен.
Съвсем друга част намеквах. Като гледам и Деса как ти е харесала поста и какво продължава да плямпа, и тя нищо не е разбрала ...

Идеята ми да наема студент за 800 лв не е да пестя, а да инвестирам. Аз искам да инвестирам в неговото развитие, в това да научи материята. Избрах периода от един месец, който би бил твърде кратък по принцип, но беше подходящ за примера, за да ѝ покажа, че изброените от нея неща де факто не са кой знае какви познания.

А предишния ми коментар към тебе беше във връзка с това, че за този 1 месец студента ще научи базов копирайтинг, и написах базов, за да не вземе някой да се захване и да ми обяснява колко препъни камъни има в професията. Базов е за да има основата на която да стъпи и да може да го развива. Аз не твърдя, че това което правите е лесно и не го умаловажавам, но твърдя че за 1 месец може да научи за какво става дума.

И тъй като тя по никакъв начин не е упоменала нивото на познания във всяка една от изброените от нея области, аз счетох че тя няма високи познания.
Защото 1) - Беше изброила 4-5 неща. Едва ли някой може да е много добър в толкова много неща.
2) Няколко пъти в темата се спомена, че само от копирайтингът може да си изкарва тези пари. Но никой не обърна внимание и на видео обработката - от това също може да си изкарва тия пари, че и в пъти повече. Съответно за да не ги изкарва тези пари, значи няма добри познания в тях.

И след като вече 7 страници тема, тя все още не е показала в коя област колко знае, продължавам да считам, че не знае достатъчно, за да си изкарва тези пари. Но тъй като тук сме опън майндед, не трябва да я съдим за незнанията, а да я окуражаваме да натрупа знания. Има достатъчно много специалисти, стига да поиска, може да научи всяка една от изброените от нея области.
 
@Svetliooo
В тази тема не смятам да показвам каквито и да е знания. Тя стана off отвсякъде. Затова й промених името и първия пост. Няколко колеги ми дадоха много ценни съвети за бъдещото ми развитие, за което им благодаря!
 
@Svetliooo
В тази тема не смятам да показвам каквито и да е знания. Тя стана off отвсякъде. Затова й промених името и първия пост. Няколко колеги ми дадоха много ценни съвети за бъдещото ми развитие, за което им благодаря!
Как умело се опитва да се измъкне ....
 
Съвсем друга част намеквах. Като гледам и Деса как ти е харесала поста и какво продължава да плямпа, и тя нищо не е разбрала ...

Идеята ми да наема студент за 800 лв не е да пестя, а да инвестирам. Аз искам да инвестирам в неговото развитие, в това да научи материята. Избрах периода от един месец, който би бил твърде кратък по принцип, но беше подходящ за примера, за да ѝ покажа, че изброените от нея неща де факто не са кой знае какви познания.

А предишния ми коментар към тебе беше във връзка с това, че за този 1 месец студента ще научи базов копирайтинг, и написах базов, за да не вземе някой да се захване и да ми обяснява колко препъни камъни има в професията. Базов е за да има основата на която да стъпи и да може да го развива. Аз не твърдя, че това което правите е лесно и не го умаловажавам, но твърдя че за 1 месец може да научи за какво става дума.

И тъй като тя по никакъв начин не е упоменала нивото на познания във всяка една от изброените от нея области, аз счетох че тя няма високи познания.
Защото 1) - Беше изброила 4-5 неща. Едва ли някой може да е много добър в толкова много неща.
2) Няколко пъти в темата се спомена, че само от копирайтингът може да си изкарва тези пари. Но никой не обърна внимание и на видео обработката - от това също може да си изкарва тия пари, че и в пъти повече. Съответно за да не ги изкарва тези пари, значи няма добри познания в тях.

И след като вече 7 страници тема, тя все още не е показала в коя област колко знае, продължавам да считам, че не знае достатъчно, за да си изкарва тези пари. Но тъй като тук сме опън майндед, не трябва да я съдим за незнанията, а да я окуражаваме да натрупа знания. Има достатъчно много специалисти, стига да поиска, може да научи всяка една от изброените от нея области.

Не ми се спори.. Такъв тип инвестиции в студенти или каквито и да е се правят, само когато можеш да осигуриш обучение и стаж. Подобен тип неща правят компании ала Телерик. Аз говоря за фирми, които търсят готови кадри, сядаш и работиш. Търсят се професионалисти, а не аматьори, защото няма време за експерименти... Що се касае до Деси, то тя си има тема, в която много хора са споделили, че са доволни от нейната работа. Това не са случайни хора, а потенциални клиенти. Какво повече може да искаме... Освен да започне да пуска статии в тази тема, за да се уверим във възможностите й...
 
Изменихте темата. Колежката предлага 10 услуги. Един студент по журналистика, PR или българска филология и всичките там специалности които са от този порядък също би се справил нелошо. И в някакъв момент ще задобрее, ако е надъхан. Може да избяга, може и да остане. Зависи от много неща. Никъде в темата не се споменава че става въпрос за позиция за копирайтър, а става въпрос за виртуален асистент. Разликата е огромна между двете.

Между другото не съм сигурен на 100 процента, но авторката на темата май ми е писала една статия и не беше никак лоша. Добре се ранкна. Но това не отменя факта, че смятам, че за тази работа посочената заплата е висока.
 
@Svetliooo
В тази тема не смятам да показвам каквито и да е знания. Тя стана off отвсякъде. Затова й промених името и първия пост. Няколко колеги ми дадоха много ценни съвети за бъдещото ми развитие, за което им благодаря!
Няма /офф. Всяка буквичка има някакво значение. Иначе леко ти се чудя след като казваш, че вземаш 1700 лв. заплата какво мислиш, че можеш да си докараш допълнително тука.

Особено пък с писане.
 
Много мислих дали да пиша, но ще изкажа и аз моето мнение. Моите познати в тези области взимат в пъти по-големи заплати(бизнес администрация, архитектура и право). Не знам твоите познати в какви фирми работят и т.н., но аз говорих с тях за заплатите които си написал и бяха изумени, че има такива заплати. Няма да споделям какво ми споделиха, че получават, но се разминава в пъти от това което си написал.

Отворих сайта на фирма с която работя и те предлагат на стажантите чиста заплата 800лв + бонуси за още около 200лв, без да са завършили образование, но трябва да учат в момента. За да уточня стажанти в програмирането на python, perl и т.н.

За да сме напълно коректни всичко написано по-горе става на въпрос за град София.

Тук е въпрос на това как може да се продадеш. Ако искаш висока заплата, то трябва да намериш фирма която ти я дава или сам да си я създадеш. В България икономиката е добра, за тези които знаят как да се продадат. Все пак всичко е в продаването, или се продаваш, или те продават.

Тъжно е да се види и то във такъв форум подобно мислене. Заплатата се печели, всеки може да изкара 1 650лв в днешният свят. Няма да стане за един ден, може да минат години учене как да стане, но това е напълно постижима заплата.

В крайна сметка не забравяйте, че заплатата е просто сума в края на месеца. Има много по-важни неща и трябва да си подредите приоритетите в живота.
Много мислих дали да пиша, но ще изкажа и аз моето мнение. Моите познати в тези области взимат в пъти по-големи заплати(бизнес администрация, архитектура и право). Не знам твоите познати в какви фирми работят и т.н., но аз говорих с тях за заплатите които си написал и бяха изумени, че има такива заплати. Няма да споделям какво ми споделиха, че получават, но се разминава в пъти от това което си написал.

Отворих сайта на фирма с която работя и те предлагат на стажантите чиста заплата 800лв + бонуси за още около 200лв, без да са завършили образование, но трябва да учат в момента. За да уточня стажанти в програмирането на python, perl и т.н.

За да сме напълно коректни всичко написано по-горе става на въпрос за град София.

Тук е въпрос на това как може да се продадеш. Ако искаш висока заплата, то трябва да намериш фирма която ти я дава или сам да си я създадеш. В България икономиката е добра, за тези които знаят как да се продадат. Все пак всичко е в продаването, или се продаваш, или те продават.

Тъжно е да се види и то във такъв форум подобно мислене. Заплатата се печели, всеки може да изкара 1 650лв в днешният свят. Няма да стане за един ден, може да минат години учене как да стане, но това е напълно постижима заплата.

В крайна сметка не забравяйте, че заплатата е просто сума в края на месеца. Има много по-важни неща и трябва да си подредите приоритетите в живота.
 
Мой приятел с немски и английски език и двата с документи за владеене - 1500:1700 лв чисто в София.

Мой приятел с висше по бизнес администрация 1000-12000 лв.

Джуниър програмисти 1300 лв.

Архитект с 3-4 години опит - 1000 лв.
Стажант 300-600лв, отново с висше от УАСГ

Моя приятелка наскоро завърши право започна стаж 510 лв заплата за 8 часа.
Ако вземе позицията - 1000лв.

Това е положението. Щом се дават такива заплати, значи толкова позволява икономиката.

Аз не съм видял някой да се е върнал забогатял от гледане на баби, деца и чистене на къщи в “богатите страни”. А пък уж взимат всичките много пари там.

Всъщност знам един върнал се от чужбина с пари, ама той работи 15 години с тежки отрови по полетата. Дано да е здрав да си ги харчи. Ама какво е издишал, само той си знае. Другите живеят досущ толкова мизерно колкото и тук, само че вършат неприятна работа, на дъното на обществото са. Затварят си всяка врата за развитие. За разлика от емигрантите познавам много хора които с честен труд, работа на ниски заплати в началото се развиха, издигнаха се натрупаха опит и т.н. И сега са добре осигурени материално. Не можеш да започнеш на 5000 лв веднага. Всъщност можеш. Ома хляба вместо левче ще ти е 10. Покупателната ти способност ще е същата.

Робско е мисленето на тия дето чакате на готово накой да ви даде парите и си мислите, че можете много и знаете. Работете за себе си, развивайте се. Трупайте знания и умения, все ще се намери кой да ви ги оцени. Аз кадърни приятели които работят здраво и могат много и да взимат малко пари нямам. Всички такива сме добре уредени. Може да сме почнали от ниското, ама като се докажеш некой няма да те държи на ниските пари, защото кадърни хора няма. Общаци обаче бол. Ама познавам много хора, дето в училище 12 години гледаха да бутат за 5-6 и нищо повече. В университета същата работа. Сега нямат особени умения имат кухо самочувствие и още по-куха тапия. Като им кажат стаж 6-800 лв, викат ааа аз имам висШО. Да ама всеки вече има висше образование. Трябват умения и качества. А вие ги нямате или не умеете да ги покажете. Аз програмирам от как съм станал 5 клас. Хората ходиха по кафетата, разходки, кръчми, аз решавах задачи в нас като някой скот. От 8 клас се занимавам и със уеб и таа нататък. Имам някалко сайта и още куп други проекти които буквално не ми остава време от работа да развия. Сега като си купя нещо малко по-скъпо и същите тия ехее от къде ги взимаш тия пари. Ама когато висахте по заведенията и градинките не ревахте. Това е положението. Бачкаш здраво и си добре, така трябва да бъде.

1000 лв в София са достатъчни за да не живееш на улицата и за да не гладуваш. Ама без умения колко искаш да взимаш.

На някой строеж може да дадат и 2к, ама ще си на слънце, дъжд, вятър, мръсотия, няма да си бачкаш ремоутли от вкъщи...

Като не те устройва излизаш фрийланс и печелиш големите пачки, наемаш работници и т.н и като почнеш да наемаш им плащаш големите пари.
 
Собственият бизнес и фрилансът не са за всеки. Има силни и слаби периоди, може да изкараш 4к за месец и следващите 2 да имаш изкарани общо 500. Трябва постоянен поток от клиенти, а и не всеки умее да иска пари. Мен ме дразни постоянното пазарене примерно, изцепки от сорта на "1000лв. са ми много, но 950 са ок" или "нямам бюджет". Тоест работодателят определя заплащането, но първо дава шанс на работника сам да се обезцени :)

Затова постоянната работа дава малко повече сигурност и може би спестява нерви, но пък жертваш печалба.

И между другото, ако авторката беше оставила от всичките умения само копирайтинг, нямаше да има толкова негативни коментари. Просто когато кажеш че правиш 10 неща, изглежда сякаш се опитваш да компенсираш с количество за сметка на качеството :)
Това "пазарене" за което говориш се случва само в България и люлката на Ислямския свят — Турция. Например от доверени източници съм чувал, че не само навремето, но и все още сега, да не се пазариш в Турция си е равносилно на обида.

Ориенталско мислене в стил "ретардосо" са нашите търговци и купувачи в масовост.

Изкарай се извън България ако ти е дотегнало пазаренето. На мен също отдавна ми е писнало.
 
Това "пазарене" за което говориш се случва само в България и люлката на Ислямския свят — Турция. Например от доверени източници съм чувал, че не само навремето, но и все още сега, да не се пазариш в Турция си е равносилно на обида.

Ориенталско мислене в стил "ретардосо" са нашите търговци и купувачи в масовост.

Изкарай се извън България ако ти е дотегнало пазаренето. На мен също отдавна ми е писнало.

Всъщност, българските ми клиенти са изключително малко и работя основно с хора от щатите. Прав си, че тук се среща доста по-често, просто и там има тарикати.
Има го и фактът, че хората от там които биха наели човек от източна Европа по принцип си търсят по-евтин труд без голям компромис в качеството - и го получават.

С времето човек се учи как да преговаря, да показва стойността, която предлага и да отстоява своето. Просто когато правиш нещо за кеф е трудно да му определиш стойност :) Неслучайно съществува "терминът" starving artist.
 
Всъщност, българските ми клиенти са изключително малко и работя основно с хора от щатите. Прав си, че тук се среща доста по-често, просто и там има тарикати.
Има го и фактът, че хората от там които биха наели човек от източна Европа по принцип си търсят по-евтин труд без голям компромис в качеството - и го получават.

С времето човек се учи как да преговаря, да показва стойността, която предлага и да отстоява своето. Просто когато правиш нещо за кеф е трудно да му определиш стойност :) Неслучайно съществува "терминът" starving artist.
Това за Източна Европа не съм го видял. Явно има значение как се продаваш.
 
Отдавна не бях писал ама да ви напомня че това е сайт за предприемачи тоест безнесмени и някакси идва ми странно да чета тук постове на мрънкачи на тема колко били лоши шефовете и какви ниски заплати давали и какви скъпи коли карали - Еми станете шефове и вие карайте бе - Кой ви спира????

И понеже има много разбирачи дето много ценят труда нека някой да ми изчисли колко трафик трябва да има един БГ сайт построен на базата на копирайтинга та от реклама с адсенс да генерира 2000лв на месец

След това ми сметнете колко са сайтовете в БГ които го правят това и може ли един човек да го поддържа от до.
 
Еми станете шефове и вие карайте бе - Кой ви спира????


"Странно са разпределени благата на живота между хората: на просяка нищо, на бедния малко, на богатия много, а достатъчно – никому." — Хан Крум

И на английски го има, ако желаеш:

"Money begets money and the rich get richer and the poor get poorer."

А ти като си толкова богат лондончанин – инвестирай в хората, стани Angel Investor, помогни на българите.

Поздрави.
 
Последно редактирано:
Хубав цитат забележи на кой го преписват - Хан Крум, а не на носача на куфарите на Хан Крум

Арогантни са тези които искат нещо без да осъзнават това което предлагат дали струва тези пари

Ти като не арогантен предполагам че ще можеш да ми дадеш отговор на въпроса който поставих в горният пост - Колко трафик трябва да генерира един сайт за да докара 2000лв от адсенс
 
Хубав цитат забележи на кой го преписват - Хан Крум, а не на носача на куфарите на Хан Крум

Арогантни са тези които искат нещо без да осъзнават това което предлагат дали струва тези пари

Ти като не арогантен предполагам че ще можеш да ми дадеш отговор на въпроса който поставих в горният пост - Колко трафик трябва да генерира един сайт за да докара 2000лв от адсенс


Непосилно количество трафик за повечето българи. Но е достатъчно да има средно количество трафик за да генерира поне сайта клиенти, и евентуално да се използва за други цели. Поздрави.

 

Горе