"Но ако всички вие сте албанци, защо вашата страна се нарича Косово?" недоверчиво пита Буш. Той е изненадан да научи, че брат му е смятан за герой в Косово заради това, че през 2008 г. като президент се застъпва за неговата независимост.
Не че това има някакво значение. Подобно на парада от други видни американци, които са профучали през страната през последния четвърт век, Буш не е в града, за да научи за Косово. Той е тук, за да печели пари като част от група, водена от пенсионирания генерал на САЩ Уесли К. Кларк, която иска да инвестира в енергийния сектор на страната.
През годините Косово - балканска страна с размерите на пощенска марка, която Вашингтон и съюзниците му от НАТО откъснаха от Сърбия през 1999 г., за да спрат разрастващия се геноцид срещу етническото албанско население - е видяло своя дял от американски ловци на богатство.
Магистралата, по която антуражът на Буш е минал на път към Прищина от Северна Македония този ден, например, е построена от консорциум, ръководен от американския строителен гигант "Бехтел", на стойност над 700 милиона евро. Но подобно на други големи инфраструктурни проекти, ръководени от САЩ в страни, в които Вашингтон е влязъл с оръжие в ръка, 65-километровата пътна отсечка е засегната от преразход на средства и корупция. Миналия месец косовският министър, който е контролирал сделката, беше осъден на три години затвор за това, че е платил за пътя с над 50 млн. евро повече.