~ ~ ~ ~
"[...] Така наречените държави от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) създадоха
Новата банка за развитие (NDB) през 2015 г. Бангладеш и Обединените арабски емирства се присъединиха към NDB през 2021 г., а Египет и Уругвай бяха временно приети.
Уставът на НБР гласи, че НБР
ще „мобилизира ресурси за инфраструктурни проекти и проекти за устойчиво развитие“. По подобен начин се
ангажира с партньорства :
NDB поставя силен акцент върху изграждането и прилагането на ефективни партньорства, както се насърчава от ЦУР 17 за Партньорства за целите, за да ускори усилията на страните членки, посветени на устойчивото развитие. [. . .] NDB си сътрудничи с редица заинтересовани страни в глобалната общност за развитие, включително агенции за развитие в страните-членки, международни организации, институции за финансиране на развитие, търговски банки, предприятия, неправителствени организации, университети и мозъчни тръстове.
Освен това NDB се ангажира да:
Гарантиране, участие, отпускане на заеми или подкрепа чрез всеки друг финансов инструмент, публични или частни проекти, включително публично-частни партньорства, във всяка страна-членка заемател.
Партньорите на НБР включват Европейската инвестиционна банка (кредитиращото звено на Европейския съюз) и Групата на Световната банка. Сред частните й (търговски) партньори са Santander Bank, базирана в Испания, и Standard Bank, със седалище в Южна Африка.
Друг партньор на НБР е Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции (AIIB). AIIB предлага на своите държави-членки алтернатива на модела на Бретън Уудс, МВФ и Световната банка.
През 2018 г. ООН предостави на AIIB статут на
постоянен наблюдател , което му позволява да наблюдава разискванията на Общото събрание на ООН и нейния Икономически и социален съвет. Президентът на AIIB Jin Liqun каза:
Съществува естествено съответствие между мисията на AIIB за подобряване на икономическото развитие в Азия и извън нея и мандата на ООН за развитие. [. . .] Приветстваме тази възможност да задълбочим отношенията си с ООН и да увеличим приноса си към Целите за устойчиво развитие.
В момента AIIB има 105 държави-членки, които са разделени на регионални и нерегионални членове. Регионалните членове включват Израел, Русия, Китай, Индия, Нова Зеландия и Иран. Нерегионални членове, включително Обединеното кралство, Канада, Франция, Германия, Ирландия, Холандия, Дания, Бразилия и Швейцария, са обединени съгласно членското споразумение на AIIB.
Уставът на NDB и AIIB декларира, че тези две финансови институции притежават наднационален суверенитет. Подобно на МВФ и Световната банка, и двете са юридически лица. Член 30 от Споразумението за НБР и член 46 от Споразумението с AIIB уреждат статута, привилегиите и имунитетите на съответната банка. Формулировката в тях е практически идентична.
Първоначалните съответни параграфи в двата документа установяват степента на техния наднационален суверенитет:
Банката се ползва с имунитет от всяка форма на правен процес, с изключение на случаите, произтичащи от или във връзка с упражняването на правомощията й да взема пари на заем, да гарантира задължения или да купува и продава или да поема гаранция за продажба на ценни книжа, в които случаи могат да бъдат предявени искове срещу Банката в съд с компетентна юрисдикция на територията на държава, в която Банката има седалище или офиси, или е назначила агент с цел приемане на връчване или уведомление за процес, или е издала или гарантирала ценни книжа.
Въпреки това и в двете споразумения този параграф се квалифицира от следното:
Независимо от разпоредбите на параграф (а) от този член, не може да се предявява иск срещу Банката от който и да е член, или от която и да е агенция или инструмент на член, или от което и да е образувание или лице, действащо пряко или косвено за или извличащо вземания от член или от която и да е агенция или инструмент на член. Членовете прибягват до такива специални процедури за разрешаване на спорове между Банката и нейните членове, които могат да бъдат предвидени в това Споразумение, в подзаконовите актове на Банката или в договорите, сключени с Банката.
Няма договорено прибягване до върховенството на закона на държавата-членка. Могат да бъдат заведени дела, включващи частно преследване на заеми на NDB или на AIIB, гаранции за дълг или търговия с ценни книжа. Остава да видим дали някое подобно съдебно преследване ще получи по-справедливо изслушване от тези, заведени срещу (
и победени от) Световната банка.
В противен случай правомощията на тези наднационални банки са неприкосновени. Първоначалното изявление на документите, че и двете банки „
ще се ползват с имунитет от всяка форма на правен процес“ действително е в сила. Подобно на МВФ и Световната банка, NDB и AIIB имат върховна власт или власт над правителствата и народите на своите държави-членки. [...]"
СЪВЕТЪТ НА УПРАВИТЕЛИТЕ НА НБР ОДОБРИ ОБЩАТА СТРАТЕГИЯ НА БАНКАТА ЗА 2022–2026 Г
20-май-2022г
...
- Директно 40% от общите одобрения към проекти, допринасящи за смекчаване на изменението на климата и адаптиране, включително енергиен преход, през 2022–2026 г.; и
- Увеличете представителството на жените до 40% от професионалния и управленския персонал до 2026 г.
...
В рамките на широкия спектър от инфраструктура и устойчиво развитие операциите на банката през периода 2022–2026 г. ще се съсредоточат върху, но без да се ограничават до следните области:
чиста енергия и енергийна ефективност, транспортна инфраструктура, вода и канализация, опазване на околната среда, социални инфраструктура,
цифрова инфраструктура.
Проекти, които са интелигентни за климата, устойчиви на бедствия,
технологично интегрирани и приобщаващи, ще бъдат приоритетни от NDB за финансиране.
...
Обща информация
NDB е създадена с цел мобилизиране на ресурси за инфраструктурни проекти и
проекти за устойчиво развитие в БРИКС и други нововъзникващи пазарни икономики и развиващи се страни, допълвайки усилията на многостранните и регионални финансови институции за
глобален растеж и развитие.
--
В Пекинската декларация от XIV срещата на върха на БРИКС лидерите отбелязаха напредъка на банката, както следва:
„[...] Оценяваме жизненоважната роля на НБР за справяне с въздействието на пандемията и подпомагане на икономическото възстановяване в страните членки. Отбелязваме втората обща стратегия, одобрена от Съвета на гуверньорите на годишната му среща и очакваме нейното гладко изпълнение. Насърчаваме банката да следва принципа, ръководен от членовете и насочен към търсенето, да мобилизира финансиране от диверсифицирани източници, да засили иновациите и обмена на знания, да подпомага страните членки в постигането на целите за устойчиво развитие и допълнително да подобрява ефикасността и ефективността, за да изпълни своя мандат, като се стреми да бъде водеща многостранна институция за развитие."
И видео има.
Гледайте, за да научите как NDB подкрепя страните членки да постигнат своите стремежи за развитие към проспериращо, по-екологично и по-устойчиво бъдеще.