етерИум
Well-Known Member
Замглавы МИД Александр Панкин: Россия не будет покидать МВФ и ВТО - Интервью ТАСС
Заместитель министра иностранных дел — о планах интеграции в рамках ЕАЭС и многом другом
tass.ru
...
- Планира ли Русия да напусне редиците на МВФ и СТО, имайки предвид санкционната политика на Запада и финансовата помощ на фонда за Украйна? Защо в момента продължаваме да членуваме в тези организации? Какви негативни последици може да има подобен ход за руската икономика?
— Руската федерация е член на Международния валутен фонд от 1992 г. Присъединяването към МВФ се дължи на необходимостта от структурно преструктуриране на икономиката в пазарни условия и нуждата от ресурсно осигуряване на тези трансформации.
От 2000 г. Русия спря да привлича кредитни ресурси на фонда, а през 2005 г. изплати дълга си предсрочно, преминавайки от ролята на получател на средства към пълноправно партньорство. Тъй като Руската федерация е изпълнила всичките си задължения към фонда, тя не е в състояние да предявява изисквания към икономическата политика на страната ни и нейните препоръки не са задължителни за нас.
От 2005 г. Русия участва в различни финансови операции на фонда, включително финансиране на кредитни програми, програми за подпомагане на развитието, облекчаване на дългове на най-бедните страни. МВФ предостави консултантска подкрепа на страната ни, включително техническа помощ, семинари, повишаване на квалификацията на държавни служители. Руските специализирани отдели периодично се свързват с фонда за икономическата ситуация в страната и прогнозите за развитието на световната икономика. Всички тези въпроси са били и се обсъждат във Фондацията с наше участие и при отчитане на нашите интереси.
От външнополитическа гледна точка ние изхождаме от целесъобразността на продължаване на пълноценното участие в дейността на такава голяма и влиятелна международна финансова организация като МВФ, която е важен елемент от следвоенния икономически световен ред, т.к. както и специализирана агенция на ООН. Това има както важна имиджова стойност, така и чисто практически интерес по отношение на достъп до напреднала международна финансова експертиза и участие в процеса на координиране на глобални икономически инициативи и проекти. Благодарение на членството си в МВФ Русия има възможност да вземе пряко участие в работата на Международния валутен и финансов комитет, който е ключов консултативен орган за глобално финансово управление.
Участието в работата на фонда позволява да се използва неговата платформа, за да се предаде на световната общност руската позиция по ключови икономически въпроси на нашето време, включително да се привлече вниманието към все по-очевидния провал на настоящия модел на глобалната финансова архитектура и неговата прекомерна политизация.
Образцовото проактивно излизане на Русия от споменатата структура най-вероятно ще бъде представено от нашите недоброжелатели като отказ от подкрепа на нуждаещи се страни и от глобалния дневен ред за развитие като цяло
Освен това не бива да забравяме, че руската многонационална дирекция на МВФ включва Сирия, чиито интереси ние активно защитаваме.
Трябва също така да се има предвид, че членството в МВФ, независимо от отношението ни към тази структура и съществуващите разногласия, все пак в известна степен е признат от световната общност качествен знак за водещите световни икономики.
Що се отнася до Световната търговска организация, въпросът за напускането на тази структура наистина беше обсъден във връзка със съответните инициативи на редица депутати от Държавната дума на Федералното събрание на Руската федерация. В същото време към днешна дата позицията на съответните ведомства, включително руското външно министерство, не се е променила - ние все още считаме СТО за важна и безспорна платформа за защита на руските търговски и икономически интереси. Пълноправното членство в организацията позволява на страната ни да участва в развитието и усъвършенстването на правилата на световната търговия, насърчавайки и защитавайки националните приоритети в тази област. Активната работа по платформата на СТО допринася за изпълнението на задачите, свързани с укрепване на присъствието на местни икономически оператори на традиционни и нови външни пазари, разширяване на номенклатурата и географията на руския износ.
Евентуално излизане от СТО би означавало фактическо самоелиминиране от процесите на международното разделение на труда, би довело до намаляване на участието в глобалните производствени и маркетингови вериги и би имало негативно влияние върху нивото и качеството на външноикономическата дейност. отношения. Нито една държава в историята на съществуването на ГАТТ / СТО не е отказала членство в организацията. Като се има предвид високото ниво на интеграция на Русия в световната икономика, такава радикална стъпка може да доведе до изкуствена самоизолация на националната икономика.
..."