Ще вземе ли хляба от ръцете ни изкуствения интелект?

Няма страшно. Всички професии AI скоро ще може да ги върши по-добре от най-добрите специалисти на света. Както изискващите висока квалификация, така и всякакъв вид физическа работа, с помощта на съвременната роботика. За нас остава само да измислим как да се забавляваме, защото няма да има особена нужда да се работи. Поне няма да е задължително.
Даже чувам, че щенията на държави, бизнеси и филантропски фондации да спонсорират забавленията на бъдещите безработни, рязко се увеличили. Също така били разтревожени за прираста и щели да спонсорират неговия ръст.

Уместна ирония, Тесте. И същевременно признание, че през цялото време сме били прави за целта на оная другата тема. (То някои от вас пак добре се позабавлявахте де, докато ние скучахме с плътно спуснати ръкави.)
 
Няма страшно. Всички професии AI скоро ще може да ги върши по-добре от най-добрите специалисти на света. Както изискващите висока квалификация, така и всякакъв вид физическа работа, с помощта на съвременната роботика. За нас остава само да измислим как да се забавляваме, защото няма да има особена нужда да се работи. Поне няма да е задължително.

Аз съм повече фен на CNC. https://farm.bot/products/farmbot-genesis-xl-v1-6 По-простичко е.

Работил съм по проект с farmbot и е много интересно. Правих CI/CD пайплайни за клиент в Upwork.
- закача се към https://www.home-assistant.io за да следиш и автоматизираш каквито параметри ти трябват.
- деплоймънта на софтуера с Docker.

Накара ме да се замисля, че може да се комбинира с LM за да се подобри добива?

Относно дали ще има нужда да се работи - винаги ще има нужда. Както е било досега просто някои хора ще генерират повече стойност спрямо масата, а масата ще се оплаква, че няма пари и ще пита по форуми как да се скрие от НАП. ;)
 
Няма страшно. Всички професии AI скоро ще може да ги върши по-добре от най-добрите специалисти на света. Както изискващите висока квалификация, така и всякакъв вид физическа работа, с помощта на съвременната роботика. За нас остава само да измислим как да се забавляваме, защото няма да има особена нужда да се работи. Поне няма да е задължително.
Май не е още ясно колко ще е скоро. Дори прост шофьор, който и всеки неграмотен може да стане, не е никак ясно кога ИИ ще достигне като умения - има предположения до 5 години, до 10 години, а и дори и до повече. Иначе много човешки професии в изолирана среда наистина ще изчезнат, защото там моделът за средата е доста по-опростен. Но този процес всъщност не е нещо ново - автоматизацията отдавна работи в тази посока. ИИ само ще разшири зоната на действие на този процес.
 
Май не е още ясно колко ще е скоро. Дори прост шофьор, който и всеки неграмотен може да стане, не е никак ясно кога ИИ ще достигне като умения - има предположения до 5 години, до 10 години, а и дори и до повече. Иначе много човешки професии в изолирана среда наистина ще изчезнат, защото там моделът за средата е доста по-опростен. Но този процес всъщност не е нещо ново - автоматизацията отдавна работи в тази посока. ИИ само ще разшири зоната на действие на този процес.

Има разлика межди general AI и generative AI (ние сме тук).

В момента ИИ може да пише и подобрява код за ИИ и е сравнително лесно да се направи изчисление колко време ще отнеме да стигнем следващата стъпка. Ще е много по-рано спрямо всички предричания.

А днес Nvidia обявиха следващия чип с фокус ИИ, който дава 30 повече честотна лента и ще бъде пуснат през 2024г. Bandwidth-a е един от основните лимитиращи фактори.

Ето някои от по-интересните постижения през изминалите няколко години.

- В САЩ и Китай вече има зони с автономни таксита. Макар и заключени с гео.
- Складовете на Amazon са почти изцяло автономни.
- Половината нови ваксини дойдоха след няколко нови разработки в ИИ. Включително ваксините за Ковид.
- > 80% от стоковия пазар се контролира от алгоритми.
- Самолетите на практика летят сами. Пилотите са за бекъп ако се случи нещо.
- В социалните мрежи трафика почти изцяло е от ботове управлявани от ИИ.
- И не на последно място в САЩ хора се возят с FSD от TSLA и правят пътувания по 3-4 часа без дори едно прекъсване. Днес.
 
Няма страшно. Всички професии AI скоро ще може да ги върши по-добре от най-добрите специалисти на света. Както изискващите висока квалификация, така и всякакъв вид физическа работа, с помощта на съвременната роботика. За нас остава само да измислим как да се забавляваме, защото няма да има особена нужда да се работи. Поне няма да е задължително.
Не ми се вярва. Иначе сме писали, че по-вероятно АИ първо да засегне точно теххнологичния сектор. И особено там където се ползват предимно високи технически познания.
Струва ми се, че това може да доведе до много голяма каша.
Кой ще ръководи това АИ и докога.
 
Ще е много по-рано спрямо всички предричания.
Това ми прозвуча като: Всички грешат, ама аз знам истината.

Автономни превозни средства има, но те не са с човешка интелигентност. Например се движат относително бавно, защото само така има максимална гъвкавост за резки маневри, които пък могат да са необходими ако не може лесно, отрано и подробно да се анализира средата (нещо с което човек се справя без да го мисли).

За да стана по-ясен за сложността на задачата ще дам едно сравнение. В началната роботика едно от изделията е робот за следене на линия. Тези сравнително прости изделия използват прости сензори за осветеност и не се движат толкова бързо, сравнено с това ако бяха например с дистанционно управление (от хора) и камера гледаща напред.

Между другото с някои задачи автономните технологии могат да се справят в пъти по-добре от човека, като например паркирането е такъв пример. Но тук говорим за скорост на реакция при добре формулирана задача за изпълнение, а не за прилагане на някакъв вид интелект.
 
До сега още никой не е измислил изкуствен интелект.

Но има много наивни хора, които си мислят, че има изкуствен интелект и че земята е плоска.
 
Последно редактирано:
Това ми прозвуча като: Всички грешат, ама аз знам истината.

Автономни превозни средства има, но те не са с човешка интелигентност. Например се движат относително бавно, защото само така има максимална гъвкавост за резки маневри, които пък могат да са необходими ако не може лесно, отрано и подробно да се анализира средата (нещо с което човек се справя без да го мисли).

За да стана по-ясен за сложността на задачата ще дам едно сравнение. В началната роботика едно от изделията е робот за следене на линия. Тези сравнително прости изделия използват прости сензори за осветеност и не се движат толкова бързо, сравнено с това ако бяха например с дистанционно управление (от хора) и камера гледаща напред.

Между другото с някои задачи автономните технологии могат да се справят в пъти по-добре от човека, като например паркирането е такъв пример. Но тук говорим за скорост на реакция при добре формулирана задача за изпълнение, а не за прилагане на някакъв вид интелект.

А защо изключвате възможността за био-роботика, след като се знае, че се действа в тази посока. Управление на невронни мрежи - машините ще управляват нас, а не обратното.

Хубав и спорен работен ден на всички. :)
 
Например се движат относително бавно, защото само така има максимална гъвкавост за резки маневри, които пък могат да са необходими ако не може лесно, отрано и подробно да се анализира средата (нещо с което човек се справя без да го мисли).

Затова уточних разликата между general ai и generative ai.

Не е нужна човешка интелигентност за да замести работата на някои хора, а това, което правят Tesla, GM и Waymo вече афектира шофьорите на таксита. Имаше стачки и от шофьори на тирове, защото те са следващите.

Изобщо не се движат бавно. Разликата между трите платформи е, че Cruise и Waymo са лимитирани с гео локация (работи само в определени зони).

- Максималната скорост на FSD е 140км/ч. Изисква се шофьор, който да поеме контрол при нужда.
- На Cruise е около 50км/ч., което е предостатъчно за градовете. В колите на Cruise няма шофьор и е публична услуга подобна на Uber в някои градове в САЩ вече доста време.
- На Waymo e около 60км/ч. Също не се изисква човек в шофьорската седалка и е публична услуга.
- В Китай също има, но там не ги следя изкъсо.

Мисля, че аргумента за скорост отпада. :)

Дадох ти пример и с копирайтърите. Вместо да плащаме 2-3 заплати на няколко копирайтъра за английски език от форума например - за под $100 имаме възможност да използваме LaMDA + ChatGPT. Получаваме по-добро качество от повечето "професионални" копирайтъри и работи 24/7.

Правили сме слепи тестове с такъв контент и никой не може да разбере, че е генериран. Това е тест, в който даваш статията на човек без да знае от кого е писана. Минава и през филтри, които уж трябва да засичат генерирано съдържание.

Между другото в момента има стачки и от кинопроизводителите (актьори, режисьори агенции и др), защото искат да забранят generative ai да участва във филми. Не знам дали знаеш, но в повечето нови филми има сценарии и дори цели сцени правени от ИИ на пъти по-ниски цени. :)

В последния сериал на Marvel Avengers Secret Wars цялата откриваща сцена е създадена от ИИ. Т.е. това не са актьорите.

 
Последно редактирано:
Бързите подобрения в реализма на AI означават, че „виртуалните инфлуенсъри“ стават неразличими от истинските.

 
Бързите подобрения в реализма на AI означават, че „виртуалните инфлуенсъри“ стават неразличими от истинските.

Хахахах, знаех си че нещо такова ще стане.
Часта за това, че ботове генерират съдържанието и ботове коментират под него ме сцепи от смях.
 
Много съм доволен от Code Interpreter плъгина на ChatGPT. Платената версия си струва всяка стотинка. :)

Конкретно в писането на код (поне с моите тъпи промптове) се справя много добре на ниво junior developer. Не е перфектно, но пести супер много време.

Покрай друг проект имам достъп и до Github Copilot, което допълнително ускорява работата.

Идните дни ще настроя още един плъгин, който пък дава възможности на ChatGPT да има нещо като памет. Т.е. всички промптове могат да се свържат.

С този малък проект планирам да заместя дашбордите от https://snowball-analytics.com за да направя своя апликация, защото в snowball и в много други липсват функционалности, които искам да си добавя.

Screenshot 2023-08-10 at 13.17.56.pngScreenshot 2023-08-10 at 13.31.08.png
 
4 часа по-късно апликацията е почти готова с първоначална версия.

Колко пари би ми искал някой тук да ми сглоби нещо такова и колко време ще му отнеме? Дали имам адекватни очаквания към програмистите? :)

Почти всичко без CI/CD и още 1-2 неща като това да заменя безплатния API на Yahoo с платен за по-точни данни ги свърши ChatGPT.

- основни функционалности за портфолиото за да се добавят, трият, редактират движения.
- проверява текущата цена през API към външна услуга.
- връзката с API провайдъра минава през кеширащ механизъм, който обновява данните на определено време за да не спами на всяко зареждане.
- изчислява средна цена, P&L и няколко други по-важни неща.
- базов анализ на портфолиото спрямо S&P500 и NASDAQ.
- регистрация на потребители и управление на профил с глупости от сорта на recaptcha, honeypot за ботове и др.
- 2ф аутентиакция с Google SSO или passkey.
- простичък фронтенд с bootstrap, защото няма причина да е тъп html като през 90-те.
- CI/CD пайплайн, който се грижи за релийсите, прави докер имиджите и следи версиите на зависимостите с dependabot.
- тунелче в Cloudflare, което използвам за да тествам с домейн през лаптопа за да не го деплойвам и да не за занимавам с рутери.

Някой друг по-свободен ден ще си поиграя да го интегрирам с IKBR за да не се налага да вписвам ръчно транзакции, ще опитам да му направя по-красив фронтенд и ако преценя ще го пусна за свободно използване.

П.С. - почти не умея да пиша код. Освен баш. :) Имам съвсем базови познания, колкото да дебъгвам всеки език.
 
  • Like
Реакции: Test
- проверява текущата цена през API към външна услуга.
кой провайдър?

4 часа по-късно апликацията е почти готова с първоначална версия.
"Почти" е точната дума тук.

- връзката с API провайдъра минава през кеширащ механизъм, който обновява данните на определено време за да не спами на всяко зареждане.
Кеш при real time prices е непрактично и грешно. Ще спами само ако си изнесъл заявките в client side. Иначе стари данни.



Писах платформа за трейдинг търговия първо на ларавел, с чат GPT разбира се, после пълен rewrite на NextJS - Интересно ми стана, откъде ще вземаш данните - от кой провайдър?

С кода се справя добре, дотогава, докато не почне да си въобразява ( /imagine ) разни неща , и ги пише / обяснява като факт, защото са /imagine . При тази платформа, за която казах - започна да се бърка при калкулациите - long/ short , изчисляването на проценти спрямо accounts/ deposits/ totalprofits.

Буутстрап е изнасилване впрочем за ChatGPT - най-добре се справя с Tailwind, заради контекста и че няма нужда да го развеждаш из стилове / къстомcss неща - там CSS-a така или иначе, целия възможен css си е написан и само императивно добавяш класове.

Ето и, chatGPT сайта е писан с tailwind
 
Последно редактирано:
кой провайдър?

Quandl - познавам създателя Tammer, който exit-на и го даде на Nasdaq.

Използвал съм още iexcloud, alpaca.markets, alphavantage и още 5-6 покрай времето миналата година, когато учих jupyter notebooks, но за данни напоследък препоръчвам Quandl/Nasdaq Data.

Друг интресен провайдър е https://hudsonthames.org/arbitragelab/

Yahoo e :hankey: защото си сменят API-то през ден и няма open source библиотеки.

"Почти" е точната дума тук.

Върши ми работа. За 4 часа и безплатно толкоз. Барабар с CI-a.

Кеш при real time prices е непрактично и грешно. Ще спами само ако си изнесъл заявките в client side. Иначе стари данни.

Нямам нужда от real time. Исках само да се опреснява на 5 минути и да се изпраща като една обща заявка, а не на всяко зареждане на страницата. Ако го релийсна за други хора ще вкарам платена функция за real time.

Писах платформа за трейдинг търговия първо на ларавел, с чат GPT разбира се, после пълен rewrite на NextJS - Интересно ми стана, откъде ще вземаш данните - от кой провайдър?

С кода се справя добре, дотогава, докато не почне да си въобразява ( /imagine ) разни неща , и ги пише / обяснява като факт, защото са /imagine . При тази платформа, за която казах - започна да се бърка при калкулациите - long/ short , изчисляването на проценти спрямо accounts/ deposits/ totalprofits.

Даваш му достъп до кода в Github и редовно го караш да взима последната версия. Правиш му спецификация, която да си чете всеки път от файлче и я обновяваш редовно. Оправяш си промптовете с колкото може повече детайли и ще се справя по-добре. :)

Нямам наблюдения да прави грешни изчисления. Вероятно проблема е в телевизора (липса на ясна спецификация), което е и един от основните проблеми на повечето програмисти - нямат умения да напишат нещо така, че друг да ги разбере.

Буутстрап е изнасилване впрочем за ChatGPT - най-добре се справя с Tailwind, заради контекста и че няма нужда да го развеждаш из стилове / къстомcss неща - там CSS-a така или иначе, целия възможен css си е написан и само императивно добавяш класове.

Ето и, chatGPT сайта е писан с tailwind

Пак не разбираш целта. Трябваше ми нещо бързо, а с bootstrap поне малко съм запознат. Когато правиш MVP не е важна технологията, а колко бързо можеш да шипваш.
Иначе си оставаш с един недовършен проект, който отнема много време. Ако стане реален продукт ще се рефакторира така или иначе.
 
@metaverse TwelveData как ти се виждат? На мен ми допада, че всичките им апи рутове, имат възможност за MSFT,AAPL,и т.н.. - със запетайки, вярно , че не го брои за 1 рикуест, но е удобно. Има и лесен рут за getrealtimeprice, който връща само цената без излишни неща.
 
@metaverse TwelveData как ти се виждат? На мен ми допада, че всичките им апи рутове, имат възможност за MSFT,AAPL,и т.н.. - със запетайки, вярно , че не го брои за 1 рикуест, но е удобно. Има и лесен рут за getrealtimeprice, който връща само цената без излишни неща.

Мики Маус. Става за заигравка. :)

Ако ти трябват качествени данни купувай директно от exchange или CBOE. Не се занимавай с глупости.
 
Дигиталния бизнес е преебан. И ще го разберете като паднат крушите. Пренасочването навреме в друго е добра идея. Онлайн магазините ще се монополизират, дигитални агенции и фрийлансъри ще намалеят. Предвиждането ми е до 2 години, три с триста зора макс. Сайтове като фийвър мийвър ще се сгънат много. Просто не го виждате но филма Hunger Games става все по реален.
 
Туй то. Познавам доста хора в отделите в София, които съвсем спокойно могат да бъдат премахнати. Не само в IBM. ;)


Screenshot 2023-08-15 at 14.21.52.png
 
Между другото сетъпа, който направих се превърна в нещо като framework за нови проекти. :)

Има основните неща покрай на една нова апликация..
  • логин - потребител с парола, email с парола, SSO с Google
  • създаване на акаунт
  • логаут
  • активиране на профил през email
  • ресет на парола
  • напомняне за потребител ако си го забравил
  • повторно изпращане на код за активация
  • промяна на парола
  • промяна на email
  • промяна на профил
Всичко съм закачил към bootstrap темата https://adminlte.io/ със странички с базов дизайн, който се наследява от основния base.html. Бонус админа на Django има готова библиотека за adminlte, та и него разкрасих.

Почти изцяло кода е писан от ChatGPT, GIthub Copilot и Claude. Малка част от мен, защото вече посвикнах с Python и Django.

Следваща стъпка е Github + LangChain (векторана база) + ChatGPT, защото плъгините са леко бъгави, искам директен достъп до кода, да задавам въпросите си през VSC и да се грижи за Github pipelines за деплоймънт.

Аз пак да попитам програмистите тук? Колко време и пари ще ми искате за нещо, което ChatGTP направи за 7-8 часа? ;)
 
  • Like
Реакции: Sky

Горе