Re: От: От: Ще остане ли жив Феликс Баумгартнер, като скочи утре от 30 000 метра
Да взема и аз да обобщя? Гледах. Първоначално с интерес, после леко притеснение, после досада, накрая раздразнение. Изводите:
1. С техника струващи, може би милиони, проектът Стратос постигна нещо постигнато преди 52 години - същият чичка, който сега говореше от името на Командния център е Джо Китингър, който скача от 31333 метра. Честно казано онова постижение преди 52 години ми се вижда доста по-смислено и стойности и със сигурност има много повече научна стойност отколкото маркетинговия скок снощи.
2. Уважавам адски много изпитателя Феликс Баумгартнер за смелостта му
3. Не уважавам решението да му се разреши скок въпреки техническите проблеми заради тъпите пари и голямата излагация, която би станала, ако бяха го спуснали обратно. За мен енергийната напитка(не заслужават споменаване на бранда) реши да жертва пилота си в мирно време, което е тъпо.
4. Не мисля, че човечеството спечели нещо снощи
5. Не мисля, че данните, които получихме са реални след това, което видяхме по телевизията. Но какво и да ни кажат ще повярваме нали, това е като стъпването на Луната - който не вярва да иде да провери.
6. Да се върнем отново на Джо Китингър, който преди 52 години, скача от отворена гондола, без херметически затворен костюм. има ли смисъл да сравняваме постиженията заради 5 километра височина. Впрочем в този слой на атмосферата преди достигане на термосферата може да се качиш с още 3,5,10 км. нагоре без да има каквото и да е значение. Налягането и температурата не се променят особено.
И последно
Хубаво забавление за Баумгартнер, хубаво зрелище за хората, нулев научен резултат.
Аз завинаги се отказвам от рекламирания по такъв начин бранд.
Ще взема да ти поговоря малко по точките, както си ги изброил:
1. Сещаш ли се каква разлика има между измервателните средства от преди 50 години и сега? Не знам как и поради каква причина, реши, че скока от преди 50 години има по-голяма научна стойност от скока вчера? Може би тогава са имали инструментите да изчислят абсолютно всичко? Да проследят действията на опорно-двигателната система? Да отчетат мускулните спазми? Това което имаме от 50 години е измерен пулс и резултатите, които са разказани.
2. Това няма какво да го коментирам
3. Я пак? Я, я пак? Я прочети какво си написал в 6та точка? Смешно е да твърдим дали е и имало или нямало технически проблем, без официално становище от страна на организаторите. Единственото което можем да кажем е, че Баумгартнер изпита притеснение за това, че визьора му се замъглява, но това нито показва неизправност в костюма и в херметизиращият му механизъм, нито, че е имало проблем, който би могъл да попречи на скока!
4. Спечели много - изследвания и резултати от опити, които могат да се ползват в много близък период от време. Това, че ограничавате мисленето си, не значи, че такъв експеримент е безполезен на човечеството. В същият ред на мисли, може да се твърди, че автомобилните краш тестове са безполезни.
5. Хайде пак интриги и сплетни тип "съществуват ли извънземните".
6. Да се върнем пак на 3та точка. Значи казваш си бил разочарован, че са го пуснали с неизправност в костюма, която се изразяваше в моментно замъгляване на визьора, но пък виждаш ли скока с нехермитизитар костюм от открита гондола (преминаваш през слоеве където температурата е -60 градуса) е безпроблемно?! Та ти сам си противоречиш!
Пак казвам, за научния резултат няма как да говориш, без да имаш информация за получените данни, а силно се съмнявам да си сред някой от учените провели експеримента. Иначе казано - плюене на халос, само защото ... и аз не знам защо.
Пак да повторя, че съм отвратен от начина, по който рискуваха живота на изпитателя си, само и само да НЕ се провали в ефир мисията им.
Я пак прочети 3 и 6