Споделям няколко мнения от пост в DevBG Естествено има както в едната посока така и в другата.
https://www.facebook.com/groups/devbg/permalink/2980983185472092/
Нищо не казвам, а просто споделям информация.
1. "Дефинирай “пише код”...
Компилатора на даден език не е нищо повече от програма която пише машинен код базирано на инструкции от човек написани на този език. Езиците стават все по абстрактни. Няма причина да не се стигне до компилатор който има вграден NLU engine и пише машинен код базирано на инструкции от човек дадени на английски.
Стига инструкциите да не са “Абе искам ако може потребителя да натисне едно копче и програмата да изпрати съобщение до приятеля му че мъжа на жена му има пълен идиот за приятел”. Щото това и много хора не могат да го интерпретират и да напишат правилния код..."
2. "някъде имаше демо на AI, който генерира UI на базата на описание. Напр: искам прозорец със зелен бутон в средата, с розов надпис"
3."вероятно с напредването на AI програмирането ще се превърне в нещо като drag-and-drop процес, фактически ако един човек си представя съвсем ясно в главата каква програма му е необходима ще може лесно и бързо да я направи, без да му се налага да пише хиляди редове код и да дебъгва (съответно и без да наема програмист да му я напише)...."
- " Това вече съществува - казва се model-based development. Най-скучната работа на света, мен ако питаш..
4. "В Арт средите, пък е точно пълно със заданието "по така" и ако крайният резултат е картина, каквото и да генерира AI, все тая. Т.е. графичните дизайнери да му мислят."
5. "Ai може да се обучи да пише код. Но ще му трябва проджект мениджър."
И от друга тема:
https://www.facebook.com/groups/devbg/permalink/3165363473700728/
6. "Сега видях втория отговор. AI го пише не е равно на “няма бъгове, всичко е супер, всичко работи” В момента има доста сериозни код генератори. Навлезе доста успешно model-based програмирането (прави се модел на матлаб/симулинк и автоматично генерира С/C++ код). Помага много, рядко греши, но сгреши ли се стига до някой да гледа какво е генерирал генератора и да се оправя както е подходящо. Това е от сегашна гледна точка. След 20-30 години… ще видим "
7. "Не ИИ-то е бъдещето на програмирането, а това:
The low-code and no-code movement is part of an increasing democratization of programming -- borne of extreme necessity.
www.zdnet.com