КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Образованието няма значение в работата, когато ти липсват уменията.

Колега прав си.
Мисля че малко се измени фокуса на темата. Идеята не запад-а и БГ, а изцяло липсата на качество и умения до какво води това. Както на запад има липса на умения така и в БГ.

Аз съм научен, имам теорията и практиката че знанието/умението/дори и образованието е това което прави разликата. И във време на трусове, трябва именно това се прави. Една приятелка бачкаше като продавачка и ми реве все я уволняват и не си намира качествена работа, е мацката на времето много е бройкала пичовете и едва взе средно. Добре че и дойде акъла, послуша ме и почна езици и се ограмотява компютърно - сега вече почва в неква фирма като консултант да бачка при много по-добри условия. Ей това е!
 
Последно редактирано:
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Откакто видях заглавието на темата все ме сърби. Но понеже сърбежът ми не е съвсем по темата, а и доста работа имам, си мълчах.

В България олигарсите експлоатират политиците, а политиците експлоатират народонаселението-електорат.
Нещата са сбъркани на ниво мислене. В центъра няма място и почти всеки гледа да мине край тъч линията. А видното от масмедиите е, че край тъча се успява най-добре. Защо трябва да се ръчкаш в центъра, като е пълно с примери как край тъча се успява? Възпитанието е преди образованието. А опита и уменията чак след образованието. Млад юнак с диплома е само хранилка за трудовия пазар, нищо повече. И аз като завърших, си мислех че съм готов за ръководител на научна лаборатория. Поне.
Но хич не е така. Голямото учене кое как се прави е чак по-късно.
Имам всякакви познати. Знания, умения, образование - най-различни. Които наистина умеят и стават за нещо, си намират добри заплати/приходи. Останалите...
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Аз говорех за момента, в който човек с образование и умения се опита да започне работа. Нека да не обсъждаме останалите хипотези за опита и т.н. Момент,, в който служителят би изпълнил всички изисквания на работодателя, но при това положение работодателя трябва да осигури достойно заплащане и съответните повишения, ако въпросният служител има принос за развитието на фирмата.

Нека не сме в ЕС само на теория, а да почнем да искаме това, което ни се полага.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Аз говорех за момента, в който човек с образование и умения се опита да започне работа. Нека да не обсъждаме останалите хипотези за опита и т.н. Момент,, в който служителят би изпълнил всички изисквания на работодателя, но при това положение работодателя трябва да осигури достойно заплащане и съответните повишения, ако въпросният служител има принос за развитието на фирмата.

Нека не сме в ЕС само на теория, а да почнем да искаме това, което ни се полага.

Ами нека ама в този форума 50-100 я мислят така я не, какво говорим за останалите 2-3 милиона :)
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

достойно заплащане

Има една стара приказка:
Такова нещо като точна/честна/etc сделка няма. Винаги купувача смята, че е платил повече, а продавача - че е взел по-малко.
"Достойно заплащане" за нещо в Англия може да е 3000 евро, в България да е 1000 лв, а в Буркина Фасо 80 долара. Това е термин, който се тълкува и от двете страни.
-
Нека не сме в ЕС само на теория, а да почнем да искаме това, което ни се полага
В Испания в момента има 26% безработица.

Въобще взаимоотношенията работодател-работник е вековна тема.
Факт е, че умеещите са си намерили мястото. Било на заплата - у нас или в чужбина. Било като работещи за себе си.
Свободни умеещи е почти невъзможно да се намерят. Трудовия пазар отдавна е в криза. Не само в България. Още 1996 година излезе анализ, че 2011 година ще се намират все по-трудно квалифицирани кадри. Конкретно за IT сектора, в частност и за други браншове.
Неграмотността в младото поколение се шири в цяла Европа, а подозирам и в Америка.
Някога образованието е било рядкост, ценно и ценено. Сега е като да си купиш вестник от будката. Широко достъпно и със същото качество, като вестника.
Прогреса в много отношения става все повече регрес.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Ти какво искаш ми кажеш колко е яко е назапад и колко е кофти тук. Или що тук взимат малко а там повече. Като искаш винаги напускаш и си ти.

Точно така и с това искам да те насоча защо има недостиг на квалифицирани кадри в България, понеже нали в това се изразява учудването ти?

.А защо в УК отиваш и взима един берач повече от БГ при еднаква продуктвност не е нищо - гледай реално този берач спрямо управител на банка както и в БГ берач и управител на банка - гледай реалните съотношения и ще видиш че разликата е в производителността.

И какво общо има това с недостига на квалифицирани кадри? Съотношението в заплатите вероятно е еднакво навсякъде, но това не променя факта, че заплатите в чужбина са неколкократно по-високи от тези в България и 2 милиона българи (квалифицирани или не) са напуснали страната, за да бачкат навънка. И много още ще продължават да я напускат. Ето от къде идва недостига на кадри. Няма начин как да е иначе. Не може хората масово да напускат потъващия кораб и ти да искаш да бъка от професори и интелектуалци. Сам го казваш, колкото е по-квалифициран, кадърен и т.н. един човек, толкова по-лесно му е да си бие камшика.

Другото ти чудене май беше защо има толкова много безработни българи. Еми как няма да има като заплатите са почти колкото социалните помощи за безработните. Ще дам пак примера с пиколото, защото един познат до скоро го работеше. Заплатата му беше 350 лв, сега е на борсата и взима 250лв без да работи. Тоест той реално е работил за 100 лв, обаче като сметнем разходите, които е имал докато е работил - храна, кафе, пътни тея 100 лева се стопяват още повече и си става същия ***.

И да обобщя: квалифицираните хора (и не само) напускат страната (или ще я напуснат евентуално). Повечето, които остават са неквалифицирани. Те са изправени пред две опции: да работят за малко пари или да не работят, а да живеят на гърба на другите, пак за малко пари. Тея, които избират първия вариант работят без никакъв стимул. Другите си кръстят краката. Много често хора от двата типа си разменят позициите, понеже си има период, през който могат да се взимат въпросните помощи (мисля че беше 5 месеца).
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Брей ти що повтаряш мойте думи - това че има индивидуални сфери който имат по-голяма номинална работна заплата не означава, че е по производителна, факторите са други.

Това че един чистач в БГ ще вземе 300 а в УК 1-2к не го прави по квалифициран, просто има шанса че е в пъти по развит пазар и в страна в която кредита и печатането на пари е всекидневие. За единица продукт се падат все повече и повече пари и хората си мислят че са богати :D :D :D

В БГ квалифицираните хора се търсят и им се плаща подобаващо няма вземат 350 а в пъти повече. Това че спрямо други страни е по-малко не е меродавно.

Аз познавам много умни и квалифицирани хора, в момента не си знаят парите в БГ, е тънкия момент е че са в бизнеса като управители и собтвеници и техните им фирми са добри.
Да ти кажа честно ако 3-4к за ИТ са малки пари за теб, за други им са доста и си ги взимат с кеф тук в страната. Стига с тази агитация. Това че някъде ще вземеш повече хич няма общо с квалификацията. Въпроса е че тези с уменията винаги намират работа а тези без сами се експлоатират :)
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

В БГ квалифицираните хора се търсят и им се плаща подобаващо няма вземат 350 а в пъти повече. Това че спрямо други страни е по-малко не е меродавно.

Напротив, меродавно е. Лекарите не взимат 350 лева и пак масово напускат страната. До не знам си коя година сме щели да останем без лекари. Казваш, че квалифицираните взимат в пъти повече. Да видим: 2 пъти по 350 = 700лв - наистина изкушаваща заплата за квалифициран човек. 3 пъти по 350 = 1050лв - за такава заплата си струва да инвестираш десетки години в обучение (изключваме основното), преди да започнеш да работиш.

Аз познавам много умни и квалифицирани кадри в момента не си знаят парите в БГ, е тънкия момент е че са в бизнеса като управители и собтвеници и техните им фирми са добри.
Да ти кажа честно ако 3-4к за ИТ са малки пари за теб, за други им са доста и си ги взимат с кеф тук в страната. Стига с тази агитация. Това че някъде ще вземеш повече хич няма общо с квалификацията. Въпроса е че тези с уменията винаги намират работа а тези без сами се експлоатират :)

Управител в България, който не си знае парите, ми се струва малко преувеличено. Пък и знаеш много такива, още по-преувеличено. Да живеят добре може.

Не всички в ИТ сектора взимат по 3-4К. Ако беше така нямаше да има фирми, които взимат по 200 лева за направата на сайт.
Не казвам, че тук няма квалифицирани хора, които взимат добри пари. Затова се говори за недостиг на квалифицирани кадри, а не за тотална липса. Но в близкото бъдеще може и това да се случи.

Това че някъде ще вземеш повече хич няма общо с квалификацията.
Има общо с недостига на кадри. Защото няма страна, в която всички хора да са умни и кадърни. Навсякъде, включително и в България, има и ще има кадърни и некадърни хора. И когато кадърните започнат масово да напускат страната е нормално да се получи недостиг. Ти не можеш насила да направиш останалите некадърници - кадърни.
 
От: От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Напротив, меродавно е. Лекарите не взимат 350 лева и пак масово напускат страната. До не знам си коя година сме щели да останем без лекари. Казваш, че квалифицираните взимат в пъти повече. Да видим: 2 пъти по 350 = 700лв - наистина изкушаваща заплата за квалифициран човек. 3 пъти по 350 = 1050лв - за такава заплата си струва да инвестираш десетки години в обучение (изключваме основното), преди да започнеш да работиш.



Управител в България, който не си знае парите, ми се струва малко преувеличено. Пък и знаеш много такива, още по-преувеличено. Да живеят добре може.

Не всички в ИТ сектора взимат по 3-4К. Ако беше така нямаше да има фирми, които взимат по 200 лева за направата на сайт.
Не казвам, че тук няма квалифицирани хора, които взимат добри пари. Затова се говори за недостиг на квалифицирани кадри, а не за тотална липса. Но в близкото бъдеще може и това да се случи.


Има общо с недостига на кадри. Защото няма страна, в която всички хора да са умни и кадърни. Навсякъде, включително и в България, има и ще има кадърни и некадърни хора. И когато кадърните започнат масово да напускат страната е нормално да се получи недостиг. Ти не можеш насила да направиш останалите некадърници - кадърни.


1-то Лекарите с такива заплати няма като ида на преглед си плащам по 20-30 в зависимост от случая а хора бол чакат.
Ти май сериозно се опитваш ми кажеш колко са велики на запад щото имат кинти :D

Това че ти вземаш 1к а друг 10к в друга страна няма какво се сравня така - виж БВП на глава на човек в БГ и др страна и тогава си сравнявай колко ние е производителността на глава на човек. Това че си слагаш цена 10к а бизнеса те оценява за 1к не значи нищо всичко е относително. Но ако нямаше и тава квалификация, щеше си мечтаеш за 1к.
Не бъркай Сливница с Дупница стандартите са различни.
Гледай съвкупните заплати и съвкупния продукт те правят национално ниво на доходите!

2-ро Аз съм собственик и съм управител, както и тези които ти говоря. Само дето те имат стотици К обороти и още не е е направен ГФО-то им, като мине ще ти кажа колко им е заплата/дохода/дивидента като толква държиш.

Това че има некадърни фирми и взимат 200 си е друго. Казах ти има качество и качество има цена и цена. Що си купуваш мерцедес за 50к а не дачия за 5к?

3-то ти дане би да мислиш че има 10к квалифицирани хора, заплата е примерно 1к. Утре си заминват 8к души и остават 2к, нали не мислиш че тези пак ще взимат 1к заплата.
Много са ти объркани понятията за трудови пазари и търсенето и предлагането. Не знам какво се опитваш ме убедиш, ама честно?

Говори се тук за хора с умения и хора без - тези с уменията взимат повече и имат повече облаги от тези без. Тези без си е техен проблем че нямат стимула за подобряване на статуквото.
 
Последно редактирано:
От: От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Не знам какво се опитваш ме убедиш, ама честно?

След тоя ти пост и аз, ама съвсем честно, не знам какво се опитвам да те убедя...
 
От: От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

След тоя ти пост и аз, ама съвсем честно, не знам какво се опитвам да те убедя...

Е като се сетиш ще ми кажеш.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

ГЕРБ експлоатира най-много всички в държавата.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Не бе човек, не може да те натискат по всякакъв начин - осигуровки да ти вдигат, да те натискат с нови рестрикции, закони, да ти извиват по всякакъв начин ръцете и после да си мисли някой, че не е експлоатиран - всичко идва от правителството - не може държавата да е най-непридвидимото нещо в тая държава. Днес мислят едно, утре друго, вдругиден трето - не се управлява така държава.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

И едните и другите ще грабят. Разликата е само в количеството. Както са казали римските сенатори, "бедните да го духат".
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

И едните и другите ще грабят. Разликата е само в количеството. Както са казали римските сенатори, "бедните да го духат".

Разбира се, че ще грабят, и ти да си там и ти ще даваш поръчки на познати и ще ги защитаваш, нормално е - въпроса е, че бойко и престъпната му мутренска организация ( ГЕРБ ) нападат народа и уплашиха всички инвеститори и замразиха доходите - общо казано. Имаше инвестиции , айде сега кой ще строи по морето а? Днес ще почне някой човек да си инвестира парите със строежи по морето и тоя простак на другия ден ще му прати проверки и ще го гледат под лупа - това е най-неблагоприятната бизнес среда.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Разбира се, че ще грабят, и ти да си там и ти ще даваш поръчки на познати и ще ги защитаваш, нормално е - въпроса е, че бойко и престъпната му мутренска организация ( ГЕРБ ) нападат народа и уплашиха всички инвеститори и замразиха доходите - общо казано. Имаше инвестиции , айде сега кой ще строи по морето а? Днес ще почне някой човек да си инвестира парите със строежи по морето и тоя простак на другия ден ще му прати проверки и ще го гледат под лупа - това е най-неблагоприятната бизнес среда.

Виж тук, човек се чуди - http://novinar.bg/news/balgarskoto-chernomorie-stava-dubaj_NDE2Mjs1Nw==.html
С голяма част от писанията ти съм съгласен, но и Харкона добре ти писа, а и аз по рано писах - д-вите са в бизнеса на извличане на блага - 100% че която и партия да бе на власт сега нямаше да е по-добре.

Преди пуснах клип с точни обяснение какво прави една д-ва като го закъса без значение леви или десни - той д-ржавния чиновник трябва яде и търси и се ослушва като прасе за трюфели....
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Щеше да е по-добре, че всяка година ще се вдигат доходите и ще има инвеститори, няма да ги е страх да строят, нали и ти живееш на морето във Варна - като утре почнат да обикалят хунти на проверка да не мислиш, че няма да се свие сектора, и хвани ме отблокирай от скайп че ми трябват статии толкова работи да съм ти казвал и да съм ти помагал и за скрапбокса и какво ли не и така да ме блокираш, няма да стане.
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Щеше да е по-добре, че всяка година ще се вдигат доходите и ще има инвеститори, няма да ги е страх да строят, нали и ти живееш на морето във Варна - като утре почнат да обикалят хунти на проверка да не мислиш, че няма да се свие сектора, и хвани ме отблокирай от скайп че ми трябват статии толкова работи да съм ти казвал и да съм ти помагал и за скрапбокса и какво ли не и така да ме блокираш, няма да стане.

Не си запознат в момента има огромен проект във Варна, е няма да е както "Дубайския"
Не искам да ми вдигат доходите, искам да има среда и сам да си ги вдигам чрез създаване на бизнеси.

П.С.
Ами замисли се, да не би нещо с нападките и арогантното ти поведение .... сори ама като гледам съм те изтрил.
Кажи си думите на ЛС ти писах в др тема!
 
От: КОЙ КОГО ЕКСПЛОАТИРА В БЪЛГАРИЯ?

Голям неблагодарник си, последно време само такива около мене. То трябва да си неблагодарник, че да му върви всичко май.
 

Горе