От: Какво се с случва с DirectHost
Съжалявам за колегите, които са загубили данни, и ми малко неприятно, че както винаги излязох прав.
Преди време имаше една тема тук. Почти съм сигурен, че беше в този форум. В нея едно момче обясняваше как е стартирало хостинг компания, но името и много приличаше на името на друга известна компания. Естествено, хората тук му "обърнаха внимание", че така не се прави, не може да се краде име, и момчето набързо смени името на компанията. Новото име - Directhost, а момчето - Георгиев.
Това за името няма да го коментирам, макар че много хора биха казали, че денят се познава от сутринта. Админите тук явно са решили, че момчето заслужава втори шанс, и цялата тема зачезна, макар че имаше и други интересни неща в нея. Момчето обясняваше как имало малко пари и решило да ги вложи в машини, и (нещо като) дейтацентър в Костинброд. Имаше доста отговори, повечето от които - успех, дерзай, чакаме добър сървис! И така...
Сега, моето мнение беше доста по-различно, и се опитах да обясня на момчето, както и на всеки мераклия да прави хостинг компания, че така работата няма да стане. Хостингът е бизнес като всеки друг, и не трябва да се подхожда с емоция, а с ясна представа какво и как искаш да направиш, и дали можеш да го направиш. Че не трябва просто да накупиш някоя друга машина, а да си наясно с всеки един аспект - какво ще предлагаш, на какви цени, колко клиента целиш да имаш в бъдещето, как ще ти излязат сметките и т.н., и най-важното - откъде ще ти дойдат клиентите. Естествено, трябва и опит отнякъде, но това не е особен проблем - опитът се купува с подходящите служители.
Много колеги тук ми се нахвърлиха какви съм ги говорел, как трябвало да има конкуренция, добре било да стартират нови компании, ама големите компании не искат да има нови, и т.н. и т.н. Стефанов беше особено деен естествено, в стил как големите компании ни лъжат и сървисът им е скапан, но ние тука видиш ли всичките знаем как се прави хостинг, и ще направим най-добрия такъв.
Както се вижда, момчетата ентусиасти, със системата проба-грешка ще научат, че не всичко, което хвърчи, се яде. Предполагам за тях връщане назад няма, и продължават да се борят. Не може да не им пожелая успех, макар че виждам закъде са тръгнали (някои оттам се връщат). Но пак ще напиша за всички останали, които са решили да се пробват на това поприще:
- към момента, в хостинга пари няма. Особено в България. Под "пари няма" имам предвид, че ще се блъскате много, а няма да спечелите почти нищо. Други бизнеси са по-привлекателни и лесни. Може да успеете и с хостинг, единствено ако имате някаква гениална идея, която да ви продава услугата.
Това е "към момента", след една или две години нещата може да са се променили.
- ако все пак сте решили да се блъскате с хостинг, не си хвърляйте парите първо за хардуер. За да предложиш добра услуга, трябва освен хостинг сървър, да имаш и бекъп сървър, и резервен сървър. Или поне достатъчно резервни части, които обикновено не могат да се купят от днес за утре. Да инвестираш в хардуер, при положение, че няма да можеш да го натовариш в следващите няколко месеца, е изключително глупаво. За няколко месеца цената му ще е паднала с 20-30%, а ти няма да си изкарал никакви пари от това.
- ако имате някакви пари и искате да стартирате хостинг компания, започнете със следните неща:
1. Сайт.
Сайтът е ужасно важно нещо, и се учудвам как повечето "предприемачи" подценяват и карат с някакви темплейтосайтове. Не се скъпете за сайта си и си хванете наистина добър дизайнер, за да ви направи добре изглеждащ сайт. Хайде няма нужда да "ахва" посетителя, но доброто първото впечатление е 50% от продажбата. Изпипайте всичко по сайта и в НИКАКЪВ случай не пускайте публично недовършени неща.
2. Вземете си от някъде един реселърски акаунт. Има достатъчно прилични хостинг компании, които предлагат сносен сървис. Няма да рекламирам никой, потърсете си информация, пробвайте няколко, и си изберете. Двете огромни предимства на този вариант пред собствен сървър е, че 1) ще може да се концентрирате върху продаването, което е най-трудното нещо, и 2) една реселърски-ориентирана компания обикновено е flexible - тоест, ще може да плащате горе-долу каквото ползвате.
3. Изберете си пазарна ниша. Моят съвет е да избягвате да предлагате суперевтин хостинг, защото се обричате на мизерия. Добре е да си намерите по-платежоспособни клиенти, които са готови да плащат за добра услуга. Може да помислите за допълнителни услуги включени в цената, които да ви докарват клиенти.
4. 24/7 съпорт - ако сте сами, ще се спи с телефона до възглавницата, няма начин. Но пък и в началото като не са много клиентите, не е невъзможно да се справи човек. Вторият човек, който ще включите в начинанието си трябва да е вторият съпорт
.
5. Определете си бюджет за маркетинг/реклама, и го харчете разумно.
6. Работете основно по търсенето на клиенти. Това е най-трудната част от този бизнес. Сървъри се инсталират, ракове се купуват, админи и други служители се наемат - но клиенти се привличат ужасно трудно. Наистина ужасно трудно, понякога на каквато и да е цена не става работата. Тази част е "гърлото на бутилката", и ако се справите с него, ще имате успех.
Ако нещата потръгнат и съберете няколкостотин клиента, вече ще имате стабилен приход и можете да мислете за собствен хардуер, колокейшън, и т.н. Ако не успеете да съберете 300-400 клиента, битката е загубена, и трябва да се пробвате на ново поприще.
Това е от мене. Дано има повече ентусиасти и предприемачи, ама освен сърце (ентусиазъм) трябва и глава
.